دفتر پیش‌خوان خدمات الکترونیک دولت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی و غیر دولتی یا دفتر پیشخوان، به دفاتری گفته می‌شود که دولت ایران برای ارائهٔ خدمات الکترونیک به مردم در سطح کشور احداث کرده‌است. کلیهٔ دستگاه‌های اجرایی دولتی ایران موظفند خدمات الکترونیکی خود را از راه این دفاتر ارائه دهند. این دفاتر به دست بخش خصوصی اداره می‌شوند.[۱] یکی از دلایل تشکیل این دفاتر جلوگیری از موازی‌کاری دستگاه‌های دولتی و حرکت به سوی دولت الکترونیک بیان شده‌است.[۲] [۳][۴]

برونسپاری خدمات دستگاه های اجرائی به این دفاتر مطرح است،[۵] اما حدود 16 هزار دفتر پیشخوان خدمات دولت ، در ایران مشغول به فعالیت هستند که نزدیک به 10 هزار واحد آن در روستاها و حدود 6 هزار واحد دیگر در شهرها قرار دارند. امور بیمه‌ای، امور سجلی و ثبت احوال و گواهینامه و تخلفات رانندگی و گذرنامه، شارژ کارت‌های مختلف اعتباری و کارت‌های دانشجویی، فروش بلیت اتوبوس‌های بین شهری، پرداخت الکترونیکی قبوض، امور مربوط به اسقاط خودرو، خدمات گمرکی، پست‌بانک، خدمات مخابراتی و… از جمله خدمات قابل عرضه در دفاتر پیشخوان خدمات دولت است.[۶][۷] بر طبق برنامه‌ریزی‌ها باید تقریباً به ازای هر 20 هزار نفر یک دفتر پیشخوان با توزیع مناسب در سطح کشور ایجاد شود.[۸]

در همین رابطه و بر اساس قانون می بایستی با هدفت یکپارچه سازی خدمات و دفاتر از سال 1388 دفاتر موازی مانند دفاتر پلیس به اضافه 10، دفاتر الکترونیک شهر، دفاتر خدمات بیمه تامین اجتماعی به این دفاتر تبدیل شوند که عملا سازمان های مربوطه در این خصوص مقاومت می کنند.

با توجه به ابلاغیه شماره 206/93/7740 سال 1393 شورای عالی اداری مسئولیت ایجاد سامانه الکترونیکی و نظارت بر عملکرد دفاتر پیشخوان خدمات دولت بعهده کانون انجمن های صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت گذاشته شده است.

منابع[ویرایش]

  1. «واگذاری خدمات الکترونیکی تمام دستگاه‌های اجرایی به دفاتر پیشخوان». پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، ۱۳۸۹/۴/۳۰. 
  2. «خدمات الکترونیک در دفاتر پیشخوان دولت تجمیع می‌شود». خبرگزاری مهر، ۱۳۹۰/۰۱/۳۱. 
  3. «مشکلات دفاتر پیشخوان دولت بررسی شد». خبرگزاری جمهوری اسلامی، ۰۷/۰۴/۱۳۹۱. 
  4. «دفاتر پیشخوان خدمات دولت باید بستر اعتماد دستگاهها را فراهم کنند». خبرگزاری جمهوری اسلامی، ۱۳/۰۴/۱۳۹۱. 
  5. «ارائه خدمات دولت از طریق دفاتر پیشخوان». وب‌گاه انجمن دفاتر پیش‌خوان خدمات دولتی و بخش عمومی و غیردولت استان اصفهان، ۲۲ شهریور ۱۳۸۹. 
  6. «تجمیع تمامی خدمات الکترونیک در دفاتر پیشخوان خدمات دولت». کانون سراسری دفاتر پیشخوان خدمات دولت، ۰۳ مرداد ۱۳۸۹. 
  7. «درباره دفاتر پیشخوان خدمات دولت». کانون سراسری دفاتر پیشخوان خدمات دولت، ۲۸ تیر ۱۳۹۱. 
  8. «شرایط جدید ایجاد دفاتر پیشخوان دولت/ ساماندهی دفاتر خدمات ارتباطی». خبرگزاری مهر، ۱۳۸۹/۱۲/۲۵. 

پیوند به بیرون[ویرایش]