پرش به محتوا

دموکرات‌های سوئد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دموکرات‌های سوئد

Sverigedemokraterna
رئیس حزبجیمی اکسون
دبیر حزبریچارد یومسهوف
رئیس گروه پارلمانیماتیاس کارلسون
بنیان‌گذاری۶ فوریه ۱۹۸۸ (۱۹۸۸-0۲-۰۶)
مرام سیاسیملی‌گرایی سوئدی، محافظه کاری اجتماعی، ملی‌گرایی اقتصادی، پوپولیسم دست راستی، ضدیت با مهاجرت، شکاکیت به اروپا
ریکسداگ[۱]
۷۳ از ۳۴۹
پارلمان اروپا
۳ از ۲۱
شوراهای استانی
۲۲۴ از ۱٬۶۹۶
[۲]
شوراهای شهر
۱٬۸۰۶ از ۱۲٬۷۰۰
[۳]
وبگاه

دمکرات‌های سوئد (سوئدی: Sverigedemokraterna) یک حزب ملی گرای دست راستی است که در سال ۱۹۸۸ در سوئد تأسیس شد. از 2022, این حزب بزرگترین عضو بلوک جناح راستی و دومین حزب بزرگ در ریکسداگ است. این حزب از ائتلاف راست میانه حاکم حمایت می کند و به آن رای اعتماد می دهد.[۴][۵] این حزب در اتحادیه اروپا, عضو حزب محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا است.[۶][۷]

این حزب خود را محافظه کار اجتماعی با بنیانی ملی‌گرا توصیف می‌کند ولی از سوی دیگران راست افراطی، محافظه کار ملی‌گرا، پوپولیست دست راستی و ضد مهاجرت خوانده شده‌است. ریشه این حزب به گروه‌های فاشیست سوئدی و ملی‌گرایی سفیدپوستی برمی‌گردد. اما از اواخر دهه ۱۹۹۰ شروع به فاصله گرفتن از این گروه‌ها نموده و بعضی اعضای افراطی از حزب اخراج شده‌اند. امروزه این حزب رسماً فاشیسم و نازیسم را رد می‌کند. دموکرات‌های سوئد نخستین بار بعد از انتخابات سال ۲۰۱۰ با عبور از حد نصاب ۴٪ با ۲۰ نماینده وارد ریکسداگ شدند. در انتخابات بعدی نیز به تدریج آرای حزب افزایش پیدا کرده و در انتخابات سال ۲۰۱۸ موفق به کسب ۱۷٫۵٪ آرا و ۶۲ کرسی در مجلس گشتند. در حال حاضر دموکرات‌های سوئد سومین حزب بزرگ سوئد هستند.

ایدئولوژی و مواضع سیاسی[ویرایش]

برنامه کنونی حزب دمکرات‌های سوئد مبتنی بر «ملی‌گرایی دموکراتیک» و محافظه‌کاری اجتماعی است.[۸][۹] این حزب همچنین اعلام کرده تمرکز اصلیش بر موضوعات مهاجرت، نظم و قانون و سالمندان است. این حزب همچنین اهمیت خاصی به سیاست اقتصادی و خانوادگی خود می‌دهد.[۱۰] دمکرات‌های سوئد مخالف چندگانگی فرهنگی در سوئد است و بر حفظ میراث ملی تأکید می‌کند. این حزب همچنین با آنچه انتقال دائمی قدرت از استکهلم به اتحادیه اروپا می‌داند مخالف است و برای حفظ هویت ملی و خودمختاری مالی سوئد علیه اتحادیه اروپا مبارزه می‌کند.[۱۱]

مهاجرت[ویرایش]

دموکرات‌های سوئد معتقدند که سیاست‌های کنونی مهاجرت به سوئد و ادغام مهاجران شکستی ملی بوده‌است. این حزب در بیانیه ای ارسال شده به کمیته مهاجرت ریکسداگ، اظهار داشت که سیاست‌های مهاجرتی و پناهندگی سوئد «غیرمسئولانه» بوده و سوئد را دچار «بحرانی بلندمدت و البته با شدت کم» کرده‌است.[۱۲] خلاصه سیاست رسمی آنان اظهار می‌دارد که این حزب «به همه کسانی که در جامعه [سوئد] مشارکت می‌کنند، قوانین ما را اطاعت می‌کنند، و به رسوم ما احترام می‌گذارند خوشامد می‌گوید. از طرف دیگر، از هر کسی که به اینجا بیاید و از نظامات ما سوءاستفاده کند، جرم مرتکب شود یا شهروندان ما را در معرض خطر قرار دهد استقبال نمی‌شود.»[۱۳] این حزب در مورد پناهجویان از حفاظت از اقتدار ملی در خصوص تصمیمات سوئد دربارهٔ مهاجرت و کنترل مرزی، و نیز «اصل کشور امن اول» حمایت می‌کند، به این معنا که پناهجویان فقط باید در اولین کشور امنی که وارد آن می‌شوند درخواست پناهندگی کنند. تا زمانی که چنان قانونی محقق شود، این حزب از وضع محدودیت بر حق امکانات رفاهی و الزامی کردن ادغام فرهنگی حمایت می‌کند. این حزب مخالف اعطای اقامت دائمی به پناهجویان است، و معتقد است به‌طور متعارف اقامت موقت باید برای کسانی که در سوئد درخواست پناهندگی می‌کنند معمول باشد. این حزب از این که سوئد نهایتاً پناهندگان را منحصراً از طریق برنامه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان بر اساس سهمیه ای مبتنی بر ظرفیت شهرداری‌های سوئد بپذیرد حمایت می‌کند.[۱۲][۱۴] این حزب همچنین از دادن اولویت به سکولارها، مسیحیان، مسلمانان سابق آزاردیده و اقلیت‌های مذهبی و جنسی گریزان از جنگ یا مرگ بابت ارتداد حمایت می‌کند و معتقد است احتمال این که چنین افرادی در جاهای دیگر بتوانند پناهندگی بگیرند کمتر است.[۱۵]

به‌طور تاریخی، دمکرات‌های سوئد خواهان بازگرداندن بیشتر مهاجران و ممنوع کردن مهاجرت بالکل بوده‌اند، به هر روی، این سیاست‌ها در دهه ۱۹۹۰ ابتدا تعدیل و سپس کلاً حذف شدند.[۱۶] در حال حاضر دمکرات‌های سوئد خواهان محدودسازی و کنترل شدید مهاجرت، و در عوض حمایت سخاوتمندانه از مهاجرانی است که نمی‌خواهند در جامعه سوئد آسیمیله(ادغام) شوند تا به کشور مبدأ خود برگردند. این حزب معتقد است اگر منابع مالی دولتی از تأمین مالی مهاجرت انبوه آزاد شود، سوئد بهتر می‌تواند به پناهنده‌ها و مهاجرین اقتصادی در نواحی خودشان کمک کند.[۱۷][۱۸]

سیاست خارجی[ویرایش]

دمکرات‌های سوئد حامی اسرائیل هستند و از به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل حمایت می‌کنند و حامی انتقال سفارت سوئد به آنجا هستند،[۱۹] گرچه اسرائیل اعلام کرده «به دلیل ریشه‌های این حزب در نازیسم» با آن ارتباطی ندارد و نمی‌خواهد داشته باشد.[۲۰][۲۱] این حزب حامی همکاری نزدیکتر نظامی با کشورهای همسایه نوردیک و همسویی با ناتو با عضویت کامل است.[۲۲] در سال ۲۰۱۱، این حزب تنها حزب سوئدی بود که علیه درگیری سوئد در لیبی رای داد.[۲۳] دمکرات‌های سوئد از موضع «بیطرف» در خصوص جنگ داخلی سوریه دفاع کرده و در سال ۲۰۱۷ هیاتی را برای دیدار با مقامات سوری اعزام کرد.[۲۴] این حزب همچنین از تشکیل کشور مستقل کردستان و به رسمیت‌شناسی رسمی نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط جامعه بین‌الملل حمایت می‌کند. در پی حمله ۲۰۲۲ روسیه به اوکراین، رهبری حزب اعلام کرد سیاست خود در خصوص ناتو را تغییر می‌دهند و در صورتی که فنلاند نیز تقاضای عضویت در ناتو بکند، از پیوستن به ناتو حمایت می‌کند.[۲۵]

خانواده و ال‌جی‌بی‌تی[ویرایش]

دمکرات‌های سوئد تربیت کودکان در خانواده‌های هسته‌ای را به عنوان گزینه ارجح برای بزرگ کردن کودک می‌دانند. آنانی که توسط والدین بیولوژیکشان بزرگ نشوند باید از حق پیوستن به آنان یا اقلاً پیدا کردن آنان برخوردار باشند. این حزب منتقد به فرزندخواندگی و درون‌کاشت مصنوعی برای زوج‌های همجنس و چندمهری بوده‌است.[۲۶] این حزب اکنون از ازدواج همجنس و شراکت مدنی برای زوج‌های همجنسگرا حمایت می‌کند اما معتقد است تصمیم نهایی برای انجام مراسم باید به هر یک از نهادهای مذهبی و نه دولت واگذار شود.[۲۷]

این حزب پیشتر با امکان به فرزندخواندگی توسط افراد مجرد، زوج‌های همجنس و روابط چندمهری به استثنای مواردی که طرف به فرزندخواندگی پذیرنده از اقوام نزدیک با کودک باشد مخالف بود.

با این که این حزب به‌طور تاریخی از آنچه «لابی هوموسکسوئل» می‌خواند انتقاد کرده، می‌گوید که با همجنسگرایان خصومتی ندارد. جیمی اکسون رهبر حزب نسبت به آنچه اسلامی‌سازی تدریجی سوئد است که نهایتاً منجر به نقض حقوق اقلیت جنسی می‌شود ابراز نگرانی کرده‌است.[۲۸] SD-Kuriren (روزنامه رسمی حزب) به‌طور مرتب مقالاتی در حمله به رخدادهای ال جی بی تی منتشر کرده و همجنسگرایی را در سراسر دهه ۲۰۱۰ پیش از تعدیل خود، «انحراف» خوانده‌است.[۲۹][۳۰][۳۱][۳۲] یک پست بلاگی آن مدعی شد پراید استکهلم کودکان را جنسی کرده و مقاله ای توسط دبیر حزبی دمکرات‌های سوئد منتشر شده در سال ۲۰۰۷ با عنوان Botten måste snart vara nådd (به زودی به تهش می‌رسیم) همجنسگرایی را با میل جنسی به کودکان یکی کرده.[۳۳] این مطلب به‌طور گسترده در رسانه‌های سوئدی به عنوان حمله به افراد ال جی بی تی مورد انتقاد قرار گرفت.[۳۴]

منابع[ویرایش]

 1. "Ledamöter & partier". Sveriges Riksdag. 2 June 2018.
 2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۰ آوریل ۲۰۲۰.
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۰ آوریل ۲۰۲۰.
 4. "Right-wing bloc wins narrow majority in Swedish parliament". PBS NewsHour (به انگلیسی). 14 September 2022. Retrieved 20 September 2022.
 5. Charlie Duxbury (July 14, 2023). "Swedish government tested by far-right alliance". Politico Europe.
 6. Reformists, European Conservatives and. "ECR Group – European Conservatives and Reformists Group". Ecrgroup.eu (به انگلیسی). Retrieved 4 July 2018.
 7. Stone, Jon (4 July 2018). "Conservatives enter alliance with Swedish far-right in European Parliament". ایندیپندنت. London. Archived from the original on 26 May 2022.
 8. "Radical Right-wing Populism in Sweden and Denmark". The Centre for the Study of European Politics and Society (Jens Rydgren). Archived from the original on 25 September 2010. Retrieved 21 October 2010.
 9. "Sverigedemokraternas principprogram 2019" [Sweden Democrats' party program 2019] (PDF). Sweden Democrats. Retrieved 15 January 2021.
 10. "Valet 2010". Sverigedemokraterna.se. Archived from the original on 30 April 2010. Retrieved 30 September 2014.
 11. "Valuta". Sverigedemokraterna. 3 May 2020. Archived from the original on 14 September 2021. Retrieved 14 September 2021.
 12. ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ "Särskilt yttrande av Sverigedemokraterna i Migrationskommitténs slutbetänkande En långsiktigt hållbar migrationspolitik" [Special statement by the Sweden Democrats in the Migration Committee's final report "A long-term sustainable migration policy"] (PDF). Sweden Democrats. 13 August 2020. Archived (PDF) from the original on 4 October 2020. Retrieved 15 January 2021.
 13. "Vår politik". Sverigedemokraterna (به سوئدی). Retrieved 2021-01-15.
 14. "Asylinvandring". Sverigedemokraterna (به سوئدی). 3 May 2020. Retrieved 2021-01-15.
 15. "Utrikespolitik". Archived from the original on 14 September 2021. Retrieved 1 December 2022.
 16. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام auto6 وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 17. "SD vill satsa på mer bistånd än regeringen". Expressen (به سوئدی). Retrieved 29 October 2017.
 18. "Migrationspolitik". Archived from the original on 22 May 2022. Retrieved 1 December 2022.
 19. "Swedish far-right party calls to recognise Jerusalem as Israel's capital", Times of Israel, September 2018
 20. "Israels ambassadör: Vi vill inte ha några kontakter med SD". DN.SE (به سوئدی). 2021-10-24. Retrieved 2022-09-18.
 21. www.israelhayom.co.il https://www.israelhayom.co.il/news/geopolitics/article/5312119. Retrieved 2022-09-18. {{cite web}}: Missing or empty |title= (help)
 22. "Sweden's Right Wing: More Finland, Less NATO", newsnowfinland, 8 September 2018, archived from the original on 29 February 2020, retrieved 30 September 2022
 23. "Sverigedemokraterna röstade mot Libyeninsatsen". Expo. 1 April 2011.
 24. "SD-riksdagsmän kritiseras för resa till Syrien". Expo.se.
 25. "Sweden Democrats leader wants party to change on NATO membership if Finland applies to join alliance". Reuters. 9 April 2022. Retrieved 2022-06-14.
 26. TT, Foto: Björn Lindgren /. "SD behåller krav på förbud för adoption och insemination". QX.se (به سوئدی). Retrieved 2021-01-16.
 27. "Jämställdhetspolitik". Sd.se (به سوئدی). Archived from the original on 10 December 2015. Retrieved 28 July 2015.
 28. Brandel, Tobias (28 July 2010). "SD siktar in sig på hbt-röster". SvD.se. Retrieved 24 February 2015.
 29. "Präster från Svenska Kyrkan deltar i homosexevenemang" (به سوئدی). SD-Kuriren. 3 August 2007. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 9 November 2010.
 30. "Homosexlobbyn kräver, och homosexlobbyn får" (به سوئدی). SD-Kuriren. 3 August 2007. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 9 November 2010.
 31. "Kulmen nådd på perversiteterna" (به سوئدی). SD-Kuriren. 5 August 2007. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 9 November 2010.
 32. "Att kritisera det okritiserbara" (به سوئدی). SD-Kuriren. 5 August 2007. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 9 November 2010.
 33. "Botten måste snart vara nådd" (به سوئدی). SD-Kuriren. 1 August 2007. Archived from the original on 9 November 2007. Retrieved 9 November 2010.
 34. "Hat-attacken mot Sveriges homosexuella". Aftonbladet (به سوئدی). 5 August 2007. Retrieved 16 August 2010.

پیوند به بیرون[ویرایش]