دوک ادینبرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دوک ادینبرو
Coat of Arms of Philip, Duke of Edinburgh.svg
تاریخ ایجاد۲۰ نوامبر ۱۹۴۷
ایجادسوم
فرمانرواجرج ششم
اشرافیتاشرافیت بریتانیا
آخرین صاحبشاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو
صاحب کنونیچارلز، شاهزاده ولز
ولیعهدشاهزاده ویلیام، دوک کمبریج
وراثتفرزندان مذکر مشروع دوک اول
عناوین وابستهارل مریونت
بارون گرینویچ
وضعیتموجود

دوک ادینبرو (به انگلیسی: Duke of Edinburgh) عنوانی اشرافی است که تاکنون سه بار برای افرادی از خانواده سلطنتی بریتانیا ایجاد شده. دارندۀ کنونی این عنوان چارلز، شاهزاده ولز است که پس از درگذشت پدرش (شاهزاده فیلیپ)، همسر الیزابت دوم در ۹ آوریل ۲۰۲۱ صاحب این عنوان شد.

ایجاد ۱۷۲۶[ویرایش]

این عنوان نخستین بار در ۲۶ ژوئیه ۱۷۲۶ توسط جرج یکم ایجاد و به نوه‌اش فردریک، شاهزاده ولز اعطا شد. یک سال بعد با مرگ جرج یکم و به سلطنت رسیدن جرج دوم، عنوان شاهزاده ولز نیز به فردریک رسید. فردریک قبل از پدرش درگذشت و عناوین او به فرزندش جرج رسید. هنگامی که جرج به عنوان جرج سوم به سلطنت رسید، تمامی عناوین او در سلطنت ادغام شده و ادامه پیدا نکردند.

ایجاد ۱۸۶۶[ویرایش]

عنوان دوک ادینبرو برای بار دوم توسط ملکه ویکتوریا در ۲۴ مه ۱۸۶۶ ایجاد شد. با وجود آن که عنوان سنتی پسر دوم پادشاه دوک یورک بود، ملکه ویکتوریا عنوان دوک ادینبرو را به پسر دوم خود شاهزاده آلفرد اعطا کرد. آلفرد در ۱۸۹۳ به مقام دوک ساکس کوبورگ و گوتا در امپراتوری آلمان رسید اما کماکان عناوین بریتانیایی خود را حفظ کرد. تنها پسر آلفرد در سال ۱۸۹۹ درگذشت و عنوان دوک ادینبرو با مرگ آلفرد بدون وارث باقی ماند.

ایجاد ۱۹۴۷[ویرایش]

عنوان دوک ادینبرو سومین بار در ۱۹ نوامبر ۱۹۴۷ توسط جرج ششم ایجاد و به دامادش فیلیپ مونتباتن اعطا شد. به این ترتیب الیزابت تا قبل از رسیدن به سلطنت به عنوان دوشس ادینبرو شناخته می‌شد. فیلیپ که نوه جرج اول یونان و کریستیان نهم دانمارک بود، در هنگام تولد شاهزاده یونان و دانمارک محسوب می‌شد، اما در هنگام نامزدی با الیزابت از عناوین غیر بریتانیایی و حق خود بر تاج و تخت یونان چشم‌پوشی کرده بود.

دوک ادینبروی خیالی[ویرایش]

در سریال کمدی بلک ادر، روآن اتکینسون در نقش شاهزاده ادموند بلک ادر عنوان دوک ادینبرو را از پدرش ادوارد چهارم (شخصیت خیالی) دریافت می‌کند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]