بخش شاهیوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دهستان کشکان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش شاهیوند به مرکزیت روستای چم پلک،[۱] یکی از بخش‌های دوگانهٔ شهرستان چگنی در استان لرستان ایران است و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۴٬۸۵۱ نفر (۴٬۰۷۹ خانوار) بوده‌است.[۲] بخش شاهیوند تنها بخش این شهرستان است که مرکز آن به شهر تبدیل نشده‌است.

مردم شاهیوند به زبان لکی تکلم می‌کنند. قبل از تشکیل شهرستان دوره، بخش شاهیوند از توابع شهرستان خرم‌آباد بود. این بخش با ۶۴ روستا در قالب دهستان‌های کشکان جنوبی و کشکان شمالی، مرز شهرستان با شهرستان‌های کوهدشت و دلفان می‌باشد. این بخش که رودخانه کشکان از وسط آن می‌گذرد، یکی از مناطق بکر با طبیعت زیبا جهت مقاصد گردشگری می‌باشد. معادن قیر این بخش دارای ذخایر ارزشمندی است. این بخش داری امتیاز برق و آب لوله‌کشی به‌طور کامل می‌باشد و فاقد گاز لوله‌کشی و سیستم تصفیه آب است. همچنین مرکز بخش یعنی روستای چم پلک از امکانات، دبستان، مرکز بهداشتی درمانی، خانه بهداشت، بهیار یا مامای روستایی، بهورز و مسجد برخوردار است.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «تصویبنامه وزرای عضو کمیسیون سیاسی- دفاعی هیئت دولت در خصوص برخی تغییرات و تقسیمات کشوری در استان لرستان». مرکز پژوهشها. ۲۰۱۵-۰۵-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۲۳.
  2. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.
  3. «فرمانداری شهرستان چگنی». استانداری استان لرستان. دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۵-۲۳.