بخش شاهیوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دهستان کشکان)
پرش به: ناوبری، جستجو

بخش شاهیوند به مرکزیت روستای چم پلک،[۱] یکی از بخش‌های سه‌گانهٔ شهرستان دوره در استان لرستان ایران است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۱۴٬۸۲۴ نفر (۳٬۵۰۹ خانوار) بوده است.[۲] بخش شاهیوند تنها بخش این شهرستان است که مرکز آن به شهر تبدیل نشده است.

قبل از تشکیل شهرستان دوره، بخش شاهیوند از توابع شهرستان خرم‌آباد بود. این بخش با ۶۳ روستا در قالب دهستان‌های کشکان جنوبی و کشکان شمالی، مرز شهرستان با شهرستان‌های کوهدشت و دلفان می‌باشد. این بخش که رودخانه کشکان از وسط آن می‌گذرد یکی از مناطق بکر با طبیعت زیبا جهت مقاصد گردشگری می‌باشد. معادن قیر این بخش دارای ذخایر ارزشمندی است.این بخش داری امتیاز برق و آب لوله کشی به طور کامل می‌باشد و فاقد گاز لوله کشی و سیستم تصفیه آب است. همچنین مرکز بخش یعنی روستای چم پلک از امکانات دفتر مخابرات، دبستان، بانک، مرکز بهداشتی درمانی، خانه بهداشت، بهیار یا مامای روستایی، بهورز و مسجد برخوردار است.[۳]

مردم شاهیوندی[ویرایش]

مردم شاهیوندی(ایل شاهیوند) به زبانلکی تکلم می کنند. و به طور پراکنده در استان لرستان،ایلام،کرمانشاه و همدان پراکنده شده اند و حتی برای ایجاد فرصت شغلی و رفاه بیشتر و بهتر به کلان شهرهای تهران و قم نیز مهاجرت کرده اند. اما مرکز اصلی و مبدا اصلی این ایل در استان لرستان و بین سه شهرستان دلفان،دوره چگنی و کوهدشت می باشد، اما به دلیل بعضی اختلافات و درگیری های که در گذشته اتفاق افتاده چندین شخص و خانوار از مبدا اصلی این ایل کوچ کرده اند و در مناطقی مانند شهرستان های صحنه و هرسین کرمانشاه، منطقه شاهیوند وزکور کوهدشت، شهرستان سیروان ایلام، نهاوند و ملایر همدان و دیگر نقاط منطقه سکونت گزیده اند. جمعیت ایل شاهیوند بالغ بر شصت هزار نفر براورد می‌شود که هسته اصلی این جمعیت در بخش شاهیوند(شهرستان دوره چگنی)، بخش میربگ (شهرستان دلفان) و همچنین منطقه کوی شاهیوند(یکی از مناطق شهری کوهدشت است) قرار دارد. ایل شاهیوند شامل هفت طایفه: حسکه، علکه، گرینوا، نرسول،حسن گاویار و چم زکریا می باشد، که هر کدام از این طوایف شامل چندین تیره، و هر تیره شامل چندین دودمان و هر دودمان شامل چندین اُجاق و هر اُجاق شامل چند مال می باشد. قومیت و هویت این ایل طبق گفته بزرگان و ریش سفیدان این ایل(در قسمت منابع ذکر شده) کُردی-ایرانی می باشد و جزو ایلات کُرد لک می باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «تصویبنامه وزرای عضو کمیسیون سیاسی- دفاعی هیئت دولت در خصوص برخی تغییرات و تقسیمات کشوری در استان لرستان». مرکز پژوهشها. ۲۰۱۵-۰۵-۰۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۲۳. 
  2. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. 
  3. «فرمانداری شهرستان چگنی». استانداری استان لرستان. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۲۳. 

[[اطلاعات مردم شناسی حاصل تحقیقات میدانی آقای حسن فتحیان از: آقای علی صفر تقی پور(صد سال سن و ساکن روستای چم خوشه بخش شاهیوند)، آقای ذوق علی میرزازاده(صد و ده سال سن و ساکن شهر کوهدشت)، آقای عالیشاه برجیان(صد سال سن و ساکن روستای درمره بخش شاهیوند)، آقای ابراهیم رفیعی نیا(هشتاد سال سن و ساکن بخش میربگ روستای شهرک امام دلفان)، آقای باباعلی فرخی(هفتاد سال سن و ساکن روستای ورپل بخش شاهیوند)، خانوم لوکیه علیزاده(صد سال سن و ساکن روستای کلهو بخش شاهیوند)و...]]