دهستان چهارده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دهستان چهارده
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانآستانه اشرفیه
بخشمرکزی
جمعیت
 • کل۳٬۶۶۵ نفر

دهستان چهارده نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه، استان گیلان در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت آن 3665 نفر (1430 خانوار) بوده‌است.[۱]

دهستان چهارده در۱۵کیلومتری آستانه اشرفیه دراستان گیلان واقع شده است.این دهستان ازپنج قریه تشکیل شده که به مجموع آن چهارده گفته می شود.این پنج قریه عبارتنداز:

۱-شیرکوه:که مرکزچهارده محسوب می شودوبازاراصلی چهارده دراین قریه قراردارد.

۲-گاچرا:این محل عمدتا درکنارسفیدرودواقع شده است ودربالامحله آن مرقدمطهر آقاسیدعبدالرضاواقع شده است که این زیارتگاه بسیارمجرب است .درسندی که مشاهده شده نام ایشان ابوالرضا وشجره ایشان به  یکی ازنوادگان امام زین العابدین می رسد.این قریه بادهستان کیسم هم مرز است.

۳-کاچا:این قریه درجنوب غربی چهارده قرارداردوباشهرستان لولمان هم مرز وبه مرقدمطهرآقاسیدناصرالدین مزین است،که بزرگترین زیارتگاه چهارده است وهمیشه مورد توجه مردم بوده وهست ومحل تجمع عزاداران حسینی درروزعاشورامی باشد.عده زیادی ازبزرگان وبعضی ازعلماءومردم چهارده خصوصا دوشهیدبزرگوارهم درجواراین زیارتگاه مدفون هستند.

۴-کتشصت آبادان:این قریه درضلع شرقی چهارده واقع است وهم مرزباقریه تازه آباد معرف به قوام السلطنه می باشد. کتشصت آبادن در دو محله جدا واقع شده پایین محله هم مرز شیر کوه و گاچرا و دارای یک نانوایی سنگکی سنتی به نام سجاد علی نیا می باشد ودیگری بعد از سد قوام واقع شده است

۵-خلشاء:این قریه خود دارای بالامحله وپایین محله است وبالامحله آن مزین به مرقدمطهرا آقاسیدیوسف می باشد،که این بقعه نیزمورداحترام عموم بویژه علما بوده که ازجمله مرحوم میرعبدالباقی این بقعه راتجدیدبنانموده است.درجوار مرقدمطهراین امام زاده مسجدمحل وقبوربعضی ازشهدای محل قراردارد.

البته ناگفته نماند که به غیر ازچهارده مذکوردرایران بیش ازچهارده محل به اسم چهارده وجود دارد.

برای رفتن به روستای چهارده از مسیر شهرستان رشت بعد از شهر لولمان و سمت راست باید از روی رودخانه سپیدرود عبور کنید

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.