دی.بی. کوپر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دی.بی. کوپر
تصویر رسم شده در سال ۱۹۷۲ از دی.بی. کوپر توسط اداره تحقیقات فدرال
ناپدیدشدن۲۴ نوامبر ۱۹۷۱
وضعیت پیدایینامشخص
دیگر نام‌هادن کوپر
شناخته‌شده برایربایش هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ در ۲۴ نوامبر ۱۹۷۱. با چتر نجات از هواپیما بیرون پرید و هرگز شناسایی یا دستگیر نشد.

دی. بی. کوپر (به انگلیسی: D.B. Cooper) نامی است که در رسانه‌ها برای اشاره به هواپیماربای ناشناس یک هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ در بعداز ظهر چهارشنبه روز ۲۴ نوامبر ۱۹۷۱ استفاده می‌شود. این هواپیماربایی در شمال غربی ایالات متحده در محدوده بین پورتلند ایالت اورگن و سیاتل ایالت واشینگتن رخ داد.[۱][۲] کوپر بعد از دریافت ۲۰۰٬۰۰۰ دلار (معادل ۱٬۲۴۰٬۰۰۰ دلار سال ۲۰۱۸) با چتر نجات از هواپیما بیرون پرید و بعد از آن اطلاعاتی از سرنوشت وی موجود نیست. با وجود جستجوی وسیع و تحقیقات گسترده اداره تحقیقات فدرال، هواپیماربا هرگز یافته یا شناسایی نشد. این پرونده تنها پرونده حل نشده هواپیماربایی در تاریخ هوانوردی تجاری است.[۳]

با توجه به شواهد موجود و نظر غالب کارشناسان، از ابتدا گمان بر این بود که کوپر احتمالاً بعد از این پرش خطرناک زنده نمانده‌ اما بقایای وی هرگز پیدا نشده‌است.[۴] اف‌بی‌آی تحقیقات دربارهٔ این پرونده را برای ۴۵ سال فعال نگه داشت. با وجود آن که پرونده تحقیقات در طی این مدت به حجمی بیش از ۶۰ جلد رسید،[۵] هیچ نتیجه‌گیری قطعی از هویت واقعی یا کجایی کوپر حاصل نشده‌است. هواپیماربا بلیت خود را با نام دن کوپر خریده بود اما اشتباه رسانه‌ای باعث شد که او به صورت عمومی با نام دی.بی. کوپر شناخته شود.

تاکنون تئوری‌های متعددی با درجات مختلف احتمال توسط تیم تحقیقات، روزنامه‌نگاران و علاقه‌مندان آماتور پرونده ارائه شده.[۳][۶] بخش کوچکی از پول هواپیماربایی در فوریه ۱۹۸۰ توسط یک پسربچه در ساحل رود کلمبیا پیدا شد. این سرنخ در نهایت کمکی به حل معما نکرد و بخش عمده این پول هنوز پیدا نشده.

اف‌بی‌آی رسماً در ژوئیه ۲۰۱۶ تحقیقات این پرونده را به تعلیق درآورد اما همچنان از دریافت و بررسی شواهد احتمالی از چتر نجات یا پول مربوط به کوپر استقبال می‌کند.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. Grossweiler, Ed (November 26, 1971). "Hijacker bails out with loot". Free Lance-Star. (Fredericksburg, Virginia). Associated Press. p. 1.
  2. "Wilderness area combed for parachute skyjacker". The Bulletin. (Bend, Oregon). UPI. November 26, 1971. p. 1.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Gray, Geoffrey (October 21, 2007). "Unmasking D.B. Cooper". New York magazine. ISSN 0028-7369. Retrieved June 15, 2019.
  4. "D.B. Cooper Redux: Help Us Solve the Enduring Mystery". December 31, 2007. Retrieved June 15, 2019.
  5. Seven, Richard (November 17, 1996). "D.B. Cooper – Perfect Crime or Perfect Folly?". The Seattle Times. Retrieved June 15, 2019.
  6. "F.B.I. makes new bid to find 1971 skyjacker". The San Francisco Chronicle. Associated Press. ژانویه 2, 2008. Archived from the original on January 2, 2008. Retrieved June 17, 2019.
  7. McNerthney, Casey (2016-07-12). "D.B. Cooper case no longer actively investigated by FBI". KIRO7. Retrieved July 12, 2016.

پیوند به بیرون[ویرایش]