دیوداس (فیلم ۲۰۰۲)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیوداس
Devdas.jpg
کارگردانسانجای لیلا بانسالی
بازیگرانشاهرخ خان
آیشواریا رای
مدوری دیکشیت
جکی شروف
کیرون کهیر
تیکو تالسانیا
دیشا واکانی
تاریخ‌های انتشار
۲۰۰۲
مدت زمان
۱۸۳ دقیقه
کشورهند
زبانهندی
هزینهٔ فیلم۵۰کرور - ۹/۱ میلیون دلار
فروش گیشه۸۳/۴کرور - ۱۵/۳۴ میلیون دلار

دیوداس فیلمی در ژانر عاشقانه و محصول سال ۲۰۰۲ هندوستان است. شاهرخ خان، آیشواریا رای و مدوری دیکشیت در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

دیوداس جوایز زیادی در داخل هند دریافت کرد و مورد تحسین منتقدین داخلی و خارجی قرار گرفت. همچنین نامزد جایزهٔ بافتا برای بهترین فیلم خارجی زبان هم بود. این فیلم از روی کتابی به همین نام که در سال ۱۹۱۷ منتشر شده بود ساخته شده‌است. تاکنون ۱۷ فیلم دوداس ساخته شده‌است.

موضوع فیلم[ویرایش]

دیوداس پسری از یک خانوادهٔ متمول هندی است. وی در بریتانیا تحصیل نموده و پس از مدت‌ها به خانه بازگشته است. مادر او بسیار منتظر دیدار پسرش است. اما وی در هنگام بازگشت ابتدا به دیدار معشوق قدیمی خود پارو می‌رود و همین باعث ناراحتی خانواده‌اش و شعله‌ور شدن آتشی می‌شود که زندگی دوداس و پارو و خانواده‌هایشان را نابود خواهد کرد. دوداس دل در گرو پارو دارد که از کودکی با هم بزرگ شده‌اند. اما مادر خانواده با این ازدواج مخالف است زیرا خانوادهٔ پارو را در سطح خانوادهٔ خود نمی‌داند. یک روز مادر دوداس مهمانی بزرگی تدارک می‌بیند و از همه دوستان و آشنایان برای شرکت در آن دعوت می‌کند. مادر پارو هم دعوت است و گمان می‌کند که قرار است این مهمانی نوعی خواستگاری مادر دوداس از پارو باشد. اما در این مهمانی، مادر دوداس، مادر پارو را در میان همه تحقیر می‌کند و مادر پارو که خود و خانواده‌اش را تحقیر شده می‌یابد، سوگند می‌خورد که ظرف مدت کوتاهی، دخترش را به عقد مردی متمول تر و از طبقه بالاتری در بیاورد و خانواده دوداس را نفرین می‌کند. پارو به همسری مرد زن مرده‌ای در می‌آید که از او بزرگتر است. مرد، به همسر مرده‌اش هنوز دل بسته‌است و رابطه عاطفی با پارو ندارد. پارو به خوبی از عهده اداره خانواده جدیدش بر می‌آید. پارو به خاطر تهمتی که پدر دوداس به وی می‌زند، دل از عشق دیرینش می‌برد و با مردی متمول ازدواج می‌کند. دوداس طاقت این اتفاق را ندارد. به همین خاطر به خوردن شراب روی می‌آورد و در این مکان‌ها، با زنی آشنا می‌شود که آن زن، دل به او می‌سپارد اما دوداس غرق در عشق سابقش است. دوداس آنقدر در خوردن شراب زیاده روی می‌کند که جانش را از دست می‌دهد. او رو به روی خانه پارو، جانش را از دست می‌دهد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]