راز یک نقش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


نام این برنامه براساس این عکس انتخاب شده‌است و دربارهٔ این عکس در برنامه توضیحات بسیاری داده شد.

راز یک نقش یک برنامهٔ مستند تلویزیونی دربارهٔ سید روح‌الله خمینی (رهبر انقلاب ایران) است که توسط شبکه خبر ایران تهیه و پخش شده‌است.

دربارهٔ برنامه[ویرایش]

مجموعه برنامه «راز یک نقش» کاری از گروه سیاسی اقتصادی شبکه خبر به تهیه‌کنندگی رضا جعفریان و کارگردانی و تحقیق سعید مستغاثی در ۲۶ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای ساخته شده‌است.

این برنامه با موضوع شناساندن گوشه‌های پنهان و زوایای ناگفتهٔ نهضت خمینی از لحظه آغاز یعنی مهر ۱۳۴۱ تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ و با تأکید بر نقش تعیین‌کننده بیانیه‌ها، سخنرانی‌ها، موضع‌گیری‌های روح‌اللّه خمینی در سال‌های تبعید از ایران تهیه گشته‌است.

مجموعه راز یک نقش پیرامون عکس معروف به تبعید خمینی شروع می‌گردید و از همین طریق، مخاطب خود را در دالان تاریخ به سال آبان ۱۳۴۳، زمینه‌های تبعید خمینی و مبارزات او علیه لایحه کاپیتولاسیون می‌برد. پژوهشگر برنامه با جستجو در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به دنبال فردی بود که در عکس مذکور، رانندگی اتومبیل خمینی را برعهده دارد تا بتواند از طریق مصاحبه با وی به روحیات خمینی پیش از تبعید پی ببرد.

در جریان همین تحقیقات روند رهبری خمینی در تمامی حوادث آن را از نظر می‌گذراند. در همین سیر تاریخی نتایج تازه‌ای از عکس مورد نظر و اساساً شیوه‌های رهبری خمینی در طول سالهای مبارزه نمایان می‌شد.

«راز یک نقش» براساس اسناد و مدارک معتبر (که بعضاً تا کنون در مقابل دوربین تلویزیون نمایش داده نشده بود) و همچنین نظرات و خاطرات جمعی از شاگردان و یاران خمینی و مورخین و پژوهشگران در ۲۶ قسمت با عناوین زیر ساخته شد که هریک به بخشی از دوران مبارزه و نهضت خمینی می‌پرداخت:

۱ کاپیتولاسیون
۲ دفاع از استقلال وطن
۳ انجمن‌های ایالتی و ولایتی
۴ آغاز نهضت
۵ در مقابل شاه آمریکایی
۶ فیضیه خونین
۷ پیروزی یا شهادت
۸ محرم ۱۳۴۲
۹ نهضت حسینی
۱۰ ربودن خورشید
۱۱ تندباد نیمه خرداد
۱۲ ایام حبس و حصر
۱۳ بهار پس از خرداد
۱۴ دیار تبعید
۱۵ در جوار بارگاه امیرالمؤمنین
۱۶ سالهای پی ریزی انقلاب
۱۷ مرجعیت جهانی
۱۸ طرح حکومت اسلامی
۱۹ تشکیلات ولایت فقیه
۲۰ پایگاههای انقلاب
۲۱ مرید خمینی
۲۲ کژراهه
۲۳ سالهای رویش انقلاب
۲۴ الطاف خفیه الهی
۲۵ اوج نهضت
۲۶ ادای تکلیف تا گشایش آسمان

منابع[ویرایش]