دندان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
یک شیر در حال نشان دادن دندان‌های خود

دندان ساختاری منظم، سپیدفام و کوچک در دهان یا فک مهره‌داران است که برای خرد کردن خوراک مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی جانوران ازجمله گوشتخواران، از دندان برای شکار کردن یا دفاع از خود نیز بهره می‌جویند. ریشه دندان‌ها بوسیله لثه پوشیده شده‌است. دندان‌ها از استخوان ساخته نشده‌اند بلکه بافت‌های چندگانه با تراکم و سختی مختلف هستند. منشأ بافت‌های سلولی که در نهایت به دندان‌ها تبدیل می‌شوند لایه زایای جنینی به نام برون پوست (اکتودرم) است.

ساختار کلی دندان‌ها در مهره داران مشابه است، هرچند تفاوت‌هایی در شکل و موقعیت قرارگیری آن‌ها وجود دارد. دندان‌های پستانداران ریشه‌های عمیقی دارد و الگوی آن‌ها در بعضی ماهی‌ها و تمساح سانان هم یافت می‌شود. در اغلب استخوان ماهیان، دندان‌ها به سطح بیرونی استخوان متصل هستند، در حالیکه در مارمولک‌ها دندان‌ها به یک سمت سطح داخلی فک متصل هستند. در غضروف ماهیان مثل کوسه‌ها، دندان‌ها به وسیله لیگامنت (رباط) سختی به حلقه غضروفی که شکل آرواره می‌باشد متصل هستند.

دندان‌ها از جمله ویژگی‌های متمایز (و طولانی مدت) گونه‌های پستانداران هستند. در دیرینه شناسی از دندان‌ها برای شناسایی گونه‌های سنگواره‌ها و مشخص کردن رابطه آن‌ها استفاده می‌کنند. شکل دندان‌های جانوران بستگی به نوع غذای آن‌ها دارد. به عنوان مثال، غذاهای گیاهی به سختی هضم می‌شوند، گیاه خواران دندان‌های آسیای بزرگ زیادی برای جویدن و آسیاب کردن غذا دارند. از طرف دیگر گوشت‌خواران به دندان‌های نیش برای کشتن شکار و پاره کردن گوشت نیاز دارند.

پستانداران دیفی دونت هستند، یعنی دو دسته دندان دارند. در انسان‌ها، اولین دسته (دندان‌های شیری) معمولاً در حدود ۶ ماهگی ظاهر می‌شوند، هرچند بعضی نوزادان در هنگام تولد یک یا چند دندان قابل رویت دارند که به آن‌ها دندان‌های نوزادی می‌گویند. درآمدن دندان‌ها به‌طور طبیعی در حدود ۶ ماهگی می‌باشد که می‌تواند دردناک باشد. کانگوروها، فیلها و گاو دریایی استثناهای پستانداران هستند زیرا پلی فیودونت می‌باشند.

بعضی از حیوانات فقط یک سری دندان دارند (مونوفیودونت) در حالیکه بعضی دیگر چندین سری دندان دارند (پلی فیودونت). به عنوان مثال در کوسه‌ها، هر دو هفته، دندان‌های جدیدی برای جایگزینی دندان‌های ساییده شده رشد می‌کند. دندان پیش جوندگان به‌طور مستمر رشد می‌کند و در حین جویدن ساییده می‌شود تا طول آن نسبتاً ثابت بماند. روش سگ آبی بخشی از وضعیتش می‌باشد. بیشتر جوندگان مثل ول (نه موش) و خوکچه هندی، همچنین خرگوشان مثل خرگوش علاوه بر دندان‌های پیش، دندان‌های آسیاشان هم مداوم رشد می‌کنند.

دندان‌ها همیشه به آرواره متصل نیستند مثل دندان‌های پستانداران. در بیشتر خزندگان و ماهی‌ها، دندان‌ها به کام یا کف دهان متصل شده‌اند و ردیف‌های اضافی داخل فک بوجود آورده‌اند. بعضی استخوان ماهیان دندان‌هایی در حلق خود دارند. در حالیکه معنای معمول دندان درست نیست، مقیاس دندانی کوسه‌ها تقریباً در ساختار یکسان است و به احتمال زیاد منشأ تکاملی یکسانی دارند. در واقع، به نظر می‌رسد دندان‌ها اولین بار در کوسه‌ها به تکامل رسیده‌اند و در بی آروارگان اولیه وجود نداشته‌اند – در صورتی‌که مارماهی ساختارهای دندان مانند بر روی زبان خود دارد، در واقع، آن‌ها ترکیبات کراتینی هستند و عاج و مینای دندان نداشته و هیچ رابطه‌ای با دندان‌های واقعی ندارند. اگرچه ساختارهای دندانی شکل پیشرفته با عاج دندان و مینای دندان در اواخر دوره قیف دندانان (کنودونت‌ها) دیده شده‌اند، امروزه فرض می‌شود که آن‌ها به‌طور مستقل از دندان‌های مهره دان تکامل یافته‌اند.

از آنجایی که دوزیستان معمولاً غذاهای نرم می‌خورند، معمولاً دندان‌های کوچکی دارند یا اصلاً دندان ندارند. در خزندگان، دندان‌ها معمولاً ساده بوده و مخروطی شکل هستند، اگر چه تفاوت‌هایی در بین گونه‌ها وجود دارد، مهمترین آن‌ها دندان‌های نیش مارها برای تزریق سم می‌باشد. الگوی دندان‌های پیش، نیش، آسیای کوچک و آسیای بزرگ، به درجات مختلف، تنها در پستانداران و در اجداد تکامل یافته آنها، دیده می‌شود. تعداد این نوع از دندان‌ها در بین گونه‌ها متفاوت است؛ علم جانورشناسی از یک فرمول دندانی استاندارد برای توصیف دقیق الگوهای دندانی هر گروه از موجودات استفاده می‌کند.

انواع دندان‌ها[ویرایش]

فرد در دوره زندگی اش دارای دو سری دندان می‌شود: دندان‌های شیری و دندان‌های دایمی . دندان‌های شیری (Deciduous Teeth) تعداد دندان‌های شیری ۲۰ عدد است که به‌طور مساوی در هر فک جای می‌گیرد. پس از مدتی ۳۲ دندان دائمی به مرور جایگزین دندان‌های شیری می‌گردند. از آنجا که دندان‌های شیری پایه و اساس دندان‌های اصلی و دائمی هستند، مراقبت از آن‌ها و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان ضروری می‌باشد. این دندان‌ها ۲۰ عدد (۱۰ عدد در هر آرواره) می‌باشد که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین، یک دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک قرار گرفته‌است. تکامل دندان‌های شیری از دوره جنینی شروع می‌شود و درآمدن آن‌ها پس از تولد نوزاد و از شش ماهگی شروع می‌شود. دندان‌های دایمی (Permanent Teeth) این دندان‌ها ۳۲ عدد (۱۶ عدد در هر آرواره) می‌باشند که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین، یک عدد دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک و سه دندان آسیاب بزرگ قرار دارد. رویش دندان‌های دایمی از شش ماهگی شروع می‌شود و آخرین دندان‌های آسیاب بزرگ به نام دندان‌های عقل در سنین ۲۰ سالگی در می‌آیند.
دندان‌های پیشین:به چهار دندان جلویی در فک بالا و پائین (جمعاً ۸ دندان)، دندان‌های پیشین گفته می‌شود. دندان‌های پیشین بزرگ، تخت و دارای لبه تیز و باریک هستند که برای بریدن لقمهٔ غذا کاربرد دارند. دندان‌های پیشین، تک ریشه‌ای هستند.
دندان‌های نیش:در طرفین دندان‌های پیشین، دندان‌های نیش قرار دارند. شکل و ساختار آن‌ها ضخیم و برجسته است که منتهی به یک سر تیز و برنده می‌شوند. این دندان‌ها برای بریدن قطعات گوشت بسیار مناسب هستند .
دندان‌های آسیاب کوچک: کنار هر دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک (جمعاً ۸ عدد) قرار دارند که فاصله بین دندان‌های نیش تا آسیاب بزرگ را پر می‌کنند. سطح روی آن‌ها پهن و تخت و لبه‌های آن‌ها تیز و عاج دار می‌باشد. دندان‌های آسیاب کوچک کنار نیش‌ها، دو ریشه‌ای و دندان‌های آسیاب کوچک کنار آسیاب‌های بزرگ، تک ریشه‌ای هستند. در فک پایینی، تمامی دندان‌های آسیاب کوچک، تک ریشه‌ای می‌باشند.
دندان‌های آسیاب بزرگ: سه دندان آخر در طرفین فک‌های بالا و پایین، دندان‌های آسیاب بزرگ هستند که تعداد آن‌ها جمعاً به ۱۲ عدد می‌رسد که به ترتیب آسیاب اول، دوم و سوم نامیده می‌شوند. دندان‌های آسیاب اول، دقیقاً کنار دومین دندان آسیاب کوچک قرار دارد و به دندان‌های آسیاب شش سالگی هم معروف می‌باشد.
دندان عقل:دندان‌های آسیاب بزرگ سوم که به دندان عقل نیز معروف می‌باشند، در انتهای فک‌ها واقع شده‌اند و معمولاً بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی شروع به درآمدن می‌کنند. از آنجایی که دندان‌های عقل، آخرین دندان‌هایی هستند که در می‌آیند، عمدتاً روی فک جای کافی برای رشد آن‌ها باقی نمی‌ماند. اگر دندان‌ها به هم فشرده و فک کوچک باشد، ممکن است دندان‌های عقل زیر دندان‌های دیگر یا استخوان فک نهفته شوند. اگر تنها قسمتی از دندان عقل دربیاید، ایجاد درد و ناراحتی خواهد کرد که در آن صورت باید با جراحی از دهان خارج شود. بین دندان‌های عقل و آسیاب بزرگ اول، دندان‌های آسیاب بزرگ اول دندان‌های آسیاب بزرگ دوم یا دندان‌های آسیاب دوازده سالگی وجود دارد. دندان‌های آسیاب بزرگ، دندان‌های درشتی هستند که سطح آن‌ها پهن بوده و برای آسیاب کردن و جویدن غذا کاربرد دارند. آسیاب‌های بزرگ واقع بر روی فک بالایی، ریشه‌های مجزا دارند، ولی دندان‌های آسیاب بزرگ فک پایینی، دو ریشه‌ای هستند.[۱]

پستانداران[ویرایش]

خوک خاکی[ویرایش]

در خوک خاکی، دندان‌ها فاقد مینا هستند و تعداد زیادی لوله‌های خمیری دارند، از این رو به آنان راسته آفریقاددان اوریکتروپودیدا می‌گویند.

سگ سانان[ویرایش]

در سگ‌ها، احتمالاً دندان‌ها کمتر از دندان‌های انسان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند زیرا بزاق سگ‌ها PH بسیار بالایی دارد و مینای دندان را حفظ می‌کند.[نیازمند منبع]

آب بازان[ویرایش]

مانند دندان‌های انسان، دندان‌های وال برآمدگی‌های پلیپ مانندی بر روی سطح ریشه دندان دارند. این پلیپ‌ها در هر دو گونه، از مواد سیمانی ساخته شده‌است اما در دندان‌های انسان‌ها برآمدگی‌ها روی سطح بیرونی ریشه قرار دارند در حالیکه در وال‌ها برآمدگی در داخل حفره پالپ قرار دارد. در حالیکه سطح بیرونی ریشه دندان‌های انسان‌ها سیمانی است، وال‌ها ماده سیمانی را در سطح داخلی دندان‌های خود با لایه کمی از مینا بر روی نوک آن دارند. این مقدار کم مینا فقط در وال‌های پیر، در جایی که ماده سیمانی ساییده شده و مینای لایه زیرین بیرون آمده، دیده می‌شود.

نهنگ دندانه دار از راسته آب بازان می‌باشد و با داشتن دندان توصیف می‌شود. دندان‌ها در میان گونه‌ها متفاوت هستند. می‌توانند بسیار زیاد باشند، بعضی از دلفین‌ها بالای ۱۰۰ دندان در آرواره‌های خود دارند. از طرف دیگر، شبه‌نهنگ‌های تک‌شاخ عاج‌های تک شاخ مانند بزرگ دارند، این دندان از میلیون‌های مسیر حسی تشکیل شده و برای سنجش در حین تغذیه، راه یابی و جفتگیری استفاده می‌شود. این دندان، پیچیده‌ترین دندان عصبی شناخته شده‌است. نهنگ منقاریان تقریباً بدون دندان هستند و دندان‌های عجیب و غریب تنها در نرها دیده می‌شوند. این دندان‌ها ممکن است برای تغذیه، نشان دادن پرخاشگری و نمایشگری استفاده شوند.

اسب[ویرایش]

اسبهای بزرگسال بین ۳۶ و ۴۴ دندان دارند. لایه‌های دندانی و مینای دندان در آن‌ها درهم تنیده است. همه اسب‌ها ۱۲ دندان آسیای کوچک و ۱۲ دندان پیش دارند. بطور کلی، اسب‌های نر ۴ دندان نیش بین دندان‌های آسیا و پیش خود دارند. تعداد کمی از اسب‌های ماده (کمتر از ۲۸٪) دندان‌های نیش دارند، آن‌ها یک یا دو تا هستند و بیشتر اوقات تنها بخشی از آن‌ها جوانه می‌زنند. تعداد کمی از اسب‌ها یک یا چهار دندان گرگی (میخی) دارند که بازمانده‌های ژنتیکی دندان‌های آسیای کوچک هستند، بیشتر آن‌ها تنها یک یا دو تا از این دندان‌ها دارند. داشتن این دندان‌ها در اسب‌های نر و ماده رایج است و بیشتر در فک بالا وجود دارند. این دندان‌ها می‌توانند باعث آزار اسب در هنگام لگام زدن شوند؛ بنابراین، دندان‌های گرگی معمولاً برداشته می‌شوند.

دندان‌های اسب برای تخمین سن نیز استفاده می‌شوند. بین تولد و ۵ سالگی بوسیله مشاهده الگوی جوانه زدن دندان‌های شیری و سپس دندان‌های دائمی می‌توان سن را خیلی نزدیک تخمین زد. در پنج سالگی، تمام دندان‌های دائمی معمولاً جوانه زده‌اند. می‌توان گفت که اسب‌ها دهان «کاملی» دارند. بعد از پنج سالگی، سن را فقط با الگوی پوشش دندان‌های پیش، شکل آن‌ها و زاویه‌ای که می‌گیرند و دیگر فاکتورها می‌توان تخمین زد. پوشش دندان‌ها ممکن است تحت تأثیر رژیم غذایی، ناهنجاری‌های طبیعی یا گاز گرفتن آخور باشد. دو اسب با سن یکسان ممکن است الگوی پوشش دندانی متفاوت داشته باشند.

دندان‌های پیش، آسیای کوچک و آسیای بزرگ اسب‌ها یکبار بطور کامل رشد می‌کنند و در صورت ساییده شدن در هنگام جویدن به رشد خود ادامه می‌دهند. اسب‌های جوان بزرگسال دندان‌هایی به اندازه ۴٫۵ تا ۵ اینچ با تاج باقی‌مانده در حفره دندانی زیر لثه، خواهند داشت. به عنوان تعیین سن، بقیه دندان‌ها در حدود ۸/۱ اینچ در هر سال، به آرامی از فک ظاهر خواهند شد. زمانی که حیوانات به سن پیری برسند، تاج دندان‌ها خیلی کوتاه می‌شوند و دندان‌ها اغلب باهم از بین می‌روند. اسب‌های خیلی پیر، اگر دندان‌های آسیا نداشته باشند، به منظور تهیه غذای مناسب برای آنها، لازم است که علوفه را از زمین برداشته و در آب خیس کنند تا غذای نرمی ایجاد شود.

فیل سانان[ویرایش]

برشی از دندان عاجی ماموت

عاج فیلها دندان‌های پیش مخصوص برای بلند کردن غذا و جنگیدن هستند. بعضی از دندان‌های فیل شبیه دندان‌های گاو دریایی هستند و این نکته قابل توجه است که فیل‌ها در تکامل خود تحت فاز آبزیان نیز بوده‌اند.

فیل‌ها ۴ دندان آسیای بزرگ، در هر طرف فک بالا و پایین خود دارند. تا سن ۴۰ سالگی این دندان‌ها با دندان‌های آسیای بزرگتر جایگزین می‌شوند. دندان‌های آسیای بزرگ جدید هنگامیکه قدیمی‌ها می‌افتند، از عقب فک به جلو حرکت می‌کنند. سری نهایی دندان‌های آسیای بزرگ حدود بیست سالگی می‌افتند.

خرگوش[ویرایش]

خرگوش و دیگر خرگوش سانان معمولاً دندان‌های شیری خود را قبل از تولد (یا خیلی زود بعد از تولد) می‌ریزند و با دندان‌های دائمی به دنیا می‌آیند. دندان‌های خرگوش‌ها متناسب با نوع غذای آن‌ها که طیف گسترده‌ای از سبزیجات است، می‌باشد. دندان‌های خرگوش‌ها در تمام عمر رشد می‌کنند زیرا غذاها باعث سایش آن‌ها می‌شوند. به‌طور کلی خرگوش‌ها ۶ دندان پیش، سه دندان آسیای کوچک بالایی، سه دندان آسیای بزرگ بالایی، دو دندان آسیای کوچک پایینی و دو دندان آسیای بزرگ پایینی در هر طرف دارند. آن‌ها دندان نیش ندارند. سه تا چهار میلی‌متر از دندان‌های پیش هر هفته سابیده می‌شوند، در حالیکه دندان‌های عقبی در طول یک ماه به همان مقدار ساییده می‌شوند.

دندان‌های پیش و دندان‌های گونه‌ای خرگوش‌ها آرادیکولار هیپسودونت نامیده می‌شوند. این دندان‌ها گاهی اوقات با عنوان دندان الدونت نامبرده می‌شوند. این دندان‌ها دائماً در حال رشد و جوانه زدن هستند. جوانه زدن و رشد دندان‌ها با سایش آن‌ها بوسیله جویدن و فیبر بالای ماده غذایی در تعادل می‌باشند.

جوندگان[ویرایش]

دندان‌های پیش جوندگان در طول عمرشان دائماً رشد می‌کنند، به این فرایند آرادیکولار می‌گویند. بر خلاف انسان‌ها که سلول‌های آملوبلاست بعد از توسعه دندان‌ها می‌میرند، جوندگان دائماً در حال تولید مینا هستند و باید دندان‌های خود را با مواد مختلف بسابند و کوتاه کنند. این دندان‌ها برای بریدن چوب، جویدن پوست میوه‌ها یا برای دفاع استفاده می‌شوند. دندان‌ها در روی خود، مینا و در داخل، عاج دارند، بنابراین در طول جویدن تیز می‌شوند. از طرف دیگر دندان‌های آسیای بزرگ در حال رشد دائمی در بعضی از گونه‌های جوندگان دیده می‌شوند مثل موش صحرایی و خوکچه هندی. تنوع در دندان‌های جوندگان وجود دارد اما عموماً، جوندگان فاقد دندان‌های نیش و آسیای کوچک بوده و فاصله‌ای بین دندان‌های پیش و آسیای بزرگ خود دارند که ناحیه دیاستما نامیده می‌شود.

گاو دریایی[ویرایش]

دندان‌های گاو دریایی پلی فیودونت هستند و دندان‌های آسیای بزرگ فک پایین آن‌ها جدا از آرواره رشد یافته‌اند و با پوسته استخوانی جداگانه از بافت نرم روکش شده‌اند.

گراز دریایی[ویرایش]

عاج‌های گراز دریایی دندان‌های نیشی هستند که در تمام عمر رشد می‌کنند.

ماهی[ویرایش]

دندان‌های کوسه بزرگ سفید

ماهی‌هایی مثل کوسه‌ها، ممکن است دندان‌های بسیاری در تمام عمر خود داشته باشند. جایگزینی چندباره دندان‌ها باعث شده آن‌ها را پلی فیودونت بنامند.

خزندگان[ویرایش]

دندان‌های خزندگان در طول عمرشان دائماً در حال جایگزینی هستند. تمساح سانان نوجوان هر ماه دندان‌های خود را با دندان بزرگتری جایگزین می‌کنند. در هنگام بزرگسالی، دوره جایگزینی دندان می‌تواند به هر دو سال یک بار یا حتی بیشتر تبدیل شود. بطور کلی، تمساح سانان ممکن است از ۳۰۰۰ دندان از تولد تا مرگ خود استفاده کنند. دندان جدید داخل دندان قدیمی ایجاد می‌شود.

تشکیل سنگواره و سنگواره‌شناسی[ویرایش]

به دلیل اینکه دندان‌ها مقاوم هستند، در نبود استخوان محفوظ می‌مانند و نشان دهنده نوع غذای میزبان می‌باشند، برای باستان شناسان و دیرینه شناسان بسیار ارزشمند هستند. ماهی‌های اولیه مثل پستانک دندانان پوسته‌های مرکب عاج و مواد مینا مانند داشتند و نشان می‌دهند که منشأ دندان‌ها پوسته می‌باشد که در دهان باقی مانده‌اند. ماهی‌های اولیه در اواخر دوره کامبرین، در اسکلت خارجی خود عاج داشتند که ممکن است از آن‌ها برای دفاع یا سنجش محیط اطراف خود استفاده می‌کردند. عاج دندان سخت‌تر از باقی قسمت‌های دندان است و از الیاف کلاژنی محکم شده با هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده‌است.

کلسیم گیری، مینای دندان را از بین می‌برد و فقط مواد آلی داخلی آن شامل عاج و ماده سیمانی را باقی می‌گذارد. مینا به سرعت در مواد اسیدی کلسیم از دست می‌دهد، شاید توسط اسیدهای گیاهی یا محلول‌های دیاژنیکی یا درون شکم مهره داران درنده حل شود. مینا می‌تواند بوسیله سایش یا پوسته پوسته شدن نیز از بین برود و از بین رفتن آن قبل نابود شدن عاج یا استخوان در حین پروسه فسیل شدن می‌باشد. در این صورت، اسکلت دندان‌ها متشکل از عاج با یک حفره توخالی می‌باشد. بخش آلی عاج، توسط مواد قلیایی از بین می‌رود.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

A chimpanzee displaying its teeth

A tooth (plural teeth) is a hard, calcified structure found in the jaws (or mouths) of many vertebrates and used to break down food. Some animals, particularly carnivores, also use teeth for hunting or for defensive purposes. The roots of teeth are covered by gums. Teeth are not made of bone, but rather of multiple tissues of varying density and hardness. The cellular tissues that ultimately become teeth originate from the embryonic germ layer, the ectoderm.

The general structure of teeth is similar across the vertebrates, although there is considerable variation in their form and position. The teeth of mammals have deep roots, and this pattern is also found in some fish, and in crocodilians. In most teleost fish, however, the teeth are attached to the outer surface of the bone, while in lizards they are attached to the inner surface of the jaw by one side. In cartilaginous fish, such as sharks, the teeth are attached by tough ligaments to the hoops of cartilage that form the jaw.[1]

Some animals develop only one set of teeth (monophyodont) while others develop many sets (polyphyodont). Sharks, for example, grow a new set of teeth every two weeks to replace worn teeth. Rodent incisors grow and wear away continually through gnawing, which helps maintain relatively constant length. The industry of the beaver is due in part to this qualification. Many rodents such as voles and guinea pigs, but not mice, as well as leporidae like rabbits, have continuously growing molars in addition to incisors.[2][3]

Teeth are not always attached to the jaw, as they are in mammals. In many reptiles and fish, teeth are attached to the palate or to the floor of the mouth, forming additional rows inside those on the jaws proper. Some teleosts even have teeth in the pharynx. While not true teeth in the usual sense, the dermal denticles of sharks are almost identical in structure and are likely to have the same evolutionary origin. Indeed, teeth appear to have first evolved in sharks, and are not found in the more primitive jawless fish – while lampreys do have tooth-like structures on the tongue, these are in fact, composed of keratin, not of dentine or enamel, and bear no relationship to true teeth.[1] Though "modern" teeth-like structures with dentine and enamel have been found in late conodonts, they are now supposed to have evolved independently of later vertebrates' teeth.[4][5]

Living amphibians typically have small teeth, or none at all, since they commonly feed only on soft foods. In reptiles, teeth are generally simple and conical in shape, although there is some variation between species, most notably the venom-injecting fangs of snakes. The pattern of incisors, canines, premolars and molars is found only in mammals, and to varying extents, in their evolutionary ancestors. The numbers of these types of teeth vary greatly between species; zoologists use a standardised dental formula to describe the precise pattern in any given group.[1]

Origin

The genes governing tooth development in mammals are homologous to these involved in the development of fish scales.[6] Study of a tooth plate of a fossil of the extinct fish Romundina stellina showed that the teeth and scales were made of the same tissues, also found in mammal teeth, lending support to the theory that teeth evolved as a modification of scales.[7]

Mammals

Teeth are among the most distinctive (and long-lasting) features of mammal species. Paleontologists use teeth to identify fossil species and determine their relationships. The shape of the animal's teeth are related to its diet. For example, plant matter is hard to digest, so herbivores have many molars for chewing and grinding. Carnivores, on the other hand, have canine teeth to kill prey and to tear meat.

Mammals, in general, are diphyodont, meaning that they develop two sets of teeth. In humans, the first set (the "baby," "milk," "primary" or "deciduous" set) normally starts to appear at about six months of age, although some babies are born with one or more visible teeth, known as neonatal teeth. Normal tooth eruption at about six months is known as teething and can be painful. Kangaroos, elephants, and manatees are unusual among mammals because they are polyphyodonts.

Aardvark

In Aardvarks, teeth lack enamel and have many pulp tubules, hence the name of the order Tubulidentata.

Canines

In dogs, the teeth are less likely than humans to form dental cavities because of the very high pH of dog saliva, which prevents enamel from demineralizing.[8] Sometimes called cuspids, these teeth are shaped like points (cusps) and are used for tearing and grasping food[9]

Cetaceans

Like human teeth, whale teeth have polyp-like protrusions located on the root surface of the tooth. These polyps are made of cementum in both species, but in human teeth, the protrusions are located on the outside of the root, while in whales the nodule is located on the inside of the pulp chamber. While the roots of human teeth are made of cementum on the outer surface, whales have cementum on the entire surface of the tooth with a very small layer of enamel at the tip. This small enamel layer is only seen in older whales where the cementum has been worn away to show the underlying enamel.[10]

The toothed whale is a suborder of the cetaceans characterized by having teeth. The teeth differ considerably among the species. They may be numerous, with some dolphins bearing over 100 teeth in their jaws. On the other hand, the narwhals have a giant unicorn-like tusk, which is a tooth containing millions of sensory pathways and used for sensing during feeding, navigation, and mating. It is the most neurologically complex tooth known. Beaked whales are almost toothless, with only bizarre teeth found in males. These teeth may be used for feeding but also for demonstrating aggression and showmanship.

Primates

In humans (and most other primates) there are usually 20 primary ("baby") teeth, 28 to 32 of what's known as permanent teeth, in addition to other four being third molars or wisdom teeth, each of which may or may not grow in.

Among primary teeth, 10 of them are usually found in the maxilla (i.e. upper jaw) and the other 10 in the mandible (i.e. lower jaw). Among permanent teeth, 16 are found in the maxilla and the other 16 in the mandible. Most of the teeth have uniquely distinguishing features.

Horse

An adult horse has between 36 and 44 teeth. The enamel and dentin layers of horse teeth are intertwined.[11] All horses have 12 premolars, 12 molars, and 12 incisors.[12] Generally, all male equines also have four canine teeth (called tushes) between the molars and incisors. However, few female horses (less than 28%) have canines, and those that do usually have only one or two, which many times are only partially erupted.[13] A few horses have one to four wolf teeth, which are vestigial premolars, with most of those having only one or two. They are equally common in male and female horses and much more likely to be on the upper jaw. If present these can cause problems as they can interfere with the horse's bit contact. Therefore, wolf teeth are commonly removed.[12]

Horse teeth can be used to estimate the animal's age. Between birth and five years, age can be closely estimated by observing the eruption pattern on milk teeth and then permanent teeth. By age five, all permanent teeth have usually erupted. The horse is then said to have a "full" mouth. After the age of five, age can only be conjectured by studying the wear patterns on the incisors, shape, the angle at which the incisors meet, and other factors. The wear of teeth may also be affected by diet, natural abnormalities, and cribbing. Two horses of the same age may have different wear patterns.

A horse's incisors, premolars, and molars, once fully developed, continue to erupt as the grinding surface is worn down through chewing. A young adult horse will have teeth which are 4.5-5 inches long, with the majority of the crown remaining below the gumline in the dental socket. The rest of the tooth will slowly emerge from the jaw, erupting about 1/8" each year, as the horse ages. When the animal reaches old age, the crowns of the teeth are very short and the teeth are often lost altogether. Very old horses, if lacking molars, may need to have their fodder ground up and soaked in water to create a soft mush for them to eat in order to obtain adequate nutrition.

Proboscideans

Section through the ivory tusk of a mammoth

Elephants' tusks are specialized incisors for digging food up and fighting. Some elephant teeth are similar to those in manatees, and it is notable that elephants are believed to have undergone an aquatic phase in their evolution.

At birth, elephants have a total of 28 molar plate-like grinding teeth not including the tusks. These are organized into four sets of seven successively larger teeth which the elephant will slowly wear through during its lifetime of chewing rough plant material. Only four teeth are used for chewing at a given time, and as each tooth wears out, another tooth moves forward to take its place in a process similar to a conveyor belt. The last and largest of these teeth usually becomes exposed when the animal is around 40 years of age, and will often last for an additional 20 years. When the last of these teeth has fallen out, regardless of the elephant's age, the animal will no longer be able to chew food and will die of starvation.[14][15]

Rabbit

Rabbits and other lagomorphs usually shed their deciduous teeth before (or very shortly after) their birth, and are usually born with their permanent teeth.[16] The teeth of rabbits complement their diet, which consists of a wide range of vegetation. Since many of the foods are abrasive enough to cause attrition, rabbit teeth grow continuously throughout life.[17] Rabbits have a total of 6 incisors, three upper premolars, three upper molars, two lower premolars, and two lower molars on each side. There are no canines. Three to four millimeters of the tooth is worn away by incisors every week, whereas the posterior teeth require a month to wear away the same amount.[18]

The incisors and cheek teeth of rabbits are called aradicular hypsodont teeth. This is sometimes referred to as an elodent dentition. These teeth grow or erupt continuously. The growth or eruption is held in balance by dental abrasion from chewing a diet high in fiber.

Buccal view of top incisor from Rattus rattus. Top incisor outlined in yellow. Molars circled in blue.
Buccal view of the lower incisor from the right dentary of a Rattus rattus.
Lingual view of the lower incisor from the right dentary of a Rattus rattus.
Midsagittal view of top incisor from Rattus rattus. Top incisor outlined in yellow. Molars circled in blue.

Rodents

Rodents have upper and lower hypselodont incisors that can continuously grow enamel throughout its life without having properly formed roots.[19] These teeth are also known as aradicular teeth, and unlike humans whose ameloblasts die after tooth development, rodents continually produce enamel, they must wear down their teeth by gnawing on various materials.[20] Enamel and dentin are produced by the enamel organ, and growth is dependent on the presence of stem cells, cellular amplification, and cellular maturation structures in the odontogenic region.[21] Rodent incisors are used for cutting wood, biting through the skin of fruit, or for defense. This allows for the rate of wear and tooth growth to be at equilibrium.[19] The microstructure of rodent incisor enamel has shown to be useful in studying the phylogeny and systematics of rodents because of its independent evolution from the other dental traits. The enamel on rodent incisors are composed of two layers: the inner portio interna (PI) with Hunter-Schreger bands (HSB) and an outer portio externa (PE) with radial enamel (RE).[22] It usually involves the differential regulation of the epithelial stem cell niche in the tooth of two rodent species, such as guinea pigs.[23][24]

Lingual view of top incisor from Rattus rattus. Top incisor outlined in yellow. Molars circled in blue.

The teeth have enamel on the outside and exposed dentin on the inside, so they self-sharpen during gnawing. On the other hand, continually growing molars are found in some rodent species, such as the sibling vole and the guinea pig.[23][24][23][24] There is variation in the dentition of the rodents, but generally, rodents lack canines and premolars, and have a space between their incisors and molars, called the diastema region.

Manatee

Manatees are polyphyodont with mandibular molars developing separately from the jaw and are encased in a bony shell separated by soft tissue.

Walrus

Walrus tusks are canine teeth that grow continuously throughout life.[25]

Fish

Fish, such as sharks, may go through many teeth in their lifetime. The replacement of multiple teeth is known as polyphyodontia.

A class of prehistoric shark are called cladodonts for their strange forked teeth.

Amphibians

All amphibians have pedicellate teeth which are modified to be flexible due to connective tissue and uncalcified dentine that separates the crown from the base of the tooth.[26]

Most amphibians exhibit teeth that have a slight attachment to the jaw or acrodont teeth. Acrodont teeth exhibit limited connection to the dentary and have little enervation.[27] This is ideal for organisms who mostly use their teeth for grasping, but not for crushing and allows for rapid regeneration of teeth at a low energy cost. Teeth are usually lost in the course of feeding if the prey is struggling. Additionally, amphibians that undergo a metamorphosis develop bicuspid shaped teeth.[28]

Reptiles

The teeth of reptiles are replaced constantly during their life. Juvenile crocodilians replace teeth with larger ones at a rate as high as one new tooth per socket every month. Once adult, tooth replacement rates can slow to two years and even longer. Overall, crocodilians may use 3,000 teeth from birth to death. New teeth are created within old teeth.

Birds

A recently discovered skull of Ichthyornis suggests that the beak of birds may have evolved from teeth to allow chicks to escape their shells earlier, and thus avoid predators and also to penetrate protective covers such as hard earth to access underlying food[29]

Invertebrates

The European medicinal leech has three jaws with numerous sharp teeth which function like little saws for incising a host.

True teeth are unique to vertebrates,[30] although many invertebrates have analogous structures often referred to as teeth. The organisms with the simplest genome bearing such tooth-like structures are perhaps the parasitic worms of the family Ancylostomatidae.[31] For example, the hookworm Necator americanus has two dorsal and two ventral cutting plates or teeth around the anterior margin of the buccal capsule. It also has a pair of subdorsal and a pair of subventral teeth located close to the rear.[32]

Historically the European medicinal leech, another invertebrate parasite, has been used in medicine to remove blood from patients.[33] They have three jaws (tripartite) that look like little saws, and on them are about 100 sharp teeth used to incise the host. The incision leaves a mark that is an inverted Y inside of a circle. After piercing the skin and injecting anticoagulants (hirudin) and anaesthetics, they suck out blood, consuming up to ten times their body weight in a single meal.[34]

In some species of Bryozoa, the first part of the stomach forms a muscular gizzard lined with chitinous teeth that crush armoured prey such as diatoms. Wave-like peristaltic contractions then move the food through the stomach for digestion.[35]

The limpet rasps algae from rocks using teeth with the strongest known tensile strength of any biological material

Molluscs have a structure called a radula which bears a ribbon of chitinous teeth. However, these teeth are histologically and developmentally different from vertebrate teeth and are unlikely to be homologous. For example, vertebrate teeth develop from a neural crest mesenchyme-derived dental papilla, and the neural crest is specific to vertebrates, as are tissues such as enamel.[30]

The radula is used by molluscs for feeding and is sometimes compared rather inaccurately to a tongue. It is a minutely toothed, chitinous ribbon, typically used for scraping or cutting food before the food enters the oesophagus. The radula is unique to molluscs, and is found in every class of mollusc apart from bivalves.

Within the gastropods, the radula is used in feeding by both herbivorous and carnivorous snails and slugs. The arrangement of teeth (also known as denticles) on the radula ribbon varies considerably from one group to another as shown in the diagram on the left.

Predatory marine snails such as the Naticidae use the radula plus an acidic secretion to bore through the shell of other molluscs. Other predatory marine snails, such as the Conidae, use a specialized radula tooth as a poisoned harpoon. Predatory pulmonate land slugs, such as the ghost slug, use elongated razor-sharp teeth on the radula to seize and devour earthworms. Predatory cephalopods, such as squid, use the radula for cutting prey.

In most of the more ancient lineages of gastropods, the radula is used to graze by scraping diatoms and other microscopic algae off rock surfaces and other substrates. Limpets scrape algae from rocks using radula equipped with exceptionally hard rasping teeth.[36] These teeth have the strongest known tensile strength of any biological material, outperforming spider silk.[36] The mineral protein of the limpet teeth can withstand a tensile stress of 4.9 GPa, compared to 4 GPa of spider silk and 0.5 GPa of human teeth.[37]

Fossilization and taphonomy

Because teeth are very resistant, often preserved when bones are not,[38] and reflect the diet of the host organism, they are very valuable to archaeologists and palaeontologists. Early fish such as the thelodonts had scales composed of dentine and an enamel-like compound, suggesting that the origin of teeth was from scales which were retained in the mouth. Fish as early as the late Cambrian had dentine in their exoskeleton, which may have functioned in defense or for sensing their environment.[39] Dentine can be as hard as the rest of teeth and is composed of collagen fibres, reinforced with hydroxyapatite.[39]

Though teeth are very resistant, they also can be brittle and highly susceptible to cracking.It is fact that cracking of the tooth can be used as a diagnostic tool for predicting bite force.

Decalcification removes the enamel from teeth and leaves only the organic interior intact, which comprises dentine and cementine.[40] Enamel is quickly decalcified in acids,[41] perhaps by dissolution by plant acids or via diagenetic solutions, or in the stomachs of vertebrate predators.[40] Enamel can be lost by abrasion or spalling,[40] and is lost before dentine or bone are destroyed by the fossilisation process.[41] In such a case, the 'skeleton' of the teeth would consist of the dentine, with a hollow pulp cavity.[40] The organic part of dentine, conversely, is destroyed by alkalis.[41]

See also

References

 1. ^ a b c Romer, Alfred Sherwood; Parsons, Thomas S. (1977). The Vertebrate Body. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International. pp. 300–310. ISBN 0-03-910284-X. 
 2. ^ Tummers M, Thesleff I (March 2003). "Root or crown: a developmental choice orchestrated by the differential regulation of the epithelial stem cell niche in the tooth of two rodent species" (PDF). Development. 130 (6): 1049–57. doi:10.1242/dev.00332. PMID 12571097. Retrieved 28 February 2017. 
 3. ^ Hunt AM (1959). "A description of the molar teeth and investing tissues of normal guinea pigs". J. Dent. Res. 38 (2): 216–31. doi:10.1177/00220345590380020301. PMID 13641521. Retrieved 28 February 2017. 
 4. ^ McCOLLUM, MELANIE; SHARPE, PAUL T. (July 2001). "Evolution and development of teeth". Journal of Anatomy. 199 (1-2): 153–159. doi:10.1046/j.1469-7580.2001.19910153.x. PMC 1594990Freely accessible. 
 5. ^ nature.com, Fossil scans reveal origins of teeth, 16 October 2013
 6. ^ Sharpe, P. T. (2001). "Fish scale development: Hair today, teeth and scales yesterday?". Current Biology. 11 (18): R751–R752. doi:10.1016/S0960-9822(01)00438-9. PMID 11566120. 
 7. ^ Jennifer Viegas (June 24, 2015). "First-known teeth belonged to fierce fish". ABC Science. Retrieved June 28, 2015. 
 8. ^ Hale, FA (2009). "Dental caries in the dog". Can. Vet. J. 50: 1301–4. PMC 2777300Freely accessible. PMID 20190984. 
 9. ^ "Types of Teeth, Dental Anatomy & Tooth Anatomy | Colgate®". www.colgate.com. 
 10. ^ "Common Characteristics Of Whale Teeth". Retrieved 18 July 2014. 
 11. ^ "Gummed Out: Young Horses Lose Many Teeth, Vet Says". Archived from the original on 8 July 2014. Retrieved 6 July 2014. 
 12. ^ a b Patricia Pence (2002). "Equine Dentistry: A Practical Guide". Baltimore: Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 0-683-30403-8. 
 13. ^ Al Cirelli. "Equine Dentition" (PDF). Nevada: University of Nevada. Retrieved 7 June 2010. 
 14. ^ Maurice Burton; Robert Burton (2002). International Wildlife Encyclopedia. Marshall Cavendish. p. 769. ISBN 978-0-7614-7266-7. 
 15. ^ Bram, L. et al. MCMLXXXIII. Elephants. Funk & Wagnalls New Encyclopedia, Volume 9, p. 183. ISBN 0-8343-0051-6
 16. ^ Dental Anatomy & Care for Rabbits and Rodents
 17. ^ Brown, Susan. Rabbit Dental Diseases, hosted on the San Diego Chapter of the House Rabbit Society. Page accessed April 9, 2007.
 18. ^ Ryšavy, Robin. The Missouri House Rabbit Society, hosted by the Kansas City Missouri House Rabbit Society. Page accessed April 9, 2007.
 19. ^ a b Cox, Philip; Hautier, Lionel (2015). Evolution of the Rodents: Advances in Phylogeny, Functional Morphology and Development. Cambridge University Press. p. 482. ISBN 9781107044333. 
 20. ^ Caceci, Thomas. Veterinary Histology with subtitle "Digestive System: Oral Cavity" found here.
 21. ^ Gomes, J.r.; Omar, N.f.; Do Carmo, E.r.; Neves, J.s.; Soares, M.a.m.; Narvaes, E.a.; Novaes, P.d. (30 April 2013). "Relationship Between Cell Proliferation and Eruption Rate in the Rat Incisor". The Anatomical Record. 296 (7): 1096–1101. doi:10.1002/ar.22712. ISSN 1932-8494. Retrieved 7 April 2017. 
 22. ^ Martin, Thomas (September 1999). "Evolution of Incisor Enamel Microstructure in Theridomyidae (Rodentia)". Journal of Vertebrate Paleontology. 19 (3): 550. doi:10.1080/02724634.1999.10011164. 
 23. ^ a b c Tummers M and Thesleff I. Root or crown: a developmental choice orchestrated by the differential regulation of the epithelial stem cell niche in the tooth of two rodent species. Development (2003). 130(6):1049-57.
 24. ^ a b c AM Hunt. A description of the molar teeth and investing tissues of normal guinea pigs. J Dent Res. (1959) 38(2):216-31.
 25. ^ The Permanent Canine Teeth, hosted on the University of Illinois at Chicago website. Page accessed February 5, 2007.
 26. ^ Pough, Harvey. Vertebrate Life. 9th Ed. Boston: Pearson Education, Inc., 2013. 211-252. Print.
 27. ^ Kardong, Kenneth (1995). Vertebrate: Comparative Anatomy, Function, Evolution. New York: McGraw-HIll. pp. 215–225. ISBN 9780078023026.
 28. ^ Xiong, Jianli (2014). "Comparison of vomerine tooth rows in juvenile and adult Hynobius guabangshanensis". Vertebrate Zoology. 64: 215–220.
 29. ^ How Did Birds Lose Their Teeth And Get Their Beaks? Study Offers Clues
 30. ^ a b Kardong, Kenneth V. (1995). Vertebrates: comparative anatomy, function, evolution. McGraw-Hill. pp. 55, 57. ISBN 0-697-21991-7. 
 31. ^ "Ancylostoma duodenale". Nematode.net Genome Sequencing Center. Archived from the original on 2008-05-16. Retrieved 2009-10-27. 
 32. ^ Roberts, Larry S., and John Janovy, Jr. Foundations of Parasitology. Seventh ed. Singapore: McGraw-Hill, 2006.
 33. ^ Brian Payton (1981). Kenneth Muller; John Nicholls; Gunther Stent, eds. Neurobiology of the Leech. New York: Cold Spring Harbor Laboratory. pp. 27–34. ISBN 0-87969-146-8. 
 34. ^ Wells MD, Manktelow RT, Boyd JB, Bowen V (1993). "The medical leech: an old treatment revisited". Microsurgery. 14 (3): 183–6. doi:10.1002/micr.1920140309. PMID 8479316. 
 35. ^ Ruppert, E.E., Fox, R.S., and Barnes, R.D. (2004). "Lophoporata". Invertebrate Zoology (7 ed.). Brooks / Cole. pp. 829–845. ISBN 0-03-025982-7. 
 36. ^ a b Barber, Lu, Pugno (18 February 2015), "Extreme strength observed in limpet teeth", Interface, Royal Society, Vol. 12 (105): 20141326, doi:10.1098/rsif.2014.1326 
 37. ^ Zachary Davies Boren (18 February 2015). "The strongest materials in the world: Limpet teeth beats record resistance of spider silk". The Independent. Retrieved 20 February 2015. 
 38. ^ Taphonomy: A Process Approach. Ronald E. Martin. Illustrated edition. Cambridge University Press, 1999. ISBN 978-0-521-59833-0
 39. ^ a b Teaford, Mark F and Smith, Moya Meredith, 2007. Development, Function and Evolution of Teeth, Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-03372-5, Chapter 5.
 40. ^ a b c d Fisher, Daniel C (1981). "Taphonomic Interpretation of Enamel-Less Teeth in the Shotgun Local Fauna (Paleocene, Wyoming)". Museum of Paleontology Contributions, the University of Michigan. 25 (13): 259–275. hdl:2027.42/48503. 
 41. ^ a b c Fernandez-Jalvo, Y.; Sanchez-Chillon, B.; Andrews, P.; Fernandez-Lopez, S.; Alcala Martinez, L. (2002). "Morphological taphonomic transformations of fossil bones in continental environments, and repercussions on their chemical composition". Archaeometry. 44: 353–361. doi:10.1111/1475-4754.t01-1-00068. 

External links