دهستان زردین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دهستان زردین
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانیزد
شهرستانتفت
بخشبخش نیر
جمعیت۲٬۵۱۶ نفر (سرشماری ۱۳۸۵)
ارتفاع مرکز
از سطح دریا
۲۲۰۰ متر

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲٬۵۱۶ نفر (۸۰۵ خانوار) بوده‌است.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش نیر شهرستان تفت در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۴۷۱۶ نفر بوده‌است [۲].

براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ تعداد خانوارهای ساکن در کل دهستان زردین ۸۰۵ خانوار می‌باشد. جمعیت کل دهستان زردین ۲۵۱۶ نفر که از این تعداد ۱۲۰۵ نفر مرد و ۱۳۱۱ نفر زن هستند. از این تعدا ۱۵۵۰ نفر با سواد (۷۹۶ مرد و ۷۵۴ زن) و ۸۳۱ نفر بیسواد (۳۴۱ نفر مرد و ۴۹۰ نفر زن) هستند.[۱]


جغرافیا[ویرایش]

دهستان زردین دهستان زردین در ۸۵ کیلومتری از یزد قرار دارد. دهستان زردین از توابع شهرستان تفت و بخش نیر و بزرگترین دهستان شهرستان تفت می‌باشد.

زردین در جنوب غربی یزد و شرق شهر نیر قرار دارد. فاصله زردین تا نیر ۱۲ کیلومتر و تا شهر تفت حدود ۶۸ کیلومتر می‌باشد. ارتفاع تقریبی از سطح دریا حدود ۲۲۰۰ متر می‌باشد این دهستان آب و هوای تقریباً "گرم و خشکی دارد. اما مانند اکثر روستاهای شهرستان تفت جزء مناطق ییلاقی استان یزد به‌شمار می‌رود. قسمت شمالی این دهستان تقریباً "کوهستانی است و از جمله بلندترین این قله‌ها کوه آدرشک با ارتفاع ۳۶۰۰ متر و کوه زیبای خیبر با ارتفاع ۳۰۰۰ متر می‌باشد که در ادامه سلسله جبال شیرکوه قراردارند.

روستاهای دارای سکنه در این دهستان عبارتنداز: زردین، میرهاشم، باغمیان، دره گل، ربیع‌آباد، چاهوک، پندر، مزرعه نو، مزرعه علی اکبرخان، درب باغ، سنگدراز، مزرعه حاج محمد جعفری، ابرهیم آباد باغمیان، ابراهیم آبادچاهوک، مهدی‌آباد، عبدالرضاخانی، حاجی مراد، مورلاک، خرگوشی.آقابزرگی(ده پریا)


منابع[ویرایش]