دنبلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دنبلان بز برای فروش (اسپانیا)

دُنبَلان به بیضه چارپایان اهلی مانند بز، گوسفند و گاو گفته می‌شود. دنبلان غده‌ای سفید و پر چربی است که وزن آن به ۱۰۰ گرم نیز می‌رسد. در خاورمیانه و کشورهای مدیترانه‌ای دنبلان را به عنوان خوراک تهیه می‌کنند. در کشورهای دیگر دنبلان گاو پرطرفدار است.

معنی واژه[ویرایش]

واژهٔ دنبلان مشتقی از واژه دنب و دنباله‌است. در فرهنگ دهخدا، در توصیف دنبلان آمده‌است: تخم گوسپند، خایه گوسفندو بزغاله و غیره. بیضه غنم. خصی المواشی، بیضه گوسفند که کباب کرده خورند.

در اسلام[ویرایش]

بیشتر مراجع تقلید شیعه خوردن دنبلان را حرام می‌دانند. ولی در نظر اهل سنت وقتی حیوانی به روش شرعی ذبح شده باشد، هیچ کدام از قسمت‌هایش حرام نیست ولی به نظر برخی علما ممکن است مکروه باشد.[۱][۲]

قارچ دنبلان[ویرایش]

(تشابه اسمی) قارچ دنبلان حلال می باشد. قارچ دنبلان در بیشه‌های منطقه ارسباران، مخصوصا در نزدیکی‌های روستای دریلو به وفور یافت می‌شود.همچنین در بخش یامچی در آذربایجان شرقی نیز بسیار یافت میشود. و از محصولات اقتصادی این منطقه می باشد. دنبلان بخش یامچی دارای مرغوبیت بالایی هستند و بسیاری از اهالی شهر یامچی در خرید و فروش دنبلان حتی در بازارهای جهانی نیز نقش دارند. قابل توجه است که دنبالان در زبان ترکی متورم معنی می‌دهد[۱۵]؛ بدین ترتیب که این قارچ در حین رشد خاک‌های بالای خود را اندکی بالا می‌آورد و اهالی از همین نشانه قارچ را پیدا می‌کنند. بعلاوه، همین نام با مسمی بر قدمت استفاده از این قارچ غذایی در منطقه ارسباران دلالت می‌کند. جالب است اشاره کنیم که tuber، ریشه لاتینی کلمه Truffle، نیز تورم یا برآمدگی معنی می‌دهد.[۱۶] اهالی ارسباران، آنچنانکه باید از گرانی فوق‌العاده دنبلان در اروپا اطلاع ندارند. آنها، دنبلان را خرد کرده در نیمرو می‌ریزند.

گونه‌ای از نادرترین قارچ‌های دنبلان کوهی جهان در برخی از مراتع شهرستان دامغان استان سمنان شناسایی و در دانشگاه سمنان بررسی شده‌است. قارچ دنبلان کوهی با گیاهان مرتعی هم‌زیستی دارد و در سال‌های پر باران و فصل پاییز و نیز از اول اسفند تا نیمه اول فروردین در مراتع شهرستان دامغان رشد می‌کند. بیش از ۱۵ نوع پروتئین در این قارچ‌ها شناسایی شده‌است.[۱۷] گونه‌ای از دنبلان در کوههای سعادت روستای ولدیان شهرستان خوی واقع در آذربایجان غربی نیز یافت می‌شود که در اوایل فصل بهار یکی از تفریحات مردم این منطقه چیدن دنبلان و صحبت در مورد آن است. و به قیمت بالایی به فروش می‌رسد.

منابع[ویرایش]

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/devon/3651400.stm http://www.sheepscreek.com/recipes/donbalaan.html