دنیاگیری کووید-۱۹ در نروژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پاندمی کرونا ویروس ۲۰۲۰ در نروژ
COVID-19 Outbreak Cases in Norway.svg
نقشه مناطق با موارد تأیید شده (قرمز) کرونا ویروس (از تاریخ ۷ مارس)
COVID-19 Outbreak Cases in Norway by municipalities.png
نقشه شهرداریها با موارد تأیید شده (قرمز) کرونا ویروس (تا ۲۵ مارس)
بیماریبیماری کروناویروس ۲۰۱۹
نژاد ویروسکروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲
مکاننروژ
نخستین شیوعووهان، چین
بیمار صفرترومسو
تاریخ ورود۲۶ فوریه ۲۰۲۰
(۱ سال، ۷ ماه و ۳ هفته گذشته)
موارد تأییدشده4,455[۱]
بهبودیافته۱۲
مرگ‌ها
32[۱]

دنیاگیری ۲۰–۲۰۱۹ کروناویروس در ۲۶ فوریه در نروژ آغاز شد، در حالی که موارد در طول ماه مارس شتاب می‌یابد تا جایی که تعدادی از اقدامات ایمنی با هدف دستیابی به فاصله‌گذاری اجتماعی بودند. معرفی شده در ۱۲ مارس. اولین مرگ منتسب به کووید-۱۹ در همان روز ثبت شد. بیشتر موارد تأیید شده مبنی بر اثبات منشأ آنها در خارج از نروژ همراه با گردشگرانی است که از اتریش در حال بازگشت هستند[۲] و ایتالیا.[۱]

تا تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۲۰ (۲۰۲۰-03-۲۸) نروژ ۸۵۱۳۶ آزمایش را انجام داده‌است، گزارش داده‌است ۴۳۵۵ مورد تأیید شده و ۲۵ مرگ.[۱] یک مشاور ارشد در انستیتوی بهداشت عمومی نروژ گفت دلیل اینکه به نظر می‌رسد میزان مرگ و میر نسبت به ایتالیا یا اسپانیا کوچکتر باشد، تعداد بالای آزمایشات در نروژ است.[۳]

واکنش[ویرایش]

اداره بهداشت نروژ از پنجشنبه ۱۲ مارس ۲۰۲۰ اقدامات بسیاری را انجام داد:[۴]

 • همه موسسات آموزشی بسته بودند و فعالیتهای سازمان یافته ورزشی نیز قطع می‌شدند.
 • تعدادی از رویدادها و مشاغل تعطیل بود، از جمله برنامه‌های فرهنگی، مسابقات ورزشی، سالن‌های بدنسازی و استخر. تمام مراکز مهمان نوازی در صنعت میهمان نوازی مانند بارها، بارها و کلوپهایی غیر از آنهایی که در حال سرو غذا هستند، تعطیل می‌شوند و هر مؤسسه ای که با غذا سرو می‌کند باید اطمینان حاصل کند که بازدید کنندگان می‌توانند حداقل ۱ متر از هم فاصله داشته باشند.
 • متخصصان بهداشت و درمان که با مراقبت از بیمار کار می‌کردند تا ۲۰ آوریل ۲۰۲۰ از مسافرت به خارج از کشور ممنوع شدند.
 • هرکسی که از ۲۷ فوریه از سفرهای خارج از سوئد و فنلاند برگشته بود، صرف نظر از اینکه علائم خود را نشان می‌دهند یا نه، باید قرنطینه کنند.
 • سفر اوقات فراغت به شدت دلسرد شد. این اداره از مسافرت به کار خود مأیوس کرده‌است مگر اینکه کاملاً لازم باشد و از جلوگیری از حمل و نقل عمومی در صورت امکان و همچنین جلوگیری از مکانهای شلوغ تشویق کرده‌است.
 • از مردم خواسته شد که در موسسات دارای گروه‌های آسیب‌پذیر (سالمندان، روانپزشکی، زندان و غیره) به دیگران مراجعه نکنند و عموماً برای محدود کردن تماس نزدیک با دیگران تشویق می‌شوند.
 • برنامه حمل و نقل عمومی طبق روال عادی انجام می‌شد تا اطمینان حاصل شود که افراد دارای کارکردهای مهم اجتماعی می‌توانند به کار و محل کار برسند و بتوانند از یکدیگر فاصله بگیرند.

در ۱۶ مارس، غیر ساکنین ورود به نروژ ممنوع اعلام شد.[۵]

از ۱۹ مارس، ساکنان ممنوع‌الخروج ماندن در کابین‌ها در خارج از شهرداری‌های محل سکونت خود بودند تا از ایجاد فشار در زیرساخت‌های پزشکی روستایی جلوگیری کنند. افرادی که مشکوک یا تأیید شده بودن به آنها آلوده‌است، باید قوانین سختگیری در خانه را رعایت کنند. دولت جریمه‌هایی را برای افرادی که در قرنطینه خانه و قوانین انزوا در خانه نقض می‌کنند یا سازماندهی رویدادها تعیین می‌کند، جریمه کرد.[۶]

سیاست اقتصادی[ویرایش]

بسیاری از موسسات به منظور مقابله با شیوع بیماری بسته شدند و این منجر به افزایش بیکاری شد. بانک نرگس در ۱۳ مارس نرخ‌ها را با نصف به ۱٫۰٪ کاهش داد، سپس هفته بعد نرخ دوباره را به ۰٫۲۵٪ کاهش داد.[۷]

جدول زمانی[ویرایش]

نمودار نمایانگر موارد COVID-19 در نروژ با گذشت زمان، از ۰۲/۲۶ تا ۰۳/۱۲

در ۲۶ فوریه، نروژ اولین مورد COVID-19 را تأیید کرد. انستیتوی بهداشت عمومی نروژ اعلام کرد که شخصی پس از بازگشت هفته گذشته از چین، برای SARS-CoV-2 مثبت آزمایش کرد. بیمار زن بدون علامت و از نظر سلامتی بود. وی در منزل خود در ترومسو یک انزوا داوطلبانه انجام داد.[۸][۹]

در تاریخ ۲۷ فوریه، انستیتوی بهداشت عمومی نروژ اعلام کرد که سه نفر دیگر برای SARS-CoV-2 تأیید شده‌اند. دو نفر از آنها در اسلو زندگی می‌کردند و با شیوع ایتالیا در ارتباط بودند. دیگری در بورم زندگی می‌کرد و با شیوع ایران ارتباط داشت. همه آنها در منزوی انزوا داوطلبانه بودند.[۱۰]

در تاریخ ۲۸ فوریه، فردی از برگگن و کارمند بیمارستان دانشگاه اسلو، اوللو، آزمایش مثبت کردند و در انزوا در خانه قرار گرفتند. هر دو از ایتالیا شمالی دیدن کرده بودند.[۱۱][۱۲]

در ۲۸ فوریه، ۶ مورد تأیید شده در نروژ وجود داشته‌است.[۱۱]

در ۲۹ فوریه، ۱۵ مورد تأیید شده در نروژ وجود داشته‌است.[۱۱]

تا روز یکشنبه، ۱ مارس، در مجموع ۱۹ پرونده تأیید شد. Bjørn Atle Bjørnbeth، رئیس بیمارستان Ulleåål در اسلو، اطلاع داد که به‌طور بالقوه بیش از ۱۰۰ نفر وجود دارد که با یک کارمند آلوده در تماس هستند.[۱۳][۱۴]

در ۳ مارس ۲۵ مورد تأیید شده در نروژ، ۵ مورد از وست لند وجود داشت. مدیر مرکز Lise Færøvik گفت: یک کارمند در kjøpesenteret Horisont در Åsane تأیید شده‌است که به این ویروس آلوده شده‌است.[۱۵] تا این زمان، بیشتر موارد از ایتالیا وارد می‌شود، و هیچ‌یک از موارد به‌طور جدی بیمار نیستند بنابراین همه در خانه خود قرنطینه می‌شوند. بدترین مورد با یک چهارم از جمعیت نروژ آلوده ارزیابی می‌شود و دولت‌ها برای رسیدگی به ۱ میلیون نفر از سوی دولت اقداماتی را انجام می‌دهند.

در ۴ مارس، ۵۶ مورد تأیید شده در نروژ وجود داشت که همه این موارد با شیوع شناخته شده در خارج از کشور مرتبط است.[۱۶] تاکنون فقط تعداد معدودی از این افراد در نروژ آلوده شده‌اند (به ویژه ۵ مورد در یکی از بخش‌های بیمارستان اوللو، که توسط یک همکار که به ایتالیا رفته بود آلوده شده بودند).

تا ۱۰ مارس، تعداد موارد تأیید شده در نروژ به ۴۰۰ مورد افزایش یافته‌است، و تعداد فزاینده ای از این موارد را نمی‌توان در مسافرت‌های خارجی یا هر شخص شناخته شده آلوده ردیابی کرد، که نشان دهنده انتقال جامعه در نروژ بود.[۱۷]

در تاریخ ۱۲ مارس، یک قفل کشویی ملی اعلام شد، از ساعت ۶ عصر همان روز قابل اجرا است. به مدت دو هفته، مدارس، مهدکودک‌ها، مراکز تناسب اندام، سالن‌های مو و غیره تعطیل است. رویدادها و گردهمایی‌های ورزشی و فرهنگی ممنوع است و محدودیت‌ها در مورد رستوران‌ها اعمال می‌شود.[۱۸] این اقدامات مطابق با اقدامات معرفی شده در سایر کشورهای اروپایی مانند دانمارک و ایتالیا است.

در ۱۲ مارس، نروژ به دلیل ویروس COVID-19 اولین مرگ خود را از دست داد. قربانی سالخورده بود و در بیمارستان دانشگاه اسلو درگذشت.[۱۹]

از ۱۳ مارس، در بین ملل با حداقل یک میلیون شهروند، نروژ با ۱۴۹٫۸ مورد در هر میلیون نفر سومین بالاترین سرانه سرانه موارد کورو ویروس مثبت را در اختیار دارد.[۲۰]

آمار[ویرایش]

موارد جدید COVID-19 در نروژ براساس منطقه ()
تاریخ Troms and Finnmark Oslo Viken Vestland Rogaland Agder Innlandet Møre og Romsdal Vestfold og Telemark Trøndelag Nordland ناشناخته موارد تأیید شده مرگ منابع
جدید جمع جدید جمع
۲۰۲۰/۰۲/۲۶ ۱ ۱ ۱
۲۰۲۰/۰۲/۲۷ ۲ ۱ ۳ ۴ [۲۱]
۲۰۲۰/۰۲/۲۸ ۱ ۱ ۱ ۲ ۷ [۲۲]
۲۰۲۰/۰۲/۲۹ ۱ ۴ ۳ ۸ ۱۵ [۲۳]
۲۰۲۰/۰۳/۰۱ ۲ ۲ ۴ ۱۹ [۲۴]
۲۰۲۰/۰۳/۰۲ ۲ ۱ ۲ ۱ ۶ ۲۵ [۲۵]
۲۰۲۰/۰۳/۰۳ ۱ ۳ ۳ ۱ ۸ ۳۳ [۲۶]
۲۰۲۰/۰۳/۰۴ ۴ ۵ ۵ ۲ ۳ ۱ ۱ ۲۱ ۵۴ [۲۷]
۲۰۲۰/۰۳/۰۵ ۷ ۶ ۵ ۲ ۱ ۱ ۲ ۶ ۳۰ ۸۴ [۲۸]
۲۰۲۰/۰۳/۰۶ ۴ ۸ ۱۰ ۱ ۷ ۲ ۴ ۲۷ ۱۱۱ [۲۹]
۲۰۲۰/۰۳/۰۷ ۵ ۱۲ ۱ ۵ ۴ ۶ ۱ ۳۴ ۱۴۵ [۳۰]
۲۰۲۰/۰۳/۰۸ ۷ ۲ ۲ ۱ ۸ ۲ ۲۲ ۱۶۷ [۳۱]
۲۰۲۰/۰۳/۰۹ ۵ ۲ ۹ ۳ ۱ ۱ ۲ ۲۳ ۱۹۰ [۳۲]
۲۰۲۰/۰۳/۱۰ ۱۶ ۴۲ ۵ ۷ ۷ ۳ ۳ ۱ ۱ ۸۵ ۲۷۵ [۳۳]
Unknown date ۲ ۲ ۲۷۷
۲۰۲۰/۰۳/۱۱ ۱ ۷۲ ۳۸ ۱۰ ۳۸ ۱ ۷ ۲ ۱۰ ۳ ۲۱۲ ۴۸۹ [۳۴]
۲۰۲۰/۰۳/۱۲ ۴ ۴۳ ۳۰ ۲۶ ۱۱ ۱۲ ۱۷ ۷ ۱۲ ۱ ۱۳۲ ۶۲۱ ۱ ۱ [۳۵][۳۶]
Total ۱۱ ۱۶۶ ۱۵۴ ۶۷ ۸۲ ۳۲ ۴۰ ۶ ۲۲ ۳۷ ۴ ۹** ن-م ۱ ۱

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ Nilsen, Av Sondre; Skjetne, Oda Leraan; Sfrintzeris, Yasmin; Røset, Hanna Haug; Hunshamar, Carina; Fraser, Sofie; Løkkevik, Ole; breaking-avdeling, og VGs. "Live: Corona-viruset sprer seg i Norge og verden". VG Nett.
 2. Andreassen, Tor Arne. "5. mars begynte varslene om koronasmittede skiturister å renne inn. Det tok ti dager før Østerrike stengte skiheisene". Aftenposten.
 3. Amundsen, Bård (26 March 2020). "Very low mortality rate from coronavirus in Norway compared to other countries". sciencenorway. Retrieved 28 March 2020.
 4. "Sammendrag: Koronavirus / Summary: Corona virus". NRK.no. Norsk rikskringkasting / Norwegian national broadcasting. Retrieved 21 March 2020.
 5. Nikel, David. "Norway Closes All Airports To Foreigners As Coronavirus Cases Mount". Forbes. Retrieved 21 March 2020.
 6. Nikel, David. "Norway Hands Out $2,000 Fines Or Jail For Ignoring Coronavirus Quarantine". Forbes. Retrieved 20 March 2020.
 7. "Norway's central bank cuts rates again to curb virus hit". CNBC. 20 March 2020. Retrieved 20 March 2020.
 8. Staff (26 February 2020). "Updated: Norway announces first case of coronavirus". www.thelocal.no. Retrieved 27 February 2020.
 9. "One person has tested positive for coronavirus". Norwegian Institute of Public Health. Retrieved 27 February 2020.
 10. "Tre nye personer har testet positivt på koronavirus". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 27 February 2020.
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ ۱۱٫۲ Olsson, Svein Vestrum (28 February 2020). "Over hundre kan ha hatt kontakt med koronasmittet Ullevål-ansatt". NRK (به نروژی بوک‌مل). Retrieved 28 February 2020.
 12. "Ytterligere to personer har testet positivt på koronavirus". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 28 February 2020.
 13. "Updated figures on the number of infected with coronavirus in Norway". Norwegian Institute of Public Health. 29 February 2020. Retrieved 1 March 2020.
 14. Hunshamar, Carina; Sfrintzeris, Yasmin; Eggum Myrvang, Synne (29 February 2020). "Totalt 15 corona-smittede i Norge" [A total of 15 corona-infected in Norway]. Verdens Gang (به Norwegian). Retrieved 1 March 2020.
 15. "Koronautbruddet direkte". www.bt.no (به نروژی بوک‌مل). Retrieved 3 March 2020.
 16. "Antall smittede med koronavirus i Norge". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 3 March 2020.
 17. https://www.vg.no/spesial/2020/corona-viruset/?utm_source=vgfront&utm_content=row-1
 18. Kalajdzic, Pedja (2020-03-12). "Alle utdanningsinstitusjoner stenges – flere arrangementer og virksomheter får forbud". NRK (به نروژی بوک‌مل). Retrieved 2020-03-12.
 19. Olsson, Svein Vestrum (2020-03-12). "Første koronadødsfall i Norge". NRK (به نروژی بوک‌مل). Retrieved 2020-03-13.
 20. "Confirmed Cases and Deaths by Country, Territory, or Conveyance". Worldometer. 2020-03-12. Retrieved 2020-03-12.
 21. "Three more people have tested positive for coronavirus". Norwegian Institute of Public Health. Retrieved 2020-03-01.
 22. "More confirmed cases of coronavirus". Norwegian Institute of Public Health. Retrieved 2020-03-03.
 23. "Updated figures on the number of infected with coronavirus in Norway". Norwegian Institute of Public Health. Retrieved 2020-03-01.
 24. "Oppdaterte tall på antall smittede med koronavirus i Norge 1. mars 2020". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-03.
 25. "Updated figures for number of confirmed COVID-19 cases in Norway". Norwegian Institute of Public Health. Archived from the original on 3 March 2020. Retrieved 2020-03-03.
 26. "Updated figures for confirmed cases of COVID-19 in Norway". Norwegian Institute of Public Health. Archived from the original on 9 March 2020. Retrieved 2020-03-03.
 27. "Number infected with coronavirus in Norway". Norwegian Institute of Public Health. Archived from the original on 14 March 2020. Retrieved 2020-03-05.
 28. "Status for koronavirus i Norge". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-05.
 29. "Status koronavirus fredag 6. mars 2020". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-06.
 30. "Status koronavirus lørdag 7. mars 2020". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-08.
 31. "Status koronavirus søndag 8. mars 2020". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-08.
 32. "Status koronavirus mandag 9. mars 2020". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-10.
 33. "Status koronavirus tirsdag 10. mars 2020". Folkehelseinstituttet (به نروژی). Retrieved 2020-03-10.
 34. "COVID-19Dagsrapport onsdag 11. mars 2020" (PDF). Folkehelseinstituttet. 2020-03-11. Retrieved 2020-03-12.
 35. Olsson, Svein Vestrum (2020-03-12). "Første koronadødsfall i Norge". NRK (به نروژی بوک‌مل). Retrieved 2020-03-12.
 36. "COVID-19 Dagsrapport torsdag 12. mars 2020" (PDF). Folkehelseinstituttet. 2020-03-12. Retrieved 2020-03-12.