دهستان درسجین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دهستان دره سجین
Darsajin.jpg
عکس هوایی از روستای درسجین
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان زنجان
شهرستان ابهر
بخش بخش مرکزی شهرستان ابهر
جمعیت ۲٬۰۹۹ نفر (سرشماری ۱۳۸۵)

دره سجین، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ابهر در استان زنجان ایران.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲٬۰۹۹ نفر (۶۱۱ خانوار) بوده‌است.[۱]

کوچه باغ‌های درسجین در بهار

این دهستان قدمت چند صد ساله داشته و از پنج طایفهٔ اصلی و بزرگ عزیزخانی (نوادگان اسی خان بزرگ)، دودانگه (نوادگان عظیم خان)، قدیمی، طاهری (نوادگان حاج صالح) و رجبی تشکیل شده‌است که هر کدام در گذشته دارای بزرگانی بودند که اداره ده بر عهده آنها بود از خوانین مشهور این دهستان می‌توان به عیوض خان (خاندان قدیمی) و محمد (خاندان عزیزخانی)، حاج صادق (خاندان عزیزخانی) و مختار خان قدیمی، نظامی معروف این روستا که با نیروهای حزب توده مبارزه نمود، تا این روستا از هجوم نیروهای بیگانه در امان بماند، اشاره نمود. از مهمترین کارهای آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفر قنات برای استفاده عموم (که تا حدود سال ۱۳۸۵ تنها منبع اب آشامیدنی روستا به‌شمار می‌رفت)
  • تعیین حدود روستا (این روستا دارای زمین‌های پهناور برای کشت گندم است. در حدود ۲۲۰۰ هکتار)

این دهستان دارای آب و هوای کوهستانی بوده (ارتفاع از سطح دریا ۱۶۸۰ است) و در آن محصولاتی باغی مانند: انگور، بادام و گردو کشت می‌شود. از محصولات دیگر این دهستان می‌توان به کشت دیم گندم و جو نیز اشاره کرد.

این دهستان به دلیل بافت قدیمی و داشتن شبکه پر پیچ و خم معابر در حال حاضر به عنوان یکی از چند روستای گردشگری استان زنجان انتخاب شده‌است و در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت و زیباسازی این روستا می‌باشد.[۲][۳]

دسته عزا داری محرم ۹۲
پاییز ۹۲ روستای درسجین باغ‌های پشت

مردم این روستا به زبان بختیاری صحبت می‌نمایند، که در منطقه به گویش دودانگه مشهور است. فاز گاز کشی این روستا نیز در حال اجرا می‌باشد. از باغات معروف در نزدیک به روستامی توان به بالاخلو اشاره کرد.

محله‌ها[ویرایش]

محله‌های اصلی روستاعبارتنداز:

  1. محله پایین
  2. محله بالا
  3. در قالا (قلعه)
  4. پشت قالا
  5. گول (در زبان محلی به محل جمع شدن آب می‌گویند)
  6. میدان روستا

همچنین محله‌هایی در قدیم وجود داشته‌است که به مرور زمان از تعداد سکنه آنها کاسته شده و به بیرون روستا در کنار جاده اصلی مهاجرت کرده‌اند، که از آن جمله به محله قاروقچی‌ها می‌توان اشاره کرد.

علل این جابجایی می‌توان به خشک شدن چشمه‌ها، بافت فرسوده منازل قدیمی، دسترسی به جاده اصلی ابهر و … اشاره کرد.

آب و هوا[ویرایش]

a nice tree

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد روستا وجود چشمه، رودخانه و منابع زیر زمینی آب شیرین است که موجب خنک بودن هوای روستا در تابستان است. پاییز و زمستان سرد و بهار معتدل وضعیت آب و هوای این روستا است. در تابستان حداکثر دما در روستا به بیش از ۳۴ درجه نمی‌رسد و در زمستان کمینه دما تا ۲۰ درجه زیر صفر نیز ثبت شده‌است.

تعزیه[ویرایش]

تعزیه سال ۹۲

از قدیم‌الایام در این روستا تعزیه و شبیه خوانی مرسوم بوده‌است که از بزرگان این امر در روستا می‌توان به حاج صفت اله قدیمی حاج اسحق عزیزخانی، امید قدیمی، حاج خانعلی، مختار طاهری، سید حسین دودانگه، نعمت عزیزخانی، محمود طاهری اشاره کرد. کارگردان و تعزیه گردان عین‌الله بوده‌است.

منابع[ویرایش]