دیهوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دیهوک
کشور  ایران
استان خراسان جنوبی
شهرستان طبس
بخش دیهوک
نام(های) قدیمی دهک
سال شهرشدن ۱۳۸۳[۱]
مردم
جمعیت ۲۷۶۷[۲]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۳۶۲ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۵۶۲-[۳] (۰۳۵۳۴۳۴)

دیهوک یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی در مرکز ایران است. این شهر در بخش دیهوک از توابع شهرستان طبس قرار دارد.

جمعیت دیهوک در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۷۶۷ نفر بوده‌است.[۲]

شهر دیهوک در برخوردگاه جاده‌های اصلی کرمان به مشهد و یزد به مشهد قرار گرفته‌است. این دو جاده پس از رسیدن به دیهوک یکی شده و مسیر به سوی مشهد ادامه می‌یابد.[۴] این شهر از توابع استان خراسان بود که در تقسیمات جدید کشوری، ابتدا به استان یزد و سپس به استان خراسان جنوبی ضمیمه شد.

فاصله دیهوک با یزد ۴۷۰ کیلومتر، تا کرمان ۴۴۰ کیلومتر و تا مرکز استان ۱۹۸ کیلومتر است. نزدیکی دو روستای مجاور دیهوک و بازک، که هم اکنون دو محله شهر هستند، از عوامل اصلی شکل‌گیری این شهر بوده‌است.[۵]

پیشینه [۶][ویرایش]

دیهوک در حدود ۱۵۰ سال پیش به نام دهک نامیده می‌شده‌است. از محلات قدیمی اطراف دیهوک عباسیه (که بر اثر سیل از بین رفت و سپس بازسازی شد)، محلات خانیک و انتظامیه‌است که از بخش‌های مشهور و مشخص دیهوک و اطراف آن به شمار می‌رود. دیهوک در سال ۱۳۵۷ بر اثر زمین‌لرزه به کلی ویران شد و اهالی روستا با کمک‌های دولت و احداث خانه‌های سازمانی در پائین‌دست روستا، حلقه اصلی این شهر را بوجود آوردند.

در پی استقرار یک پادگان نظامی در شهر، جمعیت زیادی از کارکنان پادگان به همراه خانواده‌هایشان در شهر سکونت یافته‌اند. به علت کمبود آب آشامیدنی این شهر با رکود رشد روبرو است.

در ۲۰ دی‌ماه ۱۳۸۶ نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴٫۷ ریشتر حوالی دیهوک را لرزاند.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. http://portal2.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=8f931308-c67e-4cf4-a5e7-3c1bbb1a6f32
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
  3. http://tct.ir/?siteid=1&pageid=391&siteid=1
  4. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳، ص۱۹۸.
  5. همان.
  6. بخش پیشینه بر پایهٔ: پژوهشنامه دانشگاهی: معصومه سادات نیری محبوب، سمیه خورشیدی، مطالعه انسان‌شناختی موقعیت کودک در شهر دیهوک «طبس»، دانشگاه تهران، دانشکده علوم اجتماعی، گروه انسان‌شناسی، استاد: دکتر ناصر فکوهی، نیمسال اول سال تحصیلی ۸۶-۸۷.
  7. ایرنا