دیوید تیلور

صفحه نیمه‌حفاظت‌شده
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دیوید تیلور
تیلور در ۲۰۲۱
اطلاعات شخصی
نام کاملدیوید موریس تیلور سوم
نام(های) خودمانیمرد جادویی
ملیتآمریکایی
زاده۵ دسامبر ۱۹۹۰ ‏(۳۲ سال)
رینو، نوادا، ایالات متحده
قد۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)
ورزشی
کشور ایالات متحده آمریکا
ورزشکشتی
سبک(ها)کشتی آزاد
تیم کالجدانشگاه ایالتی پنسیلوانیا
مربیجف جردن

دیوید موریس تیلور سوم (به انگلیسی: David Morris Taylor III؛ زادهٔ ۵ دسامبر ۱۹۹۰) کشتی‌گیر آمریکایی است که در دستهٔ ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد رقابت می‌کند. او برندهٔ مدال طلای المپیک ۲۰۲۰ توکیو و قهرمان سه دورهٔ مسابقات قهرمانی کشتی جهان در سال‌های ۲۰۱۸، ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ است. نایب‌قهرمانی مسابقات قهرمانی جهان در ۲۰۲۱ و قهرمانی سه دورهٔ مسابقات قهرمانی پان امریکن از دیگر افتخارات او است. تیلور در کشتی دانشگاهی نیز فعالیت داشته که قهرمان دو دورهٔ ان‌سی‌ای‌ای بخش یکم و چهار دورهٔ همایش ۱۰تای بزرگ، و برندهٔ دو جایزهٔ دن هاج به عنوان بهترین کشتی‌گیر دانشگاهی سال آمریکا است.

هر پنج مدال قهرمانی جهان و المپیک تیلور در تقابل با حسن یزدانی از ایران به دست آمده و رقابت میان آن دو، یکی از مهم‌ترین هماوردی‌های کشتی جهان است. تیلور سه بار پیاپی در جام جهانی ۲۰۱۷ کرمانشاه، نیمه‌نهایی قهرمانی جهان ۲۰۱۸ بوداپست و در فینال المپیک ۲۰۲۰ توکیو حسن یزدانی را شکست داد. در چهارمین رویارویی در فینال قهرمانی جهان ۲۰۲۱ اسلو یزدانی پیروز شد و تیلور به نایب‌قهرمانی رسید، اما در فینال ۲۰۲۲ بلگراد تیلور با چهارمین پیروزی در این هماوردی، برای دومین بار قهرمان جهان شد.

فعالیت حرفه‌ای

مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۸

تیلور در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست حاضر بود که در مرحله گروهی مسابقات حسن یزدانی قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو را با نتیجه ۱۱ بر ۶ با شکست مواجه کرد، تیلور در دورهای بعد حاجی رجبوف کشتی‌گیر بلاروسی، یوریسکی توربلانسه کشتی‌گیر اهل کشور کوبا و دوران کوراگلیف کشتی‌گیر روسی را شکست داد و به دیدار پایانی رسید. وی در این دیدار فاتح اردین کشتی‌گیر ترکی را شکست داد و گردن‌آویز طلای وزن ۸۶ کیلوگرم را بدست آورد/.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو

تیلور در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک ۲۰۲۰ توکیو حاضر بود که کارلوس ایزگویردو از کلمبیا، مایلس امینی از سان مارینو و دیپاک پونیا از هند را شکست داد و به فینال رسید. وی در فینال حسن یزدانی از ایران را شکست داد و مدال طلا وزن ۸۶ کیلوگرم را بدست آورد.

نایب قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۱

تیلور در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۱ اسلو شرکت کرد، او در این مسابقات بوریس ماکوجف از اسلواکی، احمد ایوبوف از فرانسه و ابوبکر آباکاروف از آذربایجان را شکست داد و به فینال رسید. او در فینال این مسابقات مقابل حریف خود حسن یزدانی با نتیجه ۶ بر ۲ شکست خورد و به مدال نقره این مسابقات رسید.[۱]

قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۲

تیلور در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی کشتی جهان ۲۰۲۲ بلگراد شرکت کرد، او در این مسابقات آرون کانوا از ایتالیا، اتان راموس از پورتوریکو و عظمت دولتبکوف از قزاقستان را شکست داد و به فینال رسید. وی در فینال حسن یزدانی از ایران را شکست داد و مدال طلا را بدست آورد.

منابع

  1. «شکست طلسم‌‌ها برای کشتی ایران؛ حسن یزدانی و امیرحسین زارع قهرمان جهان شدند». euronews. ۲۰۲۱-۱۰-۰۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۰۴.

پیوند به بیرون