دی‌ان‌ای متیلاسیون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نگاره نمایش مولکولی از یک دی‌ان‌ای است که متیل‌دار می‌شود. دو حوزه سفید نشانگر گروه متیل است. آنها به دو سیتوزین نوکلئوتید پیوند مولکولی شده‌اند تا توالی دی‌ان‌ای را تشکیل دهند. در یک مورد نمونه از ساماندهی بیان ژن، این توالی دی‌ان‌ای در درون یک ژن انجام می‌گیرد، و متیلاسیون بیان ژن را متوقف خواهد کرد. متیلاسیون دی‌ان‌ای نقش مهمی برای وراژن‌شناسی در اپی ژنتیک تنظیم ژن و رویان‌زایی و بیماری بازی می‌کند.

دی‌ان‌ای متیلاسیون یا متیل دار شدن دی ان ای (به انگلیسی: DNA methylation) یک فرایند بیوشیمیایی است که در رشد و نمو عادی موجودات رده بالا دارای اهمیت می‌باشد. در این فرایند، یک گروه متیل به موقعیت ۵ حلقه پیریمیدین سیتوزین یا به نیتروژن شماره ۶ حلقه پورین آدنین اضافه می‌شود. این تغییرات می‌تواند از طریق تقسیمات سلولی به ارث برسند (به نسل بعد منتقل شوند).

متیل دار کردن دی ان ای (دی‌ان‌ای متیلاسیون) نقشی تعیین کننده در رشد و نمو عادی و نیز تمایز سلولی موجودات رده بالا دارد و الگوی بیان ژن‌ها را در سلول‌ها تغییر می‌دهد. برای مثال سلولهایی که در طی نمو جنینی برنامه‌ریزی شده‌اند که جزایر پانکراس (لانگرهانس) باشند، در کل زندگی موجود به همان صورت باقی می‌مانند بدون وجود هرگونه علامتی که این وظیفه را به آنها یادآوری نماید. دی ان ای متیلاسیون هنگام تشکیل تخم (نطفه) [بنحوی] خارج شده و هنگام تقسیمات سلولی بار دیگر ایجاد می‌شوند. آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که در هنگام تشکیل تخم افزوده شدن گروه OH (هیدروکسیله شدن)به گروه‌های متیل اتفاق می‌افتد نه اینکه گروه‌های متیل بطور کامل خارج شوند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Law J, Jacobsen SE (2010). "Establishing, maintaining and modifying DNA methylation patterns in plants and animals". Nat. Rev. Genet. 11 (3): 204–۲۲۰. doi:10٫۱۰۳۸/nrg۲۷۱۹ Check |doi= value (help). PMC 3034103Freely accessible. PMID 20142834. 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «DNA methylation». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۶ September ۲۰۱۱.
  1. PMID 21321204 (PubMed)
    ارجاع بعد از چند دقیقه به صورت خودکار انجام می‌گیرد. Jump the queue or expand by hand