رئیس‌جمهور سنگاپور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رئیس‌جمهور
جمهوری سنگاپور
فهرست
  • Presiden Republik Singapura  (مالایی)
  • 新加坡共和国总统 (چینی)
  • சிங்கப்பூர் குடியரசின் தலைவர் (تامیلی)
نشان ریاست جمهوری (نشان‌شناسی)
استاندارد ریاست جمهوری
متصدی کنونی
ثارمان شانموگاراتنام

از ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۳
لقب
اقامت‌گاهایستانا
گمارندهانتخاب بوسیله پارلمان(۱۹۶۵–۱۹۹۱)
نتیجه انتخابات مستقیم ریاست جمهوری سنگاپور از ۱۹۹۱
مدت دوره۶ ساله و تجدید پذیر
سند انتصاببراساس اصل ۱۷ قانون اساسی سنگاپور
دارندهٔ افتتاحییوسف ایشاک
بنیادگذاری۹ اوت ۱۹۶۵
حقوقدلار سنگاپور۱٬۶۸۰٬۰۰۰ سالانه
وبگاه
[http://istana.gov.sg istana.gov.sg

رئیس‌جمهور سنگاپور (انگلیسی: President of Singapore) رئیس کشور سنگاپور است و دولت وی بر اساس یک نظام پارلمانی اداره می‌شود.

پیشینه[ویرایش]

مدیریت اجرایی سنگاپور از طریق کابینه یا هیئت دولت این کشور و توسط نخست‌وزیر سنگاپور رهبری می‌شود. رئیس‌جمهور فعلی حلیمه یعقوب است که در انتخابات ریاست‌جمهوری سنگاپور ۲۰۱۷ به ریاست‌جمهوری انتخاب شد. او اولین رئیس‌جمهور زن سنگاپور و نخستین رئیس‌جمهور مالزیایی سنگاپور، ۴۷ سال پس از مرگ یوسف بن ایشاک، اولین رئیس‌جمهور این کشور است. قانون اساسی سنگاپور شرایط سختی را برای انتخاب و صلاحیت ریاست‌جمهوری تعیین می‌کند.[۱][۲] قبل از سال ۱۹۹۳، رئیس‌جمهور توسط پارلمان سنگاپور انتخاب می‌شد. اما در پی اصلاحاتی که در قانون اساسی سال ۱۹۹۱ به تصویب رسید.[۳] رئیس‌جمهور تبدیل به یک مقام منتخب مردمی با اختیارات خاص شد، که به‌طور ویژه هزینه‌های دولت و تعیین مواضع کلیدی در ادارات دولتی را کنترل و تعیین می‌کند. کیم وی اولین رئیس‌جمهوری بود که به موجب اصلاحیه‌های قانون اساسی سال ۱۹۹۱، قدرت خود را افزایش داد. اولین رئیس‌جمهور منتخب که توسط آرای مردمی انتخاب شد آنگ تنگ چیونگ بود که از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ خدمت کرد. در سال ۲۰۱۶ اصلاحیه جدیدی برای مجامع به تصویب رسید به این معنی که اگر اجتماعی در پنج دوره ریاست‌جمهوری پیشین رئیس‌جمهور از جانب خود انتخاب نکرده باشد، می‌تواند پست ریاست جمهوری را برای اجتماع خود «رزرو شده» در نظر بگیرد.

مقر رسمی استقرار رئیس‌جمهور در ایستانا است و از زمان یوسف ایشاک بین ۱۹۶۵–۱۹۷۰ تاکنون هیچ رئیس‌جمهوری در این مقر رسمی استقرار نیافته.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. "Elected Presidency: Amendments to Constitution passed in Parliament". Channel NewsAsia. 9 Nov 2016. Archived from the original on 16 November 2016. Retrieved 8 October 2018.
  2. "Singapore Statutes Online - Results". statutes.agc.gov.sg.[پیوند مرده]
  3. hermesauto (2017-07-07). "Law allows Parliament to count Wee Kim Wee's term in triggering reserved presidential election: High Court". The Straits Times (به انگلیسی). Retrieved 2017-11-08.
  4. "Security stepped up at President-elect Halimah's Yishun housing block". Today. 13 September 2017. Retrieved 14 September 2017.

پیوند به بیرون[ویرایش]