دهستان آورزمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آورزمان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانهمدان
شهرستانملایر
بخشبخش سامن
جمعیت۶۷۳۸

آورزمان یا اورزمان، دهستانی است از توابع بخش سامن شهرستان ملایر در استان همدان ایران.


معرفی دیزیجان: اکثر خوانین آورزمان را دیزانی‌ها و اکثر کدخدایان آن آورزمانی بودند.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۶۳۳۷ نفر (۱۹۲۷ خانوار) بوده‌است.[۱] دهستان آورزمان یکی از دهستان‌های قدیمی و بسیار تاریخی استان همدان می‌باشد؛ که در ۳۰کیلومتری مغرب شهرستان ملایر واقع شده‌است. البته این دهستان بین جادهٔ قدیم ملایر به نهاوند قرار دارد که فاصله آن تا شهرستان نهاوند ۱۵کیلومتر می‌باشد. این دهستان در جاده همدان-نهاوند-ملایرواقع شده‌است.

آشنائی با میرزا قهرمان پاک بین بزرگترین شاعر روشنفکر دوران مشروطه

میرزا قهرمان پاک بین در روستای «آورزمان» شهرستان ملایرمتولد شده او فرزند «حسینقلی بیک ترکمان» است. با توجه به شهرت ترکمان به نظر می‌رسداین طایفه از مردم بومی آورزمان نبوده‌است ودر دوران پس از صفوی به آنجا مهاجرت کرده باشند. قهرمان در سال ۱۲۹۶ق. در برابر ۱۲۵۸ش. دیده به جهان گشود. پس از خردسالی به مکتب رفت؛ و اندکی تحصیلات قدیمه فرا گرفت اما شاید به سبب نیاز اقتصادی ویا بی‌توجهی پدر نسبت به استعدادش به زودی خود را در کارگزاران خان‌ها یافت وقتی قدم به دوران جوانی گذاشت بنا به آداب وروسوم آن زمان ازدواج کرد. مسولیت زندگی مانعی برای پیشرفت اومی شد اما به قول خودش: «... به مقتضای ذهن سرشار و قریحه‌ای خداداد از هر گوشه توشه و از هر خرمن خوشهای برداشت نمود» تا اینکه قریحهٔ خوش و انشای روان و مرتبش سبب شد که به زمرهٔ نویسندگان ومنشیان مخصوص خان‌ها وارد شود. از این رو لقب «میرزا» به معنی دفتردار و حسابدار –که لقب منشیان خاصه بود- به وی داده شد. شغل «میرزایی» و نیزقریحهٔ خوش قهرمان که عمدتاً به همان سبب مجلس آرا ومطلوب بود سبب شد تا به راحتی با بزرگان اهل دین و دانش و نیز مسافران و مهمانان ویژه ایی که به منازل خان‌ها رفت‌وآمد داشتند حشر ونشر داشته باشد. قهرمان از این راه هم ازدانش دینی بیشتر بهره‌مند شد وهم از شرایط جهانی آگاهی فزونتری یافت. در این زمان از ستم و اجحاف خان‌ها نسبت به رعایا آگاه می‌شد و این در رشد اندیشهٔ او مؤثر بود. شغل و شرایط زندگی قهرمان خود به خود پای میرزا قهرمان را به مجالس شهر «دولت‌آباد» (ملایر قدیم) باز نمود. در سایهٔ این نشست وبر خاستها بود که اندیشهٔ وی تکوین یافت. روزنامه‌ها، مجلات و کتب علمی و اخلاقی قدیم و جدید- که در منازل اهل علم فراوان بود- به دست قهرمان می افتاد و رفته رفته «قهرمان قدیم» به «قهرمان اندیشه» مبدل شد.

منابع[ویرایش]

  1. «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». www.amar.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۳-۲۸.