بخش شاهیوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دهستان کشکان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش شاهیوند به مرکزیت روستای چم پلک،[۱] یکی از بخش‌های سه‌گانهٔ شهرستان دوره در استان لرستان ایران است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۱۴٬۸۲۴ نفر (۳٬۵۰۹ خانوار) بوده است.[۲] بخش شاهیوند تنها بخش این شهرستان است که مرکز آن به شهر تبدیل نشده است.

مردم شاهیوند به زبانلکی تکلم می کنند. قبل از تشکیل شهرستان دوره، بخش شاهیوند از توابع شهرستان خرم‌آباد بود. این بخش با ۶۳ روستا در قالب دهستان‌های کشکان جنوبی و کشکان شمالی، مرز شهرستان با شهرستان‌های کوهدشت و دلفان می‌باشد. این بخش که رودخانه کشکان از وسط آن می‌گذرد یکی از مناطق بکر با طبیعت زیبا جهت مقاصد گردشگری می‌باشد. معادن قیر این بخش دارای ذخایر ارزشمندی است.این بخش داری امتیاز برق و آب لوله کشی به طور کامل می‌باشد و فاقد گاز لوله کشی و سیستم تصفیه آب است. همچنین مرکز بخش یعنی روستای چم پلک از امکانات دفتر مخابرات، دبستان، بانک، مرکز بهداشتی درمانی، خانه بهداشت، بهیار یا مامای روستایی، بهورز و مسجد برخوردار است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «تصویبنامه وزرای عضو کمیسیون سیاسی- دفاعی هیئت دولت در خصوص برخی تغییرات و تقسیمات کشوری در استان لرستان». مرکز پژوهشها. ۲۰۱۵-۰۵-۰۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۲۳. 
  2. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. 
  3. «فرمانداری شهرستان چگنی». استانداری استان لرستان. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۲۳.