دوزینگ پمپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پمپ تزریق مواد شیمیایی
شماتیک دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه‌گیر یا به عبارتی دیگر مترینگ پمپ، پمپ‌هایی هستند که مقدار مشخص (دوز مشخصی) از یک سیال را پمپاژ (تزریق) می‌کنند.

به طبع در سیستم‌های دوزینگ پمپ مقدار دبی و فشار از جمله پارامترهای با اهمییت بالا هستند؛ و به همین جهت همه دوزینگ پمپهای ساخته شده دارای دبی قابل تنظیم می‌باشند.

یکی از شاخص‌هایی که دوزینگ پمپ را از پمپ‌های مشابه آن مجزا می‌کند قابلیت تغییر کورس رفت و برگشتی است. در همه دوزینگ پمپ‌ها می‌توان با تغییر کورس، نسبت دبی را تغییر داد هرچند در اکثر دوزینگ پمپ‌ها از تغییر فرکانس تزریق هم برای کنترل دبی استفاده می‌شود.[۱]

این دوزینگ پمپها در انواع و مکانیزم‌های مختلف از جمله دوزینگ پمپ دیافراگمی، دوزینگ پمپ پیستونی ودوزینگ پمپ مارپیچی و دوزینگ پمپ پرستالتیک(غلطکی) با متریال‌هایی از قبیل :ST316,PE,PTFE,PVDF و … جهت پمپاژ سیالات مختلف از جمله اسیدی، قلیایی دیگر مواد شیمیایی تولید می‌شوند.

نیروی محرکهٔ این دوزینگ پمپها عموماً به صورت برقی الکتروموتور، سلونوئید یا مغناطیسی، پنوماتیک و هیدرولیک می‌باشد.

لازم است ذکر شود که در پمپ‌های سانتریفیوژ معمولی با تغییر فشار، انرژی برق و عوامل دیگر میزان دبی نیز تغییر می‌کند و جهت استفاده به عنوان دوزینگ پمپ مناسب نمی‌باشند.

دوزینگ پمپ الکتروموتوری ساده
دوزینگ پمپ‌های الکتروموتوری

دبی و فشار در دوزینگ پمپ[ویرایش]

به‌طور کلی دوزینگ پمپهای مورد استفاده در صنعت دارای دبی پایینی هستند. هرچند در موارد خاص سازندگان دوزینگ پمپ بنابر سفارش دوزینگ پمپهایی با ظرفیت بالا تولید می‌کنند.

به‌طور معمول دوز این دوزینگ پمپها بین ۱ لیتر بردقیقه تا ۱۰۰۰ لیتر بر دقیقه و فشار کاری دوزینگ پمپ‌ها ۱ تا 2000 bar متغیر می‌باشد.

کاربردهای دوزینگ پمپ[ویرایش]

کلرزنی دستی و اتوماتیک به آب آشامیدنی

صنایع دارو سازی

کلرزنی آب استخرها

تزریق پلی الکترولیت به فاضلاب

کنترل پارامترهای آب برج خنک‌کننده

و . . .

کلریناتور (دوزینگ پمپ یا پکیج تزریق مواد شیمیایی) پمپ تزریق کلر[ویرایش]

به پکیج‌های تزریق کلردر سیستم کلریناتور گفته می‌شود که در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف و به صورت دستی یا هر مشخصه طراحی و اجرا می‌شود جزء اصلی سیستم کلریناتور یک دستگاه دوزینگ پمپ (مترینگ پمپ) یا پمپ اندازه‌گیر می‌باشد که از انواع دوزینگ پمپ دیافراگمی سلونوئید ساخت و تولید همین شرکت استفاده می‌شود البته به سفارش می‌توان از نمونه‌های اروپایی یا برند دلخواه نیز استفاده نمود.

لازم است ذکر شود که این پکیج دوزینگ پمپ صرفاً جهت تزریق کلر نبوده و جهت تزریق دیگر مواد شیمیایی مایع هم قابل استفاده می‌باشد و به دلیل اینکه این پکیج‌ها در موارد تزریق کلر کاربردبیشتری دارند به زبان عامیانه به کلیریناتور که همان دوزینگ پمپ است معروف شده‌است.

تولیدکنندگان دوزینگ پمپ[۲][ویرایش]

دوزینگ پمپ در ایران (دوزینگ پمپ ایرانی)[ویرایش]

شرکت ایرسا الکترونیک آیریک (برند: آیریک Ayrik)

سحر آب صنعت

دوزینگ پمپ در جهان[ویرایش]

آلمان[ویرایش]

پرومیننت ProMinent دوزینگ پمپ و تجهیزات آنلاین کنترل و API675 نفت و گاز

جسکو JESCO دوزینگ پمپ آب

گروندفوس آلدوز (دانمارک و آلمان) ALLDOS GRUNDFOS انواع پمپ‌های آب از جمله دوزینگ پمپ

فرانسه[ویرایش]

میلتون روی Milton Roy LMI

ایتالیا[ویرایش]

آکوا AQUA

او بی ال OBL

اینجکتا Injecta

اتاترون Etatron ds ایتالیا

سکو Seko

انواع دوزینگ پمپ[ویرایش]

1- سلونوئیدی تکفاز

2- پیستونی

3- دیافراگمی

4- هیدرولیکی

5- پیستون هیدورلیک دیافراگم

6- پنوماتیک بادی

تجهیزات جانبی در دوزینگ ها[ویرایش]

1 – دمپر Pulsation Dampener: جهت حذف پالس و خطی کردن جریان خروجی در دوزینگ پمپ ها استفاده می گردد.

2- شیر اطمینان Safety Valve: در صورتی که افزایش فشار در خروجی پمپ بیش از حد تعیین شده باشد از آسیب رسیدن به دستگاه و یا خط لوله جلوگیری خواهد کرد.

3 – بک پرشر ولو Back pressure Valve: در هنگامی که فشار در خط رانش کم بوده امکان جاری شدن سیال به صورت همیشگی وجود دارد و عموما در حالتی که این اختلاف فشار بین خط مکش و دهش کمتر از 1.5 باشد استفاده می گردد.

4- صافی مکش: در خط مکش نصب شده و از ورود ذرات و آلودگی ها به دوزینگ جلوگیری می کند.

جنس‌های دوزینگ پمپ[۳][ویرایش]

قسمتی از دوزینگ پمپ که با ماده شیمیایی در تماس است را به اصطلاح تر یا Wet می‌نامیم.

قسمت تر پمپ معمولاً با مواد ضد خوردگی ساخته می‌شود. جنس‌های رایج هد پمپ به شرح زیر است:

پلی پروپیلن PolyPropylene[ویرایش]

جنس‌های دوزینگ پمپ

پی وی سی PVC[ویرایش]

پی وی دی اف PVDF[ویرایش]

فولاد ضدزنگ Stainless Steel[ویرایش]

راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ مناسب[ویرایش]

امروزه دوزینگ پمپ ها که تحت عنوان مترینگ پمپ و یا پمپ های تزریق شناخته میشوند، تجهیزاتی هستند که میتوانند، در صنایع مختلف برای افزودن مواد شیمیایی به محلول ها مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به تنوع این پمپ ها و تغییراتی که دائما در آنها شکل میگیرد، انتخاب دوزینگ پمپ مناسب میتواند فرایندی چالش برانگیز باشد.

 دبی[ویرایش]

دبی یا میزان آبدهی مهمترین عاملی است که باید در انتخاب دوزینگ پمپ در نظر گرفته شود. اگر از دبی مورد نظرتان اطلاع داشته باشید، گام مهمی را در جهت انتخاب پمپ دلخواهتان برداشته اید. دبی با واحد گالون در دقیقه و یا لیتر بر دقیقه اندازه گیری میشود. اما مهم است بدانید که در بازار از اصطلاح دبی استفاده نمیشود بلکه به جای آن از اصطلاح قطر پمپ استفاده میکنند. زیرا هرچقدر میزان آب دهی پمپ بیشتر باشد، اندازه آن نیز بزرگتر میشود. برای این که بدانید کدام پمپ دبی مورد نظرتان را تامین میکند، باید پمپی را انتخاب کنید که بیشترین دبی مورد نظر شما از 90 درصد ظرفیت آن پمپ بیشتر نباشد.

محیط عملیاتی[ویرایش]

شاید از نظر شما محیط عملیاتی ارتباط دقیقی با انتخاب پمپ مناسب شما نداشته باشد. اما بسیار مهم است که بدانید آیا دوزینگ پمپ شما در محیطی گرم و زیر نور آفتاب کار خواهد کرد و یا در دمایی بسیار پایین؟ زیرا اگر به عنوان مثال قرار باشد، پمپ شما در زیر نور آفتاب کار کند باید پمپی را انتخاب کنید که تحمل دمای عملیاتی بالا را داشته باشد. چنین دمای حداکثری معمولا در کاتالوگ دوزینگ پمپ ها ذکر میشود.

ترکیب سیال[ویرایش]

با در نظر گرفتن این عامل میتوانید از خوردگی و یا فرسایش دوزینگ پمپ در دراز مدت جلوگیری کنید. ترکیب سیال هم چنین در انتخاب سایز و نوع دوزینگ پمپ نیز تاثیر گذار است. بنابراین قبل از انتخاب دوزینگ پمپ مناسب باید بدانید که ترکیب سیال شما دقیقا چیست؟ از چه موادی تشکیل شده است؟ آیا یک سوسپانسیون غلیظ است با محلولی رقیق؟ برای مثال اگر محلول شما حاوی ذرات جامد باشد، باید دوزینگ پمپی را انتخاب کنید که دیافراگم مخصوصی را داشته باشد.

جنس اجزای پمپ[ویرایش]

بسیاری از کارخانه ها به طور متداوم از مواد خورنده و یا ساینده ای استفاده میکنند که نیاز به اجزای پمپ مقاوم دارند. بنابراین بسیار حیاتی است که بدانید که ماده شیمایی ای که استفاده میکنید اجزای پمپ شما را در معرض چه واکنش های شیمیایی ای قرار میدهد. این اطلاعات سبب میشود که دوزینگ پمپی را انتخاب نمایید که ظرفیت قرار گرفتن در معرض مواد شیمایی را داشته باشد. به همین منظور دوزینگ پمپ ها از مواد مختلفی تشکیل شده اند که بتوانند نیاز های مختلف مشتریان را برطرف نماید. به عنوان مثال، بسیار خطرناک است که دوزینگ پمپی را انتخاب نمایید که جنس هد آن از پلاستیک بوده و قرار باشد یک حلال را تزریق نماید. زیرا حلال پلاستیک را میخورد و بسیار بهتر است که از استیل ضد زنگ استفاده کنید.

  1. «مقایسه پمپ کارواشی با دوزینگ پمپ - شرکت مهار فن ابزار». شرکت مهار فن ابزار. ۱۳۹۶-۰۵-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۸-۰۹.
  2. «لیست برندهای دوزینگ پمپ کشورهای مختلف - شرکت مهار فن ابزار». محمد مرعشی. شرکت مهار فن ابزار. ۱۳۹۶-۱۲-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۲۶.
  3. «متریال‌های دوزینگ پمپ - شرکت مهار فن ابزار». شرکت مهار فن ابزار. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۲۶.

[۱]

  1. هومان صنعت (۲۰۱۹-۱۲-۱۴). «راهنمای انتخاب دوزینگ پمپ مناسب». houmansanat. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۹.