دفتر چاپ دولت ایالات متحده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دفتر چاپ دولت
US-GovernmentPrintingOffice-Seal.svg
مهر رسمی
US-GovernmentPrintingOffice-Logo.svg
لوگو
اطلاعات کلی سازمان
بنیادگذاری ۴ مارس ۱۸۶۱
حوزهٔ قدرت دولت فدرال ایالات متحده آمریکا
ستاد شمال غربی واشینگتن، دی. سی.
خیابان عمارت پارالمانی شمالی، پلاک ۷۳۲.[۱]
کارمندان ۱٬۹۲۰[۱]
بودجهٔ سالانه ۱۶٫۲ میلیون دلار (سال ۲۰۱۲)[۱]
عالی‌ترین مقام سازمان داویتا ونس-کوکس، چاپگر ملی ایالات متحده آمریکا[۲]
سازمان بالادست کمیته مشترک در چاپ کنگره ایالات متحده آمریکا
وبگاه
gpo.gov
پی‌نوشت
[۱]

دفتر چاپ دولت ایالات متحده آمریکا(به انگلیسی: United States Government Printing Office) به اختصار (GPO) یک سازمان از قوه قانون‌گذاری دولت فدرال ایالات متحده آمریکا می‌باشد. این دفترخانه اسناد و مدارک تولید شده و مورد مصرف دولت فدرال از جمله دیوان عالی، کنگره، ستاد کارکنان ریاست جمهوری، وزارات مجریه و سازمان‌های مستقل را چاپ می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

جی‌پی‌او در تاریخ ۲۳ ژوئن ۱۸۶۰ طبق قطعنامه کنگره ۲۵ تاسیس شد. این دفتر کار خود را از ۴ مارس ۱۸۶۱ با ۳۵۰ کارمند آغاز کرد و در سال ۱۹۷۲ با داشتن ۸٬۵۰۰ کارمند، به اوج افراد شاغل در خود رسید.[۱] سازمان از دهۀ ۱۹۸۰ شروع به کامپیوتری کردن اطلاعات و جایگزینی کاغذ با وسایل الکترونیکی نمود که باعث کاهش قابل توجهی در تعداد کارکنان شد.[۱]

از روز اول تاسیس، جی‌پی‌او در خیابان عمارت پارالمانی شمالی واشینگتن، دی. سی. قرار داشت. وظایف جی‌پی‌او در بخش چاپ ملی و اسناد اصل ۴۴ام قوانین ایالات متحده آمریکا تعریف شده است.

چاپگر ملی که مسئول دفتر چاپ است، توسط رئیس‌جمهور و با مشورت و رضایت مجلس سنا انتخاب می‌شود. چاپگر ملی نیز یک سرپرست اسناد انتخاب می‌کند. سرپرست اسناد (SuDocs)، مسئول انتشار اطلاعات در جی‌پی‌او می‌باشد. این کار از طریق برنامه مخزن کتابخانه‌های فدرال، برنامه فهرست نویسی و نمایه سازی و برنامه فروش نشریه و همچنین با همکاری مرکز اطلاعات شهروندی فدرال واقع در پوابلو، کلرادو انجام می‌گیرد. آدلاید هاس مبدع سیستم طبقه‌بندی سرپرست اسناد است.[۳]

جی‌پی‌او اولین برای رکوردهای کنگره و آمارهای فدرالی سال‌های ۱۹۹۷-۱۹۹۱ از کاغذهای ۱۰۰٪ بازیافتی استفاده کرد. از سال ۲۰۰۹ نیز دوباره استفاده از کاغذهای بازیافتی از سر گرفته شد.

در مارس ۲۰۱۱، جی‌پی‌او یک مجله متشکل از تاریخچۀ ۱۵۰ سالۀ سازمان را تحت عنوان مطلع نگاه‌داشتن آمریکا منتشر کرد.[۴]

اسناد دولتی چاپ‌شده[ویرایش]

مجلات رسمی دولتی[ویرایش]

گذرنامه الکترونیک جدید منتشر شده توسط جی‌پی‌او.

جی‌پی‌او برای اکثر کارهای چاپی دولتی با شرکت‌های ثالث قرارداد می‌بندد اما مجلات رسمی را خود منتشر می‌کند:

گذرنامه‌ها[ویرایش]

جی‌پی‌او از دهۀ ۱۹۲۰ گذرنامه‌های آمریکایی را تولید می‌کرده است. وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۰۶ صدور گذرنامه‌های الکترونیک را آغاز کرد. گذرنامۀ الکترونیک یک تراشه جاسازی شده داخل جلد گذرنامه می‌باشد که شامل همان اطلاعاتی که روی کاغذ است می‌شود (نام، تاریخ و محل تولد، جنسیت، تاریخ صدور و انقضای گذرنامه، شمارۀ گذرنامه و عکس صاحب). جی‌پی‌او گذرنامه‌های الکترونیک خالی را تولید می‌کند و وزارت امور خارجه آن‌ها را برنامه و اطلاعات می‌ریزد.[۵][۶][۷][۸] جی‌پی‌او از سال ۲۰۰۷ از تولید گذرنامه‌های سنتی دست کشید و بر روی گذرنامه‌های الکترونیک متمرکز شد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]