دنی مقدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دنیس مقدس

سَن دُنی یا دُنی مقدسیک راهب بود او از نمادهای شهادت است. دُنی اولین اسقف اعظم آتن و نیای دیونیزوس آئروپوگیت بود در افسانه‌ها او سرش به دست امپراتور دقیانوس بریده شد روایت است سر او را جلوی سگ‌ها انداختند به همین دلیل همیشه بدون سر در دنیای فانی به دنبال قاتلین خود می‌گردد دُنی مقدس یکی از چهارده کمک کننده مقدس است و اولین نفر از آن‌ها که کشته شد.

ریشه نام[ویرایش]

نام کوچک دُنی مشتق از نام لاتین و یونانی Dionysius. گاهی اوقات او را سن دنی پاریس می‌خوانند.[۱]

افسانه[ویرایش]

سربریدن دنیس و از اصحاب کلیسای سنت دنیس.

در بیسیاری از متون بازمانده دنیس از اعضای یک انجمن به عنوان چهارده کمک کننده مقدس بوده او به روم می‌آید تا با مردمان مسیحی مخفی شده دیدار کند ولی دقیانوس اورا پیدا می‌کند او بیست و دو روز زجر کشید تا بالاخره دقیانوس او را سربرید و جلوی سگ‌ها انداخت و بدن او را از درختی آویزان کردند. از آن به بعد او هرشب در ۹ اکتبر بیدار می‌شود و به دنبال سر گم شده خود می‌گردد.

تقدیس[ویرایش]

دنیس با سری در دست اولین تقدیس یافته در کلیسای آتن

[۲]برطبق افسانه ا دنیس در ۹ اکتبر به دنبال سر حود می‌رود پاپ پل ششم در روز ۹ اکتبر ۱۹۷۱ اورا قدیس شمرد همین‌طور دنیس اولین اسقف اعظم آتن بود بعد مرگش پرتوالس اول اورا اولین قدیس کلیسای آتن معرفی کرد روز او در کلیسای آتن نیز ۹ اکتبر است.

منابع[ویرایش]

  1. "Denis". Wikipedia (in انگلیسی). 2018-08-24. [[Category:]]
  2. Vadnal, Jane (June 1998). "Images of Medieval Art and Architecture: Saint Denis". Excerpt from "Sacred and Legendary Art" by Anna Jameson, 1911. Retrieved 2007-01-16.