دستگاه بارجفت‌شده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یک افزارهٔ بارجفت‌شده با کاربرد ویژه برای استفاده در تصویرسازی فرابنفش که در بسته‌بندی با لبه‌های سیم‌بندی‌شده قرار داده شده‌است.

افزارهٔ بارجفت‌شده یا دستگاه بارجفت‌شده (به انگلیسی: Charge-coupled device، CCD) یک حسگر تصویربرداری است که از یک مدار یکپارچه تشکیل شده که شامل آرایه‌ای از اتصالات یا خازنهای حساس متصل می‌شود. این دستگاه را دستگاه رنگ‌بردار (Color-Capture Device) هم می‌نامند.

یک سنسور CCD یک بعدی موجود در دستگاه فکس.

نام انگلیسی دستگاه بارجفت‌شده یعنی CCD کوتاه‌شدهٔ charge-coupled device است. CCD قلب دوربین‌های نظارت تصویری است. CCD یک تکنولوژی آنالوگ است که تصاویری بسیار شفاف و با رزولوشن بالا را ارائه می‌دهد و در نور کم هم تصاویر بسیار خوبی نمایش می‌دهد و کمی بیشتر از سنسورهای CMOS برق مصرف می‌کند (در حدود ۹ تا ۱۲ ولت).

از این دستگاه در ساخت دوربین‌های تصویربرداری و دوربین‌های عکاسی دیجیتال استفاده می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

ساختار اولیه CCD در سال ۱۹۶۹ توسط بویل (Boyle) و اسمیت (Smith) از آزمایشگاه‌های بل پیشنهاد شد. این ساختار متشکل از یک سری الکترود فلزی به صورت آرایه‌ای از خازن‌های MOS بود، که هر کدام به یکی از سه الکترود موجود در یک سطر متصل شده‌اند. این دو تن به‌خاطر این ابداع، برنده نیمی از جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۰۹ شدند. اولین CCD مربوط به تصویر برداری به فرمت ۱۰۰ * ۱۰۰ پیکسل، در سال ۱۹۷۴ توسط شرکت Fairchild Electronics تولید گردید. در سال بعد این وسیله در دوربین‌های تلویزیونی برای رسانه‌های تجاری و بعدها در تلسکوپ‌ها و وسایل تصویر برداری پزشکی مورد استفاده قرار گرفت.

اساس کار[ویرایش]

.

اساس کار CCD ذخیره و پس‌گیری بار به شکل دینامیکی در رشته‌ای از خازن‌های MOS (در این قطعه از سیلیسیم به عنوان نیم رسانا، اکسید سیلیسیم به عنوان عایق و آلومینیوم برای الکترود گیت استفاده می‌شود. به این علت به MOS معروف هستند) است. یک خازن MOS روی بستری از نوع P قرار می‌گیرد، و به آن یک پالس مثبت و بزرگ وارد می‌شود. یک پتانسیل در زیر الکترود گیت به وجود می‌آید. در حقیقت پتانسیل سطحی یک چاه پتانسیل را تشکیل می‌دهد که می‌تواند برای ذخیره بار بکار می‌رود. اگر پالس مثبت در مدت زمانی به اندازه کافی طو لانی وارد شده باشد، الکترون‌ها در سطح انباشته شده و شرایط وارونگی حالت پایدار برقرار می‌شود. منبع این بارها از الکترون‌های تولید شده با گرما در محل یا نزدیک سطح است.

در حقیقت شرایط وارونگی نشان دهنده ظرفیت چاه برای ذخیره بار است. زمان لازم برای پر کردن چاه به صورت گرمایی، زمان آرامش گرمایی نامیده می‌شود. برای مواد خوب زمان آرامش گرمایی می‌تواند بسیار طولانی‌تر از زمان ذخیره بار موجود در عملکرد CCD باشد. آنچه در این روند مورد نیاز است، روش ساده برای عبور سریع و بدون اتلاف بار از یک چاه پتانسیل به چاه مجاور می‌باشد. در این صورت می‌توان بسته‌های بار را به شکل دینامیکی منتقل و جمع‌آوری کرد، تا عملیات مختلف الکترونیکی را انجام دهند.

معماری[ویرایش]

Full frame CCD[ویرایش]

Full Frame معروفترین معماری برای CCDهای استفاده شده در طیف نمائی‌های چندگانه و کاربردهای تصویر برداری است. Full Frame تمامی ناحیه CCD را برای فتون‌های ورودی در بازه تابش نور بکار می‌گیرد. در هنگام بازخوانی، بار الکتریکی در آرایه‌های CCD به‌طور متوالی شیفت داده می‌شوند و جهت جلوگیری از لکه دار شدن یا کشیده شدن تصویر، استفاده از یک شاتر(۲) الزامی است. در صورتی‌که زمان تابش نور بسیار بلندتر از سرعت بازخوانی باشد، لکه دار شدن تصاویر بسیار کم می‌شود. Full Frame دارای ۱۰۰٪fill factor است، به این معنی که ۱۰۰٪ مساحت هر پیکسل برای آشکارسازی فتون‌ها در لحظه تابش نور استفاده می‌شود. از آنجائیکه پیکسل‌ها معمولاً مربع هستند تخریب تصویر وجود ندارد. این وسایل می‌توانند اندازهٔ پیکسلی در رنج ۶٫۸ میکرون مربع تا ۲۶ میکرون مربع را در فرمت ۵۱۲×۵۱۲ تا ۳k×4k را فراهم کنند. CCDهای Full Frame می‌توانند برای تابش از پشت یا روبرو نیز طراحی شوند. در CCDهای تابش از روبرو، نور می‌بایست از لایه دروازهٔ پلی سیلیکونی (لایهٔ تخلیه) در بالای لایه سیلیکونی حساس به نور عبور کند. ساختار دروازه‌ای برای فرم دهی پیکسل در CCD لازم است. به هر حال تغییر در ضرایب شکست بین محیط پلی سیلیکون و سیلیکون باعث می‌شود قسمتی از طیف نور با طول موج کوتاهتر از سطح CCD منعکس شود.

Frame transfer CCD[ویرایش]

معماری این نوع CCD برای مواقعی است که سرعت بالا و بازه تابش نور کمی را در حدود صد یا هزار میکروثانیه مد نظر دارید که البته با شاترهای معمولی قابل دسترسی نیست.Frame Transfer شامل یک رجیستر موازی است که به دو قسمت تقسیم شده‌است. نور در قسمت بالائی این رجیستر موسوم به آرایه تصویر متمرکز می‌شود. ناحیه دوم موسوم به آرایه ذخیره نیز مقدار آرایه تصویر را گرفته و به عبارتی با آن برابر می‌شود و یک ماسک کدر بر روی ناحیه موقتی عکس گذاشته می‌شود. یک بار که آرایه تصویر در معرض نور قرار گرفت، سیگنال به سرعت به آرایه ذخیره شیفت داده می‌شود. در هنگامیکه آرایه ذخیره خوانده می‌شود، آرایه تصویر می‌تواند سیگنال دیگری را دریافت کند. پس علی‌رغم غیاب یک شاتر پرسرعت، Frame Transfer به‌طور پیوسته کار می‌کند.Frame Transfer هائی که از روبرو در معرض نور قرار می‌گیرند هنوز مشکل Full Frameها را دارند یعنی مقدار کم QE در بازهٔ طیف مرئی با QE بسیار پائین در UV. خاصیت هائی نظیر CCDهای از پشت در معرض تابش، کارکرد بدون شاتر، سرعت فریم نسبتاً بالا و QE بالا از مزایای کاربردی طراحی Frame Transfer است.

Interline CCD[ویرایش]

معماری Interline در جستجوی زیاد برای سرعت طراحی شد. این نوع CCD برای کاربردهای پرسرعت VIS-NIR با شدت سیگنال متوسط تا زیاد، ایدئال است. به هر حال بدست آوردن سرعت بالا و کار پیوسته در این نوع CCD با هزینه همراه است و عواقب آن کاهش حساسیت مخصوصاً در محدودهٔ UV است.Interline شامل آرایه هائی کشیده از دیودهای حساس نوری است که به‌طور الکتریکی به یک ذخیره‌کنندهٔ CCD در پائین ناحیه پوشیده شده متصل هستند. نواحی پوشیده شده و نواحی حساس به نور به‌طور متناوب در طول محورهای عمودی CCD گسترده شده‌اند. مشخصه QE ناحیه پیکسل دیود، عالی است ولی به هر حال فقط ۲۵٪ از ناحیه CCD دارای دیودهای فعال است و این به معنی fill factor ۲۵٪ است. در نتیجه مقدار فتوالکترون‌ها در واحد مساحت کاهش یافته‌اند.

Hybrid Sensor Technology[ویرایش]

این نوع CCD مزایای آشکارسازهای CCD و CMOS را برای یک آشکارساز اختصاصی طیف‌سنج با حساسیت و سرعت‌های غیر منطبق فراهم می‌کند. در CCDهای طیف نمای قدیمی، فتون‌های نوری به الکترون تبدیل می‌شوند و در آرایه‌ای دو بعدی از پیکسل‌ها ذخیره می‌شوند. الکترون‌های ذخیره شده هر پیکسل به‌طور عمودی به رجیستر آخر شیفت داده می‌شوند که به آن رجیستر افقی گفته می‌شود. هر پیکسل از این رجیستر تمامی الکترون‌های یک ستون را در فرایندی به نام binning در خود جمع می‌کند. سپس الکترون‌های جمع شده در رجیستر افقی به صورت افقی به گره خروجی شیفت داده می‌شوند، در آنجا خوانده شده و به سیگنال‌های ولتاژ تبدیل می‌شوند. سنسورهای CMOS نیز در فرایندی شبیه به CCDها فتون‌ها را تبدیل می‌کنند و تنها تفاوت در معماری و خواندن است. در وسایل CMOS، هر پیکسل شامل یک مدار بازخوانی است که مقدار فضای پیکسل را اشغال می‌کند. این موضوع باعث کاهش fill factor و حساسیت می‌شود که روشنائی از پشت CMOS را غیر عملی می‌سازد. از سوئی دیگر این مدارات الکترونیکی مزایایی نیز دارند که از آن جمله می‌توان به دسترسی تصادفی به هر پیکسل، بازخوانی بدون تخریب (بی نقص) و بسیاری مزایای دیگر اشاره نمود. CMOS شرایطی را فراهم می‌کند که الکترونیک آنالوگ و دیجیتال در یک چیپ باشند که باعث کاهش اندازه و هزینه می‌شود. چند مدار بازخوانی و مدار الکترونیکی پردازشگر می‌توانند به یک پیکسل CMOS مرتبط شوند تا موجب کارکرد موازی شوند. این عمل باعث تحصیل سرعت بالاتر در مقایسه با CCDها می‌شود که در آن‌ها عمل بازخوانی، یک فرایند زنجیره‌ای طولانی است. تکنولوژی سنسور مختلط(HST) بازدهی وسایل CCD را به قابلیت پردازش آنالوگ و دیجیتال CMOS پیوند می‌دهد. مشابه CCDهای سنتی، CCD فتون‌ها را در گودال‌های پتانسیل خود دریافت و تبدیل می‌کند. CCD می‌تواند از مقابل و از پشت، نور را دریافت کند که این امر موجب ایجاد حساسیت بالاتری نسبت به CMOSهای سنتی می‌شود. بار الکتریکی هر پیکسل توسط رجیسترهای عمودی به رجیستر افقی انتقال می‌یابد که این عمل همانند CCDهای قدیمی است و در عوض در این مرحله به جای شیفت بارها به‌طور افقی در رجیستر افقی، بار جمع شده به یک CMOS آشکارساز مختلط جدید انتقال می‌دهد. تکنولوژی ساخت به دلیل اتصال چیپ‌های سیلیکون CCD به سیلیکون CMOS، بی‌نیاز از تقویت‌کننده‌های روی چیپ است. پس از اتمام انتقال، بار الکتریکی توسط یک تقویت‌کننده با نویز پائین ((LNA(۱) تقویت می‌شود. برای دستیابی به کارایی بالا و بدون نویز، تقویت‌کننده در فرکانس‌های در محدوده KHz کار می‌کند. به هر حال از آنجائیکه بازخوانی به زیر شبکه هائی تقسیم می‌شود که هر یک دارای خروجی مختص به خود و متصل به یک مدار تقویت‌کننده مخصوص CMOS هستند، نتیجه کلی، خروجی با سرعتی بالا را فراهم می‌کنند.

کاربرد در ستاره‌شناسی[ویرایش]

با توجه به راندمان بالای کوانتوم در CCDها، خطی بودن خروجی‌ها، سهولت استفاده در مقایسه با صفحات عکاسی، و بسیاری دلیل دیگر، CCDها به سرعت توسط ستاره‌شناس‌ها برای تقریباً تمامی کاربردهای UV-to-Infrared مورد استفاده قرار گرفته‌اند. نویز حرارتی و اشعه‌های کیهانی ممکن است موجب تغییر پیکسل در آرایه‌های CCDها شود. برای مقابله با این آثار ستاره شناسان چندین بار CCDها را با شاتر باز و بسته در معرض اشعه قرار می‌دهند. به‌طور خاص، تلسکوپ Hubble، یک سری مراحل پیشرفته را برای تبدیل داده‌های خام CCDها به عکس‌های مفید انجام می‌دهد. دوربین‌های CCDاستفاده شده درAstrophotography معمولاً نیازمند قاب‌های محکم و سکوهای تصویر برداری بسیار سنگین هستند تا بتوانند با لرزش‌های ناشی از جریان‌های باد و دیگر منابع، مقابله کنند. برای گرفتن عکس‌های با زمان طولانی بازبودن دریچه دوربین، از کهکشان‌ها و سحابی‌ها، ستاره شناسان معمولاً از سیستم‌های هدایت خودکاراستفاده می‌کنند. اکثر دستگاه‌های هدایت خودکار از تراشه CCDثانویه‌ای برای نظارت بار انحرافات در طول زمان تصویر برداری استفاده می‌کنند. این تراشه می‌تواند به سرعت خطاهای رخ داده در ردیابی را شناسایی کرده و به موتورهای تعبیه شده در قاب دوربین دستورهای لازم برای اصلاح خطای ایجاد شده را می‌دهد. یکی از کاربردهای جالب CCDها در زمینه نجوم، که Drift-Scanning نامیده می‌شود، استفاده از CCDها برای تبدیل یک تلسکوپ ثابت به تلسکوپی است که بتواند حرکت آسمان را دنبال و ردیابی کند. Sloan Digital Sky Survey یکی از معروف‌ترین نمونه‌های این نوع است. علاوه بر ستاره‌شناسی، CCDها در Monocromatorها، Spectrometerها، N-Slit interferometerها استفاده می‌شوند.

دوربین‌های رنگی[ویرایش]

هر CCD از میلیون‌ها سلول بنام فتوسایت یا فتودیود تشکیل شده‌است. این نقاط در واقع سنسورهای حساس به نوری هستند که اطلاعات نوری را به یک شارژ الکتریکی تبدیل می‌نمایند. وقتی اجزای نور که فتون نامیده می‌شود وارد بدنه سیلیکون فتوسایت می‌شود، انرژی کافی برای آزادسازی الکترونهایی که با بار منفی شارژ شده‌اند ایجاد می‌گردد. هر چه نور بیشتری وارد فتوسایت شود، الکترون‌های بیشتری آزاد می‌شود. هر فتوسایت دارای یک اتصال الکتریکی می‌باشد که وقتی ولتاژی به آن اعمال می‌شود، سیلیکون زیر آن پذیرای الکترون‌های آزاد شده می‌شود و همانند یک خازن برای آن عمل می‌کند؛ بنابراین هر فتوسایت دارای یک شارژ ویژه خود می‌باشد که هر چه بیشتر باشد، پیکسل روشنتری را ایجاد می‌کند. مرحله بعدی در این فرایند بازخوانی و ثبت اطلاعات موجود در این نقاط است. وقتی که شارژ به این نقاط وارد و خارج می‌شود، اطلاعات درون آن‌ها حذف می‌شود و از آنجایی که شارژ هر ردیف با ردیف دیگر کوپل می‌شود، مثل اینست که اطلاعات هر ردیف پشت ردیف قبلی چیده شود.

CCD-Colorsensor.

سپس سیگنال‌ها در حد امکان بدون نویز وارد تقویت‌کننده شده و سپس وارد ADC می‌شوند. فتوسایت‌های روی یک CCD فقط به نور حساسیت نشان می‌دهند، نه به رنگ. رنگ با استفاده از فیلترهای قرمز – سبز و آبی که روی هر پیکسل گذارده شده‌است شناسایی می‌شود. برای اینکه CCD از چشم انسان تقلید کند، نسبت فیلترهای سبز دو برابر فیلترهای قرمز و آبی است. این بخاطر اینست که چشم انسان به رنگ‌های زرد و سبز حساس تر است. چون هر پیکسل تنها یک رنگ را شناسایی می‌کند، رنگ واقعی (True Color) با استفاده از متوسط‌گیری شدت نور اطراف پیکسل که به میان یابی رنگ مشهور است، ایجاد می‌شود. جدیداً فوجی فیلم در طراحی CCD دست به ابداع جالبی زده‌است. این شرکت به جای استفاده از آرایش مربعی برای فتوسایت‌ها، از فتوسایت‌های کاملاً متفاوت هشت ضلعی بزرگتری که در ردیفهایی با زاویه ۴۵ درجه مرتب شده‌اند استفاده کرده‌است. با این کار مشکل نویزهای سیگنال که برای فشردگی فتوسایتها بر روی CCD محدودیت ایجاد می‌کرد حل شده است. با این کار رنگ‌هایی واقعی تر و محدوده دینامیکی وسیعتر و حساسیت به نور بالاتر به دست می‌آید که نتیجه آن عکس‌های دیجیتالی شارپ تر و با رنگ‌های جذاب تر می‌باشد. از سنسورهای CCD بیشتر در دوربین‌های Outdoor استفاده می‌شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخهٔ ۱۲ مارس ۲۰۰۷.
A specially developed CCD in a wire-bonded package used for ultraviolet imaging

A charge-coupled device (CCD) is a device for the movement of electrical charge, usually from within the device to an area where the charge can be manipulated, such as conversion into a digital value. This is achieved by "shifting" the signals between stages within the device one at a time. CCDs move charge between capacitive bins in the device, with the shift allowing for the transfer of charge between bins.

CCD is a major technology for digital imaging. In a CCD image sensor, pixels are represented by p-doped metal–oxide–semiconductor (MOS) capacitors. These MOS capacitors, the basic building blocks of a CCD,[1] are biased above the threshold for inversion when image acquisition begins, allowing the conversion of incoming photons into electron charges at the semiconductor-oxide interface; the CCD is then used to read out these charges. Although CCDs are not the only technology to allow for light detection, CCD image sensors are widely used in professional, medical, and scientific applications where high-quality image data are required. In applications with less exacting quality demands, such as consumer and professional digital cameras, active pixel sensors, also known as CMOS sensors (complementary MOS sensors), are generally used. However, the large quality advantage CCDs enjoyed early on has narrowed over time.

History

The basis for the CCD is the metal–oxide–semiconductor (MOS) structure,[2] with MOS capacitors being the basic building blocks of a CCD,[1][3] and a depleted MOS structure used as the photodetector in early CCD devices.[2] MOS technology was originally invented by Mohamed M. Atalla and Dawon Kahng at Bell Labs in 1959.[4]

In the late 1960s, Willard Boyle and George E. Smith at Bell Labs were researching MOS technology while working on semiconductor bubble memory. They realized that an electric charge was the analogy of the magnetic bubble and that it could be stored on a tiny MOS capacitor. As it was fairly straightforward to fabricate a series of MOS capacitors in a row, they connected a suitable voltage to them so that the charge could be stepped along from one to the next.[3] This led to the invention of the charge-coupled device by Boyle and Smith in 1969. They conceived of the design of what they termed, in their notebook, "Charge 'Bubble' Devices".[5][6]

The initial paper describing the concept in April 1970 listed possible uses as memory, a delay line, and an imaging device.[7] The device could also be used as a shift register. The essence of the design was the ability to transfer charge along the surface of a semiconductor from one storage capacitor to the next. The concept was similar in principle to the bucket-brigade device (BBD), which was developed at Philips Research Labs during the late 1960s.

The first experimental device demonstrating the principle was a row of closely spaced metal squares on an oxidized silicon surface electrically accessed by wire bonds. It was demonstrated by Gil Amelio, Michael Francis Tompsett and George Smith in April 1970.[8] This was the first experimental application of the CCD in image sensor technology, and used a depleted MOS structure as the photodetector.[2] The first patent (U.S. Patent 4,085,456) on the application of CCDs to imaging was assigned to Tompsett, who filed the application in 1971.[9]

The first working CCD made with integrated circuit technology was a simple 8-bit shift register, reported by Tompsett, Amelio and Smith in August 1970.[10] This device had input and output circuits and was used to demonstrate its use as a shift register and as a crude eight pixel linear imaging device. Development of the device progressed at a rapid rate. By 1971, Bell researchers led by Michael Tompsett were able to capture images with simple linear devices.[11] Several companies, including Fairchild Semiconductor, RCA and Texas Instruments, picked up on the invention and began development programs. Fairchild's effort, led by ex-Bell researcher Gil Amelio, was the first with commercial devices, and by 1974 had a linear 500-element device and a 2-D 100 x 100 pixel device. Steven Sasson, an electrical engineer working for Kodak, invented the first digital still camera using a Fairchild 100 x 100 CCD in 1975.[12]

The interline transfer (ILT) CCD device was proposed by L. Walsh and R. Dyck at Fairchild in 1973 to reduce smear and eliminate a mechanical shutter. To further reduce smear from bright light sources, the frame-interline-transfer (FIT) CCD architecture was developed by K. Horii, T. Kuroda and T. Kunii at Matsushita (now Panasonic) in 1981.[2]

The first KH-11 KENNEN reconnaissance satellite equipped with charge-coupled device array (800 x 800 pixels)[13] technology for imaging was launched in December 1976.[14] Under the leadership of Kazuo Iwama, Sony started a large development effort on CCDs involving a significant investment. Eventually, Sony managed to mass-produce CCDs for their camcorders. Before this happened, Iwama died in August 1982; subsequently, a CCD chip was placed on his tombstone to acknowledge his contribution.[15] The first mass-produced consumer CCD video camera was released by Sony in 1983, based on a prototype developed by Yoshiaki Hagiwara in 1981.[16]

Early CCD sensors suffered from shutter lag. This was largely resolved with the invention of the pinned photodiode (PPD).[2] It was invented by Nobukazu Teranishi, Hiromitsu Shiraki and Yasuo Ishihara at NEC in 1980.[2][17] They recognized that lag can be eliminated if the signal carriers could be transferred from the photodiode to the CCD. This led to their invention of the pinned photodiode, a photodetector structure with low lag, low noise, high quantum efficiency and low dark current.[2] It was first publicly reported by Teranishi and Ishihara with A. Kohono, E. Oda and K. Arai in 1982, with the addition of an anti-blooming structure.[2][18] The new photodetector structure invented at NEC was given the name "pinned photodiode" (PPD) by B.C. Burkey at Kodak in 1984. In 1987, the PPD began to be incorporated into most CCD devices, becoming a fixture in consumer electronic video cameras and then digital still cameras. Since then, the PPD has been used in nearly all CCD sensors and then CMOS sensors.[2]

In January 2006, Boyle and Smith were awarded the National Academy of Engineering Charles Stark Draper Prize,[19] and in 2009 they were awarded the Nobel Prize for Physics,[20] for their invention of the CCD concept. Michael Tompsett was awarded the 2010 National Medal of Technology and Innovation, for pioneering work and electronic technologies including the design and development of the first CCD imagers. He was also awarded the 2012 IEEE Edison Medal for "pioneering contributions to imaging devices including CCD Imagers, cameras and thermal imagers".

Basics of operation

The charge packets (electrons, blue) are collected in potential wells (yellow) created by applying positive voltage at the gate electrodes (G). Applying positive voltage to the gate electrode in the correct sequence transfers the charge packets.

In a CCD for capturing images, there is a photoactive region (an epitaxial layer of silicon), and a transmission region made out of a shift register (the CCD, properly speaking).

An image is projected through a lens onto the capacitor array (the photoactive region), causing each capacitor to accumulate an electric charge proportional to the light intensity at that location. A one-dimensional array, used in line-scan cameras, captures a single slice of the image, whereas a two-dimensional array, used in video and still cameras, captures a two-dimensional picture corresponding to the scene projected onto the focal plane of the sensor. Once the array has been exposed to the image, a control circuit causes each capacitor to transfer its contents to its neighbor (operating as a shift register). The last capacitor in the array dumps its charge into a charge amplifier, which converts the charge into a voltage. By repeating this process, the controlling circuit converts the entire contents of the array in the semiconductor to a sequence of voltages. In a digital device, these voltages are then sampled, digitized, and usually stored in memory; in an analog device (such as an analog video camera), they are processed into a continuous analog signal (e.g. by feeding the output of the charge amplifier into a low-pass filter), which is then processed and fed out to other circuits for transmission, recording, or other processing.[21]

"One-dimensional" CCD image sensor from a fax machine

Detailed physics of operation

Charge generation

Before the MOS capacitors are exposed to light, they are biased into the depletion region; in n-channel CCDs, the silicon under the bias gate is slightly p-doped or intrinsic. The gate is then biased at a positive potential, above the threshold for strong inversion, which will eventually result in the creation of a n channel below the gate as in a MOSFET. However, it takes time to reach this thermal equilibrium: up to hours in high-end scientific cameras cooled at low temperature.[22] Initially after biasing, the holes are pushed far into the substrate, and no mobile electrons are at or near the surface; the CCD thus operates in a non-equilibrium state called deep depletion.[23] Then, when electron–hole pairs are generated in the depletion region, they are separated by the electric field, the electrons move toward the surface, and the holes move toward the substrate. Four pair-generation processes can be identified:

 • photo-generation (up to 95% of quantum efficiency),
 • generation in the depletion region,
 • generation at the surface, and
 • generation in the neutral bulk.

The last three processes are known as dark-current generation, and add noise to the image; they can limit the total usable integration time. The accumulation of electrons at or near the surface can proceed either until image integration is over and charge begins to be transferred, or thermal equilibrium is reached. In this case, the well is said to be full. The maximum capacity of each well is known as the well depth,[24] typically about 105 electrons per pixel.[23]

Design and manufacturing

The photoactive region of a CCD is, generally, an epitaxial layer of silicon. It is lightly p doped (usually with boron) and is grown upon a substrate material, often p++. In buried-channel devices, the type of design utilized in most modern CCDs, certain areas of the surface of the silicon are ion implanted with phosphorus, giving them an n-doped designation. This region defines the channel in which the photogenerated charge packets will travel. Simon Sze details the advantages of a buried-channel device:[23]

This thin layer (= 0.2–0.3 micron) is fully depleted and the accumulated photogenerated charge is kept away from the surface. This structure has the advantages of higher transfer efficiency and lower dark current, from reduced surface recombination. The penalty is smaller charge capacity, by a factor of 2–3 compared to the surface-channel CCD.

The gate oxide, i.e. the capacitor dielectric, is grown on top of the epitaxial layer and substrate.

Later in the process, polysilicon gates are deposited by chemical vapor deposition, patterned with photolithography, and etched in such a way that the separately phased gates lie perpendicular to the channels. The channels are further defined by utilization of the LOCOS process to produce the channel stop region.

Channel stops are thermally grown oxides that serve to isolate the charge packets in one column from those in another. These channel stops are produced before the polysilicon gates are, as the LOCOS process utilizes a high-temperature step that would destroy the gate material. The channel stops are parallel to, and exclusive of, the channel, or "charge carrying", regions.

Channel stops often have a p+ doped region underlying them, providing a further barrier to the electrons in the charge packets (this discussion of the physics of CCD devices assumes an electron transfer device, though hole transfer is possible).

The clocking of the gates, alternately high and low, will forward and reverse bias the diode that is provided by the buried channel (n-doped) and the epitaxial layer (p-doped). This will cause the CCD to deplete, near the p–n junction and will collect and move the charge packets beneath the gates—and within the channels—of the device.

CCD manufacturing and operation can be optimized for different uses. The above process describes a frame transfer CCD. While CCDs may be manufactured on a heavily doped p++ wafer it is also possible to manufacture a device inside p-wells that have been placed on an n-wafer. This second method, reportedly, reduces smear, dark current, and infrared and red response. This method of manufacture is used in the construction of interline-transfer devices.

Another version of CCD is called a peristaltic CCD. In a peristaltic charge-coupled device, the charge-packet transfer operation is analogous to the peristaltic contraction and dilation of the digestive system. The peristaltic CCD has an additional implant that keeps the charge away from the silicon/silicon dioxide interface and generates a large lateral electric field from one gate to the next. This provides an additional driving force to aid in transfer of the charge packets.

Architecture

The CCD image sensors can be implemented in several different architectures. The most common are full-frame, frame-transfer, and interline. The distinguishing characteristic of each of these architectures is their approach to the problem of shuttering.

In a full-frame device, all of the image area is active, and there is no electronic shutter. A mechanical shutter must be added to this type of sensor or the image smears as the device is clocked or read out.

With a frame-transfer CCD, half of the silicon area is covered by an opaque mask (typically aluminum). The image can be quickly transferred from the image area to the opaque area or storage region with acceptable smear of a few percent. That image can then be read out slowly from the storage region while a new image is integrating or exposing in the active area. Frame-transfer devices typically do not require a mechanical shutter and were a common architecture for early solid-state broadcast cameras. The downside to the frame-transfer architecture is that it requires twice the silicon real estate of an equivalent full-frame device; hence, it costs roughly twice as much.

The interline architecture extends this concept one step further and masks every other column of the image sensor for storage. In this device, only one pixel shift has to occur to transfer from image area to storage area; thus, shutter times can be less than a microsecond and smear is essentially eliminated. The advantage is not free, however, as the imaging area is now covered by opaque strips dropping the fill factor to approximately 50 percent and the effective quantum efficiency by an equivalent amount. Modern designs have addressed this deleterious characteristic by adding microlenses on the surface of the device to direct light away from the opaque regions and on the active area. Microlenses can bring the fill factor back up to 90 percent or more depending on pixel size and the overall system's optical design.

CCD from a 2.1 megapixel Argus digital camera
CCD SONY ICX493AQA 10,14 (Gross 10,75) megapixels APS-C 1.8" 28.328mm (23.4 x 15.6 mm) from module IS-026 from digital camera SONY α (Sony Alpha) DSLR-A200 or DSLR-A300 sensor side
CCD SONY ICX493AQA 10,14 (Gross 10,75) megapixels APS-C 1.8" 28.328mm (23.4 x 15.6 mm) from module IS-026 from digital camera SONY α (Sony Alpha) DSLR-A200 or DSLR-A300 pins side

The choice of architecture comes down to one of utility. If the application cannot tolerate an expensive, failure-prone, power-intensive mechanical shutter, an interline device is the right choice. Consumer snap-shot cameras have used interline devices. On the other hand, for those applications that require the best possible light collection and issues of money, power and time are less important, the full-frame device is the right choice. Astronomers tend to prefer full-frame devices. The frame-transfer falls in between and was a common choice before the fill-factor issue of interline devices was addressed. Today, frame-transfer is usually chosen when an interline architecture is not available, such as in a back-illuminated device.

CCDs containing grids of pixels are used in digital cameras, optical scanners, and video cameras as light-sensing devices. They commonly respond to 70 percent of the incident light (meaning a quantum efficiency of about 70 percent) making them far more efficient than photographic film, which captures only about 2 percent of the incident light.

CCD from a 2.1 megapixel Hewlett-Packard digital camera

Most common types of CCDs are sensitive to near-infrared light, which allows infrared photography, night-vision devices, and zero lux (or near zero lux) video-recording/photography. For normal silicon-based detectors, the sensitivity is limited to 1.1 μm. One other consequence of their sensitivity to infrared is that infrared from remote controls often appears on CCD-based digital cameras or camcorders if they do not have infrared blockers.

Cooling reduces the array's dark current, improving the sensitivity of the CCD to low light intensities, even for ultraviolet and visible wavelengths. Professional observatories often cool their detectors with liquid nitrogen to reduce the dark current, and therefore the thermal noise, to negligible levels.

Frame transfer CCD

A frame transfer CCD sensor

The frame transfer CCD imager was the first imaging structure proposed for CCD Imaging by Michael Tompsett at Bell Laboratories. A frame transfer CCD is a specialized CCD, often used in astronomy and some professional video cameras, designed for high exposure efficiency and correctness.

The normal functioning of a CCD, astronomical or otherwise, can be divided into two phases: exposure and readout. During the first phase, the CCD passively collects incoming photons, storing electrons in its cells. After the exposure time is passed, the cells are read out one line at a time. During the readout phase, cells are shifted down the entire area of the CCD. While they are shifted, they continue to collect light. Thus, if the shifting is not fast enough, errors can result from light that falls on a cell holding charge during the transfer. These errors are referred to as "vertical smear" and cause a strong light source to create a vertical line above and below its exact location. In addition, the CCD cannot be used to collect light while it is being read out. Unfortunately, a faster shifting requires a faster readout, and a faster readout can introduce errors in the cell charge measurement, leading to a higher noise level.

A frame transfer CCD solves both problems: it has a shielded, not light sensitive, area containing as many cells as the area exposed to light. Typically, this area is covered by a reflective material such as aluminium. When the exposure time is up, the cells are transferred very rapidly to the hidden area. Here, safe from any incoming light, cells can be read out at any speed one deems necessary to correctly measure the cells' charge. At the same time, the exposed part of the CCD is collecting light again, so no delay occurs between successive exposures.

The disadvantage of such a CCD is the higher cost: the cell area is basically doubled, and more complex control electronics are needed.

Intensified charge-coupled device

An intensified charge-coupled device (ICCD) is a CCD that is optically connected to an image intensifier that is mounted in front of the CCD.

An image intensifier includes three functional elements: a photocathode, a micro-channel plate (MCP) and a phosphor screen. These three elements are mounted one close behind the other in the mentioned sequence. The photons which are coming from the light source fall onto the photocathode, thereby generating photoelectrons. The photoelectrons are accelerated towards the MCP by an electrical control voltage, applied between photocathode and MCP. The electrons are multiplied inside of the MCP and thereafter accelerated towards the phosphor screen. The phosphor screen finally converts the multiplied electrons back to photons which are guided to the CCD by a fiber optic or a lens.

An image intensifier inherently includes a shutter functionality: If the control voltage between the photocathode and the MCP is reversed, the emitted photoelectrons are not accelerated towards the MCP but return to the photocathode. Thus, no electrons are multiplied and emitted by the MCP, no electrons are going to the phosphor screen and no light is emitted from the image intensifier. In this case no light falls onto the CCD, which means that the shutter is closed. The process of reversing the control voltage at the photocathode is called gating and therefore ICCDs are also called gateable CCD cameras.

Besides the extremely high sensitivity of ICCD cameras, which enable single photon detection, the gateability is one of the major advantages of the ICCD over the EMCCD cameras. The highest performing ICCD cameras enable shutter times as short as 200 picoseconds.

ICCD cameras are in general somewhat higher in price than EMCCD cameras because they need the expensive image intensifier. On the other hand, EMCCD cameras need a cooling system to cool the EMCCD chip down to temperatures around 170 K. This cooling system adds additional costs to the EMCCD camera and often yields heavy condensation problems in the application.

ICCDs are used in night vision devices and in various scientific applications.

Electron-multiplying CCD

Electrons are transferred serially through the gain stages making up the multiplication register of an EMCCD. The high voltages used in these serial transfers induce the creation of additional charge carriers through impact ionisation.
in an EMCCD there is a dispersion (variation) in the number of electrons output by the multiplication register for a given (fixed) number of input electrons (shown in the legend on the right). The probability distribution for the number of output electrons is plotted logarithmically on the vertical axis for a simulation of a multiplication register. Also shown are results from the empirical fit equation shown on this page.

An electron-multiplying CCD (EMCCD, also known as an L3Vision CCD, a product commercialized by e2v Ltd., GB, L3CCD or Impactron CCD, a now-discontinued product offered in the past by Texas Instruments) is a charge-coupled device in which a gain register is placed between the shift register and the output amplifier. The gain register is split up into a large number of stages. In each stage, the electrons are multiplied by impact ionization in a similar way to an avalanche diode. The gain probability at every stage of the register is small (P < 2%), but as the number of elements is large (N > 500), the overall gain can be very high (), with single input electrons giving many thousands of output electrons. Reading a signal from a CCD gives a noise background, typically a few electrons. In an EMCCD, this noise is superimposed on many thousands of electrons rather than a single electron; the devices' primary advantage is thus their negligible readout noise. The use of avalanche breakdown for amplification of photo charges had already been described in the U.S. Patent 3,761,744 in 1973 by George E. Smith/Bell Telephone Laboratories.

EMCCDs show a similar sensitivity to intensified CCDs (ICCDs). However, as with ICCDs, the gain that is applied in the gain register is stochastic and the exact gain that has been applied to a pixel's charge is impossible to know. At high gains (> 30), this uncertainty has the same effect on the signal-to-noise ratio (SNR) as halving the quantum efficiency (QE) with respect to operation with a gain of unity. However, at very low light levels (where the quantum efficiency is most important), it can be assumed that a pixel either contains an electron — or not. This removes the noise associated with the stochastic multiplication at the risk of counting multiple electrons in the same pixel as a single electron. To avoid multiple counts in one pixel due to coincident photons in this mode of operation, high frame rates are essential. The dispersion in the gain is shown in the graph on the right. For multiplication registers with many elements and large gains it is well modelled by the equation:

if

where P is the probability of getting n output electrons given m input electrons and a total mean multiplication register gain of g.

Because of the lower costs and better resolution, EMCCDs are capable of replacing ICCDs in many applications. ICCDs still have the advantage that they can be gated very fast and thus are useful in applications like range-gated imaging. EMCCD cameras indispensably need a cooling system — using either thermoelectric cooling or liquid nitrogen — to cool the chip down to temperatures in the range of −65 to −95 °C (−85 to −139 °F). This cooling system unfortunately adds additional costs to the EMCCD imaging system and may yield condensation problems in the application. However, high-end EMCCD cameras are equipped with a permanent hermetic vacuum system confining the chip to avoid condensation issues.

The low-light capabilities of EMCCDs find use in astronomy and biomedical research, among other fields. In particular, their low noise at high readout speeds makes them very useful for a variety of astronomical applications involving low light sources and transient events such as lucky imaging of faint stars, high speed photon counting photometry, Fabry-Pérot spectroscopy and high-resolution spectroscopy. More recently, these types of CCDs have broken into the field of biomedical research in low-light applications including small animal imaging, single-molecule imaging, Raman spectroscopy, super resolution microscopy as well as a wide variety of modern fluorescence microscopy techniques thanks to greater SNR in low-light conditions in comparison with traditional CCDs and ICCDs.

In terms of noise, commercial EMCCD cameras typically have clock-induced charge (CIC) and dark current (dependent on the extent of cooling) that together lead to an effective readout noise ranging from 0.01 to 1 electrons per pixel read. However, recent improvements in EMCCD technology have led to a new generation of cameras capable of producing significantly less CIC, higher charge transfer efficiency and an EM gain 5 times higher than what was previously available. These advances in low-light detection lead to an effective total background noise of 0.001 electrons per pixel read, a noise floor unmatched by any other low-light imaging device.[25]

Use in astronomy

Due to the high quantum efficiencies of charge-coupled device (CCD) (for a quantum efficiency of 100%, one count equals one photon), linearity of their outputs, ease of use compared to photographic plates, and a variety of other reasons, CCDs were very rapidly adopted by astronomers for nearly all UV-to-infrared applications.

Thermal noise and cosmic rays may alter the pixels in the CCD array. To counter such effects, astronomers take several exposures with the CCD shutter closed and opened. The average of images taken with the shutter closed is necessary to lower the random noise. Once developed, the dark frame average image is then subtracted from the open-shutter image to remove the dark current and other systematic defects (dead pixels, hot pixels, etc.) in the CCD.

The Hubble Space Telescope, in particular, has a highly developed series of steps (“data reduction pipeline”) to convert the raw CCD data to useful images.[26]

CCD cameras used in astrophotography often require sturdy mounts to cope with vibrations from wind and other sources, along with the tremendous weight of most imaging platforms. To take long exposures of galaxies and nebulae, many astronomers use a technique known as auto-guiding. Most autoguiders use a second CCD chip to monitor deviations during imaging. This chip can rapidly detect errors in tracking and command the mount motors to correct for them.

Array of 30 CCDs used on the Sloan Digital Sky Survey telescope imaging camera, an example of "drift-scanning".

An unusual astronomical application of CCDs, called drift-scanning, uses a CCD to make a fixed telescope behave like a tracking telescope and follow the motion of the sky. The charges in the CCD are transferred and read in a direction parallel to the motion of the sky, and at the same speed. In this way, the telescope can image a larger region of the sky than its normal field of view. The Sloan Digital Sky Survey is the most famous example of this, using the technique to a survey of over a quarter of the sky.

In addition to imagers, CCDs are also used in an array of analytical instrumentation including spectrometers[27] and interferometers.[28]

Color cameras

A Bayer filter on a CCD
CCD color sensor
x80 microscope view of an RGGB Bayer filter on a 240 line Sony CCD PAL Camcorder CCD sensor

Digital color cameras generally use a Bayer mask over the CCD. Each square of four pixels has one filtered red, one blue, and two green (the human eye is more sensitive to green than either red or blue). The result of this is that luminance information is collected at every pixel, but the color resolution is lower than the luminance resolution.

Better color separation can be reached by three-CCD devices (3CCD) and a dichroic beam splitter prism, that splits the image into red, green and blue components. Each of the three CCDs is arranged to respond to a particular color. Many professional video camcorders, and some semi-professional camcorders, use this technique, although developments in competing CMOS technology have made CMOS sensors, both with beam-splitters and bayer filters, increasingly popular in high-end video and digital cinema cameras. Another advantage of 3CCD over a Bayer mask device is higher quantum efficiency (and therefore higher light sensitivity for a given aperture size). This is because in a 3CCD device most of the light entering the aperture is captured by a sensor, while a Bayer mask absorbs a high proportion (about 2/3) of the light falling on each CCD pixel.

For still scenes, for instance in microscopy, the resolution of a Bayer mask device can be enhanced by microscanning technology. During the process of color co-site sampling, several frames of the scene are produced. Between acquisitions, the sensor is moved in pixel dimensions, so that each point in the visual field is acquired consecutively by elements of the mask that are sensitive to the red, green and blue components of its color. Eventually every pixel in the image has been scanned at least once in each color and the resolution of the three channels become equivalent (the resolutions of red and blue channels are quadrupled while the green channel is doubled).

Sensor sizes

Sensors (CCD / CMOS) come in various sizes, or image sensor formats. These sizes are often referred to with an inch fraction designation such as 1/1.8″ or 2/3″ called the optical format. This measurement actually originates back in the 1950s and the time of Vidicon tubes.

Blooming

Vertical smear

When a CCD exposure is long enough, eventually the electrons that collect in the "bins" in the brightest part of the image will overflow the bin, resulting in blooming. The structure of the CCD allows the electrons to flow more easily in one direction than another, resulting in vertical streaking.[29][30][31]

Some anti-blooming features that can be built into a CCD reduce its sensitivity to light by using some of the pixel area for a drain structure.[32] James M. Early developed a vertical anti-blooming drain that would not detract from the light collection area, and so did not reduce light sensitivity.

See also

References

 1. ^ a b Sze, Simon Min; Lee, Ming-Kwei (May 2012). "MOS Capacitor and MOSFET". Semiconductor Devices: Physics and Technology. John Wiley & Sons. ISBN 9780470537947. Retrieved 6 October 2019.
 2. ^ a b c d e f g h i Fossum, E. R.; Hondongwa, D. B. (2014). "A Review of the Pinned Photodiode for CCD and CMOS Image Sensors". IEEE Journal of the Electron Devices Society. 2 (3): 33–43. doi:10.1109/JEDS.2014.2306412.
 3. ^ a b Williams, J. B. (2017). The Electronics Revolution: Inventing the Future. Springer. p. 245. ISBN 9783319490885.
 4. ^ "1960: Metal Oxide Semiconductor (MOS) Transistor Demonstrated". The Silicon Engine. Computer History Museum. Retrieved August 31, 2019.
 5. ^ James R. Janesick (2001). Scientific charge-coupled devices. SPIE Press. p. 4. ISBN 978-0-8194-3698-6.
 6. ^ See U.S. Patent 3,792,322 and U.S. Patent 3,796,927
 7. ^ W. S. Boyle; G. E. Smith (April 1970). "Charge Coupled Semiconductor Devices". Bell Syst. Tech. J. 49 (4): 587–593.
 8. ^ Gilbert Frank Amelio; Michael Francis Tompsett; George E. Smith (April 1970). "Experimental Verification of the Charge Coupled Device Concept". Bell Syst. Tech. J. 49 (4): 593–600. doi:10.1002/j.1538-7305.1970.tb01791.x.
 9. ^ U.S. Patent 4,085,456
 10. ^ M. F. Tompsett; G. F. Amelio; G. E. Smith (1 August 1970). "Charge Coupled 8-bit Shift Register". Applied Physics Letters. 17: 111–115. Bibcode:1970ApPhL..17..111T. doi:10.1063/1.1653327.
 11. ^ Tompsett, M.F.; Amelio, G.F.; Bertram, W.J., Jr.; Buckley, R.R.; McNamara, W.J.; Mikkelsen, J.C., Jr.; Sealer, D.A. (November 1971). "Charge-coupled imaging devices: Experimental results". IEEE Transactions on Electron Devices. 18 (11): 992–996. Bibcode:1971ITED...18..992T. doi:10.1109/T-ED.1971.17321. ISSN 0018-9383.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 12. ^ Dobbin, Ben (8 September 2005). "Kodak engineer had revolutionary idea: the first digital camera". Seattle Post-Intelligencer. Archived from the original on 25 January 2012. Retrieved 2011-11-15.
 13. ^ globalsecurity.org - KH-11 KENNAN, 2007-04-24
 14. ^ "NRO review and redaction guide (2006 ed.)" (PDF). National Reconnaissance Office.
 15. ^ Johnstone, B. (1999). We Were Burning: Japanese Entrepreneurs and the Forging of the Electronic Age. New York: Basic Books. ISBN 0-465-09117-2.
 16. ^ Hagiwara, Yoshiaki (2001). "Microelectronics for Home Entertainment". In Oklobdzija, Vojin G. (ed.). The Computer Engineering Handbook. CRC Press. p. 41-6. ISBN 978-0-8493-0885-7.
 17. ^ U.S. Patent 4,484,210: Solid-state imaging device having a reduced image lag
 18. ^ Teranishi, Nobuzaku; Kohono, A.; Ishihara, Yasuo; Oda, E.; Arai, K. (December 1982). "No image lag photodiode structure in the interline CCD image sensor". 1982 International Electron Devices Meeting: 324–327. doi:10.1109/IEDM.1982.190285.
 19. ^ "Charles Stark Draper Award". Archived from the original on 2007-12-28.
 20. ^ "Nobel Prize website".
 21. ^ Gilbert F. Amelio (February 1974). "Charge-Coupled Devices". Scientific American. 230 (2).
 22. ^ For instance, the specsheet of PI/Acton's SPEC-10 camera specifies a dark current of 0.3 electron per pixel per hour at -110 °C.
 23. ^ a b c Sze, S. M.; Ng, Kwok K. (2007). Physics of semiconductor devices (3 ed.). John Wiley and Sons. ISBN 978-0-471-14323-9. Chapter 13.6.
 24. ^ Apogee CCD University - Pixel Binning
 25. ^ Daigle, Olivier; Djazovski, Oleg; Laurin, Denis; Doyon, René; Artigau, Étienne (July 2012). "Characterization results of EMCCDs for extreme low light imaging" (PDF). Cite journal requires |journal= (help)
 26. ^ Hainaut, Oliver R. (December 2006). "Basic CCD image processing". Retrieved January 15, 2011.
  Hainaut, Oliver R. (June 1, 2005). "Signal, Noise and Detection". Retrieved October 7, 2009.
  Hainaut, Oliver R. (May 20, 2009). "Retouching of astronomical data for the production of outreach images". Retrieved October 7, 2009.
  (Hainaut is an astronomer at the European Southern Observatory)
 27. ^ V. Deckert and W. Kiefer, Scanning multichannel technique for improved spectrochemical measurements with a CCD camera and its application to Raman spectroscopy, Appl. Spectros. 46, 322-328 (1992)
 28. ^ F. J. Duarte, On a generalized interference equation and interferometric measurements, Opt. Commun. 103, 8-14 (1993).
 29. ^ Phil Plait. "The Planet X Saga: SOHO Images"
 30. ^ Phil Plait. "Why, King Triton, how nice to see you!"
 31. ^ Thomas J. Fellers and Michael W. Davidson. "CCD Saturation and Blooming" Archived July 27, 2012, at the Wayback Machine
 32. ^ Albert J. P. Theuwissen (1995). Solid-State Imaging With Charge-Coupled Devices. Springer. pp. 177–180. ISBN 9780792334569.

External links