دشتی (پارسیان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دشتی (گاوبندی))
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۷°۱۰′۴۱″ شمالی ۵۳°۰۰′۱۷″ شرقی / ۲۷.۱۷۸۰۶° شمالی ۵۳.۰۰۴۷۲° شرقی / 27.17806; 53.00472

شهر دشتی
کشور  ایران
استان هرمزگان
شهرستان پارسیان
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۳۷۰۰
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۶۴۴۶۵
وبگاه گاوبندی

دَشتی (دشتی گاوبندی) شهر کوچکی از توابع بخش مرکزی شهرستان گاوبندی در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.لازم به ذکر است این شهر از سال 1390 از روستا به شهر تبدیل شده است. این شهر در ۴ کیلومتری جنوب گاوبندی ، و در ۲ کیلومتری شمال کوه شاهین‌کوه واقع شده‌است.

گستره دشتی[ویرایش]

از شمال شهرستان پارسیان، از جنوب شاهین کوه، از باختر ستولو، و از سمت خاور به بمبری محدود می‌گردد.

جاذبه ها[ویرایش]

یکی ازجاذبه های این شهرکوچک پارک کوهپایه می باشد،نکته ی جالب درمورد این پارک علاوه بر زیبایی وموقعیت مناسب آن، ارائه غذاهای محلی درچهارشنبه شب ها وپنجشنبه شب ها می باشد.از جمله غذاهای محلی که در این جاارائه می شود : گَونَه ، هَریسه(حلیم) ، لِگِیمات ،نان نازک ، نان چِپاتی، پلوخاصی به نام برنج عربی و غذاهای متنوع دیگر

جمعیت[ویرایش]

جمعیت آن در حدود ۵۰۰۰ نفر و ۹۲۰ خانوار می‌باشند که همگی از اهل سنت از شاخه شافعی هستند یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی می‌باشند و به زبان فارسی سخن می‌گویند. دارای ۱۳ مسجد، برق، لوله‌کشی آب، آب انبار (برکه)، یک خانه بهداشت، یک مرکز بهداشتی درمانی و سه دبستان، دو تا راهنمایی و دو تا دبیرستان و یک مدرسه دینی می‌باشد. به‌تازگی که مجتمع‌های آموزشی ساخته شده، مرکز همه‌ی مجتمع‌های آموزشی در روستای دشتی می‌باشد.

پیشه[ویرایش]

کار مردم آموزش وپرورش ، ماهی‌گیری، دامداری و کشاورزی است، گروهی از جوانان ده برای کار و بازرگانی به آن سوی خلیج فارس می‌روند. لازم به ذکر است از نظر فرهنگی در پایه‌ی بالایی جای دارد و بیشترین تعداد معلم در منطقه را دارا می‌باشد.

آثار[ویرایش]

در حدود ۱۰۰۰ خانه قدیمی وجود دارد که از سنگ و کاهگل ساخته شده‌است، آثار ارگی بزرگ در جنوب دهستان باقی‌مانده‌است که در دوران گذشت مقر حاکم بوده‌است، این ارگ بنام دژ شیخ حارب بن مذکور یا کلات سرخ معروف است که در سده دوازده هم هجری قمری بنا شده‌است.اما متاسفانه این بنا درحال حاضر وجود ندارد وتخریب شده است. در جنوب شهرستان گاوبندی ومشرف بر خلیج فارس، شاهین کوه واقع است که مرتفع ترین قله آن به کلات سرخ مشهور می باشدکه از قدیم‌الایام مسکن وپناهگاه مردمان بسیاری بوده است.وسعت تقریبی کلات سرخ حدود یک هکتار می باشد که در مرکز آن، قله بلندی واقع است که ارتفاعش درحدود 40 مترمیرسد که در بالای قله سنگر دیده بانی وجود داشت که بر تمامی مناطق وسرزمین های اطراف کلات از روستاهای منطقه تا سواحل خلیج فارس احاطه داشت.ازخصوصیات عمده کلات سرخ ، عدم دسترسی آسان به آن است چرا که در چهار جهت ،پرتگاه ودره های عمیق وجود داردکه تنها راه ورودی به آن یک نقطه بود که نگهبانان ومحافظین زیادی از آن مراقبت می کردند وهیچ دشمنی ،به آسانی توانایی ورود به آن نداشت..بر اساس روایات وگفتارهای موجود، سالها قبل زمانی که شیخ مذکور نصوری حاکم وقت منطقه گاوبندی بود و بر بخش وسیعی از منطقه ودریای پیرامون حکمرانی داشت پس از افزایش اقتدار خود ، از تابعیت حکومت مرکزی خارج وادعای استقلال نموده وبدین منتظور سکه ی مخصوص که نشان از شورش واستقلال وی بود ضرب نمود . پس از مدتها که اوضاع بدین منوال گذشت حکومت مرکزی به حاکم ایالت فارس ماموریت دستگیری وسرکوب شیخ مذکور واگذار نمود وحاکم فارس سپاهی جهت سرکوبی شیخ به منطقه گاوبندی اعزام نمود.شیخ مذکور که می دانست مورد غضب وقهر حکومت مرکزی قرار گرفته است و جهت دستگیری وی اقدام خواهد شد،بنا براین پایگاه و مقر اصلی خویش را کلات سرخ قرار داد وکلیه وسایل مورد نیاز از جمله آب و آذوقه تهیه وذخیره نمود ودر ضلع شمالی وغربی کلات سنگر بندی کرد .زمانیکه سپاهیان اعزامی حاکم فارس به منطقه گاوبندی رسیدنداز طریق دشتی روانه کلات سرخ شدند .آنها پس از مدتها سرگردانی و زحمات فراوان ومحاصره طولانی کلات سرخ توانستند شیخ مذکور را دستگیرکنندو او را روانه زندان نمایند و پس از مدتی ، شیخ مذکور به اعدام محکوم گردید.

کلات سرخ 3alem joon

کشاورزی[ویرایش]

در این شهر مزارع نخیل و نخلستان‌های وسیعی وجود دارد. آب زیر زمینی اش شیرین است و محاصیل زراعتی فراوانی مانند: جو و گندم، و عدس و لوبیا، و نخود، و غله کشت می‌شود، همچنین در حدود ۶۰۰ اصله نخل دیم دارد که از ثمر آن مرغوب‌ترین انواع خرما در منطقه بدست می‌آید.

منابع[ویرایش]

  • آخرین ویرایش انجام شده، توسط عنبرچهابی ،ازساکنین دشتی .
  • الوحیدی الخنجی، حسین بن علی بن احمد، «تاریخ لنجه» ، چاپ دوم، دبی: دارالأمة للنشر والتوزیع، ۱۹۸۸ میلادی.
  • محمد صدیق، عبدالرزاق، «صهوة الفارس فی تاریخ عرب فارس» ، چاپ اول، شارجه: چاپ خانه المعارف، ۱۹۹۳ میلادی.
  • الکوخردی، محمد، بن یوسف، (کُوخِرد حَاضِرَة اِسلامِیةَ عَلی ضِفافِ نَهر مِهران Kookherd, an Islamic District on the bank of Mehran River) چاپ سوم، دبی: سال انتشار ۱۹۹۷ مبلادی به (عربی).
  • العصیمی، محمد بن دخیل، عرب فارس ، چاپ اول، دمام (عربستان سعودی): انتشاراتی الشاطیء الحدیثة، ۱۴۱۸ هجری قمری.
  • حاتم، محمد بن غریب، تاریخ عرب الهولة، چاپ اول، قاهره: دارالعرب للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۹۷ میلادی.
  • کامله، القاسمی، بنت شیخ عبدالله، (تاریخ لنجة) مکتبة دبی للتوزیع، الامارات:، چاب دوم، انتشار سال ۱۹۹۳ میلادی. (به عربی).