دین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

آیین یا کیش یا دین (به عربی: الدین)، در لغت به معنای راه و روش تعبیر شده[۱] که بر این اساس می‌توان آن را به راه و روشی که افراد برای زندگی خود اختیار می‌کنند تعبیر نمود. همچنین آیین در اصطلاح، یک جهان‌بینی و مجموعه‌ای از باورها است که می‌کوشد توضیحی برای یک رشته از پرسش‌ها که در طول زندگی بشر برای او مطرح می‌شود، مانند چگونگی پدید آمدن اشیا و جانداران و کیفیت آغاز و پایان احتمالی چیزها، و چگونگی زیستن، ارائه دهد.

نوکیش کسی است که آیین و آیین خویش را بنابر احساس، جستجو و پژوهش، به آیینی نو برمی‌گرداند؛ و در بیشتر کشورهای جهان، آسان، محترم و پذیرفتنی است، و این پذیرش، یکی از بن‌مایه‌های آزادی در زمینه اندیشه و دموکرسی است. نوکیشی در فرهنگ ایرانی ویرایش منشور حقوق بشر کوروش بزرگ در موزه بریتانیا.

در فرهنگ و آیین ایرانی، هر کس می‌تواند آیین خود را برگزیند و نیایشگاه خودش را داشته باشد. زرتشت پیامبر ایران باستان و مؤسس آیین زرتشتی می‌گوید: «ای خداوند خرد هنگامیکه در روز ازل جسم و جان آفریدی و از منش خویش نیروی اندیشیدن و خرد بخشیدی. زمانی که به تن خاکی روان دمیدی و به انسان نیروی کار کردن و سخن گفتن و رهبری کردن عنایت فرمودی خواستی تا هر کس به دلخواه و با کمال آزادی راه و کیش خود را برگزیند.» (هات ۳۱ بند ۱۱).

ریشه‌شناسی واژهٔ دین[ویرایش]

واژهٔ دین فارسی ریشهٔ ایرانی دارد و در فارسی میانه هم دین (با یای مجهول) بوده‌است. *[۲] در سانسکریت و گاتها و دیگر بخش‌های اوستا مکرر واژهٔ «دئنا» آمده دین در گاتها به معانی مختلف کیش، خصایص روحی، تشخص معنوی و وجدان بکار رفته‌است و بمعنی اخیر دین یکی از قوای پنجگانهٔ باطن انسان است[۳] واژهای دین از واژه اوستایی دَئِنا ریشه می‌گیرد. خود واژه دئنا به ریشه کارواژه «دا» به معنی اندیشیدن و شناختن می‌رسد. در اوستا واژهٔ دئنا به معنی دین و نیز نیروی ایزدی بازشناسی نیک از بد گزارش شده‌است. در زبان اوستایی و نیز پارسی میانه به همکردها (ترکیب‌ها) یی گوناگونی از این واژه برمی‌خوریم مانند: دین آگاهی، دین بُرداری (نمایش دینی)، دینکرد (کردار دینی)، دین یشت (نام شانزدهمین یَشت از یشتهای بیست و یک‌گانه اوستا) و جز اینها.

البته نظریه دیگری نیز می‌گوید که از واژه دئنا گرفته شده‌است که به معنای وجدان است.[نیازمند منبع] عبدالحسین زرین‌کوب در کتاب قلمروی وجدان در مورد دین بحثی می‌کند که دین در اصل همان وجدان انسان‌ها است.

دین مجموعه‌ای از نظام‌های فرهنگی، اعتقادی و جهان بینی‌هایی است که با ایجاد نمادهایی، انسان را به ارزش‌های روحانی و گاه به ارزش‌های معنوی ارتباط می‌دهد. بیشتر ادیان با شرح روایات، الگوها، سنن و تاریخهای مقدسشان قصد دارند که به زندگی معنا دهند یا به هستی‌شناسی بپردازند. آن‌ها مایلند تا اصولی اخلاقی، دینی یا یک سبک زندگی بهتری از ایده‌هایشان را دربارهٔ ماهیت انسان و جهان هستی ارائه دهند.

گاهی اوقات واژهٔ دین با ایمان یا نظام اعتقادی اشتباه گرفته می‌شود، اما دین با باور شخصی که جنبهٔ عمومی دارد متفاوت است. اکثر ادیان رفتارهایی همچون مراحل سلوک روحانی، تعریفی که پیروان یا اعضای همان دین از آن دارند، مجامع عمومی، نشستهای منظم [مذهبی] یا خدماتی که به منظور حل مشکلات یا عبادات [انجام می‌شود] مکان‌های مورد احترام (چه طبیعی باشد یا بنا شده) یا کتاب‌های مقدس سازماندهی می‌شوند. اعمال [مذهبی] یک دین همچنین ممکن است شامل آیین‌ها، مراسم یادبود از نعمتهای یک خدا یا خدایان، قربانیها، جشن‌ها، ضیافتها، بیخودی، تشرّف، مراسم تدفین، خدمات ازدواج و نکاح، مراقبه، موسیقی، هنر، رقص، خدمات عمومی یا دیگر جنبه‌های فرهنگی انسان شود.

توسعهٔ دین فراخور فرهنگ‌های مختلف اشکال مختلفی به خود گرفته‌است. برخی ادیان تأکید را بر باورها قرار داده‌اند در حالیکه ادیان دیگر بر اعمال تکیه دارند. برخی ادیان روی تجربیات دیداری، ایمان فردی تمرکز دارند در حالیکه دیگر ادیان فعالیت‌های جمعی دینی را ارزشمندتر می‌دانند. برخی ادیان ادعا می‌کنند که جهانی هستند، باید به قانون‌ها و جهان‌بینی‌شان اعتقاد داشته باشند، در حالیکه ادیان دیگر فقط بوسیلهٔ یک گروه کاملاً مشخص یا محدود فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. در بسیاری از جاها دین با سازمان‌های عمومی همچون آموزش و پرورش، بیمارستان‌ها، خانواده، حکومت و سلسله مراتب سیاسی آمیخته شده‌است. انسان‌شناسانی مثل جان مونوگان و پیتر جاست اظهار می‌کنند: «واضح به نظر می‌رسد یکی از کمکهایی که دین به ما می‌کند تا انجام دهیم درگیر شدن با مشکلات زندگی انسانی است، مشکلاتی که مهم، پایدار و غیرقابل تحملند. یک روش مهمی که باورهای دینی برای انجام این کارها به ما کمک می‌کنند فراهم آوردن یک دسته از ایده‌ها دربارهٔ چگونگی و چرایی این جهان است که با کنار هم قرار دادن آن‌ها به انسان‌ها اجازه می‌دهد که خود را با نگرانیهایشان سازگار کنند و با بداقبالی‌هایشان روبرو شوند.

برخی مطالعات آکادمیک که این موضوع را مورد مطالعه قرار داده‌اند دین را به سه بخش تقسیم کرده‌اند: ادیان جهانی، یک اصطلاحی است که به فرهنگهای سرتاسری، باورهای ملی اشاره می‌کند: ادیان بومی، که به گروه‌های دینی فرهنگی خاص اشاره می‌کند و جنبشهای مذهبی جدید که به باورهای تازه توسعه یافته اشاره می‌کند. یک نظریهٔ پیشرفتهٔ آکادمیک دین، ساختارگرایی اجتماعی، می‌گوید که دین یک مفهوم جدیدی است که همهٔ اعمال معنوی و عبادی پیروانش را یک مدلی شبیه به دین ابراهیم می‌داند که همانند یک سیستم منظمی به تفسیر واقعیت و دفاع از وجود انسانی کمک می‌کند، بنابراین دین، به عنوان یک مفهوم، برای فرهنگهای غیرغربی که بر پایهٔ چنین سیستمی بنا نهاده نشده‌اند، یا برای سیستم‌هایی که ساختار ساده‌تری دارند به صورت نامناسب بکار برده شده‌است.

دین (از واژهٔ فرانسوی religion به معنای «جامعه دینی» و واژهٔ لاتین religionem (اسم religio) به معنای «احترام به چیزی مقدس، احترام به الهه‌ها»، “تعهد، رابطه بین بشر و الهه ها”) ریشه در واژهٔ لاتین religio دارد، ریشه‌های اصلی آن نامشخص هستند. یک احتمال، ریشه یابی از واژهٔ مشابه le-ligare است، یعنی تفسیر منسوب به سیسرو که Lego «خواندن»، یعنی re (دوباره) و lego در مفهوم «انتخاب کردن»، «دوباره مرور کردن» یا «با احتیاط اندیشیدن» را بهم مرتبط می‌سازد. پژوهشگران معاصر مانند تام هارپور و جوزف کامپ بل ریشه یابی ازLigare «پیوند داشتن، رابطه داشتن» را احتمالاً از واژهٔ پیشوندی re-ligare، یعنی re (دوباره) و ligare «رابطه داشتن» میسر می‌سازند که سِنت آگوستین آن را حائز اهمیت ساخت، که البته پس از تفسیر لاکتانتیوس قرار گرفت. کاربرد قرون وسطایی جایگزین مسلک یا طریقه در تعیین جوامع متحد مانند فرقه‌های رهبانی می‌شود: «در مورد 'آیین' جمع‌آوری پشم‌های طلائی گوسفند نر آسمانی توسط شوالیه در دین آویس می‌شنویم».

زبان‌شناس ماکس مولر معتقد است ریشهٔ واژه انگلیسی "religion"، واژهٔ لاتین religio، در ابتدا تنها در معنای " احترام به خدا و الهه، اندیشهٔ محتاطانه دربارهٔ موضوعات الهی، تقوا"(که بعدها سیسرو آن را ریشه یابی کرد که دلالت بر "پشتکار" داشت) به کار می‌رفت. ماکس مولر اکثر فرهنگ‌های دنیا از جمله مصر، ایران، و هندوستان را در این برههٔ تاریخی دارای ساختار قدرتی مشابه توصیف کرد. آنچه که امروزه دین باستانی نام دارد، "شرع" می‌باشد.

اکثر زبان‌ها دارای واژگانی هستند که می‌توان آن‌ها را «دین» ترجمه کرد، ولی ممکن است کاربردهای متفاوتی داشته باشند، و بعضی زبان‌ها هیچ واژه‌ای برای دین ندارند. مثلاً، واژهٔ سانسکریت dharma، را گاهی «دین» ترجمه کردند که به معنای شرع است. در جنوب آسیای باستان، مطالعهٔ شرع شامل مفاهیمی مانند ریاضت کشیدن برای رسیدن به تقوا و انجام آداب و رسوم تشریفاتی و عملی بود. در ژاپن قرون وسطایی، رابطهٔ مشابهی بین «قانون امپراتوری» و قانون جهانی یا «قانون بودایی» وجود داشته‌است، ولی این قوانین بعدها به منابع مستقلی از قدرت تبدیل گشتند.

در زبان عبری، معادل دقیقی برای "religion" وجود ندارد، و یهودیت بین هویت‌های دینی، ملی، نژادی، یا قومی تمایزی قائل نمی‌شود. یکی از مفاهیم اصلی آن، "halakha" است که گاهی "شرع" ترجمه می‌شود، که راهنمای انجام تکلیف دینی و اعتقاد و اکثر جنبه‌های زندگی روزمره می‌باشد. استفاده از اصطلاحات دیگر مانند اطاعت از خدا یا اسلام نیز بر مبنای تاریخچه‌ها و واژگان خاصی می‌باشد. در واقع دین برنامه زندگی است.

رابطه دین و عقل[ویرایش]

مذهب بر پایه کشور
درگاه دین  

می‌توان گفت در بعضی از ادیان بزرگان و عالمان آن دین سعی می‌کنند که بخش‌هایی از دستورات و عقاید دینی را به وسیلهٔ استدلال و برهان عقلی توجیه کنند و از این نظر قابل استناد به عقل بنظر برسند.

بعضی از ادیان نیز فراعقلی اند، یعنی بخش‌هایی از آن مستقل از عقل و بر مبنای عشق و عاطفه و احساسات و اعتقاداتی مبنی بر این امور اند و حتی گاهی بر پایه اعتقاداتی ناشی از تقلید از پدران قبیله و فامیل و اطرافیان است.

شمار دین‌ها در میان انسان‌ها بسیار زیاد است و این ادیان توضیحات بسیار متفاوت و گفتارهای پرشماری را در راه کوشش برای یافتن پاسخ به معماهای یاد شده مطرح می‌کنند.

در باور پیروان ادیان، موجود یا موجوداتی که فراتر از قوانین جاری طبیعت هستند این جهان را آفریده و بر آن فرمان‌روایی می‌کنند و انسان می‌تواند از راه عبادت و پرستش او/آنان از واکنش آن موجود یا آن چند موجود استفاده نماید و به درجه‌ای از حس امنیت و آرامش برسد.[۴] دربارهٔ این‌که «موجود آفریننده» مورد نظر ادیان چه خصوصیاتی دارد و تعداد و صفات و اهداف آن‌ها چیست و طول عمر و ابعاد و شمار پیام‌آوران آن‌ها چه تعداد و اندازه‌است در میان ادیان اختلاف نظرهای بسیار زیادی وجود دارد.

مجموعه دین از دو بخش تشکیل شده‌است:

 1. آموزه‌ها و گزاره‌های اعتقادی (هست‌ها /اصول)
 2. دستورهای عملی، اخلاقی و ارزشی که بر پایه آموزه‌های اعتقادی استوار شده‌اند (بایدها /فروع).

در ادیان مختلف، این آموزه‌های اعتقادی تلاش می‌کنند تا پاسخی برای درک معماهای هستی و آنچه درک نشدنی است (بی‌نهایت، مرگ) فراهم کنند.

واژه‌های دیگری مانند کیش و مذهب گاه به همان معنی دین و گاه به معنی زیرشاخه‌هایی از یک دین بکار می‌روند.

دین یا اصطلاحاً «آسمانی» است یعنی پیامبر ی آمده و مدعی این است که هر چه آورده از طرف آنچه وی خدا می‌نامد سرچشمه گرفته یا «آسمانی» نیست یعنی حاصل افکار و عقاید یک انسان می‌باشد. از گسترده‌ترین دین‌های جهان می‌توان از دین‌های ابراهیمی نام برد. دین‌های ابراهیمی که همه از یک ریشه و منطقهٔ خاور میانه سرچشمه می‌گیرند عبارت‌اند از اسلام، مسیحیت و یهودیت. دین‌های بابی و بهائی نیز از این دسته و از ادیان نوین هستند.

از دین‌های بزرگ دیگر در جهان می‌توان از بوداگرایی، هندوگرایی و آیین کنفوسیوسگرایی نام برد. ادیان لزوماً خدامحور نیستند ولی به نظر می‌رسد تمام ادیان معتقد به ماوراء طبیعت باشند.

دین‌های کهن فراوان دیگری نیز وجود دارد مانند زرتشتی‌گری، مانی‌گری، مهرپرستی و جز اینها.

تعریف دین[ویرایش]

نمادهای دینی (از چپ به راست)
ردیف ۱: مسیحی، یهودی، هندو
ردیف ۲: اسلام، بودائی، شینتو
ردیف ۳: سیک، بهائی، جین

امیل دورکیم:

دین عبارت است از دسته‌ای همبسته از باورها و اعمال مربوط به امور لاهوتی (مجزا از امور ناسوتی) که این باورها و عقاید و روش‌هایِ ثابت و غیرِ قابلِ تغییرِ همه کسانی را که پیرو آن‌ها هستند در یک اجتماع اخلاقی واحد به نام امت متحد می‌کند.[۵]

ویلیام جیمز:

دین عبارت است از احساس، اعمال و تجربه‌های افراد هنگام تنهایی، آنگاه که خود را در برابر هرآنچه الهی می‌نامند می‌یابند.[۶]

شلایر ماخر:

دین عبارت است از احساس خداآگاهی.[۶]

کانت:

دین عبارت است از شناخت تکالیف ما به عنوان احکام الهی.[۷]

اهمیت دین در سطح جهان

خاستگاه‌ها[ویرایش]

نظریه‌های زیادی در مورد خاستگاه‌های دین وجود دارد. گِرِگ ام. اپستاین، کشیش رشتهٔ انسانیت در دانشگاه هاروارد، اظهار می‌دارد که "لزوماً اکثر ادیان بزرگ دنیا مبتنی بر این اصل هستند که موجودات و نیروهای الهی می‌توانند نشانهٔ عدالت در ماوراءالطبیعه باشند که در طبیعت قابل رؤیت نیستند. به عقیدهٔ انسان شناسان جان موناگان و پیتر جاست،

به نظر می‌رسد اکثر ادیان دنیا به منزلهٔ نهضت‌های تجدید حیات ظهور کرده‌اند، همان‌طور که بینش پیامبر صاحب کرامت، تصورات افراد را تحریک می‌کند؛ افرادیکه به دنبال پاسخ جامع تری برای مشکلات خود هستند بیش از آنکه احساس کنند اعتقادات روزانه این مشکلات را بوجود آورده‌اند. افراد صاحب کرامت در اکثر زمان‌ها و مناطق دنیا ظهور یافته‌اند. به نظر می‌رسد کلید دستیابی به موفقیت بلند مدت - و اکثر نهضت‌ها با تأثیری تقریباً بلند مدت همراه هستند- ارتباط نسبی با پیامبرانی دارند که با ترتیب حیرت‌انگیز ظهور می‌کنند، ولی بیشتر با افزایش گروهی از حامیانی مرتبط است که می‌توانند نهضتی را رسمیت بخشند.

اساطیر خاستگاه ادیان مختلف[ویرایش]

برای آشنایی با دین باید ابتدا با مفهوم اسطوره آشنا شد زیرا چنانچه که می‌دانیم بسیاری از داستان‌هایی که در دین عنوان می‌شوند مثل؛ آفرینش اولین انسان، مرگ و … ریشه در تاریخ و اساطیر یک قوم دارند.

اسطوره کلمه‌ای معرب است که از واژه یونانی هیستوریا (historia) به معنای"جستجو، آگاهی و داستان" گرفته شده‌است. برای بیان مفهوم اسطوره، در زبان‌های اروپایی از واژه "myth" به معنای افسانه و قصد و شرح و خبر استفاده شده‌است. اسطوره را باید داستان و سرگذشتی مربوط به فراسوی جهان مادی و ملموس دانست؛ که معمولاً اصل آن معلوم نیست. در اسطوره وقایع دوران اولیه آفرینش نقل می‌شود. به عبارت دیگر سخن از آنست که چگونه هر چیزی پدید می‌آید و به هستی خود ادامه می‌دهد؟ این دقیقاً یک سؤال فلسفی است اما اسطوره‌ها و افسانه‌ها به این سؤال از طریق تخیلات پاسخ می‌دهند نه از روی منطق. شخصیت‌های اسطوره را موجودات مافوق طبیعی (خدایان) تشکیل می‌دهند و همواره هاله‌ای از تقدس؛ قهرمانان مثبت آن را فراگرفته‌است. اسطوره نماد دوران پیش از دانش و نماد و نشان مشخص روزگاران باستان است. تحول اساطیر هر قوم و ملتی، معرف تحول شکل زندگی، دگرگونی ساختارهای اجتماعی و تحول اندیشه و دانش است. در واقع اسطوره نشانگر یک دگرگونی بنیادی در پویش بالارونده ذهن بشر است. اساطیر روایتی است که از طبیعت و ذهن انسان‌های نخستین ریشه می‌گیرد و برآمدهٔ رابطه دوسویه این دوست.

ناگفته نگذاریم که اسطوره ریشه تاریخی دارد. یعنی اگر از دید ساختاری به اسطوره‌های جوامع مختلف نگاه کنیم یک چیزهایی از آن جوامع را در روزگاران دور منعکس می‌کند. در آیین‌هایی انسان از گیاه خلق می‌شود؛ مثلاً در اوستا، انسان‌های اولیه دو گیاه بودند به نام‌های مشیا و مشیانه؛ این اسطوره مخصوص زمانی است که انسان کشاورزی را می‌شناخته و در واقع رویش گیاه را می‌فهمد که تخم می‌رود زیر خاک، در می‌آید و رویش پیدا می‌شود و گیاهان ایجاد می‌شوند؛ بنابراین فکر می‌کند تشکیل انسان هم در آغاز مثل گیاه بوده‌است. در آیینهایی انسان از گل ساخته می‌شود مثلاً در اساطیر مصر باستان حتی یکی از خدایان، آدم را از گل درست می‌کند و می‌برد در کوره خورشید می‌پزد و آدم را بوجود می‌آورد؛ یعنی در واقع سفال‌گری. یعنی این اسطوره مخصوص دوره سفالگری است. پس یک اسطوره برای دوره کشاورزی است و یکی برای سفالگری. این معنای تاریخی دارد. دیگر اینکه اسطوره روی هوا پیدا نمی‌شود، اسطوره در جامعه پیدا می‌شود، مردمی هستند که اسطوره را خلق می‌کنند، بنابراین اسطوره با آن مردم ارتباط دارد. وقتی با مردم ارتباط دارد یعنی با تاریخ ارتباط دارد، با جامعه ارتباط دارد بنابراین می‌توان به اسطوره معنای تاریخی داد به شرطی که لوازم آن کار در اختیار باشد مثلاً نباید اسطوره را با تاریخ امروز تصویر کرد. یک اسطوره کهن باید جای تاریخی خودش را پیدا کند.

به‌طور خلاصه برای انواع اسطوره‌ها تعاریف زیر موجود است:

 • اسطوره[۸] واکنشی است از ناتوانی انسان در مقابله با درماندگی‌ها و ضعف او دربرآوردن آرزوها و همچنین ترس از حوادث است. انسان‌ها همواره در مقابل بسیاری از پدیده‌های طبیعی ضعیف بوده‌اند (به خصوص درگذشته) بنابراین تنها راهی که همیشه آنان را امیدوار نگاه می‌داشته ساختن اسطوره‌ها و خدایان و متوسل شدن به نیروی آنان بوده‌است. البته در برخی از جوامع تعداد انگشت شماری از افراد به جای اکتفا به نیروی اساطیر و خدایان موهوم از نیروی تفکر خود استفاده کردند و به چاره اندیشی منطقی پیرامون پدیده‌ها پرداختند و علم را پایه‌ریزی کرند، اگر بشر امروزه بدین سطح از تمدن و تکنولوژی رسیده‌است نتیجه شک کردن همین تعداد انگشت شمار (در ادوار مختلف تاریخی) در بنیان‌های فکری جامعه و تلاش برای تغییر نگرش خود نسبت به محیط پیرامون بوده‌است.
 • اسطوره داستان و تجسمی از احساسات آدمیان است. تکرار این داستان‌ها که در قالب آداب و رسوم سنتی و مراسم‌های آیینی برگزار می‌شود به آدمیان واقعیت و حقانیت می‌بخشد؛ و در نهایت به او توهم بهترین موجود هستی بودن را می‌دهد.
 • اسطوره نشانه‌ای از عدم آگاهی بشر است. در گذشته انسان به پیروی از تخیل و کنجکاوی خود برای رویدادها علت و انگیزه می‌تراشیدو به این ترتیب، تخیل را با واقعیت‌ها پیوند می‌داد در واقع تمامی اساطیر، افسانه‌ها و ادیان بر پایه همین تخیلات زاده شدند. در یک‌کلام اسطوره تلاشی برای بیان واقعیت‌های پیرامونی با امور فراطبیعی است. انسان در تبیین پدیده‌هایی که به علتشان واقف نبوده، به تعبیرات فراطبیعی روی آورده و این دقیقاً زمانی است که هنوز دانش بشری توجیه‌کننده حوادث پیرامونی اش نیست.

نهضت‌های دینی[ویرایش]

در قرن ۱۹ و ۲۰، تحقیق دانشگاهی در مورد دین‌شناسی تطبیقی، اعتقاد دینی را به مقوله‌های فلسفی به نام "ادیان دنیاً تقسیم کرد. با این وجود، تحقیق اخیر تأکید دارد که تمامی ادیان لزوماً با اصول متناقضی از یکدیگر تفکیک می‌شوند و اینکه انتساب تحقیق به فلسفهٔ خاص، یا حتی نهضت دینی معین به جای ماهیت فرهنگی، سیاسی، یا اجتماعی محدود می‌باشد. پژوهش روان‌شناسی فعلی دربارهٔ ماهیت دینداری نشان می‌دهد که بهتر است دین را پدیدهٔ ثابتی ذکر کرد که بایستی متمایز از هنجارهای فرهنگی (یعنی "ادیان") باشد؛ لذا فهرستی از نهضت‌های دینی که در این بخش مطرح گردید، تلاش برای مختصرسازی مهم‌ترین اثرات منطقه‌ای و فلسفی در جوامع محلی است، ولی به هیچ وجه توصیف کاملی از تمامی جوامع دینی نمی‌باشد و مهم‌ترین اصول دینداری فردی را توضیح نمی‌دهد.

نقد دین[ویرایش]

بسیاری از بی‌خدایان بر این باور هستند که «برخلاف علم که رازهای ناگشوده را چالشی برای پاسخ‌گویی می‌یابد، دین فقط ناشناخته‌ها را تقدیس می‌کند».[۹] ولی این موضوع را دین یاران ادیان مختلف از جمله اسلام رد می‌کنند چون عقیده دارند مسئلهٔ لا ادری‌گری بسیار در میان آن‌ها کم است و دلایل متعددی برای اثبات موضوعاتی که برای آن‌ها تقدس قائلند بیان می‌کنند.[۱۰]

برخی قائلند علت وجود ادیان کوشش دسته‌ای از انسان‌ها برای توجیه پدیده‌هایی که هنوز با عقل و خرد خود توضیحاتی برای آن نیافته‌اند است.[۱۱]

انسان‌ها به منظور حفاظت از خود و هم‌چنین به خاطر درجه‌ای از نیاز، به مراسم، عادت‌ها، دعاها، التماس‌ها و قربانی کردن‌هایی رو می‌آورند که مجموعه آن‌ها دین نامیده می‌شود.[۴]

همچنین در تعبیری دیگر دین کوشش انسان برای تماس با «ماوراءالطبیعه‌ای» است که بسیاری آن را فرضی می‌دانند.[۴]

جان مناگان و پیتر جاست معتقدند «آشکار به نظر می‌رسد که یکی از چیزهایی که دین به ما کمک می‌کند انجام دهیم کنار آمدن با مشکلات پایدار، مهم و غیرقابل تحمل زندگی انسانی است. یکی از شیوه‌های مهم موفقیت ادیان، در فراهم آوردن مجموعه‌ای از چرایی و چگونگی‌های جهان است که به افراد کمک می‌کند با ناملایمات وفق یابند و با بدبختی‌ها کنار آیند.»[۱۲] آلبرت انشتین می‌گوید: «دانش تنها می‌تواند چیستی را معلوم دارد، اما نه آنچه را باید باشد و انواع قضاوت‌های ارزشی خارج از قلمرو آن باقی خواهد ماند. از جهت دیگر دین تنها افکار و اعمال انسانی را ارزیابی می‌کند، دین نمی‌تواند معقولانه از حقایق و روابط بین آن‌ها سخن گوید… اما اکنون قلمرو علم و دین کاملاً از یکدیگر جدا شده‌است، علی‌رغم اینکه بین آن‌ها روابط دو جانبه و وابستگی‌های قوی وجود دارد. هر چند ممکن است مذهب هدف‌ها را مشخص سازد اما این علم است که به ما کمک می‌کند به این هدف‌ها برسیم.»[۱۲] مهندس جلال الدین آشتیانی در کتاب مدیریت نه حکومت صفحه 243 می نویسد : دین برای مردم است نه مردم برای دین ، لذا آنچه مردم را به بندگی و بردگی و یا اطاعت از چون خودی بخواند ، ضد دین خواهد بود

شمار پیروان ادیان[ویرایش]

نقشه جغرافیای ادیان

یافتن منبع رسمی و کاملاً موثق برای اظهار نظرهای دقیق در مورد شمار پیروان مذاهب در سراسر جهان بسیار سؤال‌برانگیز و دشوار است. نه تنها روش پژوهش متفاوت است، بلکه به‌طور قابل توجهی بسته به وضعیت کشورها بسیار متفاوت است، به عبارتی دیگر فقط از کشورهایی که در آن‌ها آزادی مذاهب به معنای دقیق کلمه وجود دارد نسبتاً می‌توان داده‌های دقیق و مورد اطمینانی بدست آورد. اما حتی در آنجا هم اختلاف‌های بالای آماری در داده‌های مختلف مشاهده می‌شود. به‌طور مثال بسته به اینکه منبع کسب آمار رجوع به‌شمار اعضای یک تشکل دینی باشد یا مصاحبه مستقیم، نتایج آماری متفاوت است. رژیم‌هایی که آزادی مذاهب را محدود می‌کنند یا کشورهایی که رسماً خود را بیخدا می‌نامند، بدست آوردن یک تصویر واقعی از دین را تقریباً غیرممکن می‌سازند. علاوه بر این، در ادیان و جوامع و فرهنگ‌های متفاوت، معیار دیندار بودن یا به عبارتی پیرو یک دین به‌شمار آمدن در گوشه و کنار جهان متفاوت است و ناهمگون، به‌طور مثال، مسیحیت در کشورهای آفریقایی با مسیحیت در بسیاری از کشورهای اسکاندیناوی متفاوت است. در آلمان آمار مسیحیان تنها به پرداخت کنندگان مالیات کلیساها محدود می‌شود، در عربستان سعودی حتی اگر کسی به هیچ وجه هیچگونه عقیدهٔ دینی نداشته باشد، همینکه شهروند عربستانی است جزء آمار شمرده می‌شود، نقص دیگر در صحت آمار ادیان می‌تواند از این موضوع ناشی شود که، کودکان و نوجوانانی که به دین والدین خود نسبت داده می‌شوند، نمی‌توان گفت که همه لزوماً به‌طور کامل خود را متعلق به آن آیین احساس می‌کنند. برخی کشورها با سیستم‌های آماری شناخته شده و معتبر داده‌های دقیق تری ارائه می‌دهند اما چون سیستم‌های آمارگیری در کشورها متفاوت است از این رو نمی‌توان به آسانی از مقایسهٔ داده‌ها هم کسب نتیجه کرد. شایان ذکر است که در این لیست قطعاً نام تمام ادیان موجود وجود ندارد و تنها بر طبق دو پایگاه دادهٔ ذکر شده، ادیان با بیشترین پیروان ذکر شده‌است.

شمار پیروان ادیان (الف)[۱۳] شمار پیروان ادیان (ب)[۱۴]
مسیحیت ۲٬۱ میلیارد ۲٫۱۹۹٫۸۱۷٫۴۰۰
اسلام ۱٬۵ میلیارد ۱٫۵۸۷٫۴۵۴٫۵۰۰
سکولاریسم، بی دینان ۷۷۶ میلیون 776.826.000[۱۵]
هندوییسم ۹۰۰ میلیون ۹۷۵٫۷۲۶٫۰۰۰
آیین سنتی چینی ۳۹۴ میلیون ۳۸۵٫۶۲۱٫۵۰۰
بودایی ۳۷۶ میلیون ۳۸۵٫۶۰۹٫۰۰۰
ادیان قبیله‌ای (۲۶۶٫۴۰۵٫۰۰۰)
ادیان غیر بومی آفریقا ۳۰۰ میلیون
ادیان بومی آفریقا ۱۰۰ میلیون
آیین‌های نوظهور ۱۰۶٫۵۳۳٫۳۰۰
سیک ۲۳ میلیون ۲۲٫۹۲۷٫۵۰۰
روح گرایی ۱۵ میلیون ۱۳٫۵۰۸٫۶۰۰
یهودیت ۱۴ میلیون ۱۴٫۹۵۶٫۰۰۰
بهائیت ۷ میلیون ۷٫۶۹۷٫۰۰۰
کنفسیوس‌گرایی ۶٫۴۴۴٫۳۰۰
جین ۴٬۲ میلیون ۵٫۲۶۴٫۵۰۰
شینتو ۴ میلیون ۲٫۸۰۱٫۴۰۰
کائو دای ۴ میلیون
زرتشت ۲٬۶ میلیون ۱۸۰٫۸۰۰
تنریکیو ۲ میلیون
بت‌پرستی نوین ۱ میلیون
یونیتارین ۸۰۰٫۰۰۰
راستافاری ۶۰۰٫۰۰۰
ساینتولوژی ۵۰۰٫۰۰۰
ادیان دیگر ۱٫۲۰۵٫۰۰۰

بی‌دینی در سطح جهان[ویرایش]

بی‌دینی در سطح جهان
کشور درصد کسانی که خود را بیدین معرفی کرده‌اند منبع
استونی ۷۵٫۷ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
آلبانی ۶۰ US Department of State - International religious freedom report 2006[۱۷]

L'Albanie en 2005[۱۸]
Some publications[۱۹]

چین ۵۹–۹۳ Some publications[۲۰]
جمهوری چک ۵۹ (۸٪ هیچ گزینه‌ای را انتخاب نکردند) Czech statistical bureau (2001 census)[۲۱]
ژاپن ۵۱٫۸ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
روسیه ۴۸٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
بلاروس ۴۷٫۸ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
سوئد ۴۶–۸۵ Zuckerman, Phil. "Atheism: Contemporary Rates and Patterns", Part of The Cambridge Companion to Atheism, Michael Martin, modified by the University of Cambridge

Pres: Cambridge, BK (2005)[۲۲]

ویتنام ۴۶٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
هلند ۴۴٫۰ Sociaal en Cultureel Planbureau[۲۳]
مجارستان ۴۲٫۶ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
اوکراین ۴۲٫۴ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
لاتویا ۴۰٫۶ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
کره جنوبی ۳۶٫۴ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
بلژیک ۳۵٫۴ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
زلاندنو ۳۴٫۷ (از ۸۷٫۳٪ که به سؤال دلبخواه پاسخ داده‌اند) Statistics New Zealand (2006 census)[۲۴]
شیلی ۳۳٫۸ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
آلمان ۳۲٫۷ German Worldview Research Group (2004)[۲۵]
لوکزامبورگ ۲۹٫۹ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
اسلونی ۲۹٫۹ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
فرانسه ۲۷٫۲ (۲۳٫۹٪ از زنان ۳۰٫۶٪ از مردان) INSEE (2004 survey)[۲۶]
ونزوئلا ۲۷٫۰ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
اسلواکی ۲۳٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
مکزیک ۲۰٫۵ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
لیتوانی ۱۹٫۴ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
دانمارک ۱۹ Eurobarometer(2005)[۲۷]
استرالیا ۱۸٫۷ (از ۸۸٫۸٪ که به سؤال دلبخواه پاسخ داده‌اند) Australian Statistics Bureau (2006 census)[۲۸]
ایتالیا ۱۷٫۸ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
اسپانیا ۱۷ Socialogical Research Centre (2005)[۲۹]
بریتانیا ۱۶٫۸ (از ۹۲٫۷٪ که به سؤال به‌طور دلبخواه پاسخ داده‌اند) UK National Statistics Bureau (2001 census)[۳۰]
کانادا ۱۶٫۲ Kanada 2001 census[۳۱]
آرژانتین ۱۶٫۰ Gallup-Argentina survey, April 2001[۳۲]
آفریقای جنوبی ۱۵٫۱ Güney Afrika 2001 census[۳۳]
آمریکا ۱۵٫۰ (از ۹۴٫۶٪ که به سؤال به‌طور دلبخواه پاسخ داده‌اند، از میان نمونه به تعداد ۵۰٬۲۸۱ خانوار در ۴۸ ایالت مجاور) US-American Religious Classification Research (2001), اداره آمار آمریکا tarafından raporlanmış[۳۴]
کرواسی ۱۳٫۲ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
اتریش ۱۲٫۲ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
فنلاند ۱۱٫۷ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
پرتغال ۱۱٫۴ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
پورتوریکو ۱۱٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
بلغارستان ۱۱٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
فیلیپین ۱۰٫۹ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
ترکیه ۱۰٫۵ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
هند ۶٫۶ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
سابق صربستان و مونته‌نگرو ۵٫۸ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
آذربایجان ۵
ایرلند ۴٫۵ Central Statistics Bureau of Irland 2006 census[۳۵]
لهستان ۴٫۶ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
ایسلند ۴٫۳ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
یونان ۴٫۰ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
رومانی ۲٫۴ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
تانزانیا ۱٫۷ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
مالتا ۱٫۳ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
ایران ۱٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
اوگاندا ۱٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
نیجریه ۰٫۷ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]
بنگلادش ۰٫۱ Dentsu Communication Institute Inc. , Research Centre for Japan (2006)[۱۶]

فهرست ادیان جهان[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. واژه یاب-واژه دین
 2. دین عربی از آرامی است.
 3. (یادداشت مرحوم دهخدا).
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ The knowledgebook: everything you need to know to get by in the 21st Century. 2009. Washington, D.C. : National Geographic. p.218.
 5. دروکیم ۶۳
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ عقل و اعتقاد دینی، ترجمه احمد نراقی و ابراهیم سلطانی، طرح نو، ص 18
 7. دین در محدوده عقل تنها، ترجمه صانعی دره بیدی، ص 153
 8. شناخت اسطوره‌های ملل
 9. کتاب پندار خدا، صفحه ۱۵۶ نوشته ریچارد داوکینز
 10. کتاب انسان و ایمان اثر مرتضی مطهری
 11. Grint, Damian, and Birgitta Bouland-de Ruyter. 1979. De mens en zijn goden. Rotterdam: Lekturama.
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ english wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Religion
 13. (Quelle: adherents.com, 9. August 2007)
 14. Quelle: Britannica Online, Mitte 2007
 15. Begriffsdefinition lt. Encyclopædia Britannica: Nonreligious: Persons professing no religion, nonbelievers, agnostics, freethinkers, dereligionized secularists indifferent to all religion.
 16. ۱۶٫۰۰ ۱۶٫۰۱ ۱۶٫۰۲ ۱۶٫۰۳ ۱۶٫۰۴ ۱۶٫۰۵ ۱۶٫۰۶ ۱۶٫۰۷ ۱۶٫۰۸ ۱۶٫۰۹ ۱۶٫۱۰ ۱۶٫۱۱ ۱۶٫۱۲ ۱۶٫۱۳ ۱۶٫۱۴ ۱۶٫۱۵ ۱۶٫۱۶ ۱۶٫۱۷ ۱۶٫۱۸ ۱۶٫۱۹ ۱۶٫۲۰ ۱۶٫۲۱ ۱۶٫۲۲ ۱۶٫۲۳ ۱۶٫۲۴ ۱۶٫۲۵ ۱۶٫۲۶ ۱۶٫۲۷ ۱۶٫۲۸ ۱۶٫۲۹ ۱۶٫۳۰ ۱۶٫۳۱ ۱۶٫۳۲ ۱۶٫۳۳ ۱۶٫۳۴ ۱۶٫۳۵ ۱۶٫۳۶ ۱۶٫۳۷ (ژاپنی) http://www2.ttcn.ne.jp/~honkawa/9460.html
 17. Albania
 18. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۴ ژوئن ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 19. Adherents.com
 20. Adherents.com
 21. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ اکتبر ۲۰۰۶. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 22. «Pitzer College - Redirect». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 23. http://www.scp.nl/publicaties/boeken/9037702597.shtml
 24. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 25. fowid - Forschungsgruppe Weltanschauungen in Deutschland: Home
 26. Insee
 27. "Eurobarometer on Social Values, Science and technology 2005 - page 11" (PDF). Retrieved 5 Mayıs 2007. Check date values in: |accessdate= (help)
 28. 2914.0.55.002 - 2006 Census of Population and Housing: Media Releases and Fact Sheets, 2006
 29. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 30. http://www.statistics.gov.uk/cci/nugget.asp?id=293
 31. 96F0030XIE2001015 - Religions in Canada
 32. Table Of Statistics On Religion In The Americas
 33. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ آوریل ۲۰۰۵. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 34. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۱.
 35. http://www.cso.ie/census/documents/Final%20Principal%20Demographic%20Results%202006.pdf Final Principal Demographic Results 2006

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Religion is a social-cultural system of designated behaviors and practices, morals, worldviews, texts, sanctified places, prophecies, ethics, or organizations, that relates humanity to supernatural, transcendental, or spiritual elements. However, there is no scholarly consensus over what precisely constitutes a religion.[1][2]

Different religions may or may not contain various elements ranging from the divine,[3] sacred things,[4] faith,[5] a supernatural being or supernatural beings[6] or "some sort of ultimacy and transcendence that will provide norms and power for the rest of life".[7] Religious practices may include rituals, sermons, commemoration or veneration (of deities), sacrifices, festivals, feasts, trances, initiations, funerary services, matrimonial services, meditation, prayer, music, art, dance, public service, or other aspects of human culture. Religions have sacred histories and narratives, which may be preserved in sacred scriptures, and symbols and holy places, that aim mostly to give a meaning to life. Religions may contain symbolic stories, which are sometimes said by followers to be true, that have the side purpose of explaining the origin of life, the universe, and other things. Traditionally, faith, in addition to reason, has been considered a source of religious beliefs.[8]

There are an estimated 10,000 distinct religions worldwide,[9] but about 84% of the world's population is affiliated with one of the five largest religion groups, namely Christianity, Islam, Hinduism, Buddhism or forms of folk religion.[10] The religiously unaffiliated demographic includes those who do not identify with any particular religion, atheists, and agnostics. While the religiously unaffiliated have grown globally, many of the religiously unaffiliated still have various religious beliefs.[11]

The study of religion encompasses a wide variety of academic disciplines, including theology, comparative religion and social scientific studies. Theories of religion offer various explanations for the origins and workings of religion, including the ontological foundations of religious being and belief.[12]

Concept and etymology

Religion (from O.Fr. religion religious community, from L. religionem (nom. religio) "respect for what is sacred, reverence for the gods, sense of right, moral obligation, sanctity",[13] "obligation, the bond between man and the gods"[14]) is derived from the Latin religiō, the ultimate origins of which are obscure. One possible interpretation traced to Cicero, connects lego read, i.e. re (again) with lego in the sense of choose, go over again or consider carefully. The definition of religio by Cicero is cultum deorum, "the proper performance of rites in veneration of the gods."[15] Julius Caesar used religio to mean "obligation of an oath" when discussing captured soldiers making an oath to their captors.[16] The Roman naturalist Pliny the Elder used the term religio on elephants in that they venerate the sun and the moon.[17] Modern scholars such as Tom Harpur and Joseph Campbell favor the derivation from ligare bind, connect, probably from a prefixed re-ligare, i.e. re (again) + ligare or to reconnect, which was made prominent by St. Augustine, following the interpretation given by Lactantius in Divinae institutiones, IV, 28.[18][19] The medieval usage alternates with order in designating bonded communities like those of monastic orders: "we hear of the 'religion' of the Golden Fleece, of a knight 'of the religion of Avys'".[20]

In classic antiquity, 'religio' broadly meant conscientiousness, sense of right, moral obligation, or duty to anything.[21] In the ancient and medieval world, the etymological Latin root religio was understood as an individual virtue of worship in mundane contexts; never as doctrine, practice, or actual source of knowledge.[22][23] In general, religio referred to broad social obligations towards anything including family, neighbors, rulers, and even towards God.[24] Religio was most often used by the ancient Romans not in the context of a relation towards gods, but as a range of general emotions such as hesitation, caution, anxiety, fear; feelings of being bound, restricted, inhibited; which arose from heightened attention in any mundane context.[25] The term was also closely related to other terms like scrupulus which meant "very precisely" and some Roman authors related the term superstitio, which meant too much fear or anxiety or shame, to religio at times.[25] When religio came into English around the 1200s as religion, it took the meaning of "life bound by monastic vows" or monastic orders.[20][24] The compartmentalized concept of religion, where religious things were separated from worldly things, was not used before the 1500s.[24] The concept of religion was first used in the 1500s to distinguish the domain of the church and the domain of civil authorities.[24]

In the ancient Greece, the Greek term threskeia was loosely translated into Latin as religio in late antiquity. The term was sparsely used in classical Greece but became more frequently used in the writings of Josephus in the first century CE. It was used in mundane contexts and could mean multiple things from respectful fear to excessive or harmfully distracting practices of others; to cultic practices. It was often contrasted with the Greek word deisidaimonia which meant too much fear.[26]

The modern concept of religion, as an abstraction that entails distinct sets of beliefs or doctrines, is a recent invention in the English language. Such usage began with texts from the 17th century due to events such the splitting of Christendom during the Protestant Reformation and globalization in the age of exploration, which involved contact with numerous foreign cultures with non-European languages.[22][23][27] Some argue that regardless of its definition, it is not appropriate to apply the term religion to non-Western cultures.[28][29] Others argue that using religion on non-Western cultures distorts what people do and believe.[30]

The concept of religion was formed in the 16th and 17th centuries,[31][32] despite the fact that ancient sacred texts like the Bible, the Quran, and others did not have a word or even a concept of religion in the original languages and neither did the people or the cultures in which these sacred texts were written.[33][34] For example, there is no precise equivalent of religion in Hebrew, and Judaism does not distinguish clearly between religious, national, racial, or ethnic identities.[35] One of its central concepts is halakha, meaning the walk or path sometimes translated as law, which guides religious practice and belief and many aspects of daily life.[36] Even though the beliefs and traditions of Judaism are found in the ancient world, ancient Jews saw Jewish identity as being about an ethnic or national identity and did not entail a compulsory belief system or regulated rituals.[37] Even in the 1st century CE, Josephus had used the Greek term ioudaismos, which some translate as Judaism today, even though he used it as an ethnic term, not one linked to modern abstract concepts of religion as a set of beliefs.[2] It was in the 19th century that Jews began to see their ancestral culture as a religion analogous to Christianity.[37] The Greek word threskeia, which was used by Greek writers such as Herodotus and Josephus, is found in the New Testament. Threskeia is sometimes translated as religion in today's translations, however, the term was understood as worship well into the medieval period.[2] In the Quran, the Arabic word din is often translated as religion in modern translations, but up to the mid-1600s translators expressed din as law.[2]

The Sanskrit word dharma, sometimes translated as religion, also means law. Throughout classical South Asia, the study of law consisted of concepts such as penance through piety and ceremonial as well as practical traditions. Medieval Japan at first had a similar union between imperial law and universal or Buddha law, but these later became independent sources of power.[38][39]

Throughout the Americas, Native Americans never had a concept of "religion" and any suggestion otherwise is a colonial imposition by Christians.[40]

Though traditions, sacred texts, and practices have existed throughout time, most cultures did not align with Western conceptions of religion since they did not separate everyday life from the sacred. In the 18th and 19th centuries, the terms Buddhism, Hinduism, Taoism, Confucianism, and world religions first entered the English language.[41][42][43] No one self-identified as a Hindu or Buddhist or other similar terms before the 1800s.[44] "Hindu" has historically been used as a geographical, cultural, and later religious identifier for people indigenous to the Indian subcontinent.[45][46] Throughout its long history, Japan had no concept of religion since there was no corresponding Japanese word, nor anything close to its meaning, but when American warships appeared off the coast of Japan in 1853 and forced the Japanese government to sign treaties demanding, among other things, freedom of religion, the country had to contend with this Western idea.[47][48]

According to the philologist Max Müller in the 19th century, the root of the English word religion, the Latin religio, was originally used to mean only reverence for God or the gods, careful pondering of divine things, piety (which Cicero further derived to mean diligence).[49][50] Max Müller characterized many other cultures around the world, including Egypt, Persia, and India, as having a similar power structure at this point in history. What is called ancient religion today, they would have only called law.[51]

Definition

Scholars have failed to agree on a definition of religion. There are, however, two general definition systems: the sociological/functional and the phenomenological/philosophical.[52][53][54][55][56]

Modern Western

Religion is a modern Western concept.[29] Parallel concepts are not found in many current and past cultures; there is no equivalent term for religion in many languages.[2][24] Scholars have found it difficult to develop a consistent definition, with some giving up on the possibility of a definition.[57][58] Others argue that regardless of its definition, it is not appropriate to apply it to non-Western cultures.[28][29]

An increasing number of scholars have expressed reservations about ever defining the essence of religion.[59] They observe that the way we use the concept today is a particularly modern construct that would not have been understood through much of history and in many cultures outside the West (or even in the West until after the Peace of Westphalia).[60] The MacMillan Encyclopedia of Religions states:

The very attempt to define religion, to find some distinctive or possibly unique essence or set of qualities that distinguish the religious from the remainder of human life, is primarily a Western concern. The attempt is a natural consequence of the Western speculative, intellectualistic, and scientific disposition. It is also the product of the dominant Western religious mode, what is called the Judeo-Christian climate or, more accurately, the theistic inheritance from Judaism, Christianity, and Islam. The theistic form of belief in this tradition, even when downgraded culturally, is formative of the dichotomous Western view of religion. That is, the basic structure of theism is essentially a distinction between a transcendent deity and all else, between the creator and his creation, between God and man.[61]

The anthropologist Clifford Geertz defined religion as a

[…] system of symbols which acts to establish powerful, pervasive, and long-lasting moods and motivations in men by formulating conceptions of a general order of existence and clothing these conceptions with such an aura of factuality that the moods and motivations seem uniquely realistic."[62]

Alluding perhaps to Tylor's "deeper motive", Geertz remarked that

[…] we have very little idea of how, in empirical terms, this particular miracle is accomplished. We just know that it is done, annually, weekly, daily, for some people almost hourly; and we have an enormous ethnographic literature to demonstrate it.[63]

The theologian Antoine Vergote took the term supernatural simply to mean whatever transcends the powers of nature or human agency. He also emphasized the cultural reality of religion, which he defined as

[…] the entirety of the linguistic expressions, emotions and, actions and signs that refer to a supernatural being or supernatural beings.[6]

Peter Mandaville and Paul James intended to get away from the modernist dualisms or dichotomous understandings of immanence/transcendence, spirituality/materialism, and sacredness/secularity. They define religion as

[…] a relatively-bounded system of beliefs, symbols and practices that addresses the nature of existence, and in which communion with others and Otherness is lived as if it both takes in and spiritually transcends socially-grounded ontologies of time, space, embodiment and knowing.[7]

According to the MacMillan Encyclopedia of Religions, there is an experiential aspect to religion which can be found in almost every culture:

[…] almost every known culture [has] a depth dimension in cultural experiences […] toward some sort of ultimacy and transcendence that will provide norms and power for the rest of life. When more or less distinct patterns of behavior are built around this depth dimension in a culture, this structure constitutes religion in its historically recognizable form. Religion is the organization of life around the depth dimensions of experience—varied in form, completeness, and clarity in accordance with the environing culture.[64]

Classical

Budazhap Shiretorov (Будажап Цыреторов), the head shaman of the religious community Altan Serge (Алтан Сэргэ) in Buryatia.

Friedrich Schleiermacher in the late 18th century defined religion as das schlechthinnige Abhängigkeitsgefühl, commonly translated as "the feeling of absolute dependence".[65]

His contemporary Georg Wilhelm Friedrich Hegel disagreed thoroughly, defining religion as "the Divine Spirit becoming conscious of Himself through the finite spirit."[66]

Edward Burnett Tylor defined religion in 1871 as "the belief in spiritual beings".[67] He argued that narrowing the definition to mean the belief in a supreme deity or judgment after death or idolatry and so on, would exclude many peoples from the category of religious, and thus "has the fault of identifying religion rather with particular developments than with the deeper motive which underlies them". He also argued that the belief in spiritual beings exists in all known societies.

In his book The Varieties of Religious Experience, the psychologist William James defined religion as "the feelings, acts, and experiences of individual men in their solitude, so far as they apprehend themselves to stand in relation to whatever they may consider the divine".[3] By the term divine James meant "any object that is godlike, whether it be a concrete deity or not"[68] to which the individual feels impelled to respond with solemnity and gravity.[69]

The sociologist Émile Durkheim, in his seminal book The Elementary Forms of the Religious Life, defined religion as a "unified system of beliefs and practices relative to sacred things".[4] By sacred things he meant things "set apart and forbidden—beliefs and practices which unite into one single moral community called a Church, all those who adhere to them". Sacred things are not, however, limited to gods or spirits.[note 1] On the contrary, a sacred thing can be "a rock, a tree, a spring, a pebble, a piece of wood, a house, in a word, anything can be sacred".[70] Religious beliefs, myths, dogmas and legends are the representations that express the nature of these sacred things, and the virtues and powers which are attributed to them.[71]

Echoes of James' and Durkheim's definitions are to be found in the writings of, for example, Frederick Ferré who defined religion as "one's way of valuing most comprehensively and intensively".[72] Similarly, for the theologian Paul Tillich, faith is "the state of being ultimately concerned",[5] which "is itself religion. Religion is the substance, the ground, and the depth of man's spiritual life."[73]

When religion is seen in terms of sacred, divine, intensive valuing, or ultimate concern, then it is possible to understand why scientific findings and philosophical criticisms (e.g., those made by Richard Dawkins) do not necessarily disturb its adherents.[74]

Aspects

Beliefs

Traditionally, faith, in addition to reason, has been considered a source of religious beliefs. The interplay between faith and reason, and their use as perceived support for religious beliefs, have been a subject of interest to philosophers and theologians.[8]

Mythology

The word myth has several meanings.

 1. A traditional story of ostensibly historical events that serves to unfold part of the world view of a people or explain a practice, belief, or natural phenomenon;
 2. A person or thing having only an imaginary or unverifiable existence; or
 3. A metaphor for the spiritual potentiality in the human being.[75]

Ancient polytheistic religions, such as those of Greece, Rome, and Scandinavia, are usually categorized under the heading of mythology. Religions of pre-industrial peoples, or cultures in development, are similarly called myths in the anthropology of religion. The term myth can be used pejoratively by both religious and non-religious people. By defining another person's religious stories and beliefs as mythology, one implies that they are less real or true than one's own religious stories and beliefs. Joseph Campbell remarked, "Mythology is often thought of as other people's religions, and religion can be defined as mis-interpreted mythology."[76]

In sociology, however, the term myth has a non-pejorative meaning. There, myth is defined as a story that is important for the group whether or not it is objectively or provably true.[77] Examples include the resurrection of their real-life founder Jesus, which, to Christians, explains the means by which they are freed from sin, is symbolic of the power of life over death, and is also said to be a historical event. But from a mythological outlook, whether or not the event actually occurred is unimportant. Instead, the symbolism of the death of an old life and the start of a new life is what is most significant. Religious believers may or may not accept such symbolic interpretations.

Worldview

Religions have sacred histories, narratives, and mythologies which may be preserved in sacred scriptures, and symbols and holy places, that aim to explain the meaning of life, the origin of life, or the Universe.[citation needed]

Practices

The practices of a religion may include rituals, sermons, commemoration or veneration (of a deity, gods, or goddesses), sacrifices, festivals, feasts, trances, initiations, funerary services, matrimonial services, meditation, prayer, religious music, religious art, sacred dance, public service, or other aspects of human culture.[78]

Social organisation

Religions have a societal basis, either as a living tradition which is carried by lay participants, or with an organized clergy, and a definition of what constitutes adherence or membership.

Academic study

A number of disciplines study the phenomenon of religion: theology, comparative religion, history of religion, evolutionary origin of religions, anthropology of religion, psychology of religion (including neuroscience of religion and evolutionary psychology of religion), law and religion, and sociology of religion.

Daniel L. Pals mentions eight classical theories of religion, focusing on various aspects of religion: animism and magic, by E.B. Tylor and J.G. Frazer; the psycho-analytic approach of Sigmund Freud; and further Émile Durkheim, Karl Marx, Max Weber, Mircea Eliade, E.E. Evans-Pritchard, and Clifford Geertz.[79]

Michael Stausberg gives an overview of contemporary theories of religion, including cognitive and biological approaches.[80]

Theories

Sociological and anthropological theories of religion generally attempt to explain the origin and function of religion.[81] These theories define what they present as universal characteristics of religious belief and practice.

Origins and development

The Yazılıkaya sanctuary in Turkey, with the twelve gods of the underworld

The origin of religion is uncertain. There are a number of theories regarding the subsequent origins of religious practices.

According to anthropologists John Monaghan and Peter Just, "Many of the great world religions appear to have begun as revitalization movements of some sort, as the vision of a charismatic prophet fires the imaginations of people seeking a more comprehensive answer to their problems than they feel is provided by everyday beliefs. Charismatic individuals have emerged at many times and places in the world. It seems that the key to long-term success—and many movements come and go with little long-term effect—has relatively little to do with the prophets, who appear with surprising regularity, but more to do with the development of a group of supporters who are able to institutionalize the movement."[82]

The development of religion has taken different forms in different cultures. Some religions place an emphasis on belief, while others emphasize practice. Some religions focus on the subjective experience of the religious individual, while others consider the activities of the religious community to be most important. Some religions claim to be universal, believing their laws and cosmology to be binding for everyone, while others are intended to be practiced only by a closely defined or localized group. In many places, religion has been associated with public institutions such as education, hospitals, the family, government, and political hierarchies.[83]

Anthropologists John Monoghan and Peter Just state that, "it seems apparent that one thing religion or belief helps us do is deal with problems of human life that are significant, persistent, and intolerable. One important way in which religious beliefs accomplish this is by providing a set of ideas about how and why the world is put together that allows people to accommodate anxieties and deal with misfortune."[83]

Cultural system

While religion is difficult to define, one standard model of religion, used in religious studies courses, was proposed by Clifford Geertz, who simply called it a "cultural system".[84] A critique of Geertz's model by Talal Asad categorized religion as "an anthropological category".[85] Richard Niebuhr's (1894–1962) five-fold classification of the relationship between Christ and culture, however, indicates that religion and culture can be seen as two separate systems, though not without some interplay.[86]

Social constructionism

One modern academic theory of religion, social constructionism, says that religion is a modern concept that suggests all spiritual practice and worship follows a model similar to the Abrahamic religions as an orientation system that helps to interpret reality and define human beings.[87] Among the main proponents of this theory of religion are Daniel Dubuisson, Timothy Fitzgerald, Talal Asad, and Jason Ānanda Josephson. The social constructionists argue that religion is a modern concept that developed from Christianity and was then applied inappropriately to non-Western cultures.

Cognitive science

Cognitive science of religion is the study of religious thought and behavior from the perspective of the cognitive and evolutionary sciences. The field employs methods and theories from a very broad range of disciplines, including: cognitive psychology, evolutionary psychology, cognitive anthropology, artificial intelligence, cognitive neuroscience, neurobiology, zoology, and ethology. Scholars in this field seek to explain how human minds acquire, generate, and transmit religious thoughts, practices, and schemas by means of ordinary cognitive capacities.

Hallucinations and delusions related to religious content occurs in about 60% of people with schizophrenia. While this number varies across cultures, this had led to theories about a number of influential religious phenomenon and possible relation to psychotic disorders. A number of prophetic experiences are consistent with psychotic symptoms, although retrospective diagnoses are practically impossible.[88][89][90] Schizophrenic episodes are also experienced by people who do not have belief in gods.[91]

Religious content is also common in temporal lobe epilepsy, and obsessive-compulsive disorder.[92][93] Atheistic content is also found to be common with temporal lobe epilepsy.[94]

Comparativism

Comparative religion is the branch of the study of religions concerned with the systematic comparison of the doctrines and practices of the world's religions. In general, the comparative study of religion yields a deeper understanding of the fundamental philosophical concerns of religion such as ethics, metaphysics, and the nature and form of salvation. Studying such material is meant to give one a richer and more sophisticated understanding of human beliefs and practices regarding the sacred, numinous, spiritual and divine.[95]

In the field of comparative religion, a common geographical classification[96] of the main world religions includes Middle Eastern religions (including Zoroastrianism and Iranian religions), Indian religions, East Asian religions, African religions, American religions, Oceanic religions, and classical Hellenistic religions.[96]

Classification

In the 19th and 20th centuries, the academic practice of comparative religion divided religious belief into philosophically defined categories called world religions. Some academics studying the subject have divided religions into three broad categories:

 1. world religions, a term which refers to transcultural, international religions;
 2. indigenous religions, which refers to smaller, culture-specific or nation-specific religious groups; and
 3. new religious movements, which refers to recently developed religions.[97]

Some recent scholarship has argued that not all types of religion are necessarily separated by mutually exclusive philosophies, and furthermore that the utility of ascribing a practice to a certain philosophy, or even calling a given practice religious, rather than cultural, political, or social in nature, is limited.[98][99][100] The current state of psychological study about the nature of religiousness suggests that it is better to refer to religion as a largely invariant phenomenon that should be distinguished from cultural norms (i.e. religions).[101]

Morphological classification

Some scholars classify religions as either universal religions that seek worldwide acceptance and actively look for new converts, or ethnic religions that are identified with a particular ethnic group and do not seek converts.[102] Others reject the distinction, pointing out that all religious practices, whatever their philosophical origin, are ethnic because they come from a particular culture.[103][104][105] Christianity, Islam, Buddhism and Jainism are universal religions while Hinduism and Judaism are ethnic religions.[106]

Demographical classification

The five largest religious groups by world population, estimated to account for 5.8 billion people and 84% of the population, are Christianity, Islam, Buddhism, Hinduism (with the relative numbers for Buddhism and Hinduism dependent on the extent of syncretism) and traditional folk religion.

Five largest religions 2010 (billion)[10] 2010 (%) 2000 (billion)[107][108] 2000 (%) Demographics
Christianity 2.2 32% 2.0 33% Christianity by country
Islam 1.6 23% 1.2 19.6% Islam by country
Hinduism 1.0 15% 0.811 13.4% Hinduism by country
Buddhism 0.5 7% 0.360 5.9% Buddhism by country
Folk religion 0.4 6% 0.385 6.4%
Total 5.8 84% 4.8 78.3%

A global poll in 2012 surveyed 57 countries and reported that 59% of the world's population identified as religious, 23% as not religious, 13% as convinced atheists, and also a 9% decrease in identification as religious when compared to the 2005 average from 39 countries.[109] A follow-up poll in 2015 found that 63% of the globe identified as religious, 22% as not religious, and 11% as convinced atheists.[110] On average, women are more religious than men.[111] Some people follow multiple religions or multiple religious principles at the same time, regardless of whether or not the religious principles they follow traditionally allow for syncretism.[112][113][114]

Specific religions

Abrahamic

The patriarch Abraham (by József Molnár)

Abrahamic religions are monotheistic religions which believe they descend from Abraham.

Judaism

The Torah is the primary sacred text of Judaism.

Judaism is the oldest Abrahamic religion, originating in the people of ancient Israel and Judea. The Torah is its foundational text, and is part of the larger text known as the Tanakh or Hebrew Bible. It is supplemented by oral tradition, set down in written form in later texts such as the Midrash and the Talmud. Judaism includes a wide corpus of texts, practices, theological positions, and forms of organization. Within Judaism there are a variety of movements, most of which emerged from Rabbinic Judaism, which holds that God revealed his laws and commandments to Moses on Mount Sinai in the form of both the Written and Oral Torah; historically, this assertion was challenged by various groups. The Jewish people were scattered after the destruction of the Temple in Jerusalem in 70 CE. Today there are about 13 million Jews, about 40 per cent living in Israel and 40 per cent in the United States.[115] The largest Jewish religious movements are Orthodox Judaism (Haredi Judaism and Modern Orthodox Judaism), Conservative Judaism and Reform Judaism.

Christianity

Jesus is the central figure of Christianity.

Christianity is based on the life and teachings of Jesus of Nazareth (1st century) as presented in the New Testament. The Christian faith is essentially faith in Jesus as the Christ, the Son of God, and as Savior and Lord. Almost all Christians believe in the Trinity, which teaches the unity of Father, Son (Jesus Christ), and Holy Spirit as three persons in one Godhead. Most Christians can describe their faith with the Nicene Creed. As the religion of Byzantine Empire in the first millennium and of Western Europe during the time of colonization, Christianity has been propagated throughout the world. The main divisions of Christianity are, according to the number of adherents:

There are also smaller groups, including:

Islam

Muslims circumambulating the Kaaba, the most sacred site in Islam

Islam is based on the Quran, one of the holy books considered by Muslims to be revealed by God, and on the teachings (hadith) of the Islamic prophet Muhammad, a major political and religious figure of the 7th century CE. Islam is based on the unity of all religious philosophies and accepts all of the Abrahamic prophets of Judaism, Christianity and other Abrahamic religions before Muhammad. It is the most widely practiced religion of Southeast Asia, North Africa, Western Asia, and Central Asia, while Muslim-majority countries also exist in parts of South Asia, Sub-Saharan Africa, and Southeast Europe. There are also several Islamic republics, including Iran, Pakistan, Mauritania, and Afghanistan.

 • Sunni Islam is the largest denomination within Islam and follows the Quran, the hadiths which record the sunnah, whilst placing emphasis on the sahabah.
 • Shia Islam is the second largest denomination of Islam and its adherents believe that Ali succeeded Muhammad and further places emphasis on Muhammad's family.
 • Ahmadiyya adherents believe that the awaited Imam Mahdi and the Promised Messiah has arrived, believed to be Mirza Ghulam Ahmad by Ahmadis.
 • There are also Muslim revivalist movements such as Muwahhidism and Salafism.

Other denominations of Islam include Nation of Islam, Ibadi, Sufism, Quranism, Mahdavia, and non-denominational Muslims. Wahhabism is the dominant Muslim schools of thought in the Kingdom of Saudi Arabia.

Other

Whilst Judaism, Christianity and Islam are commonly seen as the three Abrahamic faiths, there are smaller and newer traditions which lay claim to the designation as well.[116]

The Bahá'í Lotus Temple in Delhi

For example, the Bahá'í Faith is a new religious movement that has links to the major Abrahamic religions as well as other religions (e.g. of Eastern philosophy). Founded in 19th-century Iran, it teaches the unity of all religious philosophies and accepts all of the prophets of Judaism, Christianity, and Islam as well as additional prophets (Buddha, Mahavira), including its founder Bahá'u'lláh. It is an offshoot of Bábism. One of its divisions is the Orthodox Bahá'í Faith.[117]:48–49

Even smaller regional Abrahamic groups also exist, including Samaritanism (primarily in Israel and the West Bank), the Rastafari movement (primarily in Jamaica), and Druze (primarily in Syria and Lebanon).

Temple of Heaven a Taoist temple complex in Beijing

East Asian

East Asian religions (also known as Far Eastern religions or Taoic religions) consist of several religions of East Asia which make use of the concept of Tao (in Chinese) or Dō (in Japanese or Korean). They include:

Taoism and Confucianism

 • Taoism and Confucianism, as well as Korean, Vietnamese, and Japanese religion influenced by Chinese thought.

Chinese folk religion

Dharmic (Indian)

Indian religions are practiced or were founded in the Indian subcontinent. They are sometimes classified as the dharmic religions, as they all feature dharma, the specific law of reality and duties expected according to the religion.[118]

Folk depiction of Ganesha in Bharatiya Lok Kala Mandal, Udaipur, India

Hinduism

The 10th century Gommateshwara statue in Karnataka

Jainism

Buddhism

Sikhism

An 1840 miniature of Guru Nanak
 • Sikhism is a panentheistic religion founded on the teachings of Guru Nanak and ten successive Sikh gurus in 15th-century Punjab. It is the fifth-largest organized religion in the world, with approximately 30 million Sikhs.[127][128] Sikhs are expected to embody the qualities of a Sant-Sipāhī—a saint-soldier, have control over one's internal vices and be able to be constantly immersed in virtues clarified in the Guru Granth Sahib. The principal beliefs of Sikhi are faith in Waheguru—represented by the phrase ik ōaṅkār, meaning one God, who prevails in everything, along with a praxis in which the Sikh is enjoined to engage in social reform through the pursuit of justice for all human beings.

Indigenous and folk

Temple to the city god of Wenao in Magong, Taiwan

Indigenous religions or folk religions refers to a broad category of traditional religions that can be characterised by shamanism, animism and ancestor worship, where traditional means "indigenous, that which is aboriginal or foundational, handed down from generation to generation…".[129] These are religions that are closely associated with a particular group of people, ethnicity or tribe; they often have no formal creeds or sacred texts.[130] Some faiths are syncretic, fusing diverse religious beliefs and practices.[131]

Folk religions are often omitted as a category in surveys even in countries where they are widely practiced, e.g. in China.[130]

Traditional African

Shango, the Orisha of fire, lightning, and thunder, in the Yoruba religion, depicted on horseback

African traditional religion encompasses the traditional religious beliefs of people in Africa. In West Africa, these religions include the Akan religion, Dahomey (Fon) mythology, Efik mythology, Odinani, Serer religion (A ƭat Roog), and Yoruba religion, while Bushongo mythology, Mbuti (Pygmy) mythology, Lugbara mythology, Dinka religion, and Lotuko mythology come from central Africa. Southern African traditions include Akamba mythology, Masai mythology, Malagasy mythology, San religion, Lozi mythology, Tumbuka mythology, and Zulu mythology. Bantu mythology is found throughout central, southeast, and southern Africa. In north Africa, these traditions include Berber and ancient Egyptian.

There are also notable African diasporic religions practiced in the Americas, such as Santeria, Candomble, Vodun, Lucumi, Umbanda, and Macumba.

Sacred flame at the Ateshgah of Baku

Iranian

Iranian religions are ancient religions whose roots predate the Islamization of Greater Iran. Nowadays these religions are practiced only by minorities.

Zoroastrianism is based on the teachings of prophet Zoroaster in the 6th century BCE. Zoroastrians worship the creator Ahura Mazda. In Zoroastrianism, good and evil have distinct sources, with evil trying to destroy the creation of Mazda, and good trying to sustain it.

Mandaeism is a monotheistic religion with a strongly dualistic worldview. Mandaeans are sometime labeled as the Last Gnostics.

Kurdish religions include the traditional beliefs of the Yazidi, Alevi, and Ahl-e Haqq. Sometimes these are labeled Yazdânism.

New religious movements

 • Shinshūkyō is a general category for a wide variety of religious movements founded in Japan since the 19th century. These movements share almost nothing in common except the place of their founding. The largest religious movements centered in Japan include Soka Gakkai, Tenrikyo, and Seicho-No-Ie among hundreds of smaller groups.
 • Cao Đài is a syncretistic, monotheistic religion, established in Vietnam in 1926.
 • Raëlism is a new religious movement founded in 1974 teaching that humans were created by aliens. It is numerically the world's largest UFO religion.
 • Hindu reform movements, such as Ayyavazhi, Swaminarayan Faith and Ananda Marga, are examples of new religious movements within Indian religions.
 • Unitarian Universalism is a religion characterized by support for a free and responsible search for truth and meaning, and has no accepted creed or theology.
 • Noahidism is a monotheistic ideology based on the Seven Laws of Noah, and on their traditional interpretations within Rabbinic Judaism.
 • Scientology teaches that people are immortal beings who have forgotten their true nature. Its method of spiritual rehabilitation is a type of counseling known as auditing, in which practitioners aim to consciously re-experience and understand painful or traumatic events and decisions in their past in order to free themselves of their limiting effects.
 • Eckankar is a pantheistic religion with the purpose of making God an everyday reality in one's life.
 • Wicca is a neo-pagan religion first popularised in 1954 by British civil servant Gerald Gardner, involving the worship of a God and Goddess.
 • Druidry is a religion promoting harmony with nature, and drawing on the practices of the druids.
 • The Bahá'í Faith teaches the unity of all religious philosophies.
 • There are various Neopagan movements that attempt to reconstruct or revive ancient pagan practices. These include Heathenry, Hellenism, and Kemeticism.
 • Satanism is a broad category of religions that, for example, worship Satan as a deity (Theistic Satanism) or use Satan as a symbol of carnality and earthly values (LaVeyan Satanism and The Satanic Temple).
 • Some forms of parody religion or fiction-based religion[132] like Jediism, Pastafarianism, Dudeism, "Tolkien religion",[132] and others often develop their own writings, traditions, and cultural expressions, and end up behaving like traditional religions.

Sociological classifications of religious movements suggest that within any given religious group, a community can resemble various types of structures, including churches, denominations, sects, cults, and institutions.

Related aspects

Law

The study of law and religion is a relatively new field, with several thousand scholars involved in law schools, and academic departments including political science, religion, and history since 1980.[133] Scholars in the field are not only focused on strictly legal issues about religious freedom or non-establishment, but also study religions as they are qualified through judicial discourses or legal understanding of religious phenomena. Exponents look at canon law, natural law, and state law, often in a comparative perspective.[134][135] Specialists have explored themes in Western history regarding Christianity and justice and mercy, rule and equity, and discipline and love.[136] Common topics of interest include marriage and the family[137] and human rights.[138] Outside of Christianity, scholars have looked at law and religion links in the Muslim Middle East[139] and pagan Rome.[140]

Studies have focused on secularization.[141][142] In particular, the issue of wearing religious symbols in public, such as headscarves that are banned in French schools, have received scholarly attention in the context of human rights and feminism.[143]

Science

Science acknowledges reason, empiricism, and evidence; and religions include revelation, faith and sacredness whilst also acknowledging philosophical and metaphysical explanations with regard to the study of the universe. Both science and religion are not monolithic, timeless, or static because both are complex social and cultural endeavors that have changed through time across languages and cultures.[144]

The concepts of science and religion are a recent invention: the term religion emerged in the 17th century in the midst of colonization and globalization and the Protestant Reformation.[2][22] The term science emerged in the 19th century out of natural philosophy in the midst of attempts to narrowly define those who studied nature (natural science),[22][145][146] and the phrase religion and science emerged in the 19th century due to the reification of both concepts.[22] It was in the 19th century that the terms Buddhism, Hinduism, Taoism, and Confucianism first emerged.[22] In the ancient and medieval world, the etymological Latin roots of both science (scientia) and religion (religio) were understood as inner qualities of the individual or virtues, never as doctrines, practices, or actual sources of knowledge.[22]

In general the scientific method gains knowledge by testing hypotheses to develop theories through elucidation of facts or evaluation by experiments and thus only answers cosmological questions about the universe that can be observed and measured. It develops theories of the world which best fit physically observed evidence. All scientific knowledge is subject to later refinement, or even rejection, in the face of additional evidence. Scientific theories that have an overwhelming preponderance of favorable evidence are often treated as de facto verities in general parlance, such as the theories of general relativity and natural selection to explain respectively the mechanisms of gravity and evolution.

Religion does not have a method per se partly because religions emerge through time from diverse cultures and it is an attempt to find meaning in the world, and to explain humanity's place in it and relationship to it and to any posited entities. In terms of Christian theology and ultimate truths, people rely on reason, experience, scripture, and tradition to test and gauge what they experience and what they should believe. Furthermore, religious models, understanding, and metaphors are also revisable, as are scientific models.[147]

Regarding religion and science, Albert Einstein states (1940): "For science can only ascertain what is, but not what should be, and outside of its domain value judgments of all kinds remain necessary. Religion, on the other hand, deals only with evaluations of human thought and action; it cannot justifiably speak of facts and relationships between facts…Now, even though the realms of religion and science in themselves are clearly marked off from each other, nevertheless there exist between the two strong reciprocal relationships and dependencies. Though religion may be that which determine the goals, it has, nevertheless, learned from science, in the broadest sense, what means will contribute to the attainment of the goals it has set up." [148]

Morality

Many religions have value frameworks regarding personal behavior meant to guide adherents in determining between right and wrong. These include the Triple Jems of Jainism, Judaism's Halacha, Islam's Sharia, Catholicism's Canon Law, Buddhism's Eightfold Path, and Zoroastrianism's good thoughts, good words, and good deeds concept, among others.[149]

Religion and morality are not synonymous. While it is "an almost automatic assumption."[150] in Christianity, morality can have a secular basis.

The study of religion and morality can be contentious due to ethnocentric views on morality, failure to distinguish between in group and out group altruism, and inconsistent definitions of religiosity.

Politics

Impact

Religion has had a significant impact on the political system in many countries. Notably, most Muslim-majority countries adopt various aspects of sharia, the Islamic law. Some countries even define themselves in religious terms, such as The Islamic Republic of Iran. The sharia thus affects up to 23% of the global population, or 1.57 billion people who are Muslims. However, religion also affects political decisions in many western countries. For instance, in the United States, 51% of voters would be less likely to vote for a presidential candidate who did not believe in God, and only 6% more likely.[151] Christians make up 92% of members of the US Congress, compared with 71% of the general public (as of 2014). At the same time, while 23% of U.S. adults are religiously unaffiliated, only one member of Congress (Kyrsten Sinema, D-Arizona), or 0.2% of that body, claims no religious affiliation.[152] In most European countries, however, religion has a much smaller influence on politics[153] although it used to be much more important. For instance, same-sex marriage and abortion were illegal in many European countries until recently, following Christian (usually Catholic) doctrine. Several European leaders are atheists (e.g. France’s former president Francois Hollande or Greece's prime minister Alexis Tsipras). In Asia, the role of religion differs widely between countries. For instance, India is still one of the most religious countries and religion still has a strong impact on politics, given that Hindu nationalists have been targeting minorities like the Muslims and the Christians, who historically belonged to the lower castes.[154] By contrast, countries such as China or Japan are largely secular and thus religion has a much smaller impact on politics.

Secularism

Ranjit Singh established secular rule over Punjab in the early 19th century.

Secularization is the transformation of the politics of a society from close identification with a particular religion's values and institutions toward nonreligious values and secular institutions. The purpose of this is frequently modernization or protection of the populations religious diversity.

Economics

Average income correlates negatively with (self-defined) religiosity.[109]

One study has found there is a negative correlation between self-defined religiosity and the wealth of nations.[155] In other words, the richer a nation is, the less likely its inhabitants to call themselves religious, whatever this word means to them (Many people identify themselves as part of a religion (not irreligion) but do not self-identify as religious).[155]

Sociologist and political economist Max Weber has argued that Protestant Christian countries are wealthier because of their Protestant work ethic.[156]

According to a study from 2015, Christians hold the largest amount of wealth (55% of the total world wealth), followed by Muslims (5.8%), Hindus (3.3%) and Jews (1.1%). According to the same study it was found that adherents under the classification Irreligion or other religions hold about 34.8% of the total global wealth.[157]

Health

Mayo Clinic researchers examined the association between religious involvement and spirituality, and physical health, mental health, health-related quality of life, and other health outcomes. The authors reported that: "Most studies have shown that religious involvement and spirituality are associated with better health outcomes, including greater longevity, coping skills, and health-related quality of life (even during terminal illness) and less anxiety, depression, and suicide."[158]

The authors of a subsequent study concluded that the influence of religion on health is largely beneficial, based on a review of related literature.[159] According to academic James W. Jones, several studies have discovered "positive correlations between religious belief and practice and mental and physical health and longevity." [160]

An analysis of data from the 1998 US General Social Survey, whilst broadly confirming that religious activity was associated with better health and well-being, also suggested that the role of different dimensions of spirituality/religiosity in health is rather more complicated. The results suggested "that it may not be appropriate to generalize findings about the relationship between spirituality/religiosity and health from one form of spirituality/religiosity to another, across denominations, or to assume effects are uniform for men and women.[161]

Violence

United Airlines Flight 175 hits the South Tower during the September 11 attacks of 2001 in New York City. The September 11 attacks (also referred to as 9/11) were a series of four coordinated terrorist attacks by the Islamic terrorist group al-Qaeda on the United States on the morning of Tuesday, September 11, 2001.

Critics like Hector Avalos[162] Regina Schwartz,[163] Christopher Hitchens and Richard Dawkins have argued that religions are inherently violent and harmful to society by using violence to promote their goals, in ways that are endorsed and exploited by their leaders.[164][page needed][165][page needed]

Anthropologist Jack David Eller asserts that religion is not inherently violent, arguing "religion and violence are clearly compatible, but they are not identical." He asserts that "violence is neither essential to nor exclusive to religion" and that "virtually every form of religious violence has its nonreligious corollary."[166][167]

Animal sacrifice

Done by some (but not all) religions, animal sacrifice is the ritual killing and offering of an animal to appease or maintain favour with a deity. It has been banned in India.[168]

Superstition

Greek and Roman pagans, who saw their relations with the gods in political and social terms, scorned the man who constantly trembled with fear at the thought of the gods (deisidaimonia), as a slave might fear a cruel and capricious master. The Romans called such fear of the gods superstitio.[169] Ancient Greek historian Polybius described superstition in Ancient Rome as an instrumentum regni, an instrument of maintaining the cohesion of the Empire.[170]

Superstition has been described as the non rational establishment of cause and effect.[171] Religion is more complex and is often composed of social institutions and has a moral aspect. Some religions may include superstitions or make use of magical thinking. Adherents of one religion sometimes think of other religions as superstition.[172][173] Some atheists, deists, and skeptics regard religious belief as superstition.

The Roman Catholic Church considers superstition to be sinful in the sense that it denotes a lack of trust in the divine providence of God and, as such, is a violation of the first of the Ten Commandments. The Catechism of the Catholic Church states that superstition "in some sense represents a perverse excess of religion" (para. #2110). "Superstition," it says, "is a deviation of religious feeling and of the practices this feeling imposes. It can even affect the worship we offer the true God, e.g., when one attributes an importance in some way magical to certain practices otherwise lawful or necessary. To attribute the efficacy of prayers or of sacramental signs to their mere external performance, apart from the interior dispositions that they demand is to fall into superstition. Cf. Matthew 23:16–22" (para. #2111)

Agnosticism and atheism

The terms atheist (lack of belief in any gods) and agnostic (belief in the unknowability of the existence of gods), though specifically contrary to theistic (e.g. Christian, Jewish, and Muslim) religious teachings, do not by definition mean the opposite of religious. There are religions (including Buddhism, Taoism, and Hinduism), in fact, that classify some of their followers as agnostic, atheistic, or nontheistic. The true opposite of religious is the word irreligious. Irreligion describes an absence of any religion; antireligion describes an active opposition or aversion toward religions in general.

Interfaith cooperation

Because religion continues to be recognized in Western thought as a universal impulse[citation needed], many religious practitioners[who?] have aimed to band together in interfaith dialogue, cooperation, and religious peacebuilding. The first major dialogue was the Parliament of the World's Religions at the 1893 Chicago World's Fair, which affirmed universal values and recognition of the diversity of practices among different cultures. The 20th century has been especially fruitful in use of interfaith dialogue as a means of solving ethnic, political, or even religious conflict, with Christian–Jewish reconciliation representing a complete reverse in the attitudes of many Christian communities towards Jews.[citation needed]

Recent interfaith initiatives include A Common Word, launched in 2007 and focused on bringing Muslim and Christian leaders together,[174] the "C1 World Dialogue",[175] the Common Ground initiative between Islam and Buddhism,[176] and a United Nations sponsored "World Interfaith Harmony Week".[177][178]

Culture

Culture and religion have usually been seen as closely related. Paul Tillich looked at religion as the soul of culture and culture as the form or framework of religion.[179] In his own words:

Religion as ultimate concern is the meaning-giving substance of culture, and culture is the totality of forms in which the basic concern of religion expresses itself. In abbreviation: religion is the substance of culture, culture is the form of religion. Such a consideration definitely prevents the establishment of a dualism of religion and culture. Every religious act, not only in organized religion, but also in the most intimate movement of the soul, is culturally formed.[180]

Ernst Troeltsch, similarly, looked at culture as the soil of religion and thought that, therefore, transplanting a religion from its original culture to a foreign culture would actually kill it in the same manner that transplanting a plant from its natural soil to an alien soil would kill it.[181] However, there have been many attempts in the modern pluralistic situation to distinguish culture from religion.[182] Domenic Marbaniang has argued that elements grounded on beliefs of a metaphysical nature (religious) are distinct from elements grounded on nature and the natural (cultural). For instance, language (with its grammar) is a cultural element while sacralization of language in which a particular religious scripture is written is more often a religious practice. The same applies to music and the arts.[183]

Criticism

Criticism of religion is criticism of the ideas, the truth, or the practice of religion, including its political and social implications.[184]

See also

Notes

 1. ^ That is how, according to Durkheim, Buddhism is a religion. "In default of gods, Buddhism admits the existence of sacred things, namely, the four noble truths and the practices derived from them" Durkheim 1915
 2. ^ Hinduism is variously defined as a religion, set of religious beliefs and practices, religious tradition etc. For a discussion on the topic, see: "Establishing the boundaries" in Gavin Flood (2003), pp. 1–17. René Guénon in his Introduction to the Study of the Hindu doctrines (1921 ed.), Sophia Perennis, ISBN 0-900588-74-8, proposes a definition of the term religion and a discussion of its relevance (or lack of) to Hindu doctrines (part II, chapter 4, p. 58).

References

 1. ^ Morreall, John; Sonn, Tamara (2013). "Myth 1: All Societies Have Religions". 50 Great Myths of Religion. Wiley-Blackwell. pp. 12–17. ISBN 978-0-470-67350-8.
 2. ^ a b c d e f Nongbri, Brent (2013). Before Religion: A History of a Modern Concept. Yale University Press. ISBN 978-0-300-15416-0.
 3. ^ a b James 1902, p. 31.
 4. ^ a b Durkheim 1915.
 5. ^ a b Tillich, P. (1957) Dynamics of faith. Harper Perennial; (p. 1).
 6. ^ a b Vergote, A. (1996) Religion, Belief and Unbelief. A Psychological Study, Leuven University Press. (p. 16)
 7. ^ a b James, Paul & Mandaville, Peter (2010). Globalization and Culture, Vol. 2: Globalizing Religions. London: Sage Publications.
 8. ^ a b Faith and Reason by James Swindal, in the Internet Encyclopedia of Philosophy.
 9. ^ African Studies Association; University of Michigan (2005). History in Africa. 32. p. 119.
 10. ^ a b "The Global Religious Landscape". 18 December 2012. Retrieved 18 December 2012.
 11. ^ "Religiously Unaffiliated". The Global Religious Landscape. Pew Research Center: Religion & Public Life. 18 December 2012.
 12. ^ James, Paul (2018). "What Does It Mean Ontologically to Be Religious?". In Stephen Ames; Ian Barns; John Hinkson; Paul James; Gordon Preece; Geoff Sharp (eds.). Religion in a Secular Age: The Struggle for Meaning in an Abstracted World. Arena Publications. pp. 56–100.
 13. ^ Harper, Douglas. "religion". Online Etymology Dictionary.
 14. ^ Shorter Oxford English Dictionary
 15. ^ Cicero, De natura deorum II, 28.
 16. ^ Caesar, Julius (2007). "Civil Wars – Book 1". The Works of Julius Caesar: Parallel English and Latin. Translated by McDevitte, W.A.; Bohn, W.S. Forgotten Books. pp. 377–378. ISBN 978-1-60506-355-3. Sic terror oblatus a ducibus, crudelitas in supplicio, nova religio iurisiurandi spem praesentis deditionis sustulit mentesque militum convertit et rem ad pristinam belli rationem redegit." – (Latin); "Thus the terror raised by the generals, the cruelty and punishments, the new obligation of an oath, removed all hopes of surrender for the present, changed the soldiers' minds, and reduced matters to the former state of war."- (English)
 17. ^ Pliny the Elder. "Elephants; Their Capacity". The Natural History, Book VIII. Tufts University. Latin: maximum est elephans proximumque humanis sensibus, quippe intellectus illis sermonis patrii et imperiorum obedientia, officiorum quae didicere memoria, amoris et gloriae voluptas, immo vero, quae etiam in homine rara, probitas, prudentia, aequitas, religio quoque siderum solisque ac lunae veneratio." "The elephant is the largest of them all, and in intelligence approaches the nearest to man. It understands the language of its country, it obeys commands, and it remembers all the duties which it has been taught. It is sensible alike of the pleasures of love and glory, and, to a degree that is rare among men even, possesses notions of honesty, prudence, and equity; it has a religious respect also for the stars, and a veneration for the sun and the moon."
 18. ^ In The Pagan Christ: Recovering the Lost Light. Toronto. Thomas Allen, 2004. ISBN 0-88762-145-7
 19. ^ In The Power of Myth, with Bill Moyers, ed. Betty Sue Flowers, New York, Anchor Books, 1991. ISBN 0-385-41886-8
 20. ^ a b Huizinga, Johan (1924). The Waning of the Middle Ages. Penguin Books. p. 86.
 21. ^ "Religio". Latin Word Study Tool. Tufts University.
 22. ^ a b c d e f g Harrison, Peter (2015). The Territories of Science and Religion. University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-18448-7.
 23. ^ a b Roberts, Jon (2011). "10. Science and Religion". In Shank, MIchael; Numbers, Ronald; Harrison, Peter (eds.). Wrestling with Nature: From Omens to Science. Chicago: University of Chicago Press. p. 254. ISBN 978-0-226-31783-0.
 24. ^ a b c d e Morreall, John; Sonn, Tamara (2013). "Myth 1: All Societies Have Religions". 50 Great Myths about Religions. Wiley-Blackwell. pp. 12–17. ISBN 978-0-470-67350-8.
 25. ^ a b Barton, Carlin; Boyarin, Daniel (2016). "1. 'Religio' without "Religion"". Imagine No Religion : How Modern Abstractions Hide Ancient Realities. Fordham University Press. pp. 15–38. ISBN 978-0-8232-7120-7.
 26. ^ Barton, Carlin; Boyarin, Daniel (2016). "8. Imagine No 'Threskeia': The Task of the Untranslator". Imagine No Religion : How Modern Abstractions Hide Ancient Realities. Fordham University Press. pp. 123–134. ISBN 978-0-8232-7120-7.
 27. ^ Harrison, Peter (1990). 'Religion' and the Religions in the English Enlightenment. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-89293-3.
 28. ^ a b Dubuisson, Daniel (2007). The Western Construction of Religion : Myths, Knowledge, and Ideology. Baltimore, Md.: Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8756-7.
 29. ^ a b c Fitzgerald, Timothy (2007). Discourse on Civility and Barbarity. Oxford University Press. pp. 45–46.
 30. ^ Smith, Wilfred Cantwell (1991). The Meaning and End of Religion. Minneapolis: Fortress Press. ISBN 978-0-8006-2475-0.
 31. ^ Nongbri, Brent (2013). Before Religion: A History of a Modern Concept. Yale University Press. p. 152. ISBN 978-0-300-15416-0. Although the Greeks, Romans, Mesopotamians, and many other peoples have long histories, the stories of their respective religions are of recent pedigree. The formation of ancient religions as objects of study coincided with the formation of religion itself as a concept of the sixteenth and seventeenth centuries.
 32. ^ Harrison, Peter (1990). 'Religion' and the Religions in the English Enlightenment. Cambridge: Cambridge University Press. p. 1. ISBN 978-0-521-89293-3. That there exist in the world such entities as 'the religions' is an uncontroversial claim...However, it was not always so. The concepts 'religion' and 'the religions', as we presently understand them, emerged quite late in Western thought, during the Enlightenment. Between them, these two notions provided a new framework for classifying particular aspects of human life.
 33. ^ Nongbri, Brent (2013). "2. Lost in Translation: Inserting "Religion" into Ancient Texts". Before Religion: A History of a Modern Concept. Yale University Press. ISBN 978-0-300-15416-0.
 34. ^ Morreall, John; Sonn, Tamara (2013). 50 Great Myths about Religions. Wiley-Blackwell. p. 13. ISBN 978-0-470-67350-8. Many languages do not even have a word equivalent to our word 'religion'; nor is such a word found in either the Bible or the Qur'an.
 35. ^ Hershel Edelheit, Abraham J. Edelheit, History of Zionism: A Handbook and Dictionary, p. 3, citing Solomon Zeitlin, The Jews. Race, Nation, or Religion? (Philadelphia: Dropsie College Press, 1936).
 36. ^ Whiteford, Linda M.; Trotter II, Robert T. (2008). Ethics for Anthropological Research and Practice. Waveland Press. p. 22. ISBN 978-1-4786-1059-5.
 37. ^ a b Burns, Joshua Ezra (22 June 2015). "3. Jewish ideologies of Peace and Peacemaking". In Omar, Irfan; Duffey, Michael (eds.). Peacemaking and the Challenge of Violence in World Religions. Wiley-Blackwell. pp. 86–87. ISBN 978-1-118-95342-6.
 38. ^ Kuroda, Toshio (1996). Translated by Jacqueline I. Stone. "The Imperial Law and the Buddhist Law" (PDF). Japanese Journal of Religious Studies: 23.3–4. Archived from the original (PDF) on 23 March 2003. Retrieved 28 May 2010.
 39. ^ Neil McMullin. Buddhism and the State in Sixteenth-Century Japan. Princeton, N.J. : Princeton University Press, 1984.
 40. ^ Tinker, Tink (22 June 2015). "7. Irrelevance of euro-christian Dichotomies for Indigenous Peoples". In Omar, Irfan; Duffey, Michael (eds.). Peacemaking and the Challenge of Violence in World Religions. Wiley-Blackwell. p. 207. ISBN 978-1-118-95342-6. It will also be helpful to acknowledge from the outset that American Indian religious traditions have never fitted into and dare not be retroactively reduced to the more general modern euro-christian category called "religion", never mind that more discrete category of world religions. Indeed traditional elders in all Indian communities have been clear over many generations now that our communities never had a traditional category called "religion" at all (see my entry in the "Encyclopedia of the American Indian" from a couple of decades ago). In other words, the category itself is a colonialist imposition that cannot work with any accuracy for Indian folk in the final analysis.
 41. ^ Harrison, Peter (2015). The Territories of Science and Religion. University of Chicago Press. p. 101. ISBN 978-0-226-18448-7. The first recorded use of "Boudhism" was 1801, followed by "Hindooism" (1829), "Taouism" (1838), and "Confucianism" (1862) (see figure 6). By the middle of the nineteenth century these terms had secured their place in the English lexicon, and the putative objects to which they referred became permanent features of our understanding of the world.
 42. ^ Josephson, Jason Ananda (2012). The Invention of Religion in Japan. University of Chicago Press. p. 12. ISBN 978-0-226-41234-4. The early nineteenth century saw the emergence of much of this terminology, including the formation of the terms Boudhism (1801), Hindooism (1829), Taouism (1839), Zoroastri-anism (1854), and Confucianism (1862). This construction of "religions" was not merely the production of European translation terms, but the reification of systems of thought in a way strikingly divorced from their original cultural milieu. The original discovery of religions in different cultures was rooted in the assumption that each people had its own divine "revelation," or at least its own parallel to Christianity. In the same period, however, European and American explorers often suggested that specific African or Native American tribes lacked religion altogether. Instead these groups were reputed to have only superstitions and as such they were seen as less than human.
 43. ^ Morreall, John; Sonn, Tamara (2013). 50 Great Myths about Religions. Wiley-Blackwell. p. 12. ISBN 978-0-470-67350-8. The phrase "World Religions" came into use when the first Parliament of the World's Religions was held in Chicago in 1893. Representation at the Parliament was not comprehensive. Naturally, Christians dominated the meeting, and Jews were represented. Muslims were represented by a single American Muslim. The enormously diverse traditions of India were represented by a single teacher, while three teachers represented the arguably more homogenous strains of Buddhist thought. The indigenous religions of the Americas and Africa were not represented. Nevertheless, since the convening of the Parliament, Judaism, Christianity, Islam, Hinduism, Buddhism, Confucianism, and Taoism have been commonly identified as World Religions. They are sometimes called the "Big Seven" in Religious Studies textbooks, and many generalizations about religion have been derived from them.
 44. ^ Morreall, John; Sonn, Tamara (2013). 50 Great Myths about Religions. Wiley-Blackwell. p. 14. ISBN 978-0-470-67350-8. Before the British colonized India, for example, the people there had no concept "religion" and no concept "Hinduism." There was no word "Hindu" in classical India, and no one spoke of "Hinduism" until the 1800s. Until the introduction of that term, Indians identified themselves by any number of criteria—family, trade or profession, or social level, and perhaps the scriptures they followed or the particular deity or deities upon whose care they relied in various contexts or to whom they were devoted. But these diverse identities were united, each an integral part of life; no part existed in a separate sphere identified as "religious." Nor were the diverse traditions lumped together under the term "Hinduism" unified by sharing such common features of religion as a single founder, creed, theology, or institutional organization.
 45. ^ Pennington, Brian K. (2005), Was Hinduism Invented?: Britons, Indians, and the Colonial Construction of Religion, Oxford University Press, pp. 111–118, ISBN 978-0-19-803729-3
 46. ^ Lloyd Ridgeon (2003). Major World Religions: From Their Origins To The Present. Routledge. pp. 10–11. ISBN 978-1-134-42935-6., Quote: "It is often said that Hinduism is very ancient, and in a sense this is true (...). It was formed by adding the English suffix -ism, of Greek origin, to the word Hindu, of Persian origin; it was about the same time that the word Hindu, without the suffix -ism, came to be used mainly as a religious term. (...) The name Hindu was first a geographical name, not a religious one, and it originated in the languages of Iran, not of India. (...) They referred to the non-Muslim majority, together with their culture, as 'Hindu'. (...) Since the people called Hindu differed from Muslims most notably in religion, the word came to have religious implications, and to denote a group of people who were identifiable by their Hindu religion. (...) However, it is a religious term that the word Hindu is now used in English, and Hinduism is the name of a religion, although, as we have seen, we should beware of any false impression of uniformity that this might give us."
 47. ^ Josephson, Jason Ananda (2012). The Invention of Religion in Japan. University of Chicago Press. pp. 1, 11–12. ISBN 978-0-226-41234-4.
 48. ^ Zuckerman, Phil; Galen, Luke; Pasquale, Frank (2016). "2. Secularity around the World". The Nonreligious: Understanding Secular People and Societies. Oxford University Press. pp. 39–40. ISBN 978-0-19-992494-3. It was only in response to Western cultural contact in the late nineteenth century that a Japanese word for religion (shukyo) came into use. It tends to be associated with foreign, founded, or formally organized traditions, particularly Christianity and other monotheisms, but also Buddhism and new religious sects.
 49. ^ Max Müller, Natural Religion, p. 33, 1889
 50. ^ Lewis & Short, A Latin Dictionary
 51. ^ Max Müller. Introduction to the science of religion. p. 28.
 52. ^ Vgl. Johann Figl: Handbuch Religionswissenschaft: Religionen und ihre zentralen Themen. Vandenhoeck & Ruprecht, 2003, ISBN 3-7022-2508-0, S. 65.
 53. ^ Julia Haslinger: Die Evolution der Religionen und der Religiosität, s. Literatur Religionsgeschichte, S. 3–4, 8.
 54. ^ Johann Figl: Handbuch Religionswissenschaft: Religionen und ihre zentralen Themen. Vandenhoeck & Ruprecht, 2003, ISBN 3-7022-2508-0, S. 67.
 55. ^ In: Friedrich Schleichermacher: Der christliche Glaube nach den Grundsätzen der evangelischen Kirche. Berlin 1821/22. Neuausg. Berlin 1984, § 3/4. Zit. nach: Walter Burkert: Kulte des Altertums. Biologische Grundlagen der Religion. 2. Auflage. C.H. Beck, München 2009, ISBN 978-3-406-43355-9, S. 102.
 56. ^ Peter Antes: Religion, religionswissenschaftlich. In: EKL Bd. 3, Sp. 1543. S. 98.
 57. ^ McKinnon, AM. 2002). "Sociological Definitions, Language Games and the 'Essence' of Religion". Method & Theory in the Study of Religion, vol 14, no. 1, pp. 61–83.
 58. ^ Josephson, Jason Ānanda. (2012) The Invention of Religion in Japan. Chicago: University of Chicago Press, p. 257
 59. ^ McKinnon, A.M. (2002). "Sociological definitions, language games, and the 'essence' of religion" (PDF). Method & Theory in the Study of Religion. 14 (1): 61–83. CiteSeerX 10.1.1.613.6995. doi:10.1163/157006802760198776. ISSN 0943-3058. Retrieved 20 July 2017.
 60. ^ Smith, Wilfred Cantwell (1978). The Meaning and End of Religion. New York: Harper and Row.
 61. ^ King, W.L. (2005). "Religion (First Edition)". In Eliade, Mircea (ed.). The Encyclopedia of Religion (2nd ed.). MacMillan Reference US. p. 7692.
 62. ^ Geertz 1993, pp. 87–125.
 63. ^ Geertz 1993, p. 90.
 64. ^ MacMillan Encyclopedia of religions, Religion, p. 7695
 65. ^ Finlay, Hueston E. (2005). "'Feeling of absolute dependence' or 'absolute feeling of dependence'? A question revisited". Religious Studies. 41: 81–94. doi:10.1017/S0034412504007462.
 66. ^ Max Müller. "Lectures on the origin and growth of religion."
 67. ^ Tylor, E.B. (1871) Primitive Culture: Researches Into the Development of Mythology, Philosophy, Religion, Art, and Custom. Vol. 1. London: John Murray; (p. 424).
 68. ^ James 1902, p. 34.
 69. ^ James 1902, p. 38.
 70. ^ Durkheim 1915, p. 37.
 71. ^ Durkheim 1915, pp. 40–41.
 72. ^ Frederick Ferré, F. (1967) Basic modern philosophy of religion. Scribner, (p. 82).
 73. ^ Tillich, P. (1959) Theology of Culture. Oxford University Press; (p. 8).
 74. ^ Pecorino, P.A. (2001) Philosophy of Religion. Online Textbook Archived 19 June 2013 at the Wayback Machine. Philip A. Pecorino.
 75. ^ Joseph Campbell, The Power of Myth, p. 22 ISBN 0-385-24774-5
 76. ^ Joseph Campbell, Thou Art That: Transforming Religious Metaphor. Ed. Eugene Kennedy. New World Library ISBN 1-57731-202-3.
 77. ^ "myth". Encyclopædia Britannica. Retrieved 24 April 2016.
 78. ^ Oxford Dictionaries mythology, retrieved 9 September 2012
 79. ^ Pals 2006.
 80. ^ Stausberg 2009.
 81. ^ Segal 2005, p. 49
 82. ^ Monaghan, John; Just, Peter (2000). Social & Cultural Anthropology. New York: Oxford University Press. p. 126. ISBN 978-0-19-285346-2.
 83. ^ a b Monaghan, John; Just, Peter (2000). Social & Cultural Anthropology. New York: Oxford University Press. p. 124. ISBN 978-0-19-285346-2.
 84. ^ Clifford Geertz, Religion as a Cultural System, 1973
 85. ^ Talal Asad, The Construction of Religion as an Anthropological Category, 1982.
 86. ^ Richard Niebuhr, Christ and Culture (San Francisco: Harper & Row, 1951) as cited by Domenic Marbaniang, "The Gospel and Culture: Areas of Conflict, Consent, and Conversion", Journal of Contemporary Christian Vol. 6, No. 1 (Bangalore: CFCC, Aug 2014), ISSN 2231-5233 pp. 9–10
 87. ^ Vergote, Antoine, Religion, belief and unbelief: a psychological study, Leuven University Press, 1997, p. 89
 88. ^ Nicholson, PT (2014). "Psychosis and paroxysmal visions in the lives of the founders of world religions". The Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences. 26 (1): E13–14. doi:10.1176/appi.neuropsych.12120412. PMID 24515692.
 89. ^ Murray, ED; Cunningham, MG; Price, BH (2012). "The role of psychotic disorders in religious history considered". The Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences. 24 (4): 410–426. doi:10.1176/appi.neuropsych.11090214. PMID 23224447.
 90. ^ Weber, SR; Pargament, KI (September 2014). "The role of religion and spirituality in mental health". Current Opinion in Psychiatry. 27 (5): 358–363. doi:10.1097/YCO.0000000000000080. PMID 25046080.
 91. ^ Reina, Aaron (July 2014). "Faith Within Atheism". Schizophrenia Bulletin. 40 (4): 719–720. doi:10.1093/schbul/sbt076. PMC 4059423. PMID 23760918.
 92. ^ Favazza, A. "Psychiatry and Spirituality". In Sadock, B; Sadock, V; Ruiz, P (eds.). Kaplan and Sadocks Comprehensive Texbook of Psychiatry (10th ed.). Wolters Kluwer.
 93. ^ Altschuler, EL (2004). "Temporal lobe epilepsy in the preistly source of the Pentateuch". South African Medical Journal. 11 (94): 870.
 94. ^ Heilman, Kenneth M.; Valenstein, Edward (2011). Clinical Neuropsychology. Oxford University Press. p. 488. ISBN 978-0-19-538487-1. Studies that claim to show no difference in emotional makeup between temporal lobe and other epileptic patients (Guerrant et. al., 1962; Stevens, 1966) have been reinterpreted (Blumer, 1975) to indicate that there is, in fact, a difference: those with temporal lobe epilepsy are more likely to have more serious forms of emotional disturbance. This typical personality of temporal lobe epileptic patient has been described in roughly similar terms over many years (Blumer & Benson, 1975; Geschwind, 1975, 1977; Blumer, 1999; Devinsky & Schachter, 2009). These patients are said to have a deepening of emotions; they ascribe great significance to commonplace events. This can be manifested as a tendency to take a cosmic view; hyperreligiosity (or intensely professed atheism) is said to be common.
 95. ^ "Human beings' relation to that which they regard as holy, sacred, spiritual, and divine" Encyclopædia Britannica (online, 2006), cited after "Definitions of Religion". Religion facts.
 96. ^ a b Charles Joseph Adams, Classification of religions: geographical, Encyclopædia Britannica
 97. ^ Harvey, Graham (2000). Indigenous Religions: A Companion. (Ed: Graham Harvey). London and New York: Cassell. p. 6.
 98. ^ Brian Kemble Pennington Was Hinduism Invented? New York: Oxford University Press US, 2005. ISBN 0-19-516655-8
 99. ^ Russell T. McCutcheon. Critics Not Caretakers: Redescribing the Public Study of Religion. Albany: SUNY Press, 2001.
 100. ^ Nicholas Lash. The beginning and the end of 'religion'. Cambridge University Press, 1996. ISBN 0-521-56635-5
 101. ^ Joseph Bulbulia. "Are There Any Religions? An Evolutionary Explanation." Method & Theory in the Study of Religion 17.2 (2005), pp. 71–100
 102. ^ Hinnells, John R. (2005). The Routledge companion to the study of religion. Routledge. pp. 439–440. ISBN 978-0-415-33311-5. Retrieved 17 September 2009.
 103. ^ Timothy Fitzgerald. The Ideology of Religious Studies. New York: Oxford University Press US, 2000.
 104. ^ Craig R. Prentiss. Religion and the Creation of Race and Ethnicity. New York: NYU Press, 2003. ISBN 0-8147-6701-X
 105. ^ Tomoko Masuzawa. The Invention of World Religions, or, How European Universalism Was Preserved in the Language of Pluralism. Chicago: University of Chicago Press, 2005. ISBN 0-226-50988-5
 106. ^ https://www.soas.ac.uk/ijjs/archive/file32517.pdf
 107. ^ Turner, Darrell J. "Religion: Year In Review 2000". Encyclopædia Britannica. Retrieved 16 June 2012.
 108. ^ but cf: http://www.worldometers.info/world-population/#religions
 109. ^ a b "Global Index of Religiosity and Atheism" (PDF). WIN-Gallup International. 27 July 2012. Archived from the original (PDF) on 6 September 2012. Retrieved 24 August 2012.
 110. ^ "Losing our Religion? Two Thirds of People Still Claim to be Religious" (PDF). WIN/Gallup International. WIN/Gallup International. 13 April 2015. Archived from the original (PDF) on 30 April 2015.
 111. ^ "Women More Religious Than Men". Livescience.com. Retrieved 14 July 2013.
 112. ^ Soul Searching:The Religious and Spiritual Lives of American Teenagers – p. 77, Christian Smith, Melina Lundquist Denton – 2005
 113. ^ Christ in Japanese Culture: Theological Themes in Shusaku Endo's Literary Works, Emi Mase-Hasegawa – 2008
 114. ^ New poll reveals how churchgoers mix eastern new age beliefs retrieved 26 July 2013
 115. ^ "Info" (PDF). www.cbs.gov.il. Archived from the original (PDF) on 26 October 2011. Retrieved 22 March 2011.
 116. ^ Massignon 1949, pp. 20–23
 117. ^ Beit-Hallahmi, Benjamin (28 December 1992). Rosen, Roger (ed.). The illustrated encyclopedia of active new religions, sects, and cults (1st ed.). New York: Rosen Pub. Group. ISBN 978-0-8239-1505-7.
 118. ^ Mittal, Sushil (2003). Surprising Bedfellows: Hindus and Muslims in Medieval and Early Modern India. Lexington Books. p. 103. ISBN 978-0-7391-0673-0.
 119. ^ Klaus K. Klostermaier (2010). Survey of Hinduism, A: Third Edition. SUNY Press. p. 15. ISBN 978-0-7914-8011-3.
 120. ^ p. 434 Merriam-Webster's Encyclopedia of World Religions By Wendy Doniger, M. Webster, Merriam-Webster, Inc
 121. ^ p. 219 Faith, Religion & Theology By Brennan Hill, Paul F. Knitter, William Madges
 122. ^ p. 6 The World's Great Religions By Yoshiaki Gurney Omura, Selwyn Gurney Champion, Dorothy Short
 123. ^ Dundas 2002, pp. 30–31.
 124. ^ Williams, Paul; Tribe, Anthony (2000), Buddhist Thought: A complete introduction to the Indian tradition, Routledge, ISBN 0-203-18593-5 p=194
 125. ^ Smith, E. Gene (2001). Among Tibetan Texts: History and Literature of the Himalayan Plateau. Boston: Wisdom Publications. ISBN 0-86171-179-3
 126. ^ Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary, ISBN 4-7674-2015-6
 127. ^ "Sikhism: What do you know about it?". The Washington Post. Retrieved 13 December 2012.
 128. ^ Zepps, Josh (6 August 2012). "Sikhs in America: What You Need To Know About The World's Fifth-Largest Religion". Huffington Post. Retrieved 13 December 2012.
 129. ^ J.O. Awolalu (1976) What is African Traditional Religion? Studies in Comparative Religion Vol. 10, No. 2. (Spring, 1976).
 130. ^ a b Pew Research Center (2012) The Global Religious Landscape. A Report on the Size and Distribution of the World's Major Religious Groups as of 2010. The Pew Forum on Religion & Public Life.
 131. ^ Central Intelligence Agency. "Religions". World Factbook. Retrieved 3 January 2013.
 132. ^ a b Davidsen, Markus Altena (2013). "Fiction-based religion: Conceptualising a new category against history-based religion and fandom". Culture and Religion. 14 (4): 378–395. doi:10.1080/14755610.2013.838798. hdl:1887/48123.
 133. ^ Witte, John (2012). "The Study of Law and Religion in the United States: An Interim Report". Ecclesiastical Law Journal. 14 (3): 327–354. doi:10.1017/s0956618x12000348.
 134. ^ Norman Doe, Law and Religion in Europe: A Comparative Introduction (2011).
 135. ^ W. Cole Durham and Brett G. Scharffs, eds., Law and religion: national, international, and comparative perspectives (Aspen Pub, 2010).
 136. ^ John Witte Jr. and Frank S. Alexander, eds., Christianity and Law: An Introduction (Cambridge U.P. 2008)
 137. ^ John Witte Jr., From Sacrament to Contract: Marriage, Religion, and Law in the Western Tradition (1997).
 138. ^ John Witte, Jr., The Reformation of Rights: Law, Religion and Human Rights in Early Modern Calvinism (2008).
 139. ^ Elizabeth Mayer, Ann (1987). "Law and Religion in the Muslim Middle East". American Journal of Comparative Law. 35 (1): 127–184. doi:10.2307/840165. JSTOR 840165.
 140. ^ Alan Watson, The state, law, and religion: pagan Rome (University of Georgia Press, 1992).
 141. ^ Ferrari, Silvio (2012). "Law and Religion in a Secular World: A European Perspective". Ecclesiastical Law Journal. 14 (3): 355–370. doi:10.1017/s0956618x1200035x.
 142. ^ Palomino, Rafael (2012). "Legal dimensions of secularism: challenges and problems". Contemporary Readings in Law and Social Justice. 2: 208–225.
 143. ^ Bennoune, Karima (2006). "Secularism and human rights: A contextual analysis of headscarves, religious expression, and women's equality under international law". Columbia Journal of Transnational Law. 45: 367.
 144. ^ Stenmark, Mikael (2004). How to Relate Science and Religion: A Multidimensional Model. Grand Rapids, Mich.: W.B. Eerdmans Pub. Co. ISBN 978-0-8028-2823-1.
 145. ^ Cahan, David, ed. (2003). From Natural Philosophy to the Sciences: Writing the History of Nineteenth-Century Science. Chicago: University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-08928-7.
 146. ^ Numbers, Ronald; Lindberg, David, eds. (2003). When Science and Christianity Meet. Chicago: University of Chicago Press. ISBN 978-0-226-48214-9.
 147. ^ Tolman, Cynthia. "Methods in Religion". Malboro College. Archived from the original on 4 September 2015.
 148. ^ Einstein, Albert (21 September 1940). "Personal God Concept Causes Science-Religion Conflict". The Science News-Letter. 38 (12): 181–182. doi:10.2307/3916567. JSTOR 3916567.
 149. ^ Esptein, Greg M. (2010). Good Without God: What a Billion Nonreligious People Do Believe. New York: HarperCollins. p. 117. ISBN 978-0-06-167011-4.
 150. ^ Rachels, James; Rachels, Stuart, eds. (2011). The Elements of Moral Philosophy (7 ed.). New York: McGraw-Hill. ISBN 978-0-07-803824-2.
 151. ^ The Economist explains: The role of religion in America’s presidential race, The Economist, 25 February 2016
 152. ^ Lipka, Michael (27 August 2015). "10 facts about religion in America". Pew Research Center. Retrieved 9 July 2016.
 153. ^ Europe, religion and politics:Old world wars, The Economist, 22 April 2014
 154. ^ Lobo, L. 2000 Religion and Politics in India, America Magazine, 19 February 2000
 155. ^ a b WIN-Gallup. "Global Index of religion and atheism" (PDF). Archived from the original (PDF) on 21 October 2013. Retrieved 12 July 2016.
 156. ^ Max Weber, [1904] 1920. The Protestant Ethic and the Spirit of Capitalism
 157. ^ "Christians hold largest percentage of global wealth: Report". deccanherald.com. 14 January 2015.
 158. ^ Mueller, Paul S.; Plevak, David J.; Rummans, Teresa A. (2001). "Religious Involvement, Spirituality, and Medicine: Implications for Clinical Practice". Mayo Clinic Proceedings. 76 (12): 1225–1235. doi:10.4065/76.12.1225. PMID 11761504. Retrieved 13 November 2010. We reviewed published studies, meta-analyses, systematic reviews, and subject reviews that examined the association between religious involvement and spirituality and physical health, mental health, health-related quality of life, and other health outcomes. We also reviewed articles that provided suggestions on how clinicians might assess and support the spiritual needs of patients. Most studies have shown that religious involvement and spirituality are associated with better health outcomes, including greater longevity, coping skills, and health-related quality of life (even during terminal illness) and less anxiety, depression, and suicide
 159. ^ Seybold, Kevin S.; Hill, Peter C. (February 2001). "The Role of Religion and Spirituality in Mental and Physical Health". Current Directions in Psychological Science. 10 (1): 21–24. doi:10.1111/1467-8721.00106.
 160. ^ Jones, James W. (2004). "Religion, Health, and the Psychology of Religion: How the Research on Religion and Health Helps Us Understand Religion". Journal of Religion and Health. 43 (4): 317–328. doi:10.1007/s10943-004-4299-3.
 161. ^ Maselko, Joanna; Kubzansky, Laura D. (2006). "Gender differences in religious practices, spiritual experiences and health: Results from the US General Social Survey". Social Science & Medicine. 62 (11): 2848–2860. doi:10.1016/j.socscimed.2005.11.008. PMID 16359765.
 162. ^ Avalos, Hector (2005). Fighting Words: The Origins of Religious Violence. Amherst, New York: Prometheus Books.
 163. ^ The Curse of Cain: The Violent Legacy of Monotheism By Regina M. Schwartz. University of Chicago Press. 1998.
 164. ^ Hitchens, Christopher (2007). God is not Great. Twelve.
 165. ^ Dawkins, Richard (2006). The God Delusion. Bantam Books.
 166. ^ Eller, Jack David (2010). Cruel Creeds, Virtuous Violence: Religious Violence Across Culture and History. Prometheus Books. ISBN 978-1-61614-218-6. As we have insisted previously, religion is not inherently and irredeemably violent; it certainly is not the essence and source of all violence.
 167. ^ Eller, Jack David (2010). Cruel Creeds, Virtuous Violence: Religious Violence Across Culture and History. Prometheus Books. ISBN 978-1-61614-218-6. Religion and violence are clearly compatible, but they are not identical. Violence is one phenomenon in human (and natural existence), religion is another, and it is inevitable that the two would become intertwined. Religion is complex and modular, and violence is one of the modules—not universal, but recurring. As a conceptual and behavioral module, violence is by no means exclusive to religion. There are plenty of other groups, institutions, interests, and ideologies to promote violence. Violence is, therefore, neither essential to nor exclusive to religion. Nor is religious violence all alike... And virtually every form of religious violence has its nonreligious corollary.
 168. ^ France-Presse, Agence (2 September 2014). "Indian court bans animal sacrifice". The Guardian.
 169. ^ Veyne, Paul, ed. (1987). A History of Private Life I: From Pagan Rome to Byzantium. p. 211.
 170. ^ Polybius, The Histories, VI 56.
 171. ^ Kevin R. Foster & Hanna Kokko (2009) [Published online 9 September 2008]. "The evolution of superstitious and superstition-like behaviour" (PDF). Proc. R. Soc. B. 276 (1654): 31–37. doi:10.1098/rspb.2008.0981. PMC 2615824. PMID 18782752. Archived from the original (PDF) on 28 July 2010.
 172. ^ Boyer, Pascal (2001). "Why Belief". Religion Explained.
 173. ^ David, Fitzgerald (October 2010). Nailed : ten Christian myths that show Jesus never existed at all. [Place of publication not identified]. ISBN 978-0-557-70991-5. OCLC 701249439.
 174. ^ "A Common Word Between Us and You". acommonword.com.
 175. ^ "konsoleH :: Login". c1worlddialogue.com. Archived from the original on 28 January 2011.
 176. ^ "Islam and Buddhism". islambuddhism.com.
 177. ^ World Interfaith Harmony Week
 178. ^ "» World Interfaith Harmony Week UNGA Resolution A/65/PV.34". worldinterfaithharmonyweek.com.
 179. ^ Edward L. Queen, Encyclopedia of American Religious History, Volume 1 Facts on File, 1996. p. vi.
 180. ^ Paul Tillich, Theology of Culture, Robert C. Kimball (ed), (Oxford University Press, 1959). p.42
 181. ^ Eric J. Sharpe, "Religion and Cultures", An inaugural lecture delivered on 6 July 1977 by Eric J. Sharpe, Professor of Religious Studies in the University of Sydney. Accessed at Openjournals on June 22, 2018
 182. ^ See Taslima Nasreen, "I Say, Three Cheers For Ayaan", Outlook, The Magazine 28 August 2006. Also, Nemani Delaibatiki, "Religion and the Vanua" Fiji Sun July 08, 2017 in which the distinctive elements of culture against religion are taken from Domenic Marbaniang, "Difference Between Culture and Religion: A Proposal Requesting Response", 12 October 2014.
 183. ^ Domenic Marbaniang, "The Gospel and Culture: Areas of Conflict, Consent, and Conversion", Journal of Contemporary Christian Vol. 6, No. 1 (Bangalore: CFCC, Aug 2014), ISSN 2231-5233 pp. 7–17
 184. ^ Beckford, James A. (2003). Social Theory and Religion. Cambridge: Cambridge University Press. p. 2. ISBN 978-0-521-77431-4.

Sources

Primary

 • Saint Augustine; The Confessions of Saint Augustine (John K. Ryan translator); Image (1960), ISBN 0-385-02955-1.
 • Lao Tzu; Tao Te Ching (Victor H. Mair translator); Bantam (1998).
 • The Holy Bible, King James Version; New American Library (1974).
 • The Koran; Penguin (2000), ISBN 0-14-044558-7.
 • The Origin of Live & Death, African Creation Myths; Heinemann (1966).
 • Poems of Heaven and Hell from Ancient Mesopotamia; Penguin (1971).
 • Selected Work Marcus Tullius Cicero
 • United States Constitution

Secondary

 • Barzilai, Gad; Law and Religion; The International Library of Essays in Law and Society; Ashgate (2007), ISBN 978-0-7546-2494-3
 • Borg, J. (November 2003), "The Serotonin System and Spiritual Experiences", American Journal of Psychiatry, 160 (11): 1965–1969, doi:10.1176/appi.ajp.160.11.1965, PMID 14594742
 • Brodd, Jeffrey (2003). World Religions. Winona, MN: Saint Mary's Press. ISBN 978-0-88489-725-5.
 • Yves Coppens, Origines de l'homme – De la matière à la conscience, De Vive Voix, Paris, 2010
 • Yves Coppens, La preistoria dell'uomo, Jaca Book, Milano, 2011
 • Descartes, René; Meditations on First Philosophy; Bobbs-Merril (1960), ISBN 0-672-60191-5.
 • Dow, James W. (2007), A Scientific Definition of Religion
 • Dundas, Paul (2002) [1992], The Jains (Second ed.), Routledge, ISBN 978-0-415-26605-5
 • Durant, Will (& Ariel (uncredited)); Our Oriental Heritage; MJF Books (1997), ISBN 1-56731-012-5.
 • Durant, Will (& Ariel (uncredited)); Caesar and Christ; MJF Books (1994), ISBN 1-56731-014-1
 • Durant, Will (& Ariel (uncredited)); The Age of Faith; Simon & Schuster (1980), ISBN 0-671-01200-2.
 • Durkheim, Emile (1915). The Elementary Forms of the Religious Life. London: George Allen & Unwin.
 • Geertz, Clifford (1993). "Religion as a cultural system". The interpretation of cultures: selected essays, Geertz, Clifford. London: Fontana Press. pp. 87–125.
 • Marija Gimbutas 1989. The Language of the Goddess. Thames and Hudson New York
 • Gonick, Larry; The Cartoon History of the Universe; Doubleday, vol. 1 (1978) ISBN 0-385-26520-4, vol. II (1994) ISBN 0-385-42093-5, W.W. Norton, vol. III (2002) ISBN 0-393-05184-6.
 • Haisch, Bernard The God Theory: Universes, Zero-point Fields, and What's Behind It All—discussion of science vs. religion (Preface), Red Wheel/Weiser, 2006, ISBN 1-57863-374-5
 • James, William (1902). The Varieties of Religious Experience. A Study in Human Nature. Longmans, Green, and Co.
 • Khanbaghi, A., The Fire, the Star and the Cross: Minority Religions in Medieval and Early Modern Iran (IB Tauris; 2006) 268 pages. Social, political and cultural history of religious minorities in Iran, c. 226–1722 AD.
 • King, Winston, Religion [First Edition]. In: Encyclopedia of Religion. Ed. Lindsay Jones. Vol. 11. 2nd ed. Detroit: Macmillan Reference US, 2005. pp. 7692–7701.
 • Korotayev, Andrey, World Religions and Social Evolution of the Old World Oikumene Civilizations: A Cross-cultural Perspective, Lewiston, NY: Edwin Mellen Press, 2004, ISBN 0-7734-6310-0.
 • Lynn, Richard; Harvey, John; Nyborg, Helmuth (2009). "Average intelligence predicts atheism rates across 137 nations". Intelligence. 37: 11–15. doi:10.1016/j.intell.2008.03.004.
 • McKinnon, Andrew M. (2002), "Sociological Definitions, Language Games and the 'Essence' of Religion". Method & theory in the study of religion, vol 14, no. 1, pp. 61–83.
 • Marx, Karl; "Introduction to A Contribution to the Critique of Hegel's Philosophy of Right", Deutsch-Französische Jahrbücher, (1844).
 • Massignon, Louis (1949). "Les trois prières d'Abraham, père de tous les croyants". Dieu Vivant. 13: 20–23.
 • Palmer, Spencer J., et al. Religions of the World: a Latter-day Saint [Mormon] View. 2nd general ed., tev. and enl. Provo, Utah: Brigham Young University, 1997. xv, 294 p., ill. ISBN 0-8425-2350-2
 • Pals, Daniel L. (2006), Eight Theories of Religion, Oxford University Press
 • Ramsay, Michael, Abp. Beyond Religion? Cincinnati, Ohio: Forward Movement Publications, (cop. 1964).
 • Saler, Benson; "Conceptualizing Religion: Immanent Anthropologists, Transcendent Natives, and Unbounded Categories" (1990), ISBN 1-57181-219-9
 • Schuon, Frithjof. The Transcendent Unity of Religions, in series, Quest Books. 2nd Quest ... rev. ed. Wheaton, Ill.: Theosophical Publishing House, 1993, cop. 1984. xxxiv, 173 p. ISBN 0-8356-0587-6
 • Segal, Robert A (2005). "Theories of Religion". In Hinnells, John R. (ed.). The Routledge Companion to the Study of Religion. London; New York: Routledge. pp. 49–60.
 • Smith, Wilfred Cantwell (1962), The Meaning and End of Religion
 • Stausberg, Michael (2009), Contemporary Theories of religion, Routledge
 • Wallace, Anthony F.C. 1966. Religion: An Anthropological View. New York: Random House. (pp. 62–66)
 • The World Almanac (annual), World Almanac Books, ISBN 0-88687-964-7.
 • The World Almanac (for numbers of adherents of various religions), 2005

Further reading

External links