دیهوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیهوک
کشور ایران
استانخراسان جنوبی
شهرستانطبس
بخشدیهوک
نام(های) پیشیندهک.دیه در دورهٔ ساسانیان به معنای روستا بوده است.
سال شهرشدن۱۳۸۳[۱]
مردم
جمعیت۲٬۹۵۹ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت۱۲٪- (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۳۶۲ متر
اطلاعات شهری
ره‌آوردخرما، زعفران
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۶۲-[۲] (۰۳۵۳۴۳۴)
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۶۲۴

دیهوک یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی در مرکز ایران است. این شهر در بخش دیهوک از توابع شهرستان طبس قرار دارد. جمعیت دیهوک ۲٬۹۵۹ نفر گزارش شده‌است.

معدن زغال سنگ دیهوک از معدن‌های مهم تأمین مواد اولیهٔ کارخانجات تولید فولاد اصفهان، بندرعباس و خراسان می‌باشد که در روستای پراورده واقع شده‌است.

جغرافیا[ویرایش]

شهر دیهوک در برخوردگاه جاده‌های اصلی کرمان به مشهد و یزد به مشهد قرار گرفته است. این دو جاده پس از رسیدن به دیهوک یکی شده و مسیر به سوی مشهد ادامه می‌یابد.[۳] این شهر از توابع استان خراسان بود که در تقسیمات جدید کشوری، ابتدا به استان یزد و سپس به استان خراسان جنوبی ضمیمه شد.

فاصلهٔ دیهوک با یزد ۴۷۰ کیلومتر، تا کرمان ۴۴۰ کیلومتر و تا مرکز استان ۱۹۸ کیلومتر است. نزدیکی دو روستای مجاور دیهوک و بازک، که هم‌اکنون دو محلهٔ شهر هستند، از عوامل اصلی شکل‌گیری این شهر بوده‌است.[۴]

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۲٬۹۵۹ نفر (در ۸۶۷ خانوار) بوده‌است.[۵]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۲٬۷۶۷—    
۱۳۹۰۳٬۳۴۶+۲۰٫۹٪
۱۳۹۵۲٬۹۵۹−۱۱٫۶٪

پیشینه[۶][ویرایش]

دیهوک در حدود ۱۵۰ سال پیش به نام دهک نامیده می‌شده‌است. دیه در دورهٔ ساسانیان به روستاها گفته می‌شده ...، دیهوک به معنای روستای کوچک هم می‌تواند باشد. از محلات قدیمی اطراف دیهوک عباسیه (که بر اثر سیل از میان رفت و سپس بازسازی شد)، محلات خانیک و انتظامیه است که از بخش‌های مشهور و مشخص دیهوک و اطراف آن به‌شمار می‌رود. در حال حاضر محلهٔ انتظامیه از مناطق گردشگری این شهر می‌باشد که دارای اقامتگاه بومگردی نیز هست. دیهوک در سال ۱۳۵۷ بر اثر زمین‌لرزه به کلی ویران شد و اهالی روستا با کمک‌های دولت و احداث خانه‌های سازمانی در پائین‌دست روستا، حلقهٔ اصلی این شهر را به وجود آوردند.

در پی استقرار یک پادگان نظامی در شهر، جمعیت زیادی از کارکنان پادگان به همراه خانواده‌هایشان در شهر سکونت یافته‌اند. به علت کمبود آب آشامیدنی این شهر با رکود رشد روبرو است.

در ۲۰ دی‌ماه ۱۳۸۶ نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴٫۷ ریشتر حوالی دیهوک را لرزاند.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. http://portal2.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=8f931308-c67e-4cf4-a5e7-3c1bbb1a6f32
  2. http://tct.ir/?siteid=1&pageid=391&siteid=1
  3. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳، ص۱۹۸.
  4. همان.
  5. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.
  6. بخش پیشینه بر پایهٔ: پژوهشنامهٔ دانشگاهی: معصومه سادات نیری محبوب، سمیه خورشیدی، مطالعهٔ انسان‌شناختی موقعیت کودک در شهر دیهوک «طبس»، دانشگاه تهران، دانشکدهٔ علوم اجتماعی، گروه انسان‌شناسی، استاد: دکتر ناصر فکوهی، نیمسال اول سال تحصیلی ۸۶–۸۷.
  7. ایرنا[پیوند مرده]