دیوماهی زگیل‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دیوماهی زگیل‌دار
Krøyer's deep sea angler fish, Ceratias holboelli
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: ماهیگیرماهی‌سانان
تیره: Ceratiidae
T. N. Gill, 1861
سرده‌ها

Ceratias
Cryptopsaras

دیوماهیان زگیل‌دار (Ceratiidae) خانواده‌ای از ماهیان هستند که در ژرفای اقیانوس زندگی می‌کند. سيراتيده در زبان یونانی به معنای شاخ‌دار است که به اندام زیست‌تابی اغوا کننده‌ای که بر پیشانی این ماهی تابش می‌کند اشاره دارد.

این ماهی در گسترهٔ بزرگی و در تمام اقیانوس‌ها یافت می‌شود، از سرزمین‌های استوایی تا سرزمین جنوبی. این ماهی‌ها بزرگ و دراز هستند. جنس مادهٔ بزرگترین گونه یعنی Krøyer's deep sea angler fish (نام علمی: Ceratias holboelli) به ۱٫۲ متر می‌رسد. بر عکس، جنس نر این ماهی بسیار کوچک‌تر است و به ۱۴ سانتی‌متر می‌رسد و مانند دیگر ماهی‌های خانوادهٔ سيراتيده، در بیشتر عمر خود انگل‌وار به یک ماهی ماده می‌چسبد.[۱][۲]

ماهی نر تا نوجوانی زندگی مستقل دارد و بسیار کوچک است (حداکثر ۱٫۳ سانتی‌متر) و آرواره‌ای منقارمانند و بی‌دندان دارد. پس از بلوغ، یک یا چند ماهی نر خود را به یک ماده می‌چسبانند و کم کم دستگاه گردش خون آن دو ادغام می‌شود. این آمیژگی ژنتیکی به نر امکان می‌دهد در حالی که بقیه بدنش کاهیده می‌شود، خایه‌های بزرگی پیدا کند. دیوماهیان زگیل‌دار تنها موجودات شناخته شده‌ای هستند که در چرخه زندگی زیستی خود به طور طبیعی آمیژگی دارند.[۳][۴]

ماهی ماده همراه با یک نر انگلی

منابع[ویرایش]

  1. Wikipedia contributors. Ceratiidae [Internet]. Wikipedia, The Free Encyclopedia; 2013 Mar 25, 05:16 UTC [cited 2013 Mar 25]. Available from: http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ceratiidae&oldid=546859639.
  2. «Ceratiidae». Tree of Life. بازبینی‌شده در ۵ فروردین ۱۳۹۲. 
  3. Wikipedia contributors. Ceratiidae [Internet]. Wikipedia, The Free Encyclopedia; 2013 Mar 25, 05:16 UTC [cited 2013 Mar 25]. Available from: http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ceratiidae&oldid=546859639.
  4. «Ceratiidae». Tree of Life. بازبینی‌شده در ۵ فروردین ۱۳۹۲.