دریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
دریا نقش بسیار مهمّی در توسعه و تجارت بشر دارد، مانند دلتای رود پیرل در چین. بنادر هنگ کنگ، شنژن و گوانگ ژو، به‌طور مستقل، سومین، چهارمین، و پنجمین بنادر پر تردّد دنیااند.
دریای آندامان در هنگام غروب

دریا، اقیانوس جهانی، یا به شکل ساده‌تر، اقیانوس، بدنه آبی متصل آب‌های شور می‌باشد که ۷۰٫۸ درصد سطح زمین را پوشش می‌دهد.[۱] دریا آب‌وهوای زمین را معتدل می‌کند و نقش مهمی در چرخه آب، چرخه کربن، و چرخه نیتروژن دارد. اگرچه از زمان پیشاتاریخ دریانوردی و اکتشاف در دریا رواج داشته‌است، مطالعه مدرن علمی دریا (اقیانوس‌نگاری) به‌طور گسترده به سفر چلنجر بریتانیا در دهه ۱۸۷۰ مربوط می‌شود.[۲] دریا به‌طور مرسوم به چهار یا پنج بخش بزرگ تقسیم شده‌است، مواردی مانند آرام را اقیانوس و مواردی مانند مدیترانه را دریا گویند.

در زبان پهلوی این واژه به ریخت drayâb بوده‌است. «واژه زرنگ کهن‌ترین نام سیستان و زاولستان است و در سنگ‌نوشتهٔ بیستون به گونهٔ زرنگا آمده‌است. به باور پژوهشگران، زرنگ و زریه که به زبان اوستایی به معنای دریا است، و دریه به فارسی هخامنشی و زریا در زبان پهلوی و دریا به زبان امروزی همه یکی است.»[۳] بزرگ‌ترین دریاهای جهان عبارتند از: دریای مدیترانه، دریای برینگ، دریای کارائیب، دریای اختسک.

با توجه به شرایط فعلی رانش قاره‌ای، نیم‌کره شمالی اکنون به‌طور نسبی بین خشکی و دریا تقسیم شده‌است (با نسبت ۲:۳) اما نیم‌کره جنوبی به شدت اقیانوسی است (1:4.7).[۴] در اقیانوس پهناور، مقدار نمک حدوداً ۳٫۵ درصد جرم آن را تشکیل می‌دهد، البته این مقدار می‌تواند در آب‌های محدود به خشکی، در نزدیکی دهانه رودخانه‌های بزرگ، یا اعماق زیاد متفاوت باشد. حدود ۸۵ درصد جامدات موجود در آب دریا را سدیم کلرید تشکیل می‌دهد. جریان‌های اعماق دریا از اختلاف در دما و میزان نمک حاصل می‌شوند. جریان‌های سطحی نیز از اصطکاک موج‌های تولید شده در اثر وزش باد و جزر و مد پدیدار می‌شوند. تغییرات سطح آب دریا نیز نتیجه جاذبه ماه و خورشید است. مسیر تمام این‌ها به وسیله مناطق وسیع سطح آبی و زیر آبی تعیین می‌شوند، که حاصل حرکت وضعی زمین می‌باشند (اثر کوریولیس).

تغییرات پیشین در سطح دریا فلات قاره، مناطق کم عمق در دریا نزدیک خشکی، را ایجاد کرده‌اند. این آب‌های غنی از مواد معدنی سرشار از زندگی اند، که برای انسان‌ها منابع غذایی قابل توجهی (در اصل ماهی، ولی همچنین صدف، پستاندار دریایی، جلبک دریایی) فراهم می‌کنند، که هم در حیات وحش ماهی‌گیری می‌شوند و هم پرورش می‌یابند. متنوع‌ترین مناطق در اطراف آب‌سنگ‌های مرجانی گرمسیری قرار دارند. زمانی شکار نهنگ در دریا، آزاد و رایج بود، اما کاهش تعداد نهنگ‌ها موجب ایجاد کنوانسیون بین‌المللی تنظیم صید نهنگ و در نهایت توقف صید نهنگ شد. اقیانوس‌نگاری نشان داده‌است که حیات تنها محدود به آب‌های سطحی نورگیر نیست: حتی در اعماق و فشار زیاد، مواد معدنی جریان یافته از دریچه‌های گرمایی از اکوسیسیتم منحصر به فرد خود پشتیبانی می‌کنند. حیات ممکن است از آن‌جا آغاز شده باشد، و سفره‌های میکروبی دریایی به‌طور عمومی حاصل رویداد بزرگ اکسیژنی جو زمین می‌باشند؛ هم گیاهان و هم جانوران در ابتدا در دریا فرگشت یافته‌اند.

دریا مسیر ضروری تجارت، مسافرت، استخراج مواد معدنی و تولید برق است. همچنین آن را برای جنگ ضروری کرده‌است، و شهرهای بزرگی را در معرض زمین‌لرزه، آتشفشان حاصل از گسل‌های نزدیک دریا؛ امواج قدرتمند سونامی؛ و توفندها، طوفان‌ها و چرخندها ایجاد شده در مناطق استوایی قرار داده‌است. این اهمیت و دوگانگی، فرهنگ بشری را از خدایان دریا تا شعر حماسی هومر و تا تغییرات ناشی از مبادله کلمبی، از مراسم تدفین وایکینگ‌ها تا هایکوهای ماتسوئو باشو و تا هنر دریایی و موسیقی الهام بخش در طیف گسترده از نیمه‌خوانی " The Complaynt of Scotland " تا شهرزاد اثر نیکولای ریمسکی-کورساکف تحت تأثیر قرار داده‌است. دریا صحنه فعالیت‌های اوقات فراغت شامل شنا، غواصی اسکوبا، موج‌سواری و قایق‌رانی است. اما رشد جمعیت، صنعتی‌سازی، و کشاورزی متمرکز موجب آلودگی دریایی امروزی شده‌اند. مقدار کربن دی‌اکسید جو در حال افزایش می‌باشد، و در فرایندی به اسم «اسیدی‌شدن» اقیانوس پی‌اچ آب را کاهش داده‌است. طبیعت مشترک دریا صید بی‌رویه را به مشکلی در حال افزایش تبدیل کرده‌است.

تعریف[ویرایش]

سیستم پیوسته اقیانوس‌های جهان و تقسیم‌بندی آن‌ها.

دریا سامانه پیوسته تمام آب‌های پوسته اقیانوسی زمین است، که شامل ۴ اقیانوس نام‌گذاری شده به وسیله سازمان آب‌نگاری بین‌المللی[۵] (اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام، اقیانوس هند و اقیانوس منجمد شمالی) و آب‌های اقیانوس منجمد جنوبی (چه از آن چهار اقیانوس جدا باشد و چه به همراه آن‌ها حساب گردد) می‌شود.[۶] این مفهوم و استفاده از دریا برای توصیف بدنه‌های آبی آب‌های دریا مانند دریای سرخ هر دو به زبان انگلیسی باستان بازمی‌گردد؛ مفهوم کلی تر از انگلیسی میانه به حرف تعریف معینی نیاز دارد.

با توجه به کاربرد این واژه در طول زمان، هیچ تفاوت مهمی بین اقیانوس و دریا وجود ندارد، البته دریاها کوچکترند و (به استثنای دریای سارگاسو که حاصل چرخاب اطلس شمالی است[۷]) معمولاً به خشکی‌های کوچک‌تری در مقایسه با قاره‌ها محدودند.[۸] دریاها اغلب بزرگتر از دریاچه‌ها هستند، و شامل نمک می‌باشند، اما دریاچه طبریه دریاچه آب شیرین می‌باشد.[۹] در میان اقیانوس‌شناسان، یک تعریف قابل قبول برای دریا وجود دارد؛[۱۰] با توجه به حقوق بین‌الملل، کونوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها بیان می‌کند که تمام اقیانوس «دریای واحد» است.[۱۱]

علوم فیزیکی[ویرایش]

"تیله آبی" در جهت اصلی خود، که محل اتصال اقیانوس هند به اطلس را در دماغه امید نیک نشان می‌دهد.

زمین تنها سیاره شناخته‌شده‌ای است که سطح آن با آب مایع پوشیده شده‌است، اگرچه مریخ دارای یخ‌های قطبی می‌باشد و ممکن است در سیاره‌های زمین‌سان در منظومه‌های شمسی دیگر اقیانوس وجود داشته باشد.[۱۲] هنوز معلوم نیست آب روی زمین از کجا آمده‌است، اما، با نگاهی از فضا، سیاره ما شبیه اشکال متنوع «تیله آبی» به نظر می‌رسد: اقیانوس‌ها، یخچال‌های قطبی، ابرها.[۱۳] از ۱۳۶۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر مکعب حجم آب زمین، ۹۷٫۲ درصد آن مربوط به دریاهای شناخته شده‌است و بیش از ۷۰ درصد سطح آن را پوشش می‌دهد.[۱۴] ۲٫۱۵ درصد باقی منجمد است، در یخ‌هایی که اقیانوس منجمد شمالی و جنوبگان و اقیانوس منجمد جنوبی آن را پوشش می‌دهند، و یخچال‌های طبیعی سراسر جهان یافت می‌شوند. باقی‌مانده آن (حدوداً ۰٫۶۵ درصد کل آب‌ها) آب‌های زیر زمینی یا مراحل مختلف چرخه آب را شکل می‌دهد که شامل آب شیرین مصرفی جانوران خشکی‌زی می‌باشد: بخار آب در جو زمین، ابرها، باران حاصل از آن‌ها، و دریاچه‌ها و رودخانه‌هایی که خود به خود شکل گرفته‌اند، و آب آن‌ها دوباره و دوباره به دریا بازمی‌گردد.[۱۵] دریا به اندازه‌ای به زمین تسلط دارد که آرتور سی. کلارک نویسنده مشهور انگلیسی گفته‌است بهتر است نام «زمین» را «اقیانوس» قرار دهیم.

مطالعه علمی آب و چرخه آبی زمین در حیطه آب‌شناسی می‌باشد؛ دینامیک شاره‌ها فیزیک آب در حال حرکت را بررسی می‌کند. جدیدترین مطالعه دریا اقیانوس‌نگاری است. این علم با مطالعه جریان‌های آبی اقیانوس آغاز شد،[۱۶] اما به رشته‌ای بزرگ و چند زیر رشته‌ای تبدیل شده‌است:[۱۷] این رشته خواص آب دریا را بررسی می‌کند؛ امواج، جزر و مد و جریان‌ها را مطالعه می‌نماید؛ خط سواحل و بستر اقیانوس را رسم؛ و حات موجودات دریا را مطالعه می‌کند. مباحث مربوط به حرکت دریا، نیروهای آن و نیروهایی که بر فراز آن عمل می‌کنند، به عنوان اقیانوس‌نگاری فیزیکی شناخته می‌شوند.[۱۸] زیست‌شناسی دریایی (اقیانوس‌نگاری زیستی) گیاهان، جانوران، و سایر موجودات زنده ساکن اکوسیستم دریا را بررسی می‌کند. اقیانوس‌نگاری شیمیایی نیز دربارهٔ هر دو اطلاعاتی را بیان می‌نماید، این زیر رشته عناصر و مولکول‌های داخل اقیانوس را بررسی می‌کند: به ویژه، نقش اقیانوس در چرخه کربن، و نقش کربن دی‌اکسید در افزایش خاصیت اسیدی آب دریا. دریا و جغرافیای طبیعی دریایی شکل دریا را ترسیم می‌کند، درحالی که جغرافیای دریا (اقیانوس‌شناسی جغرافیایی) شواهد رانش قاره‌ای و ساختار زمین را فراهم، فرایند ته‌نشینی را شفاف سازی، و به مطالعه آتشفشان‌ها و زمین‌لرزه‌ها کمک کرده‌است.

آب دریا[ویرایش]

اولین نقشه جهانی از شوری سطح اقیانوس‌ها که توسط ماهواره سازمان فضایی اروپا ایجاد شده‌است. میزان شوری از ۳۲ در هزار (بنفش) تا ۳۸ در هزار (قرمز) متغیر است.

آب دریا همواره شور است و اگرچه درجه شوری آن می‌تواند متفاوت باشد، حدوداً ۹۰ رصد آب اقیانوس‌ها در هر لیتر ۳۴ تا ۳۵ گرم (۱٫۲ اونس) مواد جامد محلول دارند، که شوری ۳٫۴ تا ۳٫۵ درصدی تولید می‌کنند[۱۹] (اقیانوس‌نگاران برای توصیف ساده‌تر تفاوت‌های کوچک، اغلب به جای درصد، شوری را با در هزار یا بخش در هزار (ppt) بیان می‌کنند). شوری سطح آب‌ها در نیم‌کره شمالی به‌طور عمومی نزدیک به ۳۴ در هزار است، در حالی که در نیم‌کره جنوبی ۳۵ در هزار می‌باشد. حل شونده آب اقیانوس‌ها از هم از آب رودخانه‌های درحال جریان و هم از جریان‌های اقیانوسی فراهم می‌شود.[۲۰] ترکیب نسبی مواد مل شونده، در سراسر اقیانوس ثابت است:[۲۱][۲۲] سدیم و کلرید حدود ۸۵ درصد آن را شکل می‌دهند. سایر حل‌شونده‌ها، شامل یون‌های فلزی مانند منیزیم و کلسیم و یون‌های منفی مانند سولفات، کربنات، و برمید می‌باشد. در غیاب سایر آلودگی‌ها، نوشیدن آب دریا ضرر ندارد، البته بیش از حد شور است؛ به‌طور مشابه، بدون شیرین‌سازی نمی‌توان برای آبیاری اکثر گیاهان از آن استفاده کرد. برای هدف‌های علمی و فنی، اغلب از شکل استاندارد آب مصنوعی دریا استفاده می‌شود.

تنوع‌های شوری تحت عوامل بسیاری قرار دارد: جریان‌هایی که بین دریاها جاری می‌شوند؛ آب شیرین رودخانه‌ها و یخچال‌های طبیعی؛ بارندگی؛ ایجاد و ذوب یخ دریا؛ و تبخیر، که تحت تأثیر دما، بادها و امواج قرار دارد. برای مثال، سطح بالایی دریای بالتیک شوری بسیار کمی دارد (۲۰ تا ۱۵ در هزار) زیرا دمای پایین آب‌وهوای پیرامون، تبخیر را کاهش داده‌است؛ این دریا رودخانه‌های فراوانی دارد؛ و ارتباط اندک آن با دریای شمال موجب ایجاد لایه زیرین خنک و متراکمی می‌شود که به سختی با آب‌های سطحی مخلوط می‌گردد.[۲۳] در مقابل، دریای سرخ بین صحرای بزرگ آفریقا و صحرای عرب قرار دارد؛ تبخیر در این دریا بالا، ولی بارش کم است؛ رودخانه‌های آن بسیار اندک (و اکثراً فصلی) اند؛ و ارتباط آن با سایر دریاها (کانال سوئز در شمال و باب‌المندب در جنوب) بسیار باریک است. شوری میانگین آن ۴۰ در هزار می‌باشد.[۲۴] شوری دریای مدیترانه اندکی کمتر است (۳۷ در هزار)، درحالی این میزان که برخی دریاهای حدود به خشکی بسیار بالاتر است. دریای مرده در هر لیتر ۳۰۰ گرم (۱۱ اونس) ماده حل شونده دارد (۳۰۰ در هزار).

میانگین دمای سطح (سال ۲۰۰۹) از -2 °C (بنفش روشن) تا 30 °C (صورتی روشن).

دمای دریا عمدتاً بر میزان تابش خورشیدی جذب شده وابسته است. در استوا، جایی که نور خورشید به‌طور مستقیم می‌تابد، دمای لایه‌های سطح می‌تواند تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد؛ در اطراف قطب‌ها، دما در نقطه ذوب با یخ دریا در تعادل دمایی است. شوری آب دمای ذوب را کمتر از دمای ذوب آب شیرین کرده‌است (معمولاً -۱٫۸). این اختلاف دما به گردش مداوم آب در دریا کمک می‌کند. جریان‌های سطحی گرم با دور شدن از استوا سرد می‌شوند. با متراکم‌تر شدن، در آب فرومی‌رود. آب سرد در اعماق دریا، پیش از بالا آمدن سطح، به سمت استوا بازمی‌گردد. در سراسر جهان آب دریای در اعماق، دمایی بین -۲ تا ۵ درجه سانتی‌گراد دارد.[۲۵] در دریاهای منجمد، کریستال‌های یخ در سطح دریا شروع به شکل‌گیری می‌کنند. این‌ها به قطعات کوچک تقسیم می‌شوند، و در صفحه مسطحی یکی می‌گردند، که سوسپانسیون ضخیمی به اسم «یخ فرازیل» را تشکیل می‌دهند. در شرایط آرام، صفحه نازکی که نیلاس نام دارد، که به عنوان اشکال جدید یخ در دریا به پشت آن ضخیم می‌شود. در آب‌های آشفته، به جای آن، فرازیل در صفحه بزرگی به نام «پنکیک» به یکدیگر متصل می‌شوند. این‌ها در زیر و روی یکدیگر سر می‌خورند، تا تخته یخ‌های شناور را شکل دهند. در طول این فرایندها، آب شور و هوا در میان یخ زندانی می‌شوند. نیلاس با شوری در حدود ۱۲–۱۵ در هزار تشکیل می‌شود رنگ مایل به خاکستری دارد، اما با گذر زمان تازه‌تر می‌شود: بعد از یک سال، مایل به آبی و به ۴–۶ در هزار نزدیک می‌شود.[۲۶]

میانگین اکسیژن سطح (سال ۲۰۰۹) از ۰٫۱۵ (بنفش روشن) تا ۰٫۴۵ (صورتی روشن) مول گاز اکسیژن در هر متر مکعب.

میزان نور خورشیدی که به داخل دریا نفوذ می‌کند، به زاویه خورشید، آب‌وهوای محلی، و کدری دریا بستگی دارد. از نوری که به سطح دریا می‌رسد، بیشتر آن از سطح دریا بازتاب می‌شود، و طول موج قرمز در چند متر بالایی مشاهده می‌گردد. زرد و سبز تا اعماق بیشتر نفوذ می‌کند، و طول موج‌های آبی و بنفش تا حدود ۱۰۰۰ متر نفوذ می‌نماید.

میزان اکسیژن موجود در آب دریا در درجه اول به دما و موجودات زنده فتوسنتزیکی مانند جلبک، فیتوپلانکتون، و گیاهانی مانند علف دریایی بستگی دارد که در آن زندگی می‌کنند. در طول روز، فعالیت فتوسنتزی آن‌ها اکسیژن تولید می‌کند، این اکسیژن در آب دریا حل می‌شود و حیوانات دریایی از آن استفاده می‌کنند. اشباع آب از اکسیژن در طول شب و در اعماق زیاد کمتر روی می‌دهد. پایین‌تر از عمق حدوداً ۲۰۰ متر، نور کافی برای فتوسنتز وجود ندارد،[۲۷] و در نتیجه اکسیژن حل شده کمتر است. در پایین آن، اندامگان بی‌هوازی مواد ارگانیک رو به پایین را تجزیه و سولفید هیدروژن تولید می‌کنند.[۲۸] گفته می‌شود که گرم‌شدن زمین اکسیژن سطح و عمق دریا را کاهش خواهد داد، زیرا اکسیژن جو نیز در حال کاهش است.[۲۹]

موج‌ها[ویرایش]

میانگین ارتفاع موج (سال ۱۹۹۲)، از ۰ متر (بنفش روشن) تا ۶ متر (سفید). توجه کنید که بلندترین موج‌ها در اقیانوس‌های جنوبی روی می‌دهند.
جابجایی بخشی از سیال با عبور موج

امواج سطح اقیانوس پر نوسانند، این نوسان محصول اصطکاک بین آب و هوایی است که مجاور آن حرکت می‌کند. این اصطکاک انرژی را انتقال می‌دهد و در مسیر عمود بر باد، امواج سطحی را ایجاد می‌کند. نام بالای موج قله موج است و انتهای آن پاهی موج است. فاصله بین دو قله موج را طول موج گویند. این امواج مکانیکی اند: مولکول‌های آب در یک نقطه فرضی، بالا می‌روند و با عبور موج پایین می‌آیند، و مسیری دایره‌ای شکل می‌دهند. انرژی از طریق سطح عبور می‌کند و خود آب هیچ حرکتی افقی انجام نمی‌دهد. اندازه این امواج وضعیت دریا را معین می‌کنند، که (در سطح آزاد) به سرعت باد و موجگاه (فاصله‌ای که در ورای آن باد بر روی آب می‌وزد) بستگی دارد. امواج کوچکتر را امواج مویرگی می‌نامند. با وزش بادهای قوی و طولانی، قله امواج مویرگی افزایش می‌یابد، و امواج بزرگتر و نامنظم‌تری ایجاد می‌شوند که به امواج سطح اقیانوس معروفند. این امواج زمانی به ماکسیمم ارتفاع خود می‌رسند که سرعت آن‌ها به سرعت باد در حال وزش نزدیک شود، و با گذر زمان به‌طور طبیعی به امواج بلند و قدرتمند با مسیر و طول موج رایج تقسیم می‌گردند. این دسته موج‌ها در بادهای چهلگان نیم‌کره جنوبی رایجند که باد در آن‌ها به‌طور مداوم می‌وزد.[۳۰][۳۱] زمانی که باد فرومی‌نشیند، امواج مویرگی با توجه به کشش سطح ناپدید می‌شوند، اما امواج سطح دریا و دسته موج‌ها تنها به وسیله جاذبه و تداخل ویرانگر امواج کاهش می‌یابند. اما، تداخل سازنده امواج می‌توانند همچنین امواج عظیمی را ایجاد کنند که از امواج معمولی بسیار بزرگترند.[۳۲] اکثر موج‌ها از ۳۳ متر کوتاه ترند، و دو یا سه برابر شدن این ارتفاع در طوفان‌های شدید غیرممکن نیست.[۳۳] برای ساخت و ساز سازه‌های درون دریا مانند نیروگاه‌های بادی دریایی و سکوهای نفت تاریخچه صد ساله امواج آن منطقه را اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل می‌کنند.[۳۴] امواج غول‌آسایی، تا ارتفاع ۲۵ متر مستندسازی شده‌اند.[۳۵][۳۶]

با وارد شدن امواج به مناطق کم عمق، سرعتشان کاهش و ارتفاعشان افزایش می‌یابد.

امواج با رسیدن به ساحل و وارد شدن به مناطق کم‌عمق، رفتارشان تغییر می‌کند. اگر با یک زاویه به ساحل برسند، می‌توانند صخره‌ها و پرتگاه‌ها را خم کنند و به آن‌ها شکل دهند. زمانی که موج به نقطه‌ای می‌رسد که در انتهای موج مولکول‌های در حال نوسان با بستر دریا در تماس می‌باشند، اصطکاک شروع به کاهش سرعت این موج می‌کند. این موضوع سبب کاهش فاصله قله‌ها و افزایش ارتفاع امواج می‌شود. زمانی که نسبت ارتفاع به طول موج از ۱:۷ بیشتر می‌شود، موج می‌شکند، و به شکل آب کف‌دار بر سر دریا فرود می‌آید. این موج پیش از عقب‌نشینی به سمت دریا به دلیل جاذبه، به ساحل هجوم می‌برد.

زمین‌لرزه و سونامی اقیانوس هند (۲۰۰۴)، که در تایلند به ساحل حمله کرد. تقریباً ۸۰۰۰ نفر تایلندی جان باختند؛ در سراسر پیرامون اقیانوس هند، ۲۲۰ هزار نفر مردند.[۳۷]

سومانی شکل غیرمعمول موج است که به دلیل رویدادی ناگهانی و قدرتمند مانند زمین‌لرزه یا زمین‌لغزش در زیر آب، برخورد شهاب‌سنگ، فوران آتشفشانی یا فروریختن زمین در دریا ایجاد می‌شود. این رویدادها می‌توانند به‌طور موقت سطح آب دریا را در محل تحت تأثیر قرار گرفته افزایش یا کاهش دهند. انرژی پتانسیل آب آواره به انرژی جنبشی تبدیل می‌شود، موجی کم‌عمق ایجاد می‌کند که با سرعتی متناسب با مربع عمق آب، به طرف بیرون موج تولید می‌کند؛ لذا، سومانی‌ها در سطح آزاد اقیانوس سریع‌تر از فلات قاره‌ای حرکت می‌کنند.[۳۸] با وجود حرکت سونامی با سرعتی بیش از ۹۷۰ کیلومتر بر ساعت، این پدیده در دریاهای عمیق طول موج ۱۳۰ تا ۴۸۰ کیلومتر را دارا می‌باشد و دامنه آن کمتر از ۳ فوت است.[۳۹] در مناطق یکسان، امواج سطحی استاندارد تنها طول موج ۱۰۰ فوت را دارند و سرعتشان تا ۱۰۵ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، اما وقتی که با دامنه‌های محتمل ۱۴ متری مقایسه می‌شوند، سونامی‌ها می‌توانند در این مرحله از مرز عبور کنند. سیستم هشدار سونامی بر اساس این حقیقت ایجاد شده‌اند که امواج حاصل از زمین‌لرزه تنها قادرند ۱۴۰۰۰ کیلومتر را در هر ساعت طی کنند، این موضوع ب مناطق در معرض تهدید اجازه می‌دهد که از خطر سونامی آگاه شوند.[۴۰] اندازه‌گیری از شبکه ایستگاه اندازه‌گیری از سطح دریا، امکان تأیید یا رد سومانی را فراهم می‌کند.[۴۱] یک رویداد مخرب در فلات قاره‌ای ممکن است سبب ایجاد یک سونامی در خشکی‌های اطراف شود که قادر است در سراسر اقیانوس جابجا شود. انرژی امواج تنها به تدریج از بین می‌رود، اما در مقابل موج افزایش می‌یابد. از آن جا که موج از منبعی تابش می‌یابد، جبهه موج بلندتر می‌شود و انرژی میانگین کاهش می‌یابد، لذا سواحل دوردست با امواج ضعیفتری مواجه می‌شوند. اما، از آن جا که سرعت موج به عمق آب بستگی دارد، موج در همه جا با سرعتی یکسان حرکت نمی‌کند، و این موضوع مسیر جبهه موج را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این پدیده که نامش شکست نور است، می‌تواند در برخی مکان‌ها بر قدرت یک سونامی در حال پیشرفت تمرکز کند، در حالی که ان را در سایر مکان‌ها ضعیف می‌کند.[۴۲][۴۳]

حرکت سونامی به درون آب کم عمق، همانند سایر امواج، موجب کاهش سرعت موج و افزایش ارتفاع آن می‌شود. ممکن است یا انتها یا قله موج در ابتدا به ساحل برسند. در شرایط اول (انتها)، دریا عقب‌نشینی می‌کند و مناطق تحت جزر و مد را ترک می‌نماید.[۴۴] زمانی که قله می‌رسد، معمولاً نمی‌شکند و به داخل خشکی حمله می‌کند، و تمام مسیرها را سیل فرا می‌گیرد. بیشتر تخریب این فاجعه حاصل سیل‌هایی هستند که مردم و سایر اشیاء را به همراه خود به داخل دریا بازمی‌گردانند و غرق می‌کنند. یک رویداد جغرافیایی می‌تواند چندین سونامی را ایجاد کند. در این شرایط، معمولاً امواج بعدی بین ۸ دقیقه و ۲ ساعت بعد از اولین موج فرا می‌رسند، این امکان نیز وجود دارد که موج اول بزرگترین و مخرب‌ترین موج نباشد. گاهی اوقات، در یک خلیج کم‌عمق سونامی به بور تبدیل می‌شود.[۴۵]

جزر و مد[ویرایش]

مدها (به رنگ آبی) در نزدیکترین و دورترین نقاط زمین نسبت به ماه

به بالا رفتن و پایین آمدن منظم سطح آب در پاسخ به تأثیر گرانش ماه و خورشید بر زمین و تأثیر چرخش زمین، که در دریاها و اقیانوس‌ها مشاهده می‌شود، جزر و مد گویند. در هر مکانی، آب پیرامون چرخه جز و مد بالا می‌آید به به بیشترین ارتفاع خود یعنی «مد» می‌رسد، سپس فروکش می‌کند و به «جزر» می‌رسد. با فروکش کردن آب، موج‌شکن‌ها و مناطق جزری بیشتری نمایان می‌شوند. تفاوت ارتفاع جزر و مد را «طیف جزر و مدی» گویند.[۴۶][۴۷] بورهای جزر و مد در دهانه رودخانه‌ها روی می‌دهند، جایی که نیروی جزر ورودی، امواج دریا را در مقابل جریان به بالا هل می‌دهند. در هانگژو جمهوری خلق چین، ارتفاع بور به ۹ متر می‌رسد و می‌تواند ۴۰ کیلومتر را در ساعت طی کند.

بیشتر مکان‌ها هر روز دو جزر را تجربه می‌کنند، که به فاصله ۱۲ ساعت و ۲۵ دقیقه (نیمی از زمانی که طول می‌کشد زمین یک دور کامل بچرخد و ماه از دید ناظر نسبی به مکان قبلی خود بازگردد) روی می‌دهند. جرم ماه تقریباً ۲۷ میلیون برابر کوچکتر از خورشید است، اما ۴۰۰ برابر خورشید به زمین نزدیکتر است.[۴۸] نیروی کشندی به‌طور مداوم با افزایش فاصله کاهش می‌یابد، لذا تأثیر ماه بر جزر و مد دو برابر بیشتر از خورشید است. در اقیانوس در محلی که زمین به ماه خیلی نزدیک است، یک برآمدگی ایجاد می‌شود، زیرا این همان محلی است که تأثیر جاذبه ماه در آن ماکسیمم می‌باشد. در طرف دیگر زمین، نیروی ماه در ضعیفترین حالت خود است، و این موجب یک برآمدگی دیگر می‌گردد. با گردش ماه به دور زمین، این برآمدگی‌ها نیز همراه آن می‌چرخند. تأثیر خورشید کمتر است، اما خورشید، ماه و زمین در بدر و ماه نو هم تراز می‌شوند، و تأثیر ترکیبی موجب ایجاد «جزر و مد بهاری» می‌شود. در مقابل، زمانی که از دیدگاه ناظر روی زمین، خورشید با ماه زاویه ۹۰ درجه می‌سازد، گرانش ترکیبی تأثیر جزر و مد کاهش می‌یابد، و موجب ایجاد خفیف‌ترین جزر و مدها می‌شود.

جریان‌های جزر و مدی آب دریا با لختی آب مخالفت می‌کنند، و ممکن است تحت تأثیر جرم خشکی قرار گیرند. در مکان‌هایی مانند خلیج مکزیک که خشکی حرکت برآمدگی‌ها را مقید می‌کند، روزانه تنها یک مجموعه از جزر و مد اتفاق می‌افتد. در خارج از یک جزیره، ممکن است روزانه در چرخه‌ای پیچیده، چهار جزر اتفاق افتد. تنگه یوریپوس در کالسیس از وابیه، جریان‌های قدرتمندی را تجربه می‌کند که به‌طور ناگهان، و معمولاً روزانه چهار تا ۱۲ بار مسیر خود را تغییر می‌دهد، این اتفاق زمانی روی می‌دهد که زاویه ماه و خورشید ۹۰ درجه می‌گردد.[۴۹][۵۰] در خلیج‌های قیفی-شکل، طیف جزر و مدی می‌تواند بزرگ باشد. خلیج فاندی در کانادا می‌تواند جزر و مد بهاری ۱۵ متری را تجربه کند. اگرچه جزر و مد منظم و قابل پیش‌بینی است، ارتفاع مد می‌تواند با توجه به بادهای دریایی و ساحلی به ترتیب کاهش و افزایش یابد. یک فشار بالا در مرکز واچرخند، می‌تواند آب را به پایین کشد و با جزرهای غیرطبیعی مرتبط است، درحالی که مکان‌های کم ارتفاع، می‌توانند موجب مدهای عظیم شوند. یک خیزآب زمانی اتفاق می‌افتد که سطح دریا در اثر فشار هوا و وزش طوفان بالا آید. در زمان مد این ارتفاع می‌تواند تا حد چشم‌گیری افزایش یابد. در ۱۹۰۰، در گلوستون تگزاس، در طول یک طوفان، ارتفاع خیزآب تا ۵ متر بالا آمد، و در نتیجه شهر آسیب دید، بیش از ۳۵۰۰ نفر جان باختند، و ۳۶۳۶ خانه ویران شد.[۵۱]

جریان‌ها[ویرایش]

میانگین چگالی سطح (سال ۲۰۰۹)، از ۱۰۲۰ (بنفش روشن) تا ۱۰۲۸ (صورتی روشن) کلوگرم در هر متر مکعب.

بادی که بر فراز سطح آب دریا می‌وزد، باعث ایجاد اصطکاک در میان آب و دریا می‌شود. این پدیده نه تنها باعث ایجاد امواج می‌شود، بلکه موجب حرکت آب دریا در مسیر وزش باد می‌شود. اگرچه بادها متنوع اند، عمدتاً در تمام مکان‌ها در مسیری واحد می‌وزند، و بنابرین یک جریان سطحی می‌تواند شکل گیرد. بادهای غربی در عرض‌های جغرافیایی میانی رایج است، در حالی که بادهای شرقی بر مناطق استوایی چیره‌اند.[۵۲] زمانی که آب در این راه جابجا می‌شود، سایر آب‌ها جریان می‌یابند تا جای خالی آن را پر کنند، و جابجایی دایره‌ای جریان‌های سطحی با نام چرخاب شکل می‌گیرد. در اقیانوس‌های جهان پنج چرخاب اصلی وجود دارد: دو چرخاب در آرام، دو چرخاب در اطلس، یک چرخاب در اقیانوس هند. چرخاب اطلس شمالی که دریای سارگاسو را ایجاد می‌نماید، سطح‌های شوری ۳۸ در هزار را متراکم می‌سازد. سایر چرخاب‌های کوچک‌تر در دریاهای کوچک‌تر یافت می‌شوند و یک چرخاب واحد در اطراف جنوبگان جریان دارد. هزاران سال است که این چرخاب‌ها چرخش یکسانی دارند، که مکان‌نگاری زمین، مسیر وزش باد، و اثر کوریولیس آن‌ها را هدایت می‌کند. جریان‌های سطحی در نیم‌کره شمالی در جهت عقربه‌های ساعت و در نیم‌کره جنوبی در جهت خلاف می‌چرخند. آبی که از استوا دور می‌شود گرم است، و هرچه جلو می‌رود گرمای خود را از دست می‌دهد. این جریان‌ها تمایل دارند آب‌وهوای زمین را معتدل، مناطق استوایی را خنک و عرض‌های جغرافیایی بالاتر را گرم کنند.[۵۳] آب‌وهوای جهانی و پیش‌بینی وضع هوا به شدت تحت تأثیر اقیانوس جهانی قرار دارد، لذا مدل‌سازی آب‌وهوای جهانی امکان استفاده از مدل‌های گردش اقیانوسی را مانند سایر مدل‌های قطعات اصلی دیگر از جمله جو، سطح زمین، ذرات معلق در هوا، و یخ دریا آسان می‌سازد.[۵۴] مدل‌های اقیانوسی از شاخه‌ای از فیزیک به نام دینامیک ژئوفیزیکی سیالات استفاده می‌کنند که جریان‌های سیالاتی مانند آب دریا را در مقیاس بزرگ توصیف می‌کنند.[۵۵]

جریان‌های سطحی: قرمز-گرم و آبی- سرد

جریان‌های سطحی تنها چندصد متر بالایی دریا را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اما همچنین جریان‌های مقیاس بزرگ در اعماق دریا از جابجایی جرم زیاد آب حاصل می‌شوند. یک جریان اقیانوسی اصلی در سراسر اقیانوس‌های جهان جریان می‌یابد و به عنوان گردش دماشوری یا کمربند حامل جهانی شناخته می‌شود. این جابجایی آرام است و به وسیله تفاوت در چگالی آب ناشی از دما و شوری ایجاد می‌شود.[۵۶] در عرض‌های جغرافیایی بالایی آب به وسیله دمای پایین جوی سرد و متبلور شدن یخ دریا نمکی تر می‌شود. هر دو این موارد آب را چگال‌تر می‌کند و در نتیجه آب فرومی‌رود. از دریای عمیق در اطراف گرینلند، این آب بین مناطق وسیع قاره‌ای در دو طرف اقیانوس اطلس به سمت جنوب جریان می‌یابد. زمانی که این آب به جنوبگان می‌رسد، به توده‌های خنک و فرورفته بیشتری از آب می‌رسد و به سمت غرب جریان می‌یابد. سپس به دو جریان تقسیم می‌شود که به سمت شمال و اقیانوس‌های هند و آرام پیش می‌رود. در این مکان آب به تدریج گرم می‌شود، چگالی‌اش افزایش می‌یابد، تا سطح اقیانوس بالا می‌آید و به دور خود می‌گردد. برخی جریان‌ها دوباره به اطلس بازمی‌گردند. کامل شدن این الگوی چرخش هزار سال طول می‌کشد.

کمربند حامل جهانیبا رنگ آبی نشان داده شده‌است و جریان‌های سطحی گرم‌تر قرمزند.

در کنار چرخاب‌ها، جریان‌های سطحی موقتی وجود دارند که تحت شرایط ویژه روی می‌دهند. زمانی که موج‌ها به صورت زاویه‌دار به ساحل می‌رسند، جریان در طول ساحلی با تحت فشار قرار گرفتن آب در موازات خط ساحلی ایجاد می‌شوند. آب رو به بالا می‌چرخد و با زاویه قائم نسبت به امواج در نزدیک‌شونده به ساحل می‌رسد، اما تحت تأثیر جاذبه آب را به‌طور مستقیم به پایین می‌کشد. هرچه امواج تفکیک شده بزرگتر ساحل طولانی‌تر و امواج نزدیک‌شونده مورب‌تر باشند، جریان در طول ساحلی قوی‌تر خواهد بود.[۵۷] این جریان‌ها می‌توانند حجم عظیمی از خاک و ریگ را جابجا، زبانه ماسه‌ای ایجاد کند، و سواحل ناپدید شوند و کانال‌های آبی لجن گیرند.[۵۸] جریان شکافنده جریانی از امواج پیش‌روست که زمانی اتفاق می‌افتد که آب در اطراف ساحل و در سمت بالا انبوه می‌شود و از طریق کانال‌های بستر دریا به اقیانوس بازمی‌گردد. این نوع موج در شکاف یک سد ساحلی یا اطراف سازه‌های ساخت بشر مانند یک آبشکن اتفاق می‌افتد. این جریان‌های قوی می‌توانند سرعت ۱ متر بر ثانیه را داشته باشند و قادرند در دوره‌های مختلف جزر و مد، در مکان‌های متفاوت شکل گیرند و شناگران ناآگاه را به درون اقیانوس کشند و غرق نمایند. جریان‌های موقت رو به بالا زمانی روی می‌دهند که باد، آب را از خشکی دور کند و آب‌های عمیق‌تر به منظور پر کردن جای خالی بالا آیند. این آب خنک اغلب سرشار از مواد معدنی می‌باشد و سبب ایجاد فیتوپلانگتون‌ها و افزایش حاصل‌خیزی دریا می‌شود.

حوضه‌ها[ویرایش]

سه نوع مرز بین صفحات

ژرفاسنجی نقشه‌برداری و مطالعه مکان‌نگاری سطح اقیانوس است. روش‌های اندازه‌گیری عمق دریا شامل ژرفاسنج‌های صوتی، ژرفاسنج‌های لیزری هوایی و محاسبه عمق به وسیله داده‌های ماهواره از راه دور می‌باشند. این اطلاعات برای شناسایی مسیرهای کابل‌ها و خطوط لوله زیر دریایی، انتخاب محل مناسب قرار گرفتن تجهیزات نفت و دوربین‌های بادی دور از ساحل و شناسایی محل‌های ماهی‌گیری تازه ممکن به کار می‌روند.[۵۹] زمین از یک هسته مغناطیسی مرکزی، یک گوشته اکثراً مایع، و یک پوسته خارجی سفت و سخت (یا سنگ‌کره) که شامل پوسته سنگی زمین و لایه خارجی و بیشتر جامد گوشته می‌باشد، ایجاد شده‌است. نام پوسته پایین خشکی پوسته قاره‌ای است، درحالی که نام پوسته زیر دریای عمیق پوسته اقیانوسی می‌باشد. پوسته اقیانوسی از بازالت نسبتاً چگال تشکیل شده‌است و ضخامتش بین ۵ تا ۱۰ کیلومتر است. سنگ‌کره نسبتاً نازک، بر روی گوشته ضعیف‌تر و داغ‌تر شناور و به زمین‌ساخت بشقابی شکسته شده‌است.[۶۰] در وسط اقیانوس، بستر آن در بین دو زمین‌ساخت مجاور، به‌طور مداوم به ماگما نیرو وارد می‌کند تا پشته میانی اقیانوس را شکل دهد و جریان‌های همرفتی در گوشته تمایل دارند این زمین‌ساخت‌ها را از یکدیگر جدا نمایند. به موازات این پشته‌ها و در نزدیکی ساحل، یک زمین‌ساخت اقیانوسی می‌توان به زیر یک زمین‌ساخت اقیانوسی دیگر سر خورد، نام این فرایند فرورانش است. درازگودال‌های عمیق در این‌جا شکل گرفته‌اند و این فرایند با اصطکاک زمین‌ساخت‌هایی که به یکدیگر ساییده می‌شوند در ارتباط است. این حرکت موجب پیشرفت در پرش‌هایی می‌شود که زمین‌لرزه‌ها را پدیدمی‌آورند. همچنین گرما تولید می‌شود و ماگما نیرویی رو با الا وارد می‌کند. کوه‌های زیرآبی ایجاد می‌شود، برخی از آن‌ها به جزایر آتشفشانی تبدیل می‌شوند. نزدیک برخی مرزهای بین دریا و خشکی، زمین‌ساخت‌های اقیانوسی چگال‌تر، به زیر زمین‌ساخت‌های قاره‌ای سر می‌خورند درازگودال‌های فرورانشی بیشتری شکل می‌گیرند. با ساییده شدن آن‌ها به یکدیگر، زمین‌ساخت‌های قاره‌ای تغییر شکل می‌یابند و خم می‌شوند و در نتیجه کوه ایجاد می‌شود و زمین می‌لرزد.[۶۱][۶۲]

عمیق‌ترین درازگودال زمین درازگودال ماریانا به طول حدوداً ۲۵۰۰ کیلومتر در بستر دریاست. این درازگودال در نزدیکی جزایر ماریانا (مجمع‌الجزایر آتشفشانی در اقیانوس آرام غربی) قرار دارد. اگرچه عمق آن به‌طور میانگین تنها ۶۸ کیلومتر است، عمیق‌ترین نقطه آن ۱۰٫۹۹۴ کیلومتر پایین سطح دریاست.[۶۳] حتی یک درازگودال طولانی‌تر در اطراف ساحل پرو و شیلی وجود دارد که عمق آن به ۸۰۶۵ متر می‌رسد و حدوداً ۵۹۰۰ کیلومتر گسترش یافته‌است. این درازگودال در مکانی به وجود آمده‌است که صفحه اقیانوسی نازکا به زیر صفحه قاره‌ای آمریکای جنوبی سر می‌خورد و با فعالیت‌های روبه بالا و آتشفشانی رشته کوه‌های آند در ارتباط است.[۶۴]

کناره[ویرایش]

مکانی که دریا به خشکی می‌رسد را کناره گویند، و بخش بین پایین‌ترین و بالاترین جزر و مد کامل لب دریا است. ساحل تجمع ماسه و سنگ بر لب دریاست. گاه بخشی از خشکی به درون دریا پیش رفته و یک سنگپوز بزرگ به نام دماغه تشکیل می‌دهد. تورفتگی‌های خط ساحلی تشکیل خلیج می‌دهند.[۶۵] خطوط ساحلی تحت تأثیر تعدادی از عوامل شامل قدرت امواج که به لب دریا می‌رسند، شیب حاشیه خشکی، ساختار و سختی صخره ساحلی، شیب سرازیری رو به دریا، و تغییرات سطح خشکی می‌باشد. به‌طور معمول، با سرعت ۶ تا ۸ بار در دقیقه به درون لب دریا وارد می‌شوند. این‌ها امواج سازنده اند زیرا تمایل دارند که به بالای ساحل برسند و تأثیرات فرسایشی اندکی دارند. امواج طوفانی با توالی سریع به لب دریا می‌رسند و به امواج مخرب معروفند، زیرا بازگشت آن‌ها مواد ساحل را به درون دریا می‌کشند. تحت تأثیر آن‌ها، ماسه و سنگ روی ساحل در کنار هم جمع می‌شوند. در نزدیکی مد، قدرت موج طوفانی در پایه تخته سنگ مانند هوا تأثیری خردکننده بر شکاف‌ها و ترک‌ها دارد، آن را تحت فشار قرار می‌دهد و سپس با کاهش فشار انبساط می‌یابد. در همین زمان، ماسه و سنگریزه تأثیری فرسایشی دارند، زیرا به صخره‌ها برخورد می‌کنند. به تدریج، یک سطح موج شکن در پایه تخته‌سنگ ایجاد می‌شود و این تأثیر محافظتی دارد زیرا فرسایش موجی را کاهش می‌دهد.[۶۶]

مواد فرسایش یافته از حاشیه خشکی نهایتاً در دریا به پایان می‌رسند، این‌جا در معرض سایش قرار دارد زیرا جریان‌های موازی با ساحل کانال‌ها را صیقل می‌دهند و مواد را از مکان‌های اصلیشان جابجا می‌نمایند. رسوبی که به وسیله رود به دریا حمل می‌شود، بر روی بستر دریا مستقر می‌شود و دلتاها را پدیدمی‌آورد. تمام این مواد تحت تأثیر امواج، جزر و مد و جریان‌ها، جلو و عقب می‌روند. لایروبی مواد را جدا و کانال‌ها را عمیق‌تر می‌کند، اما ممکن است تأثیراتی غیرقابل پیش‌بینی بر خط ساحل داشته باشد. دولت‌ها می‌کوشند با ایجاد موج‌شکن، دیوار دریایی و سایر دفاع‌ها در دریا، از جاری شدن سیل جلوگیری کنند. در بریتانیا، سد تیمز از لندن در مقابل امواج خروشان محافظت می‌کند،[۶۷] درحالی که سقوط لنگرگاه در اطراف نیواورلئان، لوئیزیانا در طول توفند کاترینا یک بحران انسانی در ایالات متحده آمریکا ایجاد کرد. احیای زمین در هنگ‌کنگ با درست کردن و توسعه دو جزیره کوچک، اجازه ساخت فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ را فراهم ساخت.[۶۸]

پیرو اتخاذ کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها، تحت قوانین بین‌المللی، خط ساحلی خط مبدأ یک کشور مستقل است که به‌طور کلی ولی نه همیشه، هم‌ارز خط کم-آب خود می‌باشد.[۶۹]

سطح دریا[ویرایش]

تنوع سطح دریا در سراسر جهان (سال ۱۹۹۲)، از -1.4 m (بنفش روشن) تا 1.0 m (صورتی روشن).

در اکثر زمان زمین‌شناسی، سطح دریا از سطح امروزی آن بیشتر بوده‌است. عامل اصلی مؤثر بر سطح دریا در طول زمان، تغییر پوسته اقیانوسی و گرایش به سمت پایین در زمانی طولانی می‌باشد.[۷۰] در آخرین عصر یخبندان، در حدود ۲۰ هزار سال قبل، سطح دریا ۱۲۰ متر پایین‌تر از سطح فعلی خود بود. حداقل در ۱۰۰ سال گذشته، سطح دریا سالانه با حداقل سرعت ۱٫۸ متر افزایش یافته‌است.[۷۱] بیشتر این افزایش را می‌توان به افزایش دمای دریا و انبساط دمایی ۵۰۰ متر بالایی آب دریا نسبت داد. بقیه این سهم (یک چهارم کل) از منابع آبی درون خشکی مانند ذوب برف و یخچال‌های طبیعی و استخراج آب‌های زیرزمینی برای آبیاری و سایر نیازهای کشاورزی و انسان، نشأت می‌گیرد.[۷۲] انتظار می‌رود حداقل تا پایان قرن ۲۱ام، افزایش ناشی از گرم شدن زمین ادامه یابد.[۷۳]

چرخه آب[ویرایش]

دریا در چرخه آب نقش دارد، آب از سطح اقیانوس تبخیر به عنوان بخار آب از طریق جو جابجا می‌شود، میعان می‌گردد، به عنوان باران یا برف می‌بارد، و دوباره تا حدود زیادی به دریا بازمی‌گردد.[۷۴] حتی در بیابان آتاکاما، که بارندگی بسیار کم است، مه غلیظ کامانچاکا از سمت دریا می‌وزد و از زندگی گیاهی پشتیبانی می‌کند.[۷۵] در خشکی‌های بزرگ، عوارض زمین‌شناسی می‌توانند مانع از دسترسی برخی مناطق به دریا شوند. این حوضه‌های بسته، به ویژه در آسیای مرکزی، گاهی اوقات دریاچه‌های آب شور دائمی ایجاد می‌کنند، زیرا آب‌های ورودی به آن‌ها بخار می‌شوند و با مواد معدنی حل شده در آن‌ها با گذر زمان انباشته می‌گردند. بیشترین میزان آن در دریای خزر است، اگرچه گاهی این دریاچه به دلیل حوضه پوسته اقیانوسی خود، دریا به حساب می‌آید. سایر مثال‌های قابل توجه عبارتند از دریاچه آرال، در آسیای مرکزی و دریاچه نمک یوتا در غرب ایالات متحده آمریکا.[۷۶] آب این حوضه‌ها در پایان از طریق تبخیر، جریان آب‌های زمینی، و پیوستن حوضه به دلیل رانش قاره‌ای به دریا بازمی‌گردد.

چرخه کربن[ویرایش]

اقیانوس بزرگترین میزان کربن چرخه فعال را در جهان دربردارد، و از نظر میزان کربن ذخیره شده در سنگ‌کره، در رتبه دوم جای گرفته‌است. لایه سطحی اقیانوس‌ها مقدار زیادی کربن آلی محلول را نگه می‌دارد که کربن را به سرعت با جو مبادله می‌کند. تمرکز لایه عمیق کربن غیرآلی محلول حدوداً ۱۵ درصد بیشتر از لایه سطحی است[۷۷] و این لایه برای مدتی بسیار طولانی‌تر در محل خود باقی می‌ماند. گردش دماشوری کربن بین این دو لایه را مبادله می‌کند.[۷۸]

کربن به عنوان کربن دی‌اکسید از جو وارد آب می‌شود و پس از حل شدن به کربنیک اسید، کربنات و بی‌کربنات تغییر می‌یابد. CO2 (aq)H2O H2CO3 HCO3 + H+ CO32− + 2 H+ این فرایند یون‌های هیدروژن را آزاد می‌کند، و سبب کاهش پی‌اچ و افزایش خاصیت اسیدی آب می‌شود.

همچنین کربن می‌تواند به عنوان حل‌شونده‌ای غیرآلی از طریق رودخانه‌ها وارد دریا شود و به وسیله موجودات زنده فتوسنتزی، به کربن آلی تبدیل شود. این کربن هم می‌تواند از طریق زنجیره غذایی مبادله شود و هم می‌تواند به عنوان کلسیم کربنات در صدف و استخوان یا بافت نرم به لایه‌های عمیق‌تر و سرشار از کربن نفوذ نماید. کربن برای مدتی طولانی هم به عنوان رسوب در این لایه‌ها نفوذ می‌کند و هم از طریق گردش دماشوری به سطح آب بازمی‌گردد.[۷۹]

اسیدی‌کردن[ویرایش]

آب دریا اندکی قلیایی است و پی‌اچی در حدود ۸٫۲ دارد. اخیراً، فعالیت‌های انسانی به‌طور پیوسته میزان کربن دی‌اکسید جو را افزایش داده‌است؛ تقرابی ۳۰ تا ۴۰ درصد کربن دی‌اکسید اضافی جدب اقیانوس‌ها شده، کربنیک اسید را شکل داده‌اند و با استفاده از فرایندی که اسیدی‌کردن اقیانوس‌ها نام دارد، پی‌اچ را کاهش داده‌اند (اکنون زیر ۸٫۱ می‌باشد[۸۰]).[۸۱][۸۲][۸۳] انتظار می‌رود تا سال ۲۱۰۰ پی‌اچ اقیانوس‌ها به ۷٫۷ برسد، که در یک قرن تغییری قابل توجه به حساب می‌آید.

یکی از عناصر مهم در استخوان‌بندی حیوانات دریایی کلسیم است، ولی کلسیم کربنات تحت فشار بیشتر حل می‌شود، لذا صدف‌ها و اسکلت‌های کربنات زیر حد تعادل آن حل می‌شوند.[۸۴] همچنین حل شوندگی کلسیم کربنات در پی‌اچ پایین افزایش می‌یابد، لذا اسیدی شدن اقیانوس‌ها احتمالاً اثرات عمیقی بر موجودات زنده دریایی دارای غشای آهکی مانند صدف، مرجان و جوجه‌تیغی دریایی خواهد داشت،[۸۵] زیرا توانایی آن‌ها برای تشکیل غشا کاهش،[۸۶] و حد تعادل کربنات تا سطح دریا افزایش می‌یابد. موجودا زنده پلانکتونی تحت تأثیر، شامل نرم‌تنان حلزون‌مانندی با عنوان تیروپودها، و جلبک تک سلولی به نام کوکولیتوفور و روزن‌داران خواهد شد. تمام این‌ها، بخش مهم زنجیره غذایی اند و کاهش تعداد آن‌ها عواقب مهمی‌خواهد داشت. در مناطق استوایی، مرجان به دلیل ناتوانی در ایجاد اسکلت کلسیم کربناتی خود، در معرض خطر بیشتر ی قرار دارند، و این موضوع موجودات زنده‌ای را که در آب‌سنگ‌های مرجانی ساکنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد.[۸۷]

سرعت فعلی تغییر شیمیایی اقیانوس ظاهراً در تاریخچه زمین‌شناسی زمین بی‌سابقه بوده‌است، این موضوع سبب می‌شود که نتوان پیش‌بینی کرد اکوسیستم دریایی در آینده چگونه قادر به سازگاری با این تغییر شرایط خواهد بود.[۸۸] یکی از نگرانی‌های خاص، اینست که ترکیب اسیدی شدن با عوامل استرس‌زا اضافی پیش‌بینی شده از دماهای بالاتر و کمبود اکسیژن، دریا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.[۸۹]

زندگی در دریا[ویرایش]

نقشه میانگین کلروفیل آ در سطح دریا (۱۹۹۸–۲۰۰۶)، از ۰٫۰۳ (بنفش روشن) تا ۳۰ (قرمز تیره) میلی‌گرم در هر متر مکعب در مقیاس لگاریتمی.

اقیانوس‌ها خانه مجموعه متنوعی از اشکال حیات می‌باشند که از آن به عنوان زیست‌گاه استفاده می‌کنند. از آن‌جا که نور خورشید تنها به لایه بالایی می‌تابد، بخش اعظم اقیانوس در تاریکی مطلق قرار دارد. از آن‌جا که اعماق و مناطق دمایی مختلف، هریک زیستگاهی را برای دسته واحدی از گونه‌ها فراهم می‌کنند، محیط دریا به عنوان یک دربرگیرنده جامع، دارای تنوع بسیار فراوانی از زندگی می‌باشد.[۹۰] زیستگاه‌های دریا طیف گسترده‌ای را از سطح دریا تا درازگودال‌های شامل می‌باشند، که از جمله آن‌ها می‌توان به آب‌سنگ‌های مرجانی، جنگل‌های کلپ، مراتع علوفه دریایی، استخر جزر و مد، بسترهای گل‌آلود، ماسه‌ای و سنگی، منطقه لجه اشاره کرد. موجودات زنده‌ای که در دریا زندگی می‌کنند، از نهنگ‌های ۳۰ متری تا فیتوپلانگتون‌ها و زئوپلانکتون‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها، و ویروس‌ها میکروسکوپی متنوع‌اند.[۹۱] زندگی در دریا نقش مهمی در چرخه کربن بازی می‌کند، زیرا موجودات زنده فتوسنتزی کربن دی‌اکسید حل شده را به کربن آلی تبدیل می‌کنند، این موضوع از نظر اقتصادی برای انسان مهم است زیرا ماهی مورد نیاز بشر را تأمین می‌کند.[۹۲][۹۳](pp۲۰۴–۲۲۹)

ریشه حیات به دریا بازمی‌گردد، و تمام گروه‌های اصلی حیوانات در آن نمود پیدا کرده‌اند. دانشمندان با توجه به جایی که به نظرشان حیات در آن آغاز شده‌است، از یکدیگر متمایز شده‌اند: آزمایش میلر-یوری یک «سوپ» شیمیایی رقیق شده را در آب آزاد پیش نهاد می‌کند، اما پیش‌نهادهای اخیر شامل بهارهای داغ آتشفشانی، رسوبات خاک رس دانه ریز، یا منافذ دودکش سیاه در دریای عمیق می‌باشند. تمام این موارد بیان‌گر ایجاد محافظی دربرابر تابش فرابنفشی است که در اوایل، توسط جو زمین مسدود نشده بود.

زیست‌گاه‌ها[ویرایش]

اقلیم اقیانوسی
منطقه کم عمق
نوار کشندی
منطقه ساحلی
فلات قاره
جنگل‌ کتانجک
آب‌سنگ مرجانی
ساحل ماهیگیری
منطقه دریایی
تنگه‌ها‌
کوه‌های دریایی
منفذهای گرمایی
منفذهای سرمایی
منطقه کف اقیانوسی
منطقه ته دریایی
بوم‌سازگان آبزیان
مناطق ماهیگیری
اقلیم خشکی

زیست‌گاه‌های دریایی را می‌توان به‌طور افقی به زیست‌گاه‌های ساحلی و اقیانوسی تقسیم کرد. زیست‌گاه‌های ساحلی از خط ساحلی تا انتهای فلات قاره ادامه دارند. بیشتر حیات دریایی در این زیست‌گاه‌ها یافت می‌شود، اگرچه فلات قاره تنها ۷ درصد مکان‌های اقیانوسی را به خود اختصاص می‌دهد. زیست گاه‌های اقیانوسی در اعماق اقیانوس و دورتر از انتهای فلات قاره یافت می‌شوند. متناوباً، زیست‌گاه‌های دریایی را می‌توان به‌طور عمودی به لجه (آب‌های آزاد)، منطقه دمرسال (اندکی بالاتر از بستر دریا)، و منطقه ته دریایی (کف دریا) تقسیم کرد. سومین تقسیم‌بندی بر اساس عرض جغرافیایی است: از استوایی به معتدل و از معتدل به قطبی.

آب‌سنگ‌های مرجانی، که به «جنگل‌های بارانی دریا» معروفند، کمتر از ۰٫۱ درصد سطح اقیانوس‌های جهان را اشغال می‌کنند، اما، اکوسیستم‌های آن‌ها شامل ۲۵ درصد تمام گونه‌های دریایی می‌شود.[۹۴] مشهورترین آن‌ها آب‌سنگ‌های مرجانی استوایی مانند دیوار بزرگ مرجانی استرالیا اند، اما آب‌سنگ‌های آب سرد، گونه‌های فراوانی شمال مرجان‌ها را در خود پناه می‌دهند (تنها شش عدد از آن‌ها به ایجاد آب‌سنگ کمک می‌کنند).[۹۵]

جلبک‌ها و گیاهان[ویرایش]

تولیدکننده‌های اولیه دریایی (گیاهان و موجودات زنده میکروسکوپی در پلانکتون‌ها) گسترده و بسیار متنوع‌اند. جلبک‌های فتوسنتزی و فیتو پلانکتون‌های میکروسکپی نسبت به جنگل‌های روی خشکی، کمک بیشتری به خروجی فتوسنتزی جهان می‌کنند. در حدود ۴۵ درصد از تولیدات اولیه مواد زنده در دریا بر عهده دیاتوم‌ها است.[۹۶] جلبک‌های بزرگ که به جلبک دریایی مشهورند، از اهمیت بالایی برخوردارند؛ سارگاسوم اشکال شناور رویش را شکل می‌دهد، درحالی که کتانجک جنگل‌های بستر دریا را پدیدمی‌آورد. گیاهان گلدار به شکل علفزارهای دریایی در «علفزارهای» شور کم‌عمق رشد می‌کنند،[۹۷] کرناها در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر در ساحل ایجاد می‌شوند،[۹۸] و گیاهان شورپسند در نمک‌زارهای سیلابی رشد می‌کنند.[۹۹] تمام این زیست‌گاه‌ها قادرند مقدار زیادی کربن را جدا و از طیف گسترده‌ای از حیات حیوانات بزرگ و کوچک حمایت کنند.[۱۰۰]

نور تنها قادر است تا ۲۰۰ متر بالایی آب نفوذ کند، لذا این بخش تنها قسمتی از دریاست که گیاهان قادرند در آن رشد نمایند. لایه‌های سطح اغلب در ترکیبات نیتروژن فعال زیستی با کمبود مواجه‌اند. چرخه نیتروژن شامل دگرگونی‌های پیچیده میکروبی است که شامل تثبیت نیتروژن، جذب آن، نیتروفیکاسیون، آناموکس و ترکیب نیتروژن می‌باشد.[۱۰۱] برخی از این فرایندها در اعماق دریا اتفاق می‌افتند، لذا جایی که آب‌های سرد رو به بالا وجود دارند، یا نزدیک مصب، جایی که مواد معدنی از سوی خشکی تأمین می‌شوند، رشد گیاهان بیشتر است. این بدان معناست که حاصل‌خیزترین مکان‌ها، غنی از پلانکتون و بنابرین غنی از ماهی، در اصل ساحلی‌اند.

حیوانات و حیات‌های دیگر[ویرایش]

زیستگاه‌های دریایی مانند آب‌سنگ‌های مرجانی دارای تونع زیستی هستند که شامل ستاره‌های دریایی، مرجانها و ماهی می‌شود.

در دریا طیف وسیع‌تری از آرایه‌های حیوانی نسبت به خشکی وجود دارد، بسیاری از گونه‌های دریایی هنوز کشف نشده‌اند، و تعداد گونه‌هایی که دانشمندان می‌شناسند، به‌طور سالانه افزایش یافته‌است. برخی مهره‌داران مانند مرغ دریایی، خوک دریایی و لاکپشت دریایی، برای تولید مثل به خشکی بازمی‌گردند، ولی ماهیان، آب‌بازسانان، دریاماران شیوه زندگی کاملاً آبی دارند و بسیاری از شاخه‌های بی مهره کلاً دریایی هستند. در واقع، اقیانوس سرشار از حیات است و میکرو زیست‌گاه‌های متنوعی را فراهم می‌کند.[۱۰۲] یکی از آن‌ها غشای سطحی است که (باوجود پرتاب شدن به اطراف با حرکت موج‌ها) محیطی غنی فراهم می‌کند و خانه باکتری، قارچ دریایی، ریزجلبک، پروتوزوآ ماهی، تخم مرغ، و لاروهای متنوع می‌باشد.[۱۰۳]

لجه شامل زیاگان بزرگ و کوچک و زئوپلانکتون‌های بی‌شماریست که به همراه جریان‌ها جابجا می‌شوند. اکثر موجودات زنده کوچکتر لاروهای ماهی و بی‌مهرگان دریایی اند که تخم‌ها را با تعداد زیاد رها می‌کنند، زیرا شانس هر جنین برای رسیدن به بلوغ خیلی کم است.[۱۰۴] زئوپلانکتون‌هایی از فیتوپلانکتون‌ها و خودشان تغذیه می‌کنند، و پایه یک زنجیره غذایی پیچیده را شکل می‌دهند، که از طریق ماهیان مختلف و سایر موجودات زنده نکتونی گسترش می‌یابد، که به نوبت به وسیله ماهی‌های مرکب، کوسه‌ها، گرازماهی‌ها و دلفین‌ها و نهنگ‌ها خورده می‌شوند.[۱۰۵] برخی موجودات دریایی مهاجرت‌های عظیمی را انجام می‌دهند، یا بر پایه فصول به مناطق دیگر مهاجرت می‌کنند یا برای دست‌یابی به غذا در شب و در امان بودن از شکارچیان بزرگ، به لایه‌های بالایی یا پایینی دریا می‌روند.[۱۰۶] کشتی‌ها می‌توانند گونه‌های مهاجم را از طریق تخلیه آب توازن یا جابجایی موجودات زنده‌ای که به عنوان بخشی از جامعه رسوب کرده، بر روی پوسته کشتی انباشته شده‌اند، بیاورند و گسترش دهند.[۱۰۷]

منطقه دمرسال، از بسیاری از حیواناتی حمایت می‌کند که از موجودات زنده اعماق دریا تغذیه می‌نمایند، یا به دنبال فرار از شکارچیان می‌باشند. بستر دریا روی کف یا زیر آن، طیف گسترده‌ای از زیست‌گاه‌ها را فراهم می‌کند، که موجودات سازگار با این شرایط از آن استفاده می‌کنند. منطقه جزر و مدی با آشکاری دوره‌ای خود، خانه کشتی‌جسبان، نرم‌تنان، و سخت‌پوستان می‌باشد. منطقه نریتیک دارای موجودات زنده فراوانی است که برای رشد کردن به نور نیاز دارند. در این منطقه، اسفنج‌های دریایی، خارپوستان، پرتاران، شقایق‌های دریایی و سایر بی مهرگان در میان سخره‌های جلبکی روکش‌دار زندگی می‌کنند. مرجان‌ها اغلب دارای هم‌زیستی فتوسنتزی می‌باشند و در آب‌های کم عمق که نور بدان‌ها نفوذ دارد زندگی می‌کنند. اسکلت‌های آهکی گسترده‌ای که آن‌ها بیرون می‌اندازند، به درون آب‌سنگ‌های مرجانی رخنه می‌کنند، این آب‌سنگ‌ها از عوارض مهم بستر دریااند. این‌ها زیست‌گاه‌های متنوعی را برای موجودات زنده آب‌سنگ‌ها فراهم می‌کنند. در کف دریاهای عمیق حیات کمتر به چشم می‌خورد، اما زندگی دریای در اطراف آبکوه‌هایی که از اعماق بالا آمده‌اند، نیز شکوفا پیدا کرده‌است. ماهی‌ها و سایر حیوانات برای تخم ریزی و تغذیه در این مکان‌ها جمع می‌شوند. در نزدیکی بستر دریا، ماهی کف‌زی زندگی می‌کند که به‌طور عمده از موجودات زنده لجه‌ای یا بنتوزها تغذیه می‌نماید.[۱۰۸] اکتشاف دریای عمیق با استفاده از شناورها، دنیای جدیدی از موجودات زنده بر بستر دریا را نشان داد که دانشمندان انتظار مشاهده آن را نداشتند. برخی مانند پوده‌خواران به مواد آلی فرود آمده بر کف دریا وابسته‌اند. سایرین، در اطراف منافذ گرمایی گرد هم می‌آیند، جایی که جریان‌های غنی از مواد معدنی ظاهر می‌شوند (جوامع پشتیبان که تولیدکنندگان اصلی سولفید اکسیدکننده باکتری‌های شیمی‌پروردی اند و مشتریانشان شامل صدف‌های مخصوص، شقایق‌های دریایی، بارناکل‌ها، خرچنگ‌ها، کرم‌ها و ماهیان می‌باشند). نهنگ مرده‌ای که به بستر دریا فرومی‌رود، غذای موجودات زنده فراوانی را فراهم می‌کند، که به‌طور گسترده بر فعالیت باکتری‌های کاهش‌دهنده گوگرد وابسته‌اند. این مکان‌ها از زیست‌گاهی واحد پشتیبانی می‌کند که بسیاری از میکروب‌ها جدید و اشکال دیگر حیات در آن‌جا کشف شده‌اند.[۱۰۹]

انسان و دریا[ویرایش]

ناوبری و اکتشاف[ویرایش]

اکتشاف آمریکا به دست کریستف کلمب در ۱۲ اکتبر سال ۱۴۹۲، نشان می‌دهد که حتی مکتشفان تاریخی چگونه در اسطوره‌شناسی داخلی و خارجی نقش یافته‌اند.

انسان از زمان پیشاتاریخ در دریا سفر کرده‌است، بدین منظور در ابتدا از کلک، دوگوت، قایق رید و کانو استفاده می‌کرد. اکثر مهاجرت‌های انسان‌های اولیه روی زمین اتفاق می‌افتاد: حتی مکان‌هایی مانند قاره آمریکا، ژاپن و بریتانیا که امروزه دریا بینشان فاصله انداخته‌است، به وسیله خشکی‌ها یا یخ در طول آخرین عصر یخبندان قابل دسترس بودند. اما، انسان فلورسی کوتاه، نیاز داشت احتمالاً از تنگه سیپ به عمق ۱۹ کیلومتر عبور کند تا از ساندالند به جزیره کومودو برسد[۱۱۰] و اگرچه، جزئیات دقیق قطعی نیستند، اجداد بومیان استرالیایی، باید ده‌ها هزار سال قبل، از دریای پهن‌تر والاس لاین عبور کرده و به اقیانوسیه نزدیک رسیده باشند. با وجود نظریه‌های قبلی، اکنون ژرفاسنجی‌های مدرن اکنون پیشنهاد می‌کنند که حتی شهرک‌های اولیه فیلیپین نیازمند عبور از آب‌های عمیق تنگه میندورو یا گذرگاه سیبوتو بودند.

مردم ارتوئیروئید شکارچی، در هزاره ششم قبل از میلاد، از طریق دریای کارائیب از رود اورینوکو در ونزوئلا شروع به پخش شدن کردند. در همان زمان، مردم بین‌النهرین برای درزبندی قایق‌های رید و مدتی بعد، برای بادبان‌ها از قیر استفاده می‌کردند.[۱۱۱] لوتال در هند اولین حوضچه خشک را در ۲۴۰۰ سال قبل از میلاد بنا نهاد.[۱۱۲] در حدود ۲۰۰۰ قبل از میلاد، مردم جزایر میکرونزی در تایوان، شروع به مهاجرت به آسیای جنوب‌شرقی دریایی کردند.[۱۱۳][۱۱۴][۱۱۵] از ۱۳۰۰ تا ۹۰۰ قبل از میلاد، مردم فرهنگ لاپیتا شاهکارهای ناوبری عظیمی را به نمایش گذاشتند، از مجمع‌الجزایر بیستمارک، خارج شدند و به سمت فیجی، تونگا و ساموآ حرکت کردند.[۱۱۶] فرزندان آنان، سوار بر کانو هزاران مایل به سفر خود در بین جزایر کوچک ادامه دادند.[۱۱۷] پیش از ۵۰۰، مردم جزایر میکرونزی از جزایر ساندا، در ماداگاسکار در جنوب شرقی آفریقا، و پولینزیایی‌ها پیش از ۸۰۰ در هاوایی،[۱۱۸] پیش از ۱۲۰۰ در جزیره ایستر،[۱۱۹] و اندکی بعد در نیوزلند،[۱۲۰] ساکن شدند. در حدود سال ۶۰۰ قبل از میلاد، نکوی دوم، فرعون مصریان، شروع به ساخت بنا در کانالی کرد که در نهایت به دریای مدیترانه و دریای سرخ متصل می‌شد. هرودوت گفته‌های مصریان را دربارهٔ سفر سه ساله که آفریقا را از دریای سرخ به دلتای نیل وصل می‌کرد، ثبت نموده‌است.[۱۲۱][الف] در حدود سال ۵۰۰ قبل از میلاد، حنای دریانورد از کارتاژ، در رهنامه خود جزئیاتی دربارهٔ سفرش از طریق اقیانوس اطلس قید کرده که بیان می‌دارد او حداقل به سنگال و احتمالاً به کوه کامرون رسیده‌است؛[۱۲۳][۱۲۴] و پوتئاس یونانی، در حدود سال ۳۲۵ قبل از میلاد، سفر اکتشافی دیگری را پیرامون بریتانیای کبیر انجام داده بود. فانوس اسکندریه که به قرن سوم پیش از میلاد بازمی‌گردد، یکی از عجایب هفت‌گانه جهان به‌شمار می‌رود.[۱۲۵] در قرن دوم پیش از میلاد، بطلمیوس اسکندرانی، نقشه جهان عصر خود را ترسیم کرد، که شامل جزئیاتی از خلیج تایلند بود. کلمب در سفرهای دریایی خود از آن نقشه سود برد.[۱۲۶]

در عصر وایکینگ‌ها، آن‌ها برای مهاجرت به ایسلند، گرینلند، کانادا، و روسیه از کشتی‌های کلینکری استفاده می‌کردند. یک قطب‌نما که شمال مغناطیسی را نشان می‌دهد، در قرن اول در لانگهنگ چینی نمایان شد. اما اولین گواه استفاده از آن در سفرهای دریایی چینی به نوشته‌های ژو یو در سال ۱۱۱۵ بازمی‌گردد. «طبیعت از همه چیز» نوشته اسکندر از نکام، اولین اشاره را به کاربرد سوزن مغناطیسی در اروپا دارد، و به سال ۱۱۹۰ و استفاده از آن در میان دریانوردان بازمی‌گردد. عرض جغرافیایی (موقعیت کشتی که از صفر درجه در استوا تا ۹۰ درجه در قطب شمال و جنوب متغیر است) با استفاده از شیب‌سنج (شامل اسطرلاب، سکستانت، و چوبه یعقوب) قابل اندازه‌گیری بود، این وسیله زاویه بین افق و اجرام آسمانی مانند خورشید و ماه را اندازه‌گیری می‌کرد. اندازه‌گیری دقیق طول جغرافیایی (موقعیت کشتی از سمت غرب یا شرق نسبت به نقطه‌ای ثابت) بسیار دشوارتر بود.[۱۲۷]

نقشه جهان گراردوس مرکاتور در سال ۱۵۶۹. خط ساحلی بر قدیم، به‌طور نسبتاً دقیق نشان داده شده‌است، اگرچه عوج ترسیم این نقشه در مناطق قطبی است، و اطلاعاتی قطعی دربارهٔ قاره آمریکا وجود ندارد.

در قرن ۱۵ام، دریانوردان اروپای غربی (آغاز از پرتغال)، با استفاده از دست‌آوردهای آن دوران شامل ترجمه جدول ستارگان از متون اسلامی، بر روی قایق‌های ماهی‌گیری آفریقایی متنوع با نام‌های کاراول، شروع به انجام سفرهای دریایی اکتشافی کردند. در سال ۱۴۷۳، لوپر گونچالوز از استوا عبور کرد و نظریه ارسطو را دربارهٔ وجود حلقه‌ای آتشین که مانع از کشف نیم‌کره جنوبی می‌شود، رد نمود. بارتولومئو دیاس در سال ۱۴۸۷، دماغه امید نیک را دور زد؛ در سال ۱۴۹۸، واسکو دو گاما به مالیندی، کنیا رسید و در آنجا یک ناخدا به او نشان داد که چگونه می‌تواند از طریق بادهای موسمی به هند برسد. در سال ۱۴۹۲، کریستف کلمب از جمهوری جنوا با تخمین غلط دربارهٔ محیط زمین، سفر دریایی خود را از کادیس به جزایر قناری آغاز کرد و بعد از آن در تلاش دستیابی به شرق امپراطوری اسپانیا، وارد اقیانوس اطلس شد. به جای آن، او در جزیره‌ای در دریای کارائیب بر روی خشکی فرود آمد. مبادله کلمبی حاصل موجب معرفی سیب‌زمینی، ذرت، و فلفل تند به جهان باستان شد، درحالی که آبله سرخپوستان آمریکایی را ویران کرد. این اختلال و کاهش جمعیت امکان فتوحات سریع را برای اسپانیایی‌ها فراهم کرد و و موجب اتخاذ گسترده برده‌های آفریقایی برای کشت در مزارع تنباکو، شکر، وسمه، و پنبه شد. در سال ۱۵۱۹، خوان سباستین الکانو، کار فردیناند ماژلان را برای گردش دور جهان کامل کرد. این سفر به همراه سایر سفرهای دریایی کمک کرد تا نقشه‌های اروپاییان نسبت به گذشته بسیار دقیق تر شوند. در سال ۱۵۳۸، گراردوس مرکاتور نقشه‌ای را طراحی کرد که یاتاقان‌های ثابت (خط هم‌گوشه) را مستقیم می‌نمود. در اقیانوس منجمد شمالی، در سال ۱۵۹۴، ویلیام بارنتز، ناخدای هلندی به سوالبارد و دریای بارنتز رسید، درحالی که در جنوبگان، آنتونی دلا روشه در سال ۱۶۷۵، از همگرایی جنوبگانی عبور کرد و سه سفر جدا (یکی بریتانیایی، یکی آمریکایی، و یکی روسی) هر سه ادعا کردند که در سال ۱۸۲۰ جنوبگان را کشف نموده‌اند.[۱۲۸][۱۲۹][۱۳۰] ریشه تمام سفرهای دریایی اکتشافی به اروپا بازنمی‌گردد. اگرچه ترسیم نقشه دقیق سواحل روسیه تنها در قرن ۱۸ام آغاز شد و مجمع الجزایر سورنایا زملیا تا سال ۱۹۱۰ کشف نشده بودند،[۱۳۱] نووگرودی‌ها حد اقل از قرن ۱۳ام در حال سفر کردن در دریای سفید‌اند.[۱۳۲] با وجود اولویت طولانی مدت خودبسندگی، چین به‌طور خلاصه تحت دودمان سونگ و دودمان مغول یوآن تأسیس شد. در اوایل قرن ۱۵ام، ناوگان کشتی‌های گنج چنگ هه، بارها و بارها با ۳۷۰۰۰ نفر سوار بر ۳۱۷ کشتی، از دودمان مینگ روانه دریا شد و تا سواحل قاره آفریقا پیش رفت. سفرهای چینیان، به زودی محدود شد و در نهایت غیرقانونی گشت. مردم آسیای شرقی شکل سایر قاره‌ها را از طریق نقشه‌های متئو ریسی شناختند.

در همین حال، تعیین طول جغرافیایی شامل تقریب و حدس و گمان شد: اندازه‌گیری صحیح آن به یک ساعتی دقیق نیاز داشت که اجازه مقایسه بین ظهر کشتی و زمان دقیق یک نقطه ثابت مانند نصف‌النهار مبدأ در گرینویچ را فراهم می‌کرد. جایزه طول جغرافیایی در بریتانیا در سال ۱۷۷۳ به خاطر ساعت دریایی ساخته شده در سال ۱۷۶۱، به جان هریسون اعطا شد. جیمز کوک، در سفر دوم و سوم خود از نمونه آن استفاده کرد، و موفق به مطالعه اقیانوس آرام شد به مطالعاتی در امپراتوری روسیه، فرانسه، هلند، و ایالات متحده آمریکا الهام بخشید. تکمیل کابل تلگرافی زیردریایی، در طول کانال مانش در سال ۱۸۵۰ و ارتباطات بعدی تمام خط قرمز موجب علاقه بیشتر به دریای عمیق شد. ایده‌های جدید مبنی بر این که هیچ حیاتی در زیر ۳۰۰ فاتوم (۵۵۰ متر) امکان‌پذیر نیست در سال ۱۸۶۰ رد شد، این اتفاق زمانی روی داد که خط مدیترانه خراب و از عمقی چهار برابر بیشتر بالا کشیده شد، این خط کاملاً با حیات دریایی پوشیده شده بود.[۱۳۳] کشف زنبق دریایی توسط مایکل سارس در اعماق آبدره‌های نروژی به تلاش‌های نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا در طول دهه ۱۸۷۰ کمک کرد[۱۳۴] این به‌طور مؤثر اقیانوس‌شناسی مدرن را ایجاد کرد. از سال ۱۸۷۸ تا ۱۸۸۰، سفر وگا راه دریای شمال را تکمیل کرد و برای اولین بار تا اوراسیا ادامه یافت. در طول اواسط دهه ۱۸۹۰، فریتیوف نانسن با استفاده از کشتی طراحی شده ویژه، از یخ شمالی عبور کرد، و نشان داد که اقیانوس منجمد شمالی دریایی آزاد است. در سال ۱۸۹۸ و ۱۸۹۹، کارل چارن اشکال فراوانی از حیات را برای اولین بار در عمق ۴۰۰۰ متری از سطح اقیانوس اطلس جنوبی مطالعه نمود.

در قرن ۲۰ام، گجوا اولین کشتی بود که در سال ۱۹۰۶ از گذرگاه شمال‌غرب عبور کرد. از سال ۱۹۲۱، سازمان آب‌نگاری بین‌المللی در موناکو نقشه‌برداری از دریا را استانداردسازی کرد[۱۳۵] و از سال ۱۹۲۴، تحقیقات اکتشاف نهنگ‌ها را مطالعه نمودند، و از دریاهای اطراف جنوبگان عکس‌برداری کردند. یک شناور مخصوص قادر بود در سال ۱۹۳۰، ۴۳۴ متر بر روی کابل به داخل دریا فرورود،[۱۳۶] در دهه ۱۹۴۰، ژاک-ایو کوستو به توسعه لوازم غواصی موفق و محبوبیت غواصی زیرآبی کمک کرد. جنگ سرد و اکتشاف نفت بعدها موجب ایجاد تحقیقات دریایی عمیق‌تری شد: در سال ۱۹۶۰، بتیسکف تریسته توانست خدمه خود را ۱۰۹۱۵ متر در درازگودال ماریانا به داخل برد، و در سال ۲۰۰۶، یک غواص نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به ۶۱۰ متری سطح دریا رسید.[۱۳۷]

امروزه، سامانه موقعیت‌یاب جهانی آمریکایی با استفاده از بیش از ۳۰ ماهواره، ناوبری دقیق را امکان‌پذیر ساخته‌است.[۱۳۸] تحقیقات اقیانوس‌نگرایی بعدی شامل اشکال حیات دریایی، محافظت، محیط دریا، شیمی اقیانوس، مطالعه و مدلسازی دینامیک آب‌وهوا، مرز هوا-دریا، الگوهای آب‌وهوایی، منابع اقیانوسی، انرژی تجدیدپذیر، امواج و جریان‌ها، و طراحی و توسعه ابزار و تکنولوژی‌های جدید برای بررسی اعماق دریا می‌باشد.[۱۳۹] محققان در بررسی سطح آب‌ها از سیستم سنجش از دور مبتنی بر ماهواره، به همراه کشتی‌های تحقیقاتی، رصدخانه‌های لنگری و ماشین‌های زیردریایی مستقل، استفاده می‌کنند تا تمام بخش‌ها دریا را مطالعه و بازبینی نمایند.[۱۴۰]

تجارت[ویرایش]

راه عبور کشتی‌ها، که تراکم نسبی حمل‌ونقل تجاری را در سراسر جهان نشان می‌دهد.

تجارت آبی حداقل از زمان ظهور تمدن، و زمانی که سومریان به تمدن در سند متصل بودند، رواج داشته‌است.[۱۴۱] شناوری امکان حمل‌ونقل آسان کالاهایی مانند غذا را فراهم می‌کند، و این عامل، از مهم‌ترین موضوعات کارایی بیشتر شهرهای بزرگ جهان در کنار دریا یا رودخانه‌های متصل به دریا می‌باشد. همچنین دریا امکان حمل‌ونقل نسبتاً ایمن کالاهای لوکس را در زمان رواج راه‌زنی، فراهم می‌کند. اما، با توجه به تکمیل نبودن دانش جغرافیایی، دشواری ناوبری در اوایل، و محدودیت تکنولوژی ساخت کشتی، تجارت‌های اولیه به کابوتاژ ساحلی محدود می‌شد. برای مثال، تجارت در اقیانوس هند قرن‌ها در دیلمان (بحرین امروزی) و عدن در یمن صورت گرفت. اگرچه در برخی نقاط از هزاره اول قبل از میلاد، هندی‌ها و اعراب مهار بادهای موسمی را آموختند و توانست با سرعت و امنیت بیشتری در دریا سفر کنند؛ دریانوردان کشتی شکسته این راز را در سال ۱۱۷ پیش از میلاد به ائودوکوس از سیزیکوس یاد دادند، و برای قرن‌ها امکان تجارت مستقیم و گسترده را بین امپراتوری بطلمیوسی و بعدها مصر (استان روم) و بنادر هند فراهم کردند.

در حدود سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد، مینوسی‌ها از کرت، اولین امپراتوری دریا را تأسیس کردند، امپراتوری دریایی که به شدت به تجارت و قدرت نیروی دریایی وابسته بود.[۱۴۲] دولت‌شهرهای فنیقی‌ها و یونانیان در نهایت استعمار دوره باستان را تأسیس کردند، که از دریای آزو تا ساحل مراکش در اقیانوس اطلس کشیده شده بود.[۱۴۳] تحت سلطه رومیان، بازرگانی به رشد کردن ادامه داد. در قرون اولیه قبل از میلاد، فاصله عشایر هندی از طلای سیبری سبب شد که آن‌ها راه‌های دریایی مالزی و اندونزی بگشایند،[۱۴۴] آن‌ها را ابتدا به هندوها و سپس مسلمانان معرفی کردند. با فروپاشی امپراتوری روم تجارت در اروپا کاهش یافت، اما در سایر مکان‌ها شکوفا پیدا کرد.[۱۴۵] قوم تامیل از دودمان چوله تجارت بین دودمان تانگ، امپراتوری سریویجایا، و خلافت عباسیان را رونق داد. به دنبال فتوحات مسلمانان، اعراب بر تجارت دریایی اقیانوس هند مسلط شدند و اسلام از طریق ساحل آفریقای شرقی توسعه یافت و در نهایت به آسیای جنوب شرقی رسید.[۱۴۶] تأثیر بزرگ عصر کاوش، تبدیل شبکه‌های منطقه‌ای تجارت جهانی به یک بازار واحد بود، این اتفاق حاصل امپراطوری‌های اروپا و تاجران اهل آمستردام، لندن و سایر بندرهای اقیانوس اطلس بود. از قرن ۱۶ام تا ۱۹ام، حدود ۱۳ میلیون نفر از طریق اقیانوس اطلس به آمریکا فرستاده و به عنوان برده فروخته شدند.[۱۴۷] جایزه هیلز مخصوص بازرگانی بود که سریع‌تر از همه از اقیانوس اطلس بگذرد و در سال ۱۹۵۲ به اس‌اس ایالات متحده رسید که در سه روز و ده ساعت و چهل دقیقه توانست این مسیر را طی کند.[۱۴۸]

امروزه، حجم عظیمی از کالاها به ویژه در اطراف اقیانوس آرام و اطلس توسط دریا جابجا می‌شوند. یک مسیر اصلی تجارت از ستون‌های هرکول عبور می‌کند و با عبور از دریای مدیترانه و کانال سوئز به اقیانوس هند و تنگه مالاکا می‌رسد؛ برخی کشتی‌های تجاری نیز از کانال مانش عبور می‌کنند.[۱۴۹] مسیرهای دریایی مسیرهایی در دریای آزادند که وسایل حمل‌ونقل با روش‌های سنتی مانند بادها و جریان‌ها، از آن‌ها استفاده می‌کنند. بیش از ۶۰ درصد کانتینرهای حمل و نقل کالا در جهان از ۲۰ مسیر تجاری اصلی عبور می‌کنند.[۱۵۰] ذوب فزاینده یخ اقیانوس منجمد شمالی از سال ۲۰۰۷، کشتی‌ها را قادر ساخته‌است که در برخی ماه‌های تابستان از گذرگاه شمال‌غرب عبور کنند، و دیگر از مسیر طولانی‌تر کانال سوئز و کانال پاناما نروند.[۱۵۱] حمل‌ونقل بار به وسیله حمل‌ونقل هوایی تکمیل می‌شود، این روش فرایندی گرانتر است که اغلب برای کالاهای ارزشمند و فاسد شدنی به کار می‌رود. تجارت دریایی سالانه کالایی به ارزش بیش از ۴ هزار میلیارد دلار را حمل می‌کند.[۱۵۲]

دو نوع باربری اصلی وجود دارد، حمل بار فله یا حمل عمومی، که اکنون بیشتر در کانتینر حمل می‌شوند. کالاهای اقتصادی در شکل مایع، پودر یا ذرات در مخزن کشتی حمل می‌شوند و شامل نفت، غله، زغال‌سنگ، سنگ معدن، آهن قراضه، ماسه و شن می‌باشد. حمل معمولی اغلب شامل کالاهای تولیدی می‌شود و در بسته‌هایی حمل می‌شود که اغلب به بارکف بسته شده‌اند. قبل از کانتینرسازی در سال ۱۹۵۰، این کالاها خرد خرد بارگیری، حمل و خالی می‌شدند.[۱۵۳] استفاده از کانتینرها به‌طور قابل توجهی بهره‌وری را افزایش و هزینه حمل آن‌ها را کاهش داده‌است،[۱۵۴] همچنین اکنون در اندازه استاندارد حمل می‌شوند، و کانتینرهای دارای قفل در پایانه‌های اختصاصی، در کشتی‌های کانتینری تعبیه شده، بارگیری می‌شوند.[۱۵۵] گاراژداری حمل‌ونقل، قرارداد حمل را می‌بندد، تحویل و رسیدن آن را تنظیم می‌کند و مستندات را مدیریت می‌نماید.[۱۵۶] ایمنی حمل‌ونقل دریایی به وسیله سازمان بین‌المللی دریا تضمین می‌شود، این سازمان در لندن واقع و در سال ۱۹۵۹ تشکیل شده‌است. اهداف آن شامل توسعه و حفظ چهارچوب قانونی برای حمل‌ونقل، ایمنی دریا، نگرانی‌های محیطی، مسائل قانونی، همکاری فنی و امنیت دریایی می‌شود.[۱۵۷]

ماهی‌گیری[ویرایش]

قایق‌های بریکسهام در قرن ۱۹ام در حال ماهی‌گیری.

حدود ۴۰ هزار سال قبل، انسان در آسیای شرقی در حال فروش ماهی آب شیرین بود.[۱۵۸] ماهی‌گری با نیزه در کنار ساحل در دوران پارینه‌سنگی رواج داشت.[۱۵۹] در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، استخرهای ماهی معابد سومریان را احاطه کرده بود و متن کلاسیک چینی فان لی[۱۶۰] که به قرن پنجم قبل از میلاد نسبت داده می‌شود، اولین تلاش بر پرورش ماهی بوده‌است.[۱۶۱] یک تکه باقی‌مانده از برنامه سفر پارت‌ها در قرن اول غواصی‌های آزاد محلی برای شکار مروارید در خلیج فارس را توصیف می‌کند،[۱۶۲] و نوشته‌های اوپیان در قرن دوم به روش‌های چهارگانه اصلی ماهی‌گیری یونانیان و رومیان اشاره دارد که عبارتند از قلاب-و-طناب، ماهی‌گیری با تور، گرگور، و نیزه سه‌شاخ.[۱۶۳] قایق‌های ماه‌گریری سنتی در آب‌های نزدیک ساحل کار می‌کنند، اما در طول اواخر قرون وسطا و اوایل عصر مدرن، ماهی‌گیری در دریای آزاد (به ویژه کاد) برای توسعه‌های اقتصادی و نظامی اروپای شمالی، ایالت‌های نیو انگلند آمریکا، و کانادا اهمیت یافت.[۱۶۴] ماهی‌گیری بیش از حد در سراسر دریای شمال، موجب توسعه قایق‌های ماهی‌گیری دریای عمیق مانند قایق بریکسهام[۱۶۵] و قایق اوتر شده‌است، که به عنوان کشتی مادر کرجی‌های مخصوص ماهی‌گیری با طناب دراز می‌باشد.[۱۶۶] در قرن ۱۹ام، پیشرفت‌هایی مانند حمل‌ونقل ریلی، کنسرواسیون ماهی، و سردسازی، تا ماهی‌گیری به صنعتی کامل تبدیل شود. پیشرفت‌های سونار در طول جنگ‌های جهانی، به عنوان یابنده ماهی به کار بسته شدند، و در طول دهه ۱۹۵۰، کشتی‌های کارخانه‌ای بزرگ قادر گشتند در طول یک ساعت، برابر ماهی‌هایی که کرجی‌ها در یک فصل صید می‌کردند، صید نمایند. در دهه ۱۹۶۰، ماهیگیران اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس آرام شمالی به حداکثر بهره‌وری نزدیک بودند. بعد از این که صید ماهی‌گیران غیرمجاز از ۲۰ میلیون تن در سال ۱۹۵۰ به ۹۳٫۵ میلیون تن در دهه ۱۹۸۰ رسید، این میزان تاکنون ثابت مانده‌است.[۱۶۷] اصلاحات اقتصادی چین موجب افزایش تولیدات ماهی‌گیری از ۷ درصد کل جهان در سال ۱۹۶۱ به ۳۵ درصد در سال ۲۰۱۰ شد. مطالعه علمی پویایی جمعیت شیلات و ملی شدن آب‌های مشترک سابق، هر دو به کنار آمدن با بیش‌ازحد بهره‌برداری کردن کمک می‌کنند، اما موفقیت ماهی‌گیری تجاری مدرن به فعالیت‌های اصلاحی عظیمی نیاز دارد: سقوط شیلات کاد در اطلس شمال‌غربی به کمتر از ۱ درصد سطح تاریخی، در سال ۱۹۹۲ نیاز به یک توقف کامل از سوی کانادا داشت[۱۶۸] و چین نیز از سال ۲۰۰۰ در مناطق مورد جدال دریای جنوبی چین در حیطه ماهی‌گیری سیاست رشد صفر را اجرا کرده‌است.[۱۶۹]

کشتی تونان مارو №۲، چهار بار مورد اصابت اژدر قرار گرفت، اما هر بار تعمیر شد و بهبود یافت.[۱۷۰] این کشتی صید نهنگ ژاپنی که به روش نروژی ساخته شده بود، در طول اشغال ژاپن به دست آمریکا، نیمی از گوشت مورد نیاز کشور را تأمین کرد، و اکنون نیز فعالترین کشتی به‌شمار می‌آید. کشتی‌های مشابه صید نهنگ در اروپا از کشتی‌های صید ماهی الهام گرفته‌اند.

در سال ۲۰۰۶ تقریباً ۴۳٫۵ میلیون نفر در صید و پرورش خوراک دریایی نقش داشتند، که ۸۵ درصد آن‌ها در آسیا زندگی می‌کردند. حدوداً سه چهارم آن‌ها ماهی‌گیر و ما باقی آن‌ها آبزی‌پرور بودند.[۱۷۱] در سال ۲۰۱۲، تولید کلی ماهی، سخت‌پوستان، نرم‌تنان و سایر حیوانات آبی رکوردی در حدوداً ۱۷۴ میلیون تن به جای گذاشت، که ۱۰۰ میلیون تن آن به‌طور غیرقانونی صید شده بود. اگر ماهی پروری را نیز در نظر نگیریم، باز هم یک رکورد است،[۱۷۲] جمعیت این ماهی به‌طور چشم‌گیری تحت تأثیر چرخه ال‌نینیو قرار دارد.[۱۷۳][۱۷۴] تمایل سراسری در حال افزایش است، اما اکنون به جای صید غیرقانونی، توجه بیشتر به آب‌زی پروری در آب‌های داخلی و آبزی‌پروری در دریا می‌باشد. منطقه انحصاری اقتصادی اطراف کشورهای ساحلی تحت کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها به ایالت‌ها اجازه داده‌است که در مناطق بسیار حاصل‌خیز دریا که ۸۷ درصد برداشت سالانه را به خود اختصاص داده‌اند،[۱۷۵] سهمیه و سایر سیستم‌های مدیریتی را برقرار کنند.[۱۷۶] گاهی اوقات نتایج غم‌انگیزند (آرام در ماهی‌گیری پس از دوره جنگ جهانی اول موجب شد که در دریای شمال از سال ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۹، میزان صید دو برابر شود.[۱۷۷] ) و گاهی نیز کمتر است، لذا: دو دهه بعد، تنها ده درصد میزان کاد حداکثر باقی خواهد ماند. در حال حاضر، گونه‌هایی که بیشتر در خطرند عبارتند از شاه‌ماهی، کاد، موتوماهی، ماهی تونایاتون، ماهی کفشک، ماهی کفال، ماهی مرکب، و ماهی آزاد. تعدادی از آن‌ها مانند ماهیان شکارچی بزرگ، زیر سطوح تاریخی به خوبی باقی‌مانده‌اند.[۱۷۸]

ماهی‌گیری با تور بزرگ در حدود ۴۰۰ تن ماهی خال‌مخالی در شیلی.

بیش از ۳ میلیون کشتی مشغول به ماهی‌گیری در دریا هستند. کشتی‌های ماهی‌گیری مدرن شامل کرجی‌های ماهی‌گیری، با خدمه اندک، کرجی ماهی‌گیری استرن، کشتی‌های کارخانه‌ای طولانی، و کشتی‌های کارخانه‌ای بزرگ می‌باشند، که برای ماندن طولانی (چند هفته) در دریا تعبیه شده‌اند، و تعداد زیادی ماهی را پردازش و منجمد می‌کنند. فرایند ماهی‌گیری ممکن است ماهی‌گیری با تور بزرگ، ترال، بیل هیدرولیکی، تور گیل و ماهی‌گیری با طناب طولانی باشد. سازمان فائو توسعه ماهی‌گیری‌های محلی را تشویق می‌نماید تا غذای جوامع ساحلی تأمین شود و فقر کاهش یابد.[۱۷۹] کشتی‌های ماهی‌گیری به‌طور فزاینده با بهره بردن از سهم آب‌های بین‌المللی از آینده را به خطر می‌اندازند. اما، ماهی‌گیری صنعتی سبب تهی شدن سهم‌ها و مناطق در حال توسعه مانند دریای آفریقا شده‌است، و این موضوع آن‌ها را مجبور می‌کند تا غذای دریایی خود را از کشورهای توسعه یافته تهیه کنند.

۸۷ میلیون تن از مواد غذایی و غیر خوراکی دریایی در سال ۲۰۱۰ از طریق کشاورزی دریایی حاصل شدند. حدود ۶۰۰ گونه گیاه و حیوان پرورش یافتند، و از برخی از آن‌ها به عنوان بذر جمعیت وحشی استفاده شد. حیوانات پرورش یافته شامل ماهی، خزندگان آبی، سخت‌پوستان، نرم‌تنان، خیارهای دریایی، توتیای دریایی و چتر دریایی می‌شد.[۱۸۰] آبزی‌پروری متمرکز در دریا این مزیت را دارد که در آن‌جا غذای پلانکتونی دست‌رس پذیر است و ضایعات به‌طور طبیعی حذف می‌شوند؛[۱۸۱] در شرایطی که ضایعات زیان‌آورند، می‌توان از روش‌های چند-گونه‌ای استفاده کرد مثلاً برای غذا دادن به صدف پرورشی از ضایعات حاصل از ماهی آزاد پرورشی استفاده کرد. روش‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان نرده‌های مشبک مخصوص ماهیان را در دریای آزاد قرار داد، در آب‌های محافظتی تر نیز می‌توان از قفس استفاده کرد، و در هر مد، استخر با آب تازه پر می‌شود. می‌توان پرورش میگوی دریایی را در استخرهای کم‌عمق متصل به دریای آزاد انجام داد.[۱۸۲] می‌توان در آب طناب آویزان کرد تا به رشد جلبک‌ها و صدف‌ها کمک شود. همچنینی صدف‌ها را می‌توان در سینی‌ها یا در لوله‌های مشبک پرورش داد. خیارهای دریایی نیز در بستر دریا کشت می‌شوند.[۱۸۳] برنامه‌های تولیدمثل گرفتاری، سبب پرورش لارو شاه‌میگو شده‌است تا نوجوانان در دریا رها شوند و در مکان‌هایی مانند ایالت مین سبب کشت شاه‌میگو گردد.[۱۸۴] حداقل ۱۴۵ گونه جلبک دریایی (جلبک قرمز، سبز و قهوه‌ای) در سراسر جهان خورده می‌شود، برخی در ژاپن و سایر کشورهای آسیایی پرورش یافته‌اند؛ همچنین پتانسیل فراوانی برای کشاورزی بیشتر وجود دارد.[۱۸۵] تعداد کمی گیاه گل‌دار دریایی به عنوان غذا استفاده می‌شود اما یک نمونه سالیکورنیای اروپایی است که هم خام و هم پخته مصرف می‌شود.[۱۸۶] یکی از مشکلات اصلی پیش روی آبزی‌پروری تمایل به کشت تک بعدی و خطر مرتبط با بیماری‌های ماهیان می‌باشد. در دهه ۱۹۹۰، بیماری سبب نابودی گوش‌ماهی چینی و میگوی سفید پرورشی در چین شد، و نیاز جایگزین کردن آن با سایر گونه‌ها به وجود آمد.[۱۸۷] کشت میگو، نیز در سراسر آسیای جنوب شرقی سبب نابودی جنگل‌های کرنا شده‌است.[۱۸۸]

قانون[ویرایش]

قانون دریایی بخش مخصوصی از قوانین ملی است که در مسائل و جرم‌های مربوط به دریا به کار می‌رود، زیرا نامعلوم بودن سفرهای دریایی باعث شده‌است که دریا از عصر باستان به عنوان قلمرو قدرت واحد به حساب آید. قوانین رومی، بیزانسی، ترانی و آمالفیان تأثیر مهمی بر فرانسه، جمهوری جنوا، هانزا داشتند، که اولین دادگاه دریایی انگلیسی را تشکیل داده بودند. برخلاف سیستم کامل لا رایج انگلیسی دادگاه‌های دریایی به نظام حقوقی رومی-ژرمنی نزدیکتر بودند و آن‌ها را سواستفاده‌هایی که به انقلاب آمریکا مربوط می‌شد، ترک کردند.[۱۸۹] اتخاذ قانون اساسی ایالات متحده آمریکا قانون دریایی را دوباره وارد ایالات متحده کرد اما توجه بیشتری به محاکمه می‌شد.

قانون دریا بخش مخصوصی از بدنه حقوق بین‌الملل است که در مسائل و جرم‌های دریایی به کار می‌رود. امپراتوری‌هایی مانند امپراتوری روم و چین باستان سال‌ها حوزه قضایی بین‌المللی را ادعا می‌کردند؛ در طول قرون وسطا، جمهوری‌های دریایی ایتالیایی مانند جمهوری ونیز و جمهوری جنوا وجود ایالت‌های رقیب را به رسمیت شناختند، اما حقوق نزدیک شدن به دریا برای رفت‌وآمد را ادعا نمودند. در طول عصر اکتشاف، پرتغال و اسپانیا از قوانینی مشابه پیروی کردند. در سال ۱۶۰۹، کمپانی هند شرقی هلند،[۱۹۰] یک حقوق‌دان را استخدام کرد تا در مقابل دزدان دریایی ایستادگی کند.[۱۹۱] در نهایت دورهای سه‌گانه کنوانسیون ملل متحد در مورد دریاها قانون بین‌المللی دریا را شکل داد، اما ایالات متحده آن را به تصویب نرساند، و به جایش سیاست‌های خود را یک به یک و با بیانیه‌های رئیس‌جمهور اتخاذ نمود.

کنوانسیون حقوق دریاها در سال ۱۹۸۲ پیش‌نویس شد و در سال ۱۹۹۴ به اجرا درآمد. طبق آن، آب‌های آزاد به روی تمام کشورهای مستقل بازند، خواه ساحلی باشند و خواه محدود به خشکی، و لیستی جامع از آزادی شامل ناوبری، آزادی هوایی، قرار دادن کابل ارتباطی زیردریایی، ساختن جزایر مصنوعی، ماهی‌گیری، و تحقیقات علمی فراهم می‌کند.[۱۹۲] طبق آن آب‌های سرزمینی تا ۱۲ مایل آبی (۲۲٫۲کیلومتر) گسترش می‌یابند، که خط مبدأ آن‌ها به‌طور معمول هم ارز آب‌های سرزمینی می‌باشد. این منطقه به قوانین بین‌المللی مربوط است اما برای عبور افراد معمولی و ترانزیت آزاد می‌باشد. منطقه به هم پیوسته دور تر از ۱۲ مایل در اختیار کشتی‌های تعقیب داغ است که موظف نقض آداب و رسوم، مالیات، مهاجرت، یا قوانین آلودگی می‌باشند. یک «منطقه اقتصادی ویژه» مکان بهره‌برداری از زندگی دریایی و مواد معدنی می‌باشد که تحت نظارت ملی تا فاصله ۲۰۰ مایل دریایی (۳۷۰ کیلومتر) از خط مبدأ ادامه دارد.

کشتی‌ها در طول سفر دریایی از مناطق زمانی مختلفی عبور می‌کنند، لذا زمان دریایی که در دهه ۱۹۲۰ معرفی شده‌است، در آب‌های آزاد به کار می‌رود. هر یک از این مناطق به‌طور مساوی ۱۵ درجه طول جغرافیایی اند، عقربه ساعت در سفر به سمت غرب، به ازای هر منطقه یک ساعت جابجا می‌شود.[۱۹۳]

جنگ[ویرایش]

ارتش بیزانس، که در قرن ۹ام، در مقابل کشتی‌های شورشی از آتش یونانی استفاده می‌کند.

از آن زمان که توسعه ناوگان هماهنگ کشتی‌ها قادر به حمله‌اند، جنگ دریایی به بخش مهمی از دفاع از کشورهای دریایی تبدیل شده‌است. اولین جنگ دریایی در تاریخ مکتوب به سوپیلولیوما دوم از هیتی‌ها بازمی‌گردد که در سال ۱۲۱۰ قبل از میلاد، ناوگان قبرسی را به آتش کشید.[۱۹۴] اندکی بعد، اشغال کل شرق مدیترانه توسط ناوگان‌های مردمان دریا روی داد: در طول دوره‌ای ۵۰ ساله، حملات و تهاجم‌ها تقریباً تمام شهرهای ساحلی بین پیلوس و غزه را نابود کردند.[۱۹۵] زمانی که امپراتوری‌ها گسترش یافتند و ارتش آنان توانستند خشکی را ترک کنند، شکستن ناوگان تدارکات تاکتیکی قدرتمند شد. نبرد سالامیس در ۴۸۰ قبل از میلاد نقش تعیین‌کننده‌ای در جنگ‌های ایران و یونان داشت[۱۹۶] علت آن آسیب دیدن طبیعی نبود (اگرچه قابل توجه بود) بلکه فریب تمیستتوکلس و استراتژی برتر آتنی‌ها آنان را قادر ساخت تا کشتی‌های تدارکات را در عبور از تنگه داردانل نابود کنند، و خط عقب‌نشینی ایرانیان را ببندند.[۱۹۷] اما در طول عصر کشتی‌های چوبی، حفاظت از ناوگان‌های بزرگ کار دشواری بود و همواره احتمال شکستن آن‌ها در شرایط جوی نامساعد وجود داشت، بیشتر آن‌ها در اثر دو طوفان کامیکاز آسیب می‌دیدند که در سال ۱۲۴۷ و ۱۲۸۱ حمله مغول به ژاپن را منحل کرد.

دزد دریایی تا امروز به عنوان یک مشکل باقی‌مانده، و در محافظت ایمن هر کشتی تجاری یا پلیس خط ساحلی خسارت دیده‌اند. در گذر زمان، چین در مقابل دزدان دریایی داخلی و ژاپنی مقابله کرده‌است؛ سایر کشورها (از جمله امپراتوری روم، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا)، در عصر خود، با دزدان دریایی جنگیده‌اند تا مسیر تجارت داخلی و خارجی خود را ایمن سازند، امکان بازرسی کشتی‌های خارجی را ایجاد نموده و دزدان دریایی را تنبیه نموده‌اند. در تجارت برده نیز چنین مداخلاتی روی داده‌است.

جنگ دریایی در عصر دریانوردی: اثری از نقاشان معاصر با جنگ گراولینز در سال ۱۵۸۸، که در اثر باد پروتستان، ناوگان اسپانیایی ناپدید شد.
جنگ دریایی مدرن: اژدری که در طول حمله به پرل هاربر از سوی ژاپن به یواس‌اس وست ویرجینیا برخورد کرد.

در جهان باستان، علاوه بر نبرد سالامیس، درگیری‌های دریایی بزرگی مانند نبرد آکتیوم روی داد که موجب تأسیس امپراتوری آگوستوس شد. در عصر مدرن، جنگ‌های دریایی مهم عبارت بودند از پیروزی بریتانیا بر آرماندای اسپانیایی در سال ۱۵۸۸ و در نبرد ترافالگار،[۱۹۸] که سبب شکسته شدن تهدید حمله نیروهای جلو آمده اسپانیایی و فرانسوی شد. (برخی از مهم‌ترین جنگ‌های تاریخ چین نیز دریایی بودند ولی همه آن‌ها در رودخانه اتفاق افتادند نه دریا)

با ظهور ماشین بخار، ورقه فولادی گسترده، و مواد منفجره، کشتی‌های جنگی اروپایی در قرن ۱۹ام وارد امپریالیسم نو شدند، و امکان دسترسی آزاد به آفریقا، چین، کره و ژاپن به منظور تجارت فراهم شد. اگرچه سیاست‌های داخلی مانع مدرنیته شدن چین گشتند، نیروی دریایی آمریکا موجب ایجاد اصلاحات میجی در ژاپن شدند در طول نبرد تسوشیما در سال ۱۹۰۵ و زمانی که ژاپنی‌ها قادر به شکست قاطعانه روسیه بودند، ثمر داد.[۱۹۹] ارتش‌های بزرگ در داخل بر تلاش بر ساختن نبرناوهای غول‌پیکر تمرکز کردند، اما این کشتی‌ها در جنگ جهانی اول چندان به کار گرفته نشدند.[۲۰۰] در مقابل، یوبوت‌های آلمانی بسیار ارزان قیمت‌تر نشان دادند که زیردریاییها می‌توانند کشتی‌ها را حتی در آب‌های دشمن فلج کنند.[۲۰۱] در جنگ جهانی دوم، جنگ ضد زیردریایی در یک مبارزه سخت در نبرد آتلانتیک (۱۹۳۹-۱۹۴۵) به پیروزی رسید،[۲۰۲] اما توسعه در فیزیک کاربردی سبب شد که در دهه ۱۹۶۰ زیردریایی‌های موشک بالستیک هسته‌ای از تجهیزات پیشرفته‌ای بهره برند[۲۰۳][۲۰۴] که قادر بود سری دوم دشمنان را نیز منهدم کند. در همین حال، در جنگ مدیترانه،[۲۰۵] اقیانوس آرام[۲۰۶][۲۰۷] میدان نبرد نشان داد که نیرو هوایی توانایی غلبه بر قویترین کشتی‌ها را دارد. برنامه‌ریزی اولیه برای کاهش دائمی اندازه ارتش دریایی، در جنگ کرده امکان‌ناپذیر بود، که نیاز در حال ادامه برای جابجایی و محافظت از انسان و مواد در دریا را نشان داد. در حال حاضر، تنها، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا، و نیروی دریایی فرانسه دارای ارتش دریای آبی صحیح می‌باشند، که قادرند به ساحل دشمن دست یابند، روسیه در طول فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، توانایی خود را از دست داد و چین به سرعت در حال پیشرفت است.

سفر[ویرایش]

اگرچه استفاده از کشتی‌های شخصی کوچک در سفرهای شخصی بی شک به ما قبل تاریخ بر می‌گردد، کشتی‌های بزرگ قادر به آراستن اقیانوس به‌طور معمول برای تجارت و ماهی‌گیری بیشتر تاریخ بشر اختصاص داده شده بودند. حتی نیروهای نظامی نیز به سادگی از این ناوگان‌ها بهره می‌بردند تا از آن‌ها به عنوان کشتی سربازان استفاده کنند، همان‌طور که در عصر باستان و قرون وسطا برای بازرگانی، زیارت و گردشگری به کار می‌رفتند. جهانگردی سفرهای دریایی اکتشافی و استعمار اغلب از سوی سلطنت تدارک دیده می‌شدند، و خارج از بودجه نیروی دریایی بودند؛ در غیر این صورت، آن‌ها اغلب اجاره داده یا فروخته می‌شدند و برای حمل تدارکات به مناطق داخلی به کار می‌رفتند. خدمات اختصاصی و برنامه‌ریزی‌شده مسافران در قرون ۱۶ام یا ۱۷ام پیش‌بینی شد، اما در سال ۱۸۱۷، بلک بال اولین خط مسافرتی در اقیانوس اطلس بود. در عصر دریانوردی، طول این مسافرت‌ها بیشتر به بادهای بیش‌وز و آب‌وهوا بستگی داشت. قایق هی ساحلی در قرن ۱۸ام، موجب محبوبیت سفرهای تفریحی در بریتانیا شد در قرن بعد، استفاده از بخار سبب رونق بیشتر آن شد. در طول قرن ۱۹ام، کشتی‌های اقیانوس‌پیما دارای موتور بخار سبب اتصال شبکه ترابری ریلی جهانی شدند. در ۱۹۰۰، عبور از اقیانوس اطلس حدوداً پنج روز به طول می‌انجامید، و خطوط مسافرتی برای بردن ریباند آبی رقابت کردند، این جایزه به سریع‌ترین کشتی اقیانوس‌پیما اهدا می‌شد. از سال ۱۹۰۹، به مدت ۲۰ سال این جایزه به آرام‌اس مائورتانیا رسید که سرعتش به‌طور میانگین ۴۸٫۲۶ کیلومتر بر ساعت بود.[۲۰۸] با ظهور حمل‌ونقل هوایی ارزان و سریع، این عصر رو به تاریکی گذاشت، مخصوصاً مسیر نیویورک به پاریس در سال 1958.[۲۰۹]

دریا هنوز مهد قایقرانی تفریحی و کشتی‌های گردشگری بزرگ است. همچنین دریا مسیر پناهندگان و مهاجرت‌های اقتصادی می‌باشد، برخی از روش‌های دریایی ناامن اقدام می‌کنند و برخی به‌طور قاچاقی وارد کشتی‌های حمل‌ونقل کالا می‌شوند. برخی از شکنجه و آزار فرار می‌کنند، درحالی که بسیاری از مهاجرت‌ها دلایل اقتصادی دارند، و می‌کوشند تا به کشورهایی رسند که در نظرشان چشم‌اندازی بهتر دارند.[۲۱۰]

تفریح[ویرایش]

استفاده از دریا برای تفریح در قرن نوزدهم گسترش یافت و در قرن بیستم به صنعتی مهم تبدیل شد.[۲۱۱] فعالیت‌های تفریحی دریایی متنوع اند، و شامل سفرهای کروزینگ، قایق‌رانی، مسابقات قایق‌های موتوری،[۲۱۲] و ماهی‌گیری؛[۲۱۳] سفرهای دریایی تجاری در کشتی‌های گردشی؛[۲۱۴] و سفر بر کشتی‌های کوچک‌تر برای طبیعت‌گردی‌هایی مانند نهنگ‌نگری و پرنده‌نگری می‌باشد.[۲۱۵]

غواص اسکوبا با ماسک صورت، باله، و دستگاه تنفس در زیر آب

بسیاری از افراد از هیجان در دریا لذت می‌برند؛ کودکان در عمق کم، در آب دست و پا می‌زنند، درحالی که دیگران شنا یا در ساحل استراحت می‌کنند. همواره شرایط این‌گونه نبود، در قرن ۱۸ام، حمام دریایی به دلیل توصیه دکتر ویلیام بوچان در اروپا رونق یافت.[۲۱۶] موج‌سواری ورزشی است که در آن موج‌سوار بر روی موج سوار می‌شود، حال ممکن است تخته موج‌سواری داشته باشد، یا نه. سایر ورزش‌های آبی شامل موج‌سواری با کایت، که در آن یک کایت قدرتمند، تخته‌ای را که فردی بر آن سوار است در دریا به پیش می‌برد؛[۲۱۷] بادسواری، که در آن نیرو از طریق بادبانی ثابت تأمین می‌شود؛[۲۱۸] و اسکی روی آب که یک قایق موتوری اسکی‌باز را می‌کشد.[۲۱۹]

زیر سطح آب، غواصی آزاد ضرورتاً به مناطق کم‌عمق محدود می‌شود. غواصان مروارید به‌طور سنتی پوستشان عاری از چربی بود، در گوششان پنبه قرار می‌دادند، بینی خود را محکم می‌گرفتند و درحالی که در دستشان سبد داشتند، تا عمق ۱۲ متری پایین می‌رفتند تا صدف‌های مروارید را جمع‌آوری کنند.[۲۲۰] چشم بشر به استفاده در زیر آب عادت ندارد، اما استفاده از ماسک غواصی می‌تواند سبب بهتر شدن بینایی شود. سایر وسایل مفید عبارتند از باله‌های غواصی و لوله تنفس. وسایل اسکوبا امکان تنفس در زیر آب و ساعت‌ها ماندن را فراهم می‌کنند.[۲۲۱] عمقی که یک غواص می‌تواند بدان برسد و زمانی که می‌تواند در آن باقی بماند با افزایش فشار کاهش محدود می‌شود و برای جلوگیری از بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار لازم است غواص به سطح آب بازگردد. به غواصان تفریحی پیش‌نهاد می‌شود خود را به عمق ۳۰ متری محدود کنند زیرا پایین‌تر از ان خطر بیهوشی حاصل از نیتروژن افزایش می‌یابد. می‌توان غواصی‌های عمیق‌تر را با استفاده از تجهیزات تخصصی و تمرین انجام داد.

تولید برق[ویرایش]

اولین نیروگاه برق انرژی کشندی در جهان: نیروگاه انرژی کشندی رینس، که در سال حدوداً ۵۴۰ گیگاوات ساعت برق تولید می‌کند، حدوداً ۳ درصد کل مصرف برق بروتاین را تأمین می‌نماید. (2011)[۲۲۲]

دریا حجم عظیمی از انرژی را فراهم می‌کند که به وسیله امواج سطح دریا، جزر و مد، تفاوت‌های شوری، اختلاف دمای اقیانوسی اتفاق می‌افتد و می‌توان آن را برای تولید انرژی الکتریکی مهار کرد.[۲۲۳] اشکال انرژی پایدار شامل انرژی کشندی، انرژی جریان اقیانوسی، توان اسمزی، انرژی گرمایی اقیانوس و انرژی موج می‌باشد.[۲۲۴]

ژنراتورها از انرژی کشندی استفاده می‌کنند تا با استفاده از جریان‌های جزر و مدی الکتریسیته تولید نمایند، گاهی اوقات سدی را به کار می‌گیرند تا آب دریا را در آن ذخیره و بعداً رها نمایند. سد رانس، به طول یک کیلومتر نزدیک سن-مالو در بروتاین که در ۱۹۶۷ افتتاح شد؛ این سد حدوداً ۰٫۵ گیگاوات برق تولید می‌کند، اما از چند طرح مشابه پیروی می‌نماید.

انرژی عظیم و بسیار متنوع امواج، توانایی نابودی را به آن‌ها می‌دهد، و ساخت ماشین‌های موجی مقرون به صرفه و قابل اعتماد را مشکل می‌کند. یک نیروگاه موج تجاری کوچک با تولید ۲مگاوات، به نام «اسپری» در سال ۱۹۹۵ در اسکاتلند شمالی ساخته شد، که ۳۰۰ متر با ساحل فاصله داشت. این نیروگاه اندکی بعد به دست امواج آسیب دید و به وسیله یک طوفان نابود شد. انرژی دریایی فعلی می‌تواند بخش عظیم برق مصرفی مناطق مسکونی اطراف دریا را تأمین کند.[۲۲۵] در اصل، می‌توان آن را به وسیله توربین‌های جریان باز مهار نمود؛ سیستم‌های بستر دریا نیز وجود دارند، ولی تنها به عمق ۴۰ متری محدود می‌شوند.[۲۲۶]

انرژی بادی دریایی نیز به وسیله توربین‌های بادی داخل دریا گرفتار می‌شود؛ مزیت این توربین‌ها اینست که سرعت باد در خشکی دریا بیشتر از خشکی است، اگرچه توربین‌های بادی دریایی هزینه بر ترند. اولین مزرعه توربین بادی دریایی در سال ۱۹۹۱ در دانمارک تأسیس شد،[۲۲۷] و در سال ۲۰۱۰ ظرفیت مزارع توربین بادی دریایی اروپا به ۳ گیگاوات رسید.[۲۲۸]

نیروگاه‌های انرژی الکتریکی اغلب در ساحل یا کنار یک مدخل قرار دارند، لذا می‌توان از دریا به عنوان یک سینک گرما استفاده کرد. یک سینک گرمای خنک‌تر بازده را افزایش می‌دهد و این موضوع در نیروگاه‌های انرژی اتمی نقش بسیار مهمی دارد.[۲۲۹]

صنعت استخراج[ویرایش]

مقدار زیادی نفت خام (نفت و گاز طبیعی) در صخره‌های زیر بستر دریا وجود دارد. سکوهای نفت و دکل‌های حفاری نفت و گاز را خارج و برای انتقال به خشکی ذخیره می‌کنند. تولید و نفت و گاز در دریا به دلیل محیط دورافتاده و خشن، دشوار است.[۲۳۰] حفاری برای نفت می‌تواند تأثیراتی زیست‌محیطی برای دریا به همراه آورد. موج‌های لرزه‌ای در هنگام حفاری می‌توانند سبب شوند که حیوانات مسیر خود را گم کنند، و این موضوع احتمالاً سبب حرکت نهنگ‌ها به سمت ساحل می‌شود. مواد سمی مانند جیوه، سرب و آرسنیک ممکن است آزاد شوند. ممکن است زیرساخت‌ها آسیب بینند و نفت در دریا منتشر شود.[۲۳۱]

یک دودکش سیاه که سولفیدهای حل شده و سایر مواد معدنی را در میان آب فوق گرم آزاد می‌کند.

دریا دارای مقادیر عظیمی از مواد معدنی حل‌شده ارزشمند می‌باشد.[۲۳۲] مهم‌ترین آن‌ها، نمک دریایی است که برای موارد خوراکی و صنعتی به کار می‌رود و از زمان گذشته از طریق تبخیر آب در مناطق کم‌عمق به دست آمده‌است. برم که پس از شست‌وشوی خشکی جمع می‌شود، به‌طور اقتصادی از دریای مرده تأمین می‌شود، جایی که به میزان ۵۵۰۰۰ بخش در میلیون (پی‌پی‌ام) می‌توان آن را یافت.[۲۳۳] سایر مواد معدنی در داخل یا روی بستر دریا را می‌توان با لایروبی استخراج کرد. این روش مزایایی نسبت به استخراج از معادن روی خشکی دارد، زیرا تجهیزات مورد نیاز در این روش در کارخانه‌های کشتی‌سازی تخصصی ساخته می‌شوند و هزینه زیرساختهای آن کمتر است. معایب این روش عبارتند از مشکلاتی که از طریق امواج و جزر و مد ایجاد می‌شوند، تمایل لجن بستن حفاری‌ها، و فرسایش کوه‌های زیر آبی. همچنین خطر فرسایش ساحل و صدمات زیست‌محیطی وجود دارد.[۲۳۴] منابع سولفید کف دریا منبع بالقوه نقره، طلا، مس، روی، سرب و فلزات کم‌یاب می‌باشند که در دهه ۱۹۶۰ کشف شدند. آن‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که آب فوق گرم از منافذ زمین‌گرمایی موجود در آب عمیق به نام «دودکش سیاه» خارج می‌شوند: مواد معدنی در ارتباط با آب‌های سرد اقیانوس عمیق رسوب می‌کنند، و در اطراف منافذ فرود می‌آیند. سنگ‌های معدن بسیار با کیفیتند، ولی استخراج آن‌ها خیلی هزینه بر است.[۲۳۵] استخراج مقیاس کوچک از سطح دریای عمیق از ساحل پاپوآ گینه نو و با استفاده از ربات آغاز شده‌است، اما موانع دشوارند.[۲۳۶]

نمک‌زدایی روشی خارج کردن نمک از آب دریا است تا آب آشامیدنی مناسب برای نوشیدن و آبیاری تأمین شود. تقطیر خلأ و اسمز معکوس دو روش اصلی هستند، که مقدار زیادی انرژی را به کار می‌گیرند. نمک‌زدایی به‌طور معمول تنها در مکانی انجام می‌گیرد که آب سایر منابع اندک یا انرژی فراوان است، مثلاً مکانی که گرمای تولید شده در نیروگاه بدان راه دارد. آب شور به عنوان فراورده، دارای برخی مواد سمی است و به دریا بازمی‌گردد.[۲۳۷]

مقدار زیادی آذریخ در کف دریا و اقیانوس وجود دارد که در دمای حدود ۲ درجه سانتی‌گراد رسوب می‌کند، و به عنوان منبع بالقوه انرژی به حساب می‌آید. برخی تخمین‌ها مقدار آذریخ در دسترس را بین یک تا ۵ میلیون کیلومتر مکعب برآورد می‌کنند.[۲۳۸] همچنین روی بستر دریا کلوخ‌های منگنزی وجود دارند که از لایه‌های آهن، منگنز، و سایر هیدروکسیدهای اطراف هسته تشکیل شده‌اند. در اقیانوس آرام، این مواد ۳۰ درصد سطح عمیق اقیانوس را تشکیل می‌دهند. مواد معدنی از آب دریا رسوب می‌کنند و به آرامی رشد می‌یابند. استخراج تجاری نیکل در دهه ۱۹۷۰ مورد توجه قرار گرفت اما، به دلیل وجود منابع مناسب‌تر رها شد.[۲۳۹] در مناطق مناسب، در بستر دریا، الماس با استفاده از لوله‌های مکشی به دست می‌آید که شن ساحل را بیرون می‌کشند. در آب‌های عمیق‌تر، از خزنده‌های متحرک بستر دریا استفاده می‌شود و مواد حاصل به یک کشتی در بالا پمپ می‌گردند. در نامیبیا، اکنون بیشتر الماس‌ها به جای روش‌های معمول روی خشکی، از منابع آبی جمع‌آوری می‌شوند.[۲۴۰]

آلودگی[ویرایش]

بسیاری از مواد در اثر فعالیت بشر وارد دریا می‌شوند. مواد حاصل از احتراق سوخت‌ها، از طریق هوا جابجا می‌شوند و طریق بارندگی وارد دریا می‌گردند. خروجی‌های کشاورزی، صنعتی، فاضلابی شامل فلزات سنگین، آفت‌کش‌ها، مواد ضدعفونی‌کننده، مواد شوینده، و سایر مواد شمیایی سنتزشده می‌باشند. این مواد در پوسته سطحی و رسوب دریایی متمرکز می‌شوند. نتیجه تمام این آلودگی‌ها نامعلوم است زیرا مواد فراوانی هستند که این آلودگی را فراهم می‌کنند و تأثیر زیستی آن‌ها چندان مشخص نیست.[۲۴۱] فلزات سنگینی که بیشترین نگرانی را ایجاد می‌کنند عبارتند از مس، سرب، جیوه، کادمیم، و روی، در بدن بی‌مهرگان دریایی ذخیره می‌شوند. سپس در زنجیره غذایی به سمت بالا حرکت می‌کنند.[۲۴۲]

در برخی مکان‌ها مواد زاید حاصل از کودهای کشاورزی، اصلی‌ترین منابع آلودگی اند و تخلیه فاضلاب‌ها نیز تأثیر مشابهی دارد. مواد مغذی بیشتری که از طریق این منابع فراهم می‌شوند، می‌توانند موجب خورگی شوند. نیتروژن اغلب عامل محدودکننده در سیستم‌های دریایی است و نیتروژن اضافی شکوفایی‌های جلبکی و کشندهای سرخ را از بین می‌برند، و در نتیجه ممکن است میزان اکسیژن آب به می‌رانی کاهش یابد که حیوانات دریایی بمیرند. چنین رویدادهایی در دریای بالتیک و خلیج مکزیک مرداب ایجاد کرده‌اند. برخی شکوفایی‌های جلبکی حاصل سیانوباکتر می‌باشند و سبب می‌شوند صدف‌ها بر رویشان موادی سمی قرار دهند که حیواناتی مانند سمورهای دریایی را شکار کنند.[۲۴۳] تجهیزات هسته‌ای نیز قادرند دریا را آلوده کنند. سزیم-۱۳۷ رادیواکتیو، در طی فرایندهای هسته‌ای شلافیلد، موجب آلودگی دریای ایرلند شده‌است[۲۴۴] و گاهی حوادث هسته‌ای مانند حادثه فوکوشیما در سال ۲۰۱۱، موجب نفوذ مواد رادیواکتیو به دریا می‌شوند.[۲۴۵]

ریختن ضایعات (شامل نفت، مایعات مضر، فاضلاب و زباله) در دریا تحت نظارت حقوق بین‌الملل است. کنوانسیون لندن (۱۹۷۲)، یک توافق در سازمان ملل متحد برای ریخت ضایعات در اقیانوس است که۸۹ کشور در ۸ ژوئیه ۲۰۱۰ آن را به تصویب رساندند.[۲۴۶] مارپل ۷۳/۷۸ کنوانسیونی برای کاهش آلودگی دریا توسط کشتی‌ها می‌باشد. در ماه مه ۲۰۱۳، ۱۵۲ کشور دریایی مارپل را به تصویب رساندند.[۲۴۷]

بیشتر زباله‌های پلاستیکی شناور زیست‌فروسا نیستند، به جای آن نهایتاً با گذر زمان تا سطح مولکولی متلاشی می‌شوند. پلاستیک‌های محکم سال‌ها شناور می‌مانند.[۲۴۸] در مرکز چرخه اقیانوس آرام، یک تجمع شناور دائمی از زباله‌های پلاستیکی ایجاد شده‌است[۲۴۹] و اقیانوس اطلس نیز مسیری مشابه را پیموده‌است.[۲۵۰] پرندگان دریایی مانند آلباتروس و مرغ طوفان در هنگام جستجوی غذا به اشتباه از این زباله‌ها مصرف و پلاستیک غیرقابل هضم را در سیستم گوارش خود جمع می‌کنند. در شکم نهنگ‌ها و لاکپشت‌ها کیسه‌های پلاستیکی و طناب ماهی‌گیری یافت شده‌است. میکرو پلاستیک‌ها در آب فرومی‌روند و زندگی فیلتر فیدرهای بستر دریا را به خطر می‌اندازند.[۲۵۱]

بیشتر آلودگی نفتی دریای از شهرها و صنعت حاصل می‌شوند.[۲۵۲] نفت برای حیوانات دریایی خطرناک است. می‌تواند بال‌های پرندگان دریایی را مسدود کند، تأثیر عایقی آن‌ها و شناورزی پرندگان را کاهش دهد، یا به وسیله آن‌ها خورده شود. پستانداران دریایی کمتر در خطرند، اما ممکن است با از دست دادن عایق پوستی خود، سردشان شود، کور، کم‌آب یا مسموم شوند. با گسترش نفت، بی‌مهرگان بنتوزی غرق، ماهی‌ها مسموم، و زنجیره غذایی مختل می‌شود. در مدتی کوتاه‌تر، نشت نفت موجب کاهش و بی تعادلی جمعیت حیات‌وحش می‌شود، فعالیت‌های تفریحی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، و معیشت مردمی که زندگیشان به دریا وابسته است ویران می‌گردد.[۲۵۳] محیط دریای ویژگی پاک‌سازی خود را دارد و باکتری‌های طبیعی تلاش خواهند کرد که نفت را از دریا پاک کنند. در خلیج مکزیک، که هنوز باکتری‌های مصرف‌کننده نفت وجود دارند، در مدت چند روز نفت نشتی را مصرف می‌کنند.[۲۵۴]

مردم بومی دریا[ویرایش]

چندین گروه از عشایر بومی در دریای جنوب‌شرق آسیا در قایق زندگی و در طول روز نیازهای خود را از دریا استخراج می‌کنند. مردم بومی موکن در سواحل تایلند و میانمار و جزایر دریای آندامان زندگی می‌کنند. مردم باجائو در اصل از مجمع‌الجزایر سولو، میندانائو و بورنئو شمالی هستند.[۲۵۵] برخی کولی‌های دریایی با انجام غواصی آزاد قادرند تا عمق ۳۰ متری در آب فروروند، اگرچه بیشتر آن‌ها روش مقرر و زمینی را انتخاب می‌کنند.[۲۵۶][۲۵۷]

مردم بومی اقیانوس منجمد شمالی به عنوان قوم چوکچی، اینوئیت، اینویالوئیت، و مردم یوپیک، پستانداران دریایی مانند نهنگ‌ها را شکار می‌کنند[۲۵۸] و جزیره‌نشینان تورس استریت ادعای مالکیت دیوار بزرگ مرجانی را دارند. آن‌ها به‌طور سنتی در جزایر زندگی می‌کنند و فعالیت‌هایشان شامل شکار، ماهی‌گیری و تجارت با همسایگان در پاپوآ گینه نو و استرالیا است.[۲۵۹]

در فرهنگ[ویرایش]

اثری از آشوریه در قرن ۷۰۰ قبل از میلاد، که ماهیان و خرچنگ‌ها را در حال شنا در اطراف قایق نشان می‌دهد.

دریا با نمادهای ضد و نقیضی در فرهنگ بشر وجود دارد، هم قدرتمند است و هم آرام، هم زیباست و هم خطرناک. دریا در اسطوره‌شناسی، مذهب، ادبیات، هنر، شعر، فیلم، تئاتر و موسیقی جایگاه ویژه‌ای دارد.[۲۶۰] باستانیان به آن شخصیت داده‌اند، و اعتقاد دارند که تحت کنترل خدایی است که نیاز به آرامش دارد. همچنین دریا محل سکونت مخلوقات فوق‌العاده می‌باشد: لویاتان در کتاب مقدس،[۲۶۱] اسکولا در اساطیر یونان،[۲۶۲] ایسناده در اساطیر ژاپن،[۲۶۳] و کراکن در اساطیر اسکاندیناوی.[۲۶۴][۲۶۵](pp۲۰۶–۲۰۸) همچنین دریای در تصاویر مسیحی حایز اهمیت است، مثلاً گفته می‌شود برخی از حواریون، در دریاچه طبریه ماهی‌گیر بودند.

دریا، حیات آن و کشتی‌هایش در نقاشی‌ها به تصویر کشیده شده‌اند، که شامل نقاشی‌های ساده بر روی دیوار غارها خارج لس ایزیس در فرانسه تا ماهی مسیح و از دوچ هندریک وروم تا اوکی‌یوئه هوکوسائی و مناظر دریایی وینسلو هومر می‌شود. در طول عصر طلایی نقاشی هلند، نقاشانی مانند جان پرسلیس، هنریک دوبلز، ویلیام ون ده ولد پدر، ویلیام ون ده ولد پسر و لودف باخوئیزن دریا و قدرت ارتش دریایی هلند را در نقاشی‌های خود ستودند.[۲۶۶][۲۶۷]

موسیقی نیز از دریا الهام گرفته‌است. دریانوردان نیمه‌خوانی می‌کردند تا وظایف دشوار را آسان کنند تأثیر بر موسیقی حاصل آب آرام، امواج توفنده، و طوفان‌های دریا هستند.[۲۶۸] موسیقی سنتی مربوط به دریا شامل اپرای مرد پرنده هلندی، اثر ریشارد واگنر،[۲۶۹] لا مر اثر کلود دبوسی، آهنگ دریا اثر چارلز ویلرز استنفورد (۱۹۰۴) و نواهای ناوگان (۱۹۱۰)، تصاویر دریا (۱۸۹۹) اثر ادگارد الگار، و سمفونی دریا (۱۹۰۳–۱۹۰۹) اثر رالف وان ویلیامز می‌باشد.[۲۷۰]

دریا به عنوان یک نماد، قرن‌ها در ادبیات و شعر نقش ایفا کرده‌است. گاهی اوقات، تنها یک پس‌زمینه ملایم بوده‌است اما گاهی موضوعاتی مانند طوفان، شکستن کشتی، نبرد، مشکلات، فاجعه، دوری آرزوها، یا مرگ را بیان نموده‌است.[۲۷۱] در شعر حماسی ادیسه، که در قرن ۸ام پیش از میلاد نوشته شده‌است،[۲۷۲] هومر سفرهای دریایی ده‌ساله قهرمان یونانی، یعنی ادیسئوس را توصیف می‌کند، ادیسئوس پس از جنگی که در ایلیاد آمده‌است، مبارزات فراوانی انجام داد و با بسیاری از خطرات دریا مواجه شد.[۲۷۳][۲۷۴] دریا موضوع اصلی اشعار هایکو شاعر ژاپنی ماتسوئو باشو (۱۶۴۴–۱۶۹۴) می‌باشد.[۲۷۵] در ادبیات مدرن، رمان‌های الهام گرفته از دریا توسط ملوانانی چون هرمان ملویل،[۲۷۶] ژوزف کنراد،[۲۷۷] و هرمان ووک[۲۷۸] نوشته شده‌است. کارل گوستاو یونگ روان‌شناس بیان کرد که در تعبیر خواب، دریا ذهن ناهشیار فردی و جمعی را نمادین می‌سازد.[۲۷۹] اگرچه ریشه حیات بر زمین هنوز ناشناخته است،[۲۸۰] راشل کارسون زیست‌شناس در کتاب جهان پیرامون ما نوشته‌است، «خیلی عجیب است دریایی که زمانی آغازگاه حیات بوده‌است، اکنون به وسیله فعالیت‌های یکی از اشکال آن زندگی تهدید می‌شود. اما دریا، اگرچه به روشی نادرست تغییر کرده‌است، به وجود داشتن ادامه خواهد داد: این خود حیات است که تهدید می‌شود.»[۲۸۱]

فهرست دریاهای جهان[ویرایش]

تقسیم‌بندی بر پایه اقیانوس‌ها:

جدول مساحت دریاها[ویرایش]

رتبه اسم دریا مساحت (sq.mi) مساحت (sq.km)
۱ دریای فلیپین ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ ۵٬۱۷۷٬۷۶۲
۲ دریای کورال ۱٬۸۵۰٬۰۰۰ ۴٬۷۹۱٬۰۰۰
۳ دریای عرب ۱٬۴۹۱٬۱۳۰ ۳٬۸۶۲٬۰۰۰
۴ دریای جنوبی چین ۱٬۳۵۱٬۹۳۶ ۳٬۵۰۰٬۰۰۰
۵ دریای ودل ۱٬۰۸۱٬۵۴۸ ۲٬۸۰۰٬۰۰۰
۶ دریای کاراییب ۱٬۰۶۳٬۰۰۰ ۲٬۷۵۴٬۰۰۰
۷ دریای مدیترانه ۹۶۵٬۰۰۰ ۲٬۵۰۰٬۰۰۰
۸ دریای تاسمانی ۹۰۰٬۰۰۰ ۲٬۳۳۰٬۰۰۰
۹ دریای برینگ ۸۷۳٬۰۰۰ ۲٬۲۶۰٬۱۰۰
۱۰ خلیج بنگال ۸۳۸٬۹۷۰ ۲٬۱۷۲٬۰۰۰

اقیانوس آرام[ویرایش]

نگارهٔ ماهواره‌ای از دریاچه آرال در آسیای میانه

اقیانوس اطلس[ویرایش]

اقیانوس هند[ویرایش]

اقیانوس منجمد شمالی[ویرایش]

اقیانوس منجمد جنوبی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Pidwirny, Michael. Fundamentals of Physical Geography, 2nd ed., Ch. 8: "Introduction to the Hydrosphere". University of British Columbia (Okanagan), 2006. Accessed 26 Nov 2007.
 2. National Oceanic and Atmospheric Administration. "Then and Now: The HMS Challenger Expedition and the 'Mountains in the Sea' Expedition" at Ocean Explorer. Accessed 2 Jan 2012.
 3. هفته‌نامه امرداد، شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱، سال سیزدهم، شماره ۲۹۰، ص ۸.
 4. Reddy, M.P.M. Descriptive Physical Oceanography, p. 112. A.A. Balkema (Leiden), 2001. ISBN 90-5410-706-5. Accessed 6 Aug 2014.
 5. سازمان آب‌نگاری بین‌المللی. "Limits of Oceans and Seas (Special Publication №28) بایگانی‌شده در ۸ اکتبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine", 3rd ed. Imp. Monégasque (مونت‌کارلو), 1953. Retrieved 7 February 2010.
 6. فرهنگ انگلیسی آکسفورد, 1st ed. "sea, n." Oxford University Press (Oxford), 1911.
 7. Stow, Dorrik (2004). Encyclopedia of the Oceans. Oxford University Press. ISBN 0-19-860687-7.
 8. National Oceanic and Atmospheric Administration. "What's the Difference between an Ocean and a Sea?" in Ocean Facts. Accessed 19 Apr 2013.
 9. Nishri, A. ; Stiller, M; Rimmer, A. ; Geifman, Y. ; Krom, M. (1999). "Lake Kinneret (The Sea of Galilee): the effects of diversion of external salinity sources and the probable chemical composition of the internal salinity sources". Chemical Geology. 158 (1–2): 37–52. doi:10.1016/S0009-2541(99)00007-8. Archived from the original on 22 October 2014.
 10. American Society of Civil Engineers. The Glossary of the Mapping Sciences, p. 365. ASCE Publications, 1994. ISBN 0-7844-7570-9.
 11. Gokay, Bulent (2001). "The Politics of Caspian Oil". Palgrave Macmillan: 74. ISBN 978-0-333-73973-0. Archived from the original on 22 October 2014.
 12. Ravilious, Kate. "Most Earthlike Planet Yet Found May Have Liquid Oceans" in National Geographic. 21 Apr 2009. Accessed 10 Sept 2013.
 13. Platnick, Steven. "Visible Earth". NASA. Accessed 22 Apr 2013.
 14. Oskin, Becky. "Rare Diamond Confirms that Earth's Mantle Holds an Ocean's Worth of Water" in ساینتیفیک آمریکن. 12 Mar 2014. Accessed 13 Mar 2014.
 15. NOAA. "Lesson 7: The Water Cycle" in Ocean Explorer. Accessed 19 Apr 2013.
 16. Lee, Sidney (ed.) "Rennell, James" in the Dictionary of National Biography, Vol. 48. Smith, Elder, & Co. (London), 1896. Hosted at Wikisource.
 17. Monkhouse, F.J. Principles of Physical Geography, pp. 327–328. Hodder & Stoughton, 1975. ISBN 978-0-340-04944-0.
 18. Stewart, Robert H. Introduction To Physical Oceanography, pp. 2–3. Texas A & M University, 2008. Accessed 15 Sept. 2013.
 19. Pond, Stephen & al. Introductory Dynamic Oceanography, p. 5. Pergamon Press, 1978.
 20. Pinet, Paul. Invitation to Oceanography. West Publishing Co. (St. Paul), 1996. شابک ‎۹۷۸-۰-۳۱۴-۰۶۳۳۹-۷.
 21. Millero, Frank & al. "The Composition of Standard Seawater and the Definition of the Reference-Composition Salinity Scale" in Deep Sea Research, Part I: Oceanographic Research Papers, Vol. 55, No. 1, pp. 50–72. Jan 2008. DOI 10.1016/j.dsr.2007.10.001. Bibcode: 2008DSRI...55...50M.
 22. Swenson, Herbert. "Why is the Ocean Salty? بایگانی‌شده در ۹ فوریه ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine" US Geological Survey. Accessed 17 April 2013.
 23. Thulin, Jan & al. "Religion, Science, and the Environment Symposium V on the Baltic Sea". 2003. Hosted at Archive.org, 6 Jun 2007. Accessed 16 Apr 2013.
 24. Thunell, Robert C. ; Locke, Sharon M. ; Williams, Douglas F. (1988). "Glacio-eustatic sea-level control on Red Sea salinity". Nature. 334 (6183): 601–604. Bibcode:1988Natur.334..601T. doi:10.1038/334601a0.
 25. Gordon, Arnold. "Ocean Circulation" in The Climate System. Columbia University (New York), 2004. Accessed 6 July 2013.
 26. Jeffries, Martin. "Sea ice" in the Encyclopædia Britannica Online. Britannica Online, 2012. Accessed 21 April 2013.
 27. Russell, F.S. & al. The Seas, pp. 225–227. Frederick Warne, 1928.
 28. United States Environmental Protection Agency. Water Monitoring & Assessment, 5.2: "Dissolved Oxygen and Biochemical Oxygen Demand". 2012. Accessed Aug 7 2014.
 29. Shaffer, Gary & al. "Long-term Ocean Oxygen Depletion in Response to Carbon Dioxide Emissions from Fossil Fuels" in Nature Geoscience, Vol. 2, No. 2, pp. 105–109. 2009. DOI 10.1038/ngeo420. Bibcode 2009NatGe...2..105S.
 30. National Oceanic and Atmospheric Administration. "Ocean Waves" in the Ocean Explorer. Accessed 17 April 2013.
 31. Young, I.R. Wind Generated Ocean Waves, p. 83. Elsevier, 1999. ISBN 0-08-043317-0.
 32. Garrison, Tom. Essentials of Oceanography, 6th ed., pp. 204 ff. Brooks/Cole (Belmont), 2012. ISBN 0-321-81405-3.
 33. National Meteorological Library and Archive. "Fact Sheet 6—The Beaufort Scale". Met Office (Devon), 2010. Accessed 7 Aug 2014.
 34. Goda, Y. Random Seas and Design of Maritime Structures, pp. 421–22. World Scientific, 2000. ISBN 978-981-02-3256-6.
 35. Holliday, N.P. & al. "Were extreme waves in the Rockall Trough the largest ever recorded?" in Geophysical Research Letters, Vol. 33. 2006. L05613.
 36. Laird, Anne. "Observed Statistics of Extreme Waves". Naval Postgraduate School (Monterey), 2006. Accessed 7 Aug 2014.
 37. United States Geological Survey. "Summary". Accessed 12 Aug 2010.
 38. "Life of a Tsunami". Tsunamis & Earthquakes. US Geological Survey. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 18 April 2013.
 39. "The Physics of Tsunamis". Earth and Space Sciences. University of Washington. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 21 September 2013.
 40. "Tsunami warning system". 28 June 2009. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 October 2013.
 41. "Tsunami Programme: About Us". Intergovernmental Oceanographic Commission. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 October 2013.
 42. Our Amazing Planet staff (12 March 2012). "Deep Ocean Floor Can Focus Tsunami Waves". Livescience. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 October 2013.
 43. Berry, M. V. (2007). "Focused tsunami waves". Proceedings of the Royal Society: A. 463 (2087): 3055. doi:10.1098/rspa.2007.0051.
 44. اداره هواشناسی استرالیا of the دولت استرالیا. "Tsunami Facts and Information". Accessed 3 October 2013.
 45. "Physics of Tsunamis". National Tsunami Warning Center of the USA. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 3 October 2013.
 46. "Tides and Water Levels". NOAA Oceans and Coasts. NOAA Ocean Service Education. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 20 April 2013.
 47. "Tidal amplitudes". University of Guelph. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 12 September 2013.
 48. "Tides". Ocean Explorer. National Oceanic and Atmospheric Administration. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 20 April 2013.
 49. Eginitis, D. (1929). "The problem of the tide of Euripus". Astronomische Nachrichten. 236 (19–20): 321–328. Bibcode:1929AN....236..321E. doi:10.1002/asna.19292361904. Archived from the original on 22 October 2014. See also the commentary about this explanation in Lagrange, E. (1930). "Les marées de l'Euripe". Ciel et Terre (Bulletin of the Société Belge d'Astronomie) (به French). 46: 66–69. Bibcode:1930C&T....46...66L.
 50. "Evia Island". Chalkis. Evia.gr. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 29 June 2013.
 51. Cline, Isaac M. (4 February 2004). "Galveston Storm of 1900". National Oceanic and Atmospheric Administration. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 21 April 2013.
 52. Ahrens, C. Donald; Jackson, Peter Lawrence; Jackson, Christine E. J.; Jackson, Christine E. O. (2012). Meteorology Today: An Introduction to Weather, Climate, and the Environment. Cengage Learning. p. 283. ISBN 0-17-650039-1. Archived from the original on 22 October 2014.
 53. "Ocean Currents". Ocean Explorer. National Oceanic and Atmospheric Administration. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 19 April 2013.
 54. Pope, Vicky (2 February 2007). "Models 'key to climate forecasts'". BBC. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 8 September 2013.
 55. Cushman-Roisin, Benoit; Beckers, Jean-Marie (2011). Introduction to Geophysical Fluid Dynamics: Physical and Numerical Aspects. Academic Press. ISBN 978-0-12-088759-0.
 56. Wunsch, Carl (2002). "What is the thermohaline circulation?". Science. 298 (5596): 1179–1181. doi:10.1126/science.1079329. PMID 12424356.
 57. "Long-shore currents". Orange County Lifeguards. 2007. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 19 April 2013.
 58. "Rip current characteristics". Rip currents. University of Delaware Sea Grant College Program. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 19 April 2013.
 59. "Marine and Coastal: Bathymetry". Geoscience Australia. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 September 2013.
 60. Pidwirny, Michael (28 March 2013). "Structure of the Earth". The Encyclopedia of Earth. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 20 September 2013.
 61. Pidwirny, Michael (28 March 2013). "Plate tectonics". The Encyclopedia of Earth. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 20 September 2013.
 62. "Plate Tectonics: The Mechanism". University of California Museum of Paleontology. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 20 September 2013.
 63. "Scientists map Mariana Trench, deepest known section of ocean in the world". The Telegraph. 7 December 2011. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 24 September 2013.
 64. "Peru-Chile Trench". Encyclopedia Britannica. Britannica Online Encyclopedia. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 24 September 2013.
 65. Whittow, John B. (1984). The Penguin Dictionary of Physical Geography. Penguin Books. pp. 29, 80, 246. ISBN 978-0-14-051094-2.
 66. Monkhouse, F. J. (1975). Principles of Physical Geography. Hodder & Stoughton. pp. 280–291. ISBN 978-0-340-04944-0.
 67. "Thames Barrier engineer says second defence needed". BBC News. 5 January 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 18 September 2013.
 68. Plant, G.W. ; Covil, C.S; Hughes, R.A. ; Airport Authority Hong Kong (1998). Site Preparation for the New Hong Kong International Airport. Thomas Telford. pp. 1–4, 43. ISBN 978-0-7277-2696-4. Archived from the original on 22 October 2014.
 69. سازمان ملل متحد Office of Legal Affairs. "United Nations Convention on the Law of the Sea of 10 December 1982" at Oceans & Law of the Sea. United Nations Division for Ocean Affairs and the Law of the Sea (New York), 22 Aug 2013. Accessed 10 Aug 2014.
 70. Müller, R. Dietmar; Sdrolias, Maria; Gaina, Carmen; Steinberger, Bernhard; Heine, Christian, R. D. (2008). "Long-term sea-level fluctuations driven by ocean basin dynamics". Science. 319 (5868): 1357–1362. Bibcode:2008Sci...319.1357M. doi:10.1126/science.1151540. PMID 18323446. |first2= missing |last2= in Authors list (help); |first3= missing |last3= in Authors list (help); |first4= missing |last4= in Authors list (help); |first5= missing |last5= in Authors list (help)
 71. Bruce C. Douglas (1997). "Global sea rise: a redetermination". Surveys in Geophysics. 18 (2/3): 279–292. Bibcode:1997SGeo...18..279D. doi:10.1023/A:1006544227856.
 72. Bindoff, N. L.; Willebrand, J.; Artale, V.; Cazenave, A.; Gregory, J.; Gulev, S.; Hanawa, K.; Le Quéré, C.; Levitus, S.; Nojiri, Y.; Shum, A.; Talley, L. D.; Unnikrishnan, A. S.; Josey, S. A.; Tamisiea, M.; Tsimplis, M.; Woodworth, P. (2007). Observations: Oceanic Climate Change and Sea Level. Cambridge University Press. pp. 385–428. ISBN 978-0-521-88009-1.
 73. Meeh, Gerald A. ; Washington, Warren M. ; Collins, William D. ; Arblaster, Julie M. ; Hu, Aixue; Buja, Lawrence E. ; Strand, Warren G. ; Teng, Haiyan, G. A. (2005). "How much more global warming and sea level rise?". Science. 307 (5716): 1769–1772. Bibcode:2005Sci...307.1769M. doi:10.1126/science.1106663. PMID 15774757. |first2= missing |last2= in Authors list (help); |first3= missing |last3= in Authors list (help); |first4= missing |last4= in Authors list (help); |first5= missing |last5= in Authors list (help); |first6= missing |last6= in Authors list (help); |first7= missing |last7= in Authors list (help); |first8= missing |last8= in Authors list (help)
 74. "The Water Cycle: The Oceans". US Geological Survey. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 12 September 2013.
 75. Vesilind, Priit J. (2003). "The Driest Place on Earth". National Geographic. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 12 September 2013.
 76. "Endorheic Lakes: Waterbodies That Don't Flow to the Sea". The Watershed: Water from the Mountains into the Sea. United Nations Environment Programme. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 16 September 2013.
 77. Sarmiento, J. L.; Gruber, N. (2006). Ocean Biogeochemical Dynamics. Princeton University Press.
 78. Falkowski, P. (2000). "The Global Carbon Cycle: A Test of Our Knowledge of Earth as a System". Science. 290 (5490): 291–296. doi:10.1126/science.290.5490.291. ISSN 0036-8075.
 79. Prentice, I. C. (2001). "The carbon cycle and atmospheric carbon dioxide". Climate change 2001: the scientific basis: contribution of Working Group I to the Third Assessment Report of the Intergouvernmental Panel on Climate Change / Houghton, J. T. [ed.] Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 26 September 2012.
 80. "Ocean Acidity". U.S. EPA climate change web site. EPA. 13 September 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 1 November 2013. External link in |work= (help)
 81. Feely, R. A.; et al. (July 2004). "Impact of Anthropogenic CO2 on the CaCO3 System in the Oceans". Science. 305 (5682): 362–366. Bibcode:2004Sci...305..362F. doi:10.1126/science.1097329. PMID 15256664. Archived from the original on 22 October 2014.
 82. Zeebe, R. E.; Zachos, J. C.; Caldeira, K.; Tyrrell, T. (4 July 2008). "OCEANS: Carbon Emissions and Acidification". Science. 321 (5885): 51–52. doi:10.1126/science.1159124. PMID 18599765.
 83. Gattuso, J. -P.; Hansson, L. (15 September 2011). Ocean Acidification. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-959109-1. OCLC 730413873. Archived from the original on 22 October 2014.
 84. Pinet, Paul R. (1996). Invitation to Oceanography. West Publishing Company. pp. 126, 134–135. ISBN 978-0-314-06339-7. Archived from the original on 22 October 2014.
 85. "What is Ocean Acidification?". NOAA PMEL Carbon Program. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 15 September 2013.
 86. Orr, James C.; et al. (2005). "Anthropogenic ocean acidification over the twenty-first century and its impact on calcifying organisms" (PDF). Nature. 437 (7059): 681–686. Bibcode:2005Natur.437..681O. doi:10.1038/nature04095. PMID 16193043. Archived (PDF) from the original on 25 June 2008. Retrieved 20 October 2014.
 87. "Ocean acidification". Department of Sustainability, Environment, Water, Population & Communities: Australian Antarctic Division. 28 September 2007. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 17 April 2013.
 88. Hönisch, Bärbel; Ridgwell, Andy; Schmidt, Daniela N.; Thomas, E.; Gibbs, S. J.; Sluijs, A.; Zeebe, R.; Kump, L.; Martindale, R. C.; Greene, S. E.; Kiessling, W.; Ries, J.; Zachos, J. C.; Royer, D. L.; Barker, S.; Marchitto, T. M.; Moyer, R.; Pelejero, C.; Ziveri, P.; Foster, G. L.; Williams, B. (2012). "The Geological Record of Ocean Acidification". Science. 335 (6072): 1058–1063. Bibcode:2012Sci...335.1058H. doi:10.1126/science.1208277. PMID 22383840.
 89. Gruber, N. (18 April 2011). "Warming up, turning sour, losing breath: ocean biogeochemistry under global change". Philosophical Transactions of the Royal Society A: Mathematical, Physical and Engineering Sciences. 369 (1943): 1980–1996. doi:10.1098/rsta.2011.0003.
 90. "Profile". Department of Natural Environmental Studies: University of Tokyo. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 26 September 2013.
 91. Mann, Nicholas H. (2005). "The third age of phage". PLoS Biology. 3 (5): 753–755. doi:10.1371/journal.pbio.0030182. PMC 1110918. PMID 15884981.
 92. Levinton, Jeffrey S. (2010). "18. Fisheries and Food from the Sea". Marine Biology: International Edition: Function, Biodiversity, Ecology. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-976661-1.
 93. Kindersley, Dorling (2011). Illustrated Encyclopedia of the Ocean. Dorling Kindersley. ISBN 978-1-4053-3308-5.
 94. Spalding MD and Grenfell AM (1997). "New estimates of global and regional coral reef areas". Coral Reefs. 16 (4): 225. doi:10.1007/s003380050078.
 95. Neulinger, Sven (2008–2009). "Cold-water reefs". CoralScience.org. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 22 April 2013.
 96. Yool, Andrew; Tyrrell, Toby (2003). "Role of diatoms in regulating the ocean's silicon cycle". Global Biogeochemical Cycles. 17 (4): 1103–1124. Bibcode:2003GBioC..17.1103Y. doi:10.1029/2002GB002018. Archived from the original (PDF) on 22 October 2014.
 97. van der Heide, T. ; van Nes, E. H. ; van Katwijk, M. M. ; Olff, H. ; Smolders, A. J. P. (2011). Romanuk, Tamara, ed. "Positive feedbacks in seagrass ecosystems: evidence from large-scale empirical data". PLoS ONE. 6 (1): e16504. Bibcode:2011PLoSO...616504V. doi:10.1371/journal.pone.0016504.
 98. "Mangal (Mangrove)". Mildred E. Mathias Botanical Garden. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 11 July 2013.
 99. "Coastal Salt Marsh". Mildred E. Mathias Botanical Garden. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 11 July 2013.
 100. "Facts and figures on marine biodiversity". Marine biodiversity. UNESCO. 2012. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 11 July 2013.
 101. Voss, Maren; Bange, Hermann W. ; Dippner, Joachim W. ; Middelburg, Jack J. ; Montoya, Joseph P. ; Ward, Bess (2013). "The marine nitrogen cycle: recent discoveries, uncertainties and the potential relevance of climate change". Philosophical Transactions of the Royal Society B. 368 (1621): 20130121. doi:10.1098/rstb.2013.0121.
 102. Thorne-Miller, Boyce (1999). The Living Ocean: Understanding and Protecting Marine Biodiversity. Island Press. p. 2. ISBN 978-1-59726-897-4. Archived from the original on 22 October 2014.
 103. Thorne-Miller, Boyce (1999). The Living Ocean: Understanding and Protecting Marine Biodiversity. Island Press. p. 88. ISBN 978-1-59726-897-4. Archived from the original on 22 October 2014.
 104. Kingsford, Michael John. "Marine ecosystem: Plankton". Encyclopedia Britannica. Britannica Online Encyclopedia. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 14 July 2013.
 105. Walrond, Carl. "Oceanic Fish". The Encyclopedia of New Zealand. New Zealand Government. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 14 July 2013.
 106. Steele, John H.; Thorpe, Steve A.; Turekian, Karl K. (eds.) (2010). Marine Ecological Processes: A Derivative of the Encyclopedia of Ocean Sciences. Academic Press. p. 316. ISBN 978-0-12-375724-1. Archived from the original on 22 October 2014.
 107. "Invasive species". Water: Habitat Protection. Environmental Protection Agency. 6 March 2012. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 17 September 2013.
 108. Sedberry, G. R. ; Musick, J. A. (1978). "Feeding strategies of some demersal fishes of the continental slope and rise off the Mid-Atlantic Coast of the USA". Marine Biology. 44 (44): 357–375. doi:10.1007/BF00390900.
 109. Committee on Biological Diversity in Marine Systems, National Research Council (1995). "Waiting for a whale: human hunting and deep-sea biodiversity". Understanding Marine Biodiversity. National Academies Press. ISBN 978-0-309-17641-5. Archived from the original on 22 October 2014.
 110. University of Wollongong. "Skeleton Reveals Lost World Of 'Little People'". Hosted at ScienceDaily. 28 October 2004. Accessed 29 July 2014.
 111. Carter, Robert. A Companion to the Archaeology of the Ancient Near East, Ch. 19: "Watercraft", pp. 347 ff. Wiley-Blackwell (Chichester), 2012. ISBN 978-1-4051-8988-0. Accessed 8 Feb 2014.
 112. Rao, S.R. Lothal in the Archaeological Survey of India, pp. 27 f. 1985.
 113. Hage, P.; Marck, J. (2003). "Matrilineality and Melanesian Origin of Polynesian Y Chromosomes". Current Anthropology. 44 (S5): S121. doi:10.1086/379272.
 114. Kayser, M.; Brauer, S.; Cordaux, R.; Casto, A.; Lao, O.; Zhivotovsky, L. A.; Moyse-Faurie, C.; Rutledge, R. B.; Schiefenhoevel, W.; Gil, D.; Lin, AA; Underhill, PA; Oefner, PJ; Trent, RJ; Stoneking, M. (2006). "Melanesian and Asian origins of Polynesians: mtDNA and Y chromosome gradients across the Pacific". Molecular Biology and Evolution. 23 (11): 2234–2244. doi:10.1093/molbev/msl093. PMID 16923821.
 115. Su, B.; Jin, L.; Underhill, P.; Martinson, J.; Saha, N.; McGarvey, S. T.; Shriver, M. D.; Chu, J.; Oefner, P.; Chakraborty, R.; Deka, R. (2000). "Polynesian origins: Insights from the Y chromosome". PNAS. 97 (15): 8225–8228. doi:10.1073/pnas.97.15.8225. Archived from the original on 22 October 2014.
 116. Bellwood, Peter (1987). The Polynesians – Prehistory of an Island People. Thames and Hudson. pp. 45–65. ISBN 0-500-27450-9.
 117. Clark, Liesl (15 February 2000). "Polynesia's Genius Navigators". NOVA. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 10 May 2013.
 118. Kirch, Patrick. Hawaiki, p. 80. Cambridge University Press (Cambridge), 2001. ISBN 978-0-521-78309-5.
 119. Hunt, Terry & al. The Statues that Walked: Unraveling the Mystery of Easter Island. Free Press, 2011. ISBN 1-4391-5031-1.
 120. Lowe, David. "Polynesian settlement of New Zealand and the Impacts of Volcanism on Early Maori Society: an Update", p. 142, in Guidebook for Pre-conference North Island Field Trip A1 ‘Ashes and Issues’. Nov 2008. ISBN 978-0-473-14476-0. Accessed 18 Jan 2010.
 121. Herodotus. Ἱστορίαι [The Histories], IV.42. c. 420 BC. (یونانی باستان)
 122. Tozer, Henry F. (1997). History of Ancient Geography, pp. 189 f. Biblo & Tannen, 1997. ISBN 0-8196-0138-1.
 123. Harden, Donald. The Phoenicians, p. 168. Penguin (Harmondsworth), 1962. Reprinted 1971.
 124. Warmington, Brian H. Carthage, p. 79. Penguin (Harmondsworth), 1960. Reprinted 1964.
 125. Mckenzie, Judith (2007). Architecture of Alexandria and Egypt 300 B.C A.D 700. Yale University Press. p. 41. ISBN 978-0-300-11555-0. Archived from the original on 22 October 2014.
 126. Jenkins, Simon (1992). "Four Cheers for Geography". Geography. 77 (3): 193–197. JSTOR 40572190.
 127. Sobel, Dava. Longitude: The True Story of a Lone Genius Who Solved the Greatest Scientific Problem of His Time. Walker, 1995.
 128. U.S. Antarctic Program External Panel. "Antarctica —past and present". NSF. Archived from the original (PDF) on 22 October 2014. Retrieved 2007-11-14.
 129. Guy G. Guthridge. "Nathaniel Brown Palmer". NASA. Archived from the original on 2 February 2006. Retrieved 2007-11-14.
 130. Palmer Station. ucsd.edu
 131. Sverdlov, Leonid (27 November 1996). "Russian naval officers and geographic exploration in Northern Russia (18th through 20th centuries)". Arctic Voice No. 11. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 12 September 2013.
 132. "Зацепились за Моржовец" (به Russian). Русское географическое общество. 2012. Archived from the original on 21 December 2012. Retrieved 5 March 2012.
 133. Rozwadowski, Helen. Fathoming the Ocean: The Discovery and Education of the Deep Sea, pp. 141 ff. Harvard University Press (Cambridge), 2005. Accessed 9 Aug 2014.
 134. Rozwadowski (2005), {{{1}}}
 135. سازمان آب‌نگاری بین‌المللی. Official website. 15 March 2013. Accessed 14 Sept 2013.
 136. "Underwater Exploration—History, Oceanography, Instrumentation, Diving Tools and Techniques, Deep-sea Submersible Vessels, Key Findings in Underwater Exploration, Deep-sea Pioneers" in the Science Encyclopedia. Net Industries. Accessed 15 Sept 2013.
 137. Logico, Mark G. (8 April 2006). "Navy Chief Submerges 2,000 Feet, Sets Record". America's Navy. United States Navy. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 12 September 2013.
 138. BBC. "A History of Navigation". Accessed 13 Sept 2013.
 139. "Research topics". Scripps Institution of Oceanography. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 16 September 2013.
 140. "Research at Sea". National Oceanography Centre. 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 20 September 2013.
 141. Gosch, Stephen S. & al. Premodern Travel in World History. Taylor & Francis, 2007. ISBN 0-203-92695-1.
 142. Hägg, R. & al. The Minoan Thalassocracy: Myth and Reality. (Stockholm), 1994.
 143. Greer, Thomas & al. A Brief History of the Western World, p. 63. Thomson Wadsworth, 2004. ISBN 978-0-534-64236-5.
 144. Shaffer, Lynda. "Southernization" in Agricultural and Pastoral Societies in Ancient and Classical History. Temple University Press, 2001. ISBN 1-56639-832-0.
 145. Curtin, Philip D. (1984). Cross-Cultural Trade in World History. Cambridge University Press. pp. 88–104. ISBN 978-0-521-26931-5. Archived from the original on 22 October 2014.
 146. Tibbets, Gerald Randall (1979). A Comparison of Medieval Arab Methods of Navigation with Those of the Pacific Islands. Coimbra.
 147. Kubetzek, Kathrin; Kant, Karo (2012). The Atlantic Slave Trade: Effects on Africa. GRIN Verlag. p. 1. ISBN 978-3-656-15818-9. Archived from the original on 22 October 2014.
 148. Smith, Jack (1985). "Hales Trophy, won in 1952 by SS United States remains at King's Point as Challenger succumbs to the sea". Yachting (November): 121. Archived from the original on 22 October 2014.
 149. Halpern, Benjamin S. ; Walbridge, Shaun; Selkoe, Kimberly A. ; Kappel, Carrie V. ; Micheli, Fiorenza; D'Agrosa, Caterina; Bruno, John F. ; Casey, Kenneth S. ; Ebert, Colin; Fox, Helen E. ; Fujita, Rod; Heinemann, Dennis; Lenihan, Hunter S. ; Madin, Elizabeth M. P. ; Perry, Matthew T. ; Selig, Elizabeth R. ; Spalding, Mark; Steneck, Robert; Watson, Reg (2008). "A global map of human impact on marine ecosystems". Science. 319 (5865): 948–952. Bibcode:2008Sci...319..948H. doi:10.1126/science.1149345. PMID 18276889. Archived from the original (PDF) on 22 October 2014.
 150. "Trade routes". World Shipping Council. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 April 2013.
 151. Roach, John (17 September 2007). "Arctic Melt Opens Northwest Passage". National Geographic. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 17 September 2013.
 152. "Global trade". World Shipping Council. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 April 2013.
 153. Joint Chief of Staff (31 August 2005). "Bulk cargo". Department of Defense Dictionary of Military and Associated Terms. Washington DC: Department of Defense. p. 73. Archived from the original (PDF) on 22 October 2014. Retrieved 24 April 2013.
 154. Reed Business Information (22 May 1958). "News and Comments". The New Scientist. 4 (79): 10. Archived from the original on 22 October 2014. |chapter= ignored (help)
 155. Sauerbier, Charles L. ; Meurn, Robert J. (2004). Marine Cargo Operations: a guide to stowage. Cambridge, Md: Cornell Maritime Press. pp. 1–16. ISBN 0-87033-550-2.
 156. "Freight forwarder". Random House Unabridged Dictionary. Random House. 1997. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 24 April 2013.
 157. "Introduction to IMO". International Maritime Organization. 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 14 September 2013.
 158. Hu, Y. & al. "Stable Isotope Dietary Analysis of the Tianyuan 1 Early Modern Human" in Proceedings of the National Academy of Sciences, Vol. 106, No. 27, pp. 10 971–10 974. Jul 2009. Bibcode 2009PNAS..10610971H. DOI 10.1073/pnas.0904826106. ISSN 0027-8424. PMC 2706269. PMID 19581579.
 159. Guthrie, Dale. The Nature of Paleolithic Art, p. 298. University of Chicago Press (Chicago), 2005. ISBN 0-226-31126-0.
 160. 范蠡 [Fan Li]. 《養魚經》 or 《养鱼经》 [Yǎngyú Jīng, "The Fish-Breeding Classic"]. c. 475 BC. (چینی)
 161. Nash, Colin. The History of Aquaculture, pp. 26 ff. Blackwell Publishing (Danvers), 2011. Accessed 12 Aug 2014.
 162. Ἰσίδωρος Χαρακηνός [ایزیدور خاراکسی]. Τὸ τῆς Παρθίας Περιηγητικόν [Tò tēs Parthías Periēgētikón, A Journey around Parthia]. c. 1st century AD (یونانی باستان) in Ἀθήναιος [Athenaeus]. Δειπνοσοφισταί [Deipnosophistaí, The Dinner Experts], Book III, 93E. c. 3rd century (یونانی باستان) Trans. Charles Burton Gulick as [۱].html#p403 Athenaeus, Vol. I, p. 403.] Harvard University Press (Cambridge), 1927. Accessed 13 Aug 2014.
 163. Ὀππιανός [Oppian]. Ἁλιευτικά [Halieutiká, The Halieutics]. c. 180. Trans. John Jones as Oppian's Halieuticks, Part II: "Of the Fishing of the Ancients", Book III, ll. 103–132. Rob. Shippen (Oxford), 1722.
 164. Kurlansky, Mark. Cod: A Biography of the Fish That Changed the World. Walker (New York), 1997. ISBN 0-8027-1326-2.
 165. Trinity Sailing Foundation. Sailing Trawlers. Issuu (Brixham), 2014. Accessed 12 Aug 2014.
 166. Kunzig, Robert. "Twilight of the Cod" in Discover, Vol. 52. April 1995. Accessed 1 May 2012.
 167. Granger, R. & al. The State of World Fisheries and Aquaculture, pp. 3 ff. FAO Fisheries and Aquaculture Department (Rome), 2012. ISBN 978-92-5-107225-7. ISSN 1020-5489. Accessed 12 Aug 2014.
 168. Hamilton, Lawrence & al. "Outport Adaptations: Social Indicators through Newfoundland's Cod Crisis" in Human Ecology Review, Vol. 8, No. 2, 1–11. 2001.
 169. Hou Qiang. "China starts annual South China Sea fishing ban". Xinhua (Beijing), 16 May 2013. Accessed 13 Aug 2014.
 170. Hackett, Bob & al. "Tonan Maru No. 2: Tabular Record of Movement" at Yusosen! Stories and Battle Histories of the IJN's Oilers & Tanker Fleet. 2014. Accessed 13 Aug 2014.
 171. Farmer, Tina. "[www.fao.org/fishery/topic/13827/en Topics Fact Sheet: Fishing People]". FAO Fisheries and Aquaculture Department (Rome), 2014. Accessed 10 Aug 2014.
 172. Statistics and Information Service. "Overview: Major Trends and Issues" بایگانی‌شده در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۱ توسط Archive-It. FAO Fisheries and Aquaculture Department (Rome), 2012. Accessed 10 Aug 2014.
 173. Watson, Reg & al. "Systematic Distortions in World Fisheries Catch Trends", Figure 1, in Nature, Vol. 414, No. 6863, pp. 534–536. 29 Nov 2001. DOI 10.1038/35107050. Accessed 10 Aug 2014.
 174. "[www.peruthisweek.com/news-peruvian-fisheries-production-up-dramatically-102012 Peruvian Fisheries' Production Up Dramatically]" in Peru This Week. 17 Jan 2014. Accessed 13 Aug 2014.
 175. Evans, Michael. "Fishing" at Earth Times. 3 June 2011. Accessed 23 April 2013.
 176. "Fisheries: Latest data". GreenFacts. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 23 April 2013.
 177. Myers, Ransom A.; Worm, Boris (2003). "Rapid worldwide depletion of predatory fish communities". Nature. 423 (6937): 280–283. doi:10.1038/nature01610. ISSN 0028-0836.
 178. Charles Clover (2008). The End of the Line: How Overfishing is Changing the World and what We Eat. University of California Press. ISBN 978-0-520-25505-0. OCLC 67383509. Archived from the original on 22 October 2014.
 179. Béné, C. ; Macfadyen, G. ; Allison, E. H. (2007). Increasing the contribution of small-scale fisheries to poverty alleviation and food security. Fisheries Technical Paper. No. 481. FAO. ISBN 978-92-5-105664-6. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 24 April 2013.
 180. The State of World Fisheries and Aquaculture 2012. FAO Fisheries and Aquaculture Department. 2012. ISBN 978-92-5-107225-7. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 23 April 2013.
 181. Soto, D. (ed.) (2009). Integrated mariculture. Fisheries and Aquaculture Technical Paper. No. 529. FAO. ISBN 978-92-5-106387-3. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 April 2013.
 182. "About shrimp farming". Shrimp News International. Archived from the original on 1 February 2010. Retrieved 25 April 2013.
 183. "Sea cucumber ranching improves livelihoods". WorldFish. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 April 2013.
 184. Anderson, Genny (15 June 2009). "Lobster mariculture". Marine Science. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 April 2013.
 185. Winterman, Denise (30 July 2012). "Future foods: What will we be eating in 20 years' time?". BBC. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 24 April 2013.
 186. "Samphire". BBC: Good Food. Archived from the original on 27 May 2007. Retrieved 24 April 2013.
 187. "An Overview of China's Aquaculture", p. 6. Netherlands Business Support Office (Dalien), 2010. Accessed 13 Aug 2014.
 188. Black, K.D. "Environmental, economic and social impacts of mariculture" in Encyclopedia of Ocean Sciences, pp. 1578-1584. Academic Press, 2001.
 189. Jefferson, Thomas & al. "A Declaration by the Representatives of the United States of America, in General Congress Assembled". John Dunlap (Philadelphia), 1776.
 190. Grotius, Hugo. Mare Liberum ["The Free Sea"]. 1609. (لاتین)
 191. Bynkershoek, Cornelius. De dominio maris ["On the Dominion of the Sea"]. 1702. (لاتین)
 192. United Nations Convention on the Law of the Sea (1982), §87(1).
 193. Dutton, Benjamin (2004). Dutton's Nautical Navigation (15 ed.). Naval Institute Press. pp. 260–265.
 194. Grant, R.G. Battle at Sea: 3,000 Years of Naval Warfare. 2008. Accessed 10 Aug 2010.
 195. Drews, Robert. The End of the Bronze Age: Changes in Warfare and the Catastrophe ca. 1200 B.C.. 1993.
 196. Strauss, Barry. The Battle of Salamis: The Naval Encounter that Saved Greece—and Western Civilization, p. 26. Simon & Schuster, 2004. ISBN 0-7432-4450-8.
 197. Herodotus. Ἱστορίαι [The Histories], VIII.  97. c. 420 BC. (یونانی باستان)
 198. Fremont-Barnes, Gregory; Hook, Christa (2005). Trafalgar 1805: Nelson's Crowning Victory. Osprey Publishing. p. 1. ISBN 1-84176-892-8.
 199. Sterling, Christopher. Military Communications: From Ancient Times to the 21st Century, p. 459. ABC-CLIO, 2008. ISBN 1-85109-732-5.
 200. Campbell, John. Jutland: An Analysis of the Fighting, p. 2. Lyons Press, 1998. ISBN 1-55821-759-2.
 201. Helgason, Guðmundur. "Finale" at Uboat.net. Accessed 13 Sept 2013.
 202. Bennett, William. America: The Last Best Hope, Vol. 2: From a World at War to the Triumph of Freedom 1914—1989, p. 301. Nelson Current, 2007. ISBN 978-1-59555-057-6.
 203. BBC. "Q&A: Trident Replacement". 22 Sept 2010. Accessed 15 Sept 2013.
 204. California Center for Military History. "Submarines of the Cold War". Accessed 15 Sept 2013.
 205. Simpson, Michael. A Life of Admiral of the Fleet Andrew Cunningham: A Twentieth-Century Naval Leader, p. 74. Routledge, 2004. ISBN 978-0-7146-5197-2.
 206. Crocker, H.W. III. Don't Tread on Me: A 400-Year History of America at War, pp. 294 ff. Three Rivers Press, 2006. ISBN 978-1-4000-5364-3.
 207. Thomas, Evan. Sea of Thunder, pp. 3 f. Simon & Schuster, 2007. ISBN 0-7432-5222-5.
 208. Lickorish, Leonard & al. Introduction to Tourism, p. 16. Butterworth–Heinemann (Oxford), 1997. Accessed 8 Aug 2014.
 209. Hazbun, Waleed. "The East as an Exhibit: Thomas Cook & Son and the Origins of the International Tourism Industry in Egypt", p. 5, in The Business of Tourism: Place, Faith, and History. University of Pennsylvania Press (Philadelphia), 2007. Accessed 8 Aug 2014.
 210. "No evidence to support Foreign Minister Bob Carr's economic migrants claims". ABC News. 15 August 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 21 August 2013.
 211. "The voice of the recreational marine industry worldwide". International Council of Marine Industry Associations. 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 25 April 2013.
 212. "Yachting". YachtingMagazine.com. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 17 September 2013.
 213. Aas, Øystein (ed.) (2008). Global Challenges in Recreational Fisheries. John Wiley and Sons. p. 5. ISBN 0-470-69814-4.
 214. Dowling, Ross Kingston (ed.) (2006). Cruise Ship Tourism. CABI. p. 3. ISBN 1-84593-049-5.
 215. Cater, Carl; Cater, Erlet (2007). Marine Ecotourism: Between the Devil and the Deep Blue Sea. CABI. p. 8. ISBN 1-84593-260-9.
 216. "Health Benefits of Sea Bathing". MedClick. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 July 2013.
 217. Nickel, Christoph; Zernial, Oliver; Musahl, Volker; Hansen, Ute; Zantop, Thore; Petersen, Wolf (2004). "A prospective study of kitesurfing injuries". American Journal of Sports Medicine. 32 (4): 921–927. doi:10.1177/0363546503262162. PMID 15150038.
 218. "The disciplines of windsurfing". World of Windsurfing. 15 April 2013. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 July 2013.
 219. "Water skiing disciplines". ABC of Skiing. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 July 2013.
 220. Catelle, W. R. (1907). "Methods of Fishing". The Pearl: Its Story, Its Charm, and Its Value. J. B. Lippincott. p. 171. Archived from the original on 22 October 2014.
 221. US Navy Diving Manual, 6th revision. US Naval Sea Systems Command. 2006. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 4 May 2013.
 222. Ovdak, Alla & al. "Offshore Wind Energy in France". Oct 2013. Accessed 31 July 2014.
 223. "Ocean Energy". Ocean Energy Systems. 2011. Archived from the original on 22 October 2014. Retrieved 5 July 2013.
 224. Cruz, João (2008). Ocean Wave Energy – Current Status and Future Perspectives. Springer. p. 2. ISBN 3-540-74894-6.
 225. US Department of the Interior (May 2006). "Ocean Current Energy Potential on the U.S. Outer Continental Shelf" (PDF). Archived from the original (PDF) on 16 May 2011. Retrieved 8 May 2013.
 226. Ponta, F. L. ; Jacovkis, P. M. (2008). "Marine-current power generation by diffuser-augmented floating hydro-turbines". Renewable Energy. 33 (4): 665–673. doi:10.1016/j.renene.2007.04.008.
 227. Environmental and Energy Study Institute (October 2010). "Offshore Wind Energy" (PDF). Retrieved 8 May 2013.
 228. Tillessen, Teena (2010). "High demand for wind farm installation vessels". Hansa International Maritime Journal. 147 (8): 170–171.
 229. "Cooling power plants". World Nuclear Association. 1 September 2013. Retrieved 14 September 2013.
 230. Lamb, Robert (2011). "How offshore drilling works". HowStuffWorks. Retrieved 6 May 2013.
 231. Horton, Jennifer (2011). "Effects of offshore drilling: energy vs. environment". HowStuffWorks. Retrieved 6 May 2013.
 232. "Chemistry: Mining the Sea". Time. 15 May 1964. Retrieved 25 April 2013.
 233. Al-Weshah, Radwan A. (2000). "The water balance of the Dead Sea: an integrated approach". Hydrological Processes. 14 (1): 145–154. Bibcode:2000HyPr...14..145A. doi:10.1002/(SICI)1099-1085(200001)14:1<145::AID-HYP916>3.0.CO;2-N.
 234. Nurok, G. A. ; Bubis, I. V. (1970–1979). "Mining, Undersea". The Great Soviet Encyclopedia, 3rd Edition. Retrieved 6 May 2013.
 235. Kohl, Keith (2013). "Underwater Mining Companies". Wealth Daily. Retrieved 6 May 2013.
 236. Miner, Meghan (1 February 2013). "Will Deep-sea Mining Yield an Underwater Gold Rush?". National Geographic. Retrieved 6 May 2013.
 237. Hamed, Osman A. (2005). "Overview of hybrid desalination systems – current status and future prospects". Desalination. 186: 207–214. doi:10.1016/j.desal.2005.03.095.
 238. Milkov, A. V. (2004). "Global estimates of hydrate-bound gas in marine sediments: how much is really out there?". Earth-Science Review. 66 (3–4): 183–197. Bibcode:2004ESRv...66..183M. doi:10.1016/j.earscirev.2003.11.002.
 239. Achurra, L. E. ; Lacassie, J. P. ; Le Roux, J. P. ; Marquardt, C. ; Belmar, M. ; Ruiz-del-solar, J. ; Ishman, S. E. (2009). "Manganese nodules in the Miocene Bahía Inglesa Formation, north-central Chile: petrography, geochemistry, genesis and palaeoceanographic significance". Sedimentary Geology. 217 (1–4): 128–130. Bibcode:2009SedG..217..128A. doi:10.1016/j.sedgeo.2009.03.016.
 240. "Diamonds". Geological Survey of Namibia. Ministry of Mines and Energy. 2006. Archived from the original on 20 October 2014. Retrieved 26 September 2013.
 241. "Toxic Pollution". Ocean Briefing Book. SeaWeb. Retrieved 23 April 2013.
 242. Ansari, T. M. ; Marr, L. L. ; Tariq, N. (2004). "Heavy metals in marine pollution perspective: a mini review". Journal of Applied Sciences. 4 (1): 1–20. Bibcode:2004JApSc...4....1.. doi:10.3923/jas.2004.1.20.
 243. Dell'Amore, Christine (12 April 2013). "New Diseases, Toxins Harming Marine Life". National Geographic Daily News. National Geographic. Retrieved 23 April 2013.
 244. Jefferies, D. F. ; Preston, A. ; Steele, A. K. (1973). "Distribution of caesium-137 in British coastal waters". Marine Pollution Bulletin. 4 (8): 118–122. doi:10.1016/0025-326X(73)90185-9.
 245. Tsumunea, Daisuke; Tsubonoa, Takaki; Aoyamab, Michio; Hirosec, Katsumi (2012). "Distribution of oceanic 137–Cs from the Fukushima Dai-ichi Nuclear Power Plant simulated numerically by a regional ocean model". Journal of Environmental Radioactivity. 111: 100–108. doi:10.1016/j.jenvrad.2011.10.007. PMID 22071362.
 246. "London Convention and Protocol". International Maritime Organization. Retrieved 15 September 2012.
 247. "International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL 73/78)". International Maritime Organization. Retrieved 15 September 2012.
 248. Barnes, D. K. A. ; Galgani, Francois; Thompson, Richard C. ; Barlaz, Morton (2009). "Accumulation and fragmentation of plastic debris in global environments". Philosophical Transactions of the Royal Society. 364 (1526): 1985–1998. doi:10.1098/rstb.2008.0205. PMC 2873009. PMID 19528051.
 249. Karl, David M. (199). "A sea of change: biogeochemical variability in the North Pacific subtropical gyre". Ecosystems. 2 (3): 181–214. doi:10.1007/s100219900068. JSTOR 3658829.
 250. Lovett, Richard A. (2 March 2010). "Huge Garbage Patch Found in Atlantic too". National Geographic. Retrieved 10 July 2013.
 251. Moore, Charles James (2008). "Synthetic polymers in the marine environment: a rapidly increasing, long-term threat". Environmental Research. 108 (2): 131–139. Bibcode:2008ER....108..131M. doi:10.1016/j.envres.2008.07.025. PMID 18949831.
 252. "Marine problems: Pollution". World Wildlife Fund. Retrieved 21 April 2013.
 253. "How Does the BP Oil Spill Impact Wildlife and Habitat?". National Wildlife Federation. Retrieved 22 April 2013.
 254. American Chemical Society (9 April 2013). "Gulf of Mexico Has Greater-Than-Believed Ability to Self-Cleanse Oil Spills". Science Daily. Retrieved 22 April 2013.
 255. "Environmental, social and cultural settings of the Surin Islands". Sustainable Development in Coastal Regions and Small Islands. UNESCO. Retrieved 7 September 2013.
 256. Langenheim, Johnny (18 September 2010). "The last of the sea nomads". The Guardian. Retrieved 7 September 2013.
 257. Ivanoff, Jacques (1 April 2005). "Sea Gypsies of Myanmar". National Geographic. Retrieved 7 September 2013.
 258. Hovelsrud, Grete K; McKenna, Meghan; Huntington, Henry P (March 2008). "Marine Mammal Harvests and Other Interactions with Humans". Ecological Applications. 18 (2): S135–S147. doi:10.1890/06-0843.1. JSTOR 40062161. PMID 18494367.
 259. "Traditional Owners of the Great Barrier Reef". Great Barrier Reef Marine Park Authority. Retrieved 16 September 2013.
 260. Westerdahl, Christer (1994). "Maritime cultures and ship types: brief comments on the significance of maritime archaeology". International Journal of Nautical Archaeology. 23 (4): 265–270. doi:10.1111/j.1095-9270.1994.tb00471.x.
 261. The Bible (King James Version). 1611. pp. Job 41: 1–34.
 262. Kerenyi, C. (1974). The Gods of the Greeks. Thames and Hudson. pp. 37–40. ISBN 0-500-27048-1.
 263. Shunsen, Takehara (1841). Ehon Hyaku Monogatari (絵本百物語, "Picture Book of a Hundred Stories") (به Japanese). Kyoto: Ryûsuiken.
 264. Pontoppidan, Erich (1839). The Naturalist's Library, Volume 8: The Kraken. W. H. Lizars. pp. 327–336.
 265. Cotterell, Arthur (ed.) (2000). World Mythology. Parragon. ISBN 978-0-7525-3037-6.
 266. Slive, Seymour (1995). Dutch Painting, 1600–1800. Yale University Press. pp. 213–216. ISBN 0-300-07451-4.
 267. Johnson, Ken (30 July 2009). "When Galleons Ruled the Waves". New York Times. Retrieved 19 September 2013.
 268. Tymieniecka, Anna–Teresa (ed.) (1985). Poetics of the Elements in the Human Condition: Part I – The Sea: From Elemental Stirrings to the Symbolic Inspiration, Language, and Life-Significance in Literary Interpretation and Theory. Springer. pp. 4–8. ISBN 978-90-277-1906-5.
 269. Wagner, Richard (1843). "An Autobiographical Sketch". The Wagner Library. Retrieved 24 April 2013.
 270. Potter, Caroline; Trezise, Simon (ed.) (1994). "Debussy and Nature". The Cambridge Companion to Debussy. Cambridge University Press. p. 149. ISBN 0-521-65478-5.
 271. Schwartz, Elliot S. (1964). The Symphonies of Ralph Vaughan Williams. University of Massachusetts Press. ASIN B0007DESPS.
 272. Tymieniecka, Anna–Teresa (ed.) (1985). Poetics of the Elements in the Human Condition: Part I – The Sea: From Elemental Stirrings to the Symbolic Inspiration, Language, and Life-Significance in Literary Interpretation and Theory. Springer. p. 45. ISBN 978-90-277-1906-5.
 273. Homer (translation by Rieu, D. C. H.) (2003). The Odyssey. Penguin. pp. xi. ISBN 0-14-044911-6.
 274. Porter, John (8 May 2006). "Plot Outline for Homer's Odyssey". University of Saskatchewan. Retrieved 10 September 2013.
 275. Basho, Matsuo. "A Selection of Matsuo Basho's Haiku". Greenleaf. Retrieved 27 April 2013.
 276. Van Doren, Carl (1921). "Chapter 3. Romances of Adventure. Section 2. Herman Melville". The American Novel. Bartleby.com. Retrieved 21 August 2013.
 277. Najder, Zdzisław (2007). Joseph Conrad: A Life. Camden House. p. 187.
 278. "The Caine Mutiny". Pulitzer Prize First Edition Guide. 2006. Retrieved 25 May 2013.
 279. Jung, Carl Gustav (1985). Dreams. Translated by Hull, R.F.C. Ark Paperbacks. pp. 122, 192. ISBN 978-0-7448-0032-6.
 280. Lal, Ashwini Kumar (2008). "Origin of Life". Astrophysics and Space Science. 317 (3–4): 267–278. doi:10.1007/s10509-008-9876-6.
 281. Winchster, Simon (2010). Atlantic: A vast ocean of a million stories. London: Harper Press. pp. 354–356. ISBN 978-0-00-736459-6.


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().

Waves breaking on the shore
Coastal sea waves at Paracas National Reserve, Ica, Peru
Shipping at Singapore Harbour
Seas have always been essential for human development and trade, as at Singapore with its harbour (the world's busiest transshipment port) and the important shipping lanes through the Singapore Strait and the Strait of Malacca.

The sea, the world ocean or simply the ocean is the connected body of salty water that covers over 70% of Earth's surface (361,132,000 square kilometres (139,434,000 sq mi), with a total volume of roughly 1,332,000,000 cubic kilometres (320,000,000 cu mi)).[1] It moderates Earth's climate and has important roles in the water cycle, carbon cycle, and nitrogen cycle. It has been travelled and explored since ancient times, while the scientific study of the sea—oceanography—dates broadly from the voyages of Captain James Cook to explore the Pacific Ocean between 1768 and 1779. The word sea is also used to denote smaller, partly landlocked sections of the ocean and certain large, entirely landlocked, saltwater lakes, such as the Caspian Sea and the Dead Sea.

The most abundant solid dissolved in seawater is sodium chloride. The water also contains salts of magnesium, calcium, and potassium, amongst many other elements, some in minute concentrations. Salinity varies widely, being lower near the surface and the mouths of large rivers and higher in the depths of the ocean; however, the relative proportions of dissolved salts varies little across the oceans. Winds blowing over the surface of the sea produce waves, which break when they enter shallow water. Winds also create surface currents through friction, setting up slow but stable circulations of water throughout the oceans. The directions of the circulation are governed by factors including the shapes of the continents and Earth's rotation (the Coriolis effect). Deep-sea currents, known as the global conveyor belt, carry cold water from near the poles to every ocean. Tides, the generally twice-daily rise and fall of sea levels, are caused by Earth's rotation and the gravitational effects of the orbiting Moon and, to a lesser extent, of the Sun. Tides may have a very high range in bays or estuaries. Submarine earthquakes arising from tectonic plate movements under the oceans can lead to destructive tsunamis, as can volcanoes, huge landslides or the impact of large meteorites.

A wide variety of organisms, including bacteria, protists, algae, plants, fungi, and animals, live in the sea, which offers a wide range of marine habitats and ecosystems, ranging vertically from the sunlit surface and shoreline to the great depths and pressures of the cold, dark abyssal zone, and in latitude from the cold waters under polar ice caps to the colourful diversity of coral reefs in tropical regions. Many of the major groups of organisms evolved in the sea and life may have started there.

The sea provides substantial supplies of food for humans, mainly fish, but also shellfish, mammals and seaweed, whether caught by fishermen or farmed underwater. Other human uses of the sea include trade, travel, mineral extraction, power generation, warfare, and leisure activities such as swimming, sailing, and scuba diving. Many of these activities create marine pollution. The sea is important in human culture, with major appearances in literature at least since Homer's Odyssey, in marine art, in cinema, in theatre and in classical music. Symbolically, the sea appears as monsters such as Scylla in mythology and represents the unconscious mind in dream interpretation.

Definition

Animated map exhibiting the world's oceanic waters. A continuous body of water encircling Earth, the World Ocean is divided into a number of principal areas with relatively uninhibited interchange among them. Five oceanic divisions are usually defined: Pacific, Atlantic, Indian, Arctic, and Southern; the last two listed are sometimes consolidated into the first three.

The sea is the interconnected system of all the Earth's oceanic waters, including the Atlantic, Pacific, Indian, Southern and Arctic Oceans.[2] However, the word "sea" can also be used for many specific, much smaller bodies of seawater, such as the North Sea or the Red Sea. There is no sharp distinction between seas and oceans, though generally seas are smaller, and are often partly (as marginal seas) or wholly (as inland seas) bordered by land.[3] However, the Sargasso Sea has no coastline and lies within a circular current, the North Atlantic Gyre.[4](p90) Seas are generally larger than lakes and contain salt water, but the Sea of Galilee is a freshwater lake.[5][a] The United Nations Convention on the Law of the Sea states that all of the ocean is "sea".[9][10][b]

Physical science

Composite images of the Earth created by NASA in 2001

Earth is the only known planet with seas of liquid water on its surface,[4](p22) although Mars possesses ice caps and similar planets in other solar systems may have oceans.[12] It is still unclear where Earth's water came from, but, seen from space, our planet appears as a "blue marble" of its various forms: oceans, ice caps, clouds.[13] Earth's 1,335,000,000 cubic kilometers (320,000,000 cu mi) of sea contain about 97.2 percent of its known water[14][c] and cover more than 70 percent of its surface.[4](p7) Another 2.15% of Earth's water is frozen, found in the sea ice covering the Arctic Ocean, the ice cap covering Antarctica and its adjacent seas, and various glaciers and surface deposits around the world. The remainder (about 0.65% of the whole) form underground reservoirs or various stages of the water cycle, containing the freshwater encountered and used by most terrestrial life: vapor in the air, the clouds it slowly forms, the rain falling from them, and the lakes and rivers spontaneously formed as its waters flow again and again to the sea.[14] The sea's dominance of the planet is such that the British author Arthur C. Clarke once noted that "Earth" would have been better named "Ocean".[4](p7)

The scientific study of water and Earth's water cycle is hydrology; hydrodynamics studies the physics of water in motion. The more recent study of the sea in particular is oceanography. This began as the study of the shape of the ocean's currents[19] but has since expanded into a large and multidisciplinary field:[20] it examines the properties of seawater; studies waves, tides, and currents; charts coastlines and maps the seabeds; and studies marine life.[21] The subfield dealing with the sea's motion, its forces, and the forces acting upon it is known as physical oceanography.[22] Marine biology (biological oceanography) studies the plants, animals, and other organisms inhabiting marine ecosystems. Both are informed by chemical oceanography, which studies the behavior of elements and molecules within the oceans: particularly, at the moment, the ocean's role in the carbon cycle and carbon dioxide's role in the increasing acidification of seawater. Marine and maritime geography charts the shape and shaping of the sea, while marine geology (geological oceanography) has provided evidence of continental drift and the composition and structure of the Earth, clarified the process of sedimentation, and assisted the study of volcanism and earthquakes.[20]

Seawater

Global salinity map
Salinity map taken from the Aquarius Spacecraft. The rainbow colours represent salinity levels: red = 40 , purple = 30 ‰

The water in the sea was thought to come from the Earth's volcanoes, starting 4 billion years ago, released by degassing from molten rock.[4](pp24–25) More recent work suggests much of the Earth's water may come from comets.[23] A characteristic of seawater is that it is salty. Salinity is usually measured in parts per thousand ( or per mil), and the open ocean has about 35 grams (1.2 oz) solids per litre, a salinity of 35 ‰. The Mediterranean Sea is slightly higher at 38 ‰,[24] while the salinity of the northern Red Sea can reach 41‰.[25] The constituents of table salt, sodium and chloride, make up about 85 percent of the solids in solution, there are also other metal ions such as magnesium and calcium and negative ions including sulphate, carbonate, and bromide. Despite variations in the levels of salinity in different seas, the relative composition of the dissolved salts is stable throughout the world's oceans.[26][27] Seawater is too saline for humans to drink safely, as the kidneys cannot excrete urine as salty as seawater.[28] In contrast, some landlocked hypersaline lakes have a much higher salinity, for example the Dead Sea has 300 grams (11 oz) dissolved solids per litre (300 ‰).

Major solutes in seawater (3.5% salinity)[27]
Solute Concentration (‰) % of total salts
Chloride 19.3 55
Sodium 10.8 30.6
Sulphate 2.7 7.7
Magnesium 1.3 3.7
Calcium 0.41 1.2
Potassium 0.40 1.1
Bicarbonate 0.10 0.4
Bromide 0.07 0.2
Carbonate 0.01 0.05
Strontium 0.01 0.04
Borate 0.01 0.01
Fluoride 0.001 <0.01
All other solutes <0.001 <0.01

Although the amount of salt in the ocean remains relatively constant within the scale of millions of years, various factors affect the salinity of a body of water.[29] Evaporation and by-product of ice formation (known as "brine rejection") increase salinity, whereas precipitation, sea ice melt, and runoff from land reduce it.[29] The Baltic Sea, for example, has many rivers flowing into it, and thus the sea could be considered as brackish.[30] Meanwhile, the Red Sea is very salty due to its high evaporation rate.[31]

Sea temperature depends on the amount of solar radiation falling on its surface. In the tropics, with the sun nearly overhead, the temperature of the surface layers can rise to over 30 °C (86 °F) while near the poles the temperature in equilibrium with the sea ice is about −2 °C (28 °F). There is a continuous circulation of water in the oceans. Warm surface currents cool as they move away from the tropics, and the water becomes denser and sinks. The cold water moves back towards the equator as a deep sea current, driven by changes in the temperature and density of the water, before eventually welling up again towards the surface. Deep seawater has a temperature between −2 °C (28 °F) and 5 °C (41 °F) in all parts of the globe.[32]

Seawater with a typical salinity of 35‰ has a freezing point of about −1.8 °C (28.8 °F).[33] When its temperature becomes low enough, ice crystals form on the surface. These break into small pieces and coalesce into flat discs that form a thick suspension known as frazil. In calm conditions this freezes into a thin flat sheet known as nilas, which thickens as new ice forms on its underside. In more turbulent seas, frazil crystals join together into flat discs known as pancakes. These slide under each other and coalesce to form floes. In the process of freezing, salt water and air are trapped between the ice crystals. Nilas may have a salinity of 12–15 ‰, but by the time the sea ice is one year old, this falls to 4–6 ‰.[34]

The amount of oxygen found in seawater depends primarily on the plants growing in it. These are mainly algae, including phytoplankton, with some vascular plants such as seagrasses. In daylight the photosynthetic activity of these plants produces oxygen, which dissolves in the seawater and is used by marine animals. At night, photosynthesis stops, and the amount of dissolved oxygen declines. In the deep sea, where insufficient light penetrates for plants to grow, there is very little dissolved oxygen. In its absence, organic material is broken down by anaerobic bacteria producing hydrogen sulphide.[35] Global warming is likely to reduce levels of oxygen in surface waters, since the solubility of oxygen in water falls at higher temperatures.[36] The amount of light that penetrates the sea depends on the angle of the sun, the weather conditions and the turbidity of the water. Much light gets reflected at the surface, and red light gets absorbed in the top few metres. Yellow and green light reach greater depths, and blue and violet light may penetrate as deep as 1,000 metres (3,300 ft). There is insufficient light for photosynthesis and plant growth beyond a depth of about 200 metres (660 ft).[37]

Waves

Movement of molecules as waves pass
Diagram showing wave approaching shore
When the wave enters shallow water, it slows down and its amplitude (height) increases.

Wind blowing over the surface of a body of water forms waves that are perpendicular to the direction of the wind. The friction between air and water caused by a gentle breeze on a pond causes ripples to form. A strong blow over the ocean causes larger waves as the moving air pushes against the raised ridges of water. The waves reach their maximum height when the rate at which they are travelling nearly matches the speed of the wind. In open water, when the wind blows continuously as happens in the Southern Hemisphere in the Roaring Forties, long, organised masses of water called swell roll across the ocean.[4](pp83–84)[38][39][d] If the wind dies down, the wave formation is reduced, but already-formed waves continue to travel in their original direction until they meet land. The size of the waves depends on the fetch, the distance that the wind has blown over the water and the strength and duration of that wind. When waves meet others coming from different directions, interference between the two can produce broken, irregular seas.[38] Constructive interference can cause individual (unexpected) rogue waves much higher than normal.[40] Most waves are less than 3 m (10 ft) high[40] and it is not unusual for strong storms to double or triple that height;[41] offshore construction such as wind farms and oil platforms use metocean statistics from measurements in computing the wave forces (due to for instance the hundred-year wave) they are designed against.[42] Rogue waves, however, have been documented at heights above 25 meters (82 ft).[43][44]

The top of a wave is known as the crest, the lowest point between waves is the trough and the distance between the crests is the wavelength. The wave is pushed across the surface of the sea by the wind, but this represents a transfer of energy and not a horizontal movement of water. As waves approach land and move into shallow water, they change their behavior. If approaching at an angle, waves may bend (refraction) or wrap rocks and headlands (diffraction). When the wave reaches a point where its deepest oscillations of the water contact the seabed, they begin to slow down. This pulls the crests closer together and increases the waves' height, which is called wave shoaling. When the ratio of the wave's height to the water depth increases above a certain limit, it "breaks", toppling over in a mass of foaming water.[40] This rushes in a sheet up the beach before retreating into the sea under the influence of gravity.[38]

Tsunami

A tsunami is an unusual form of wave caused by an infrequent powerful event such as an underwater earthquake or landslide, a meteorite impact, a volcanic eruption or a collapse of land into the sea. These events can temporarily lift or lower the surface of the sea in the affected area, usually by a few feet. The potential energy of the displaced seawater is turned into kinetic energy, creating a shallow wave, a tsunami, radiating outwards at a velocity proportional to the square root of the depth of the water and which therefore travels much faster in the open ocean than on a continental shelf.[45] In the deep open sea, tsunamis have wavelengths of around 80 to 300 miles (130 to 480 km), travel at speeds of over 600 miles per hour (970 km/hr)[46] and usually have a height of less than three feet, so they often pass unnoticed at this stage.[47] In contrast, ocean surface waves caused by winds have wavelengths of a few hundred feet, travel at up to 65 miles per hour (105 km/h) and are up to 45 feet (14 metres) high.[47]

A trigger event on the continental shelf may cause a local tsunami on the land side and a distant tsunami that travels out across the ocean. The energy of the wave is dissipated only gradually, but is spread out over the wave front, so as the wave radiates away from the source, the front gets longer and the average energy reduces, so distant shores will, on average, be hit by weaker waves. However, as the speed of the wave is controlled by the water depth, it does not travel at the same speed in all directions, and this affects the direction of the wave front – an effect known as refraction – which can focus the strength of the advancing tsunami on some areas and weaken it in others according to undersea topography.[48][49]

Tsunami in Thailand
The 2004 tsunami in Thailand

As a tsunami moves into shallower water its speed decreases, its wavelength shortens and its amplitude increases enormously,[47] behaving in the same way as a wind-generated wave in shallow water, but on a vastly greater scale. Either the trough or the crest of a tsunami can arrive at the coast first.[45] In the former case, the sea draws back and leaves subtidal areas close to the shore exposed which provides a useful warning for people on land.[50] When the crest arrives, it does not usually break but rushes inland, flooding all in its path. Much of the destruction may be caused by the flood water draining back into the sea after the tsunami has struck, dragging debris and people with it. Often several tsunami are caused by a single geological event and arrive at intervals of between eight minutes and two hours. The first wave to arrive on shore may not be the biggest or most destructive.[45] Occasionally, a tsunami may transform into a bore, typically in a shallow bay or an estuary.[46]

Currents

Map showing surface currents
Surface currents: red–warm, blue–cold

Wind blowing over the surface of the sea causes friction at the interface between air and sea. Not only does this cause waves to form but it also makes the surface seawater move in the same direction as the wind. Although winds are variable, in any one place they predominantly blow from a single direction and thus a surface current can be formed. Westerly winds are most frequent in the mid-latitudes while easterlies dominate the tropics.[51] When water moves in this way, other water flows in to fill the gap and a circular movement of surface currents known as a gyre is formed. There are five main gyres in the world's oceans: two in the Pacific, two in the Atlantic and one in the Indian Ocean. Other smaller gyres are found in lesser seas and a single gyre flows around Antarctica. These gyres have followed the same routes for millennia, guided by the topography of the land, the wind direction and the Coriolis effect. The surface currents flow in a clockwise direction in the Northern Hemisphere and anticlockwise in the Southern Hemisphere. The water moving away from the equator is warm, and that flowing in the reverse direction has lost most of its heat. These currents tend to moderate the Earth's climate, cooling the equatorial region and warming regions at higher latitudes.[52] Global climate and weather forecasts are powerfully affected by the world ocean, so global climate modelling makes use of ocean circulation models as well as models of other major components such as the atmosphere, land surfaces, aerosols and sea ice.[53] Ocean models make use of a branch of physics, geophysical fluid dynamics, that describes the large-scale flow of fluids such as seawater.[54]

The global conveyor belt shown in blue with warmer surface currents in red

Surface currents only affect the top few hundred metres (yards) of the sea, but there are also large-scale flows in the ocean depths caused by the movement of deep water masses. A main deep ocean current flows through all the world's oceans and is known as the thermohaline circulation or global conveyor belt. This movement is slow and is driven by differences in density of the water caused by variations in salinity and temperature.[55] At high latitudes the water is chilled by the low atmospheric temperature and becomes saltier as sea ice crystallizes out. Both these factors make it denser, and the water sinks. From the deep sea near Greenland, such water flows southwards between the continental landmasses on either side of the Atlantic. When it reaches the Antarctic, it is joined by further masses of cold, sinking water and flows eastwards. It then splits into two streams that move northwards into the Indian and Pacific Oceans. Here it is gradually warmed, becomes less dense, rises towards the surface and loops back on itself. Some flows back into the Atlantic. It takes a thousand years for this circulation pattern to be completed.[52]

Besides gyres, there are temporary surface currents that occur under specific conditions. When waves meet a shore at an angle, a longshore current is created as water is pushed along parallel to the coastline. The water swirls up onto the beach at right angles to the approaching waves but drains away straight down the slope under the effect of gravity. The larger the breaking waves, the longer the beach and the more oblique the wave approach, the stronger is the longshore current.[56] These currents can shift great volumes of sand or pebbles, create spits and make beaches disappear and water channels silt up.[52] A rip current can occur when water piles up near the shore from advancing waves and is funnelled out to sea through a channel in the seabed. It may occur at a gap in a sandbar or near a man-made structure such as a groyne. These strong currents can have a velocity of 3 ft (0.9 m) per second, can form at different places at different stages of the tide and can carry away unwary bathers.[57] Temporary upwelling currents occur when the wind pushes water away from the land and deeper water rises to replace it. This cold water is often rich in nutrients and creates blooms of phytoplankton and a great increase in the productivity of the sea.[52]

Tides

Diagram showing how the sun and moon cause tides
High tides (blue) at the nearest and furthest points of the Earth from the Moon

Tides are the regular rise and fall in water level experienced by seas and oceans in response to the gravitational influences of the Moon and the Sun, and the effects of the Earth's rotation. During each tidal cycle, at any given place the water rises to a maximum height known as "high tide" before ebbing away again to the minimum "low tide" level. As the water recedes, it uncovers more and more of the foreshore, also known as the intertidal zone. The difference in height between the high tide and low tide is known as the tidal range or tidal amplitude.[58][59]

Most places experience two high tides each day, occurring at intervals of about 12 hours and 25 minutes. This is half the 24 hours and 50 minute period that it takes for the Earth to make a complete revolution and return the Moon to its previous position relative to an observer. The Moon's mass is some 27 million times smaller than the Sun, but it is 400 times closer to the Earth.[60] Tidal force or tide-raising force decreases rapidly with distance, so the moon has more than twice as great an effect on tides as the Sun.[60] A bulge is formed in the ocean at the place where the Earth is closest to the Moon, because it is also where the effect of the Moon's gravity is stronger. On the opposite side of the Earth, the lunar force is at its weakest and this causes another bulge to form. As the Moon rotates around the Earth, so do these ocean bulges move around the Earth. The gravitational attraction of the Sun is also working on the seas, but its effect on tides is less powerful than that of the Moon, and when the Sun, Moon and Earth are all aligned (full moon and new moon), the combined effect results in the high "spring tides". In contrast, when the Sun is at 90° from the Moon as viewed from Earth, the combined gravitational effect on tides is less causing the lower "neap tides".[58]

Tidal flows of seawater are resisted by the water's inertia and can be affected by land masses. In places like the Gulf of Mexico where land constrains the movement of the bulges, only one set of tides may occur each day. Inshore from an island there may be a complex daily cycle with four high tides. The island straits at Chalkis on Euboea experience strong currents which abruptly switch direction, generally four times per day but up to 12 times per day when the moon and the sun are 90 degrees apart.[61] Where there is a funnel-shaped bay or estuary, the tidal range can be magnified. The Bay of Fundy is the classic example of this and can experience spring tides of 15 m (49 ft). Although tides are regular and predictable, the height of high tides can be lowered by offshore winds and raised by onshore winds. The high pressure at the centre of an anticyclones pushes down on the water and is associated with abnormally low tides while low-pressure areas may cause extremely high tides.[58] A storm surge can occur when high winds pile water up against the coast in a shallow area and this, coupled with a low pressure system, can raise the surface of the sea at high tide dramatically. In 1900, Galveston, Texas experienced a 15 ft (5 m) surge during a hurricane that overwhelmed the city, killing over 3,500 people and destroying 3,636 homes.[62]

Ocean basins

Three types of plate boundary

The Earth is composed of a magnetic central core, a mostly liquid mantle and a hard rigid outer shell (or lithosphere), which is composed of the Earth's rocky crust and the deeper mostly solid outer layer of the mantle. On land the crust is known as the continental crust while under the sea it is known as the oceanic crust. The latter is composed of relatively dense basalt and is some five to ten kilometres (three to six miles) thick. The relatively thin lithosphere floats on the weaker and hotter mantle below and is fractured into a number of tectonic plates.[63] In mid-ocean, magma is constantly being thrust through the seabed between adjoining plates to form mid-oceanic ridges and here convection currents within the mantle tend to drive the two plates apart. Parallel to these ridges and nearer the coasts, one oceanic plate may slide beneath another oceanic plate in a process known as subduction. Deep trenches are formed here and the process is accompanied by friction as the plates grind together. The movement proceeds in jerks which cause earthquakes, heat is produced and magma is forced up creating underwater mountains, some of which may form chains of volcanic islands near to deep trenches. Near some of the boundaries between the land and sea, the slightly denser oceanic plates slide beneath the continental plates and more subduction trenches are formed. As they grate together, the continental plates are deformed and buckle causing mountain building and seismic activity.[64][65]

The Earth's deepest trench is the Mariana Trench which extends for about 2,500 kilometres (1,600 mi) across the seabed. It is near the Mariana Islands, a volcanic archipelago in the West Pacific, and though it averages just 68 kilometres (42 mi) wide, its deepest point is 10.994 kilometres (nearly 7 miles) below the surface of the sea.[66] An even longer trench runs alongside the coast of Peru and Chile, reaching a depth of 8,065 metres (26,460 ft) and extending for approximately 5,900 kilometres (3,700 mi). It occurs where the oceanic Nazca Plate slides under the continental South American Plate and is associated with the upthrust and volcanic activity of the Andes.[67]

Coasts

The zone where land meets sea is known as the coast and the part between the lowest spring tides and the upper limit reached by splashing waves is the shore. A beach is the accumulation of sand or shingle on the shore.[68] A headland is a point of land jutting out into the sea and a larger promontory is known as a cape. The indentation of a coastline, especially between two headlands, is a bay, a small bay with a narrow inlet is a cove and a large bay may be referred to as a gulf.[69] Coastlines are influenced by a number of factors including the strength of the waves arriving on the shore, the gradient of the land margin, the composition and hardness of the coastal rock, the inclination of the off-shore slope and the changes of the level of the land due to local uplift or submergence. Normally, waves roll towards the shore at the rate of six to eight per minute and these are known as constructive waves as they tend to move material up the beach and have little erosive effect. Storm waves arrive on shore in rapid succession and are known as destructive waves as the swash moves beach material seawards. Under their influence, the sand and shingle on the beach is ground together and abraded. Around high tide, the power of a storm wave impacting on the foot of a cliff has a shattering effect as air in cracks and crevices is compressed and then expands rapidly with release of pressure. At the same time, sand and pebbles have an erosive effect as they are thrown against the rocks. This tends to undercut the cliff, and normal weathering processes such as the action of frost follows, causing further destruction. Gradually, a wave-cut platform develops at the foot of the cliff and this has a protective effect, reducing further wave-erosion.[68]

Material worn from the margins of the land eventually ends up in the sea. Here it is subject to attrition as currents flowing parallel to the coast scour out channels and transport sand and pebbles away from their place of origin. Sediment carried to the sea by rivers settles on the seabed causing deltas to form in estuaries. All these materials move back and forth under the influence of waves, tides and currents.[68] Dredging removes material and deepens channels but may have unexpected effects elsewhere on the coastline. Governments make efforts to prevent flooding of the land by the building of breakwaters, seawalls, dykes and levees and other sea defences. For instance, the Thames Barrier is designed to protect London from a storm surge,[70] while the failure of the dykes and levees around New Orleans during Hurricane Katrina created a humanitarian crisis in the United States. Land reclamation in Hong Kong also permitted the construction of Hong Kong International Airport through the leveling and expansion of two smaller islands.[71]

Sea level

Over most of geologic time, the sea level has been higher than it is today.[4](p74) The main factor affecting sea level over time is the result of changes in the oceanic crust, with a downward trend expected to continue in the very long term.[72] At the last glacial maximum, some 20,000 years ago, the sea level was 120 metres (390 ft) below its present-day level. For at least the last 100 years, sea level has been rising at an average rate of about 1.8 millimetres (0.071 in) per year.[73] Most of this rise can be attributed to an increase in the temperature of the sea and the resulting slight thermal expansion of the upper 500 metres (1,600 ft) of water. Additional contributions, as much as one quarter of the total, come from water sources on land, such as melting snow and glaciers and extraction of groundwater for irrigation and other agricultural and human needs.[74] The rising trend from global warming is expected to continue until at least the end of the 21st century.[75]

Water cycle

The sea plays a part in the water or hydrological cycle, in which water evaporates from the ocean, travels through the atmosphere as vapour, condenses, falls as rain or snow, thereby sustaining life on land, and largely returns to the sea.[76] Even in the Atacama Desert, where little rain ever falls, dense clouds of fog known as the camanchaca blow in from the sea and support plant life.[77]

In central Asia and other large land masses, there are endorheic basins which have no outlet to the sea, separated from the ocean by mountains or other natural geologic features that prevent the water draining away. The Caspian Sea is the largest one of these. Its main inflow is from the River Volga, there is no outflow and the evaporation of water makes it saline as dissolved minerals accumulate. The Aral Sea in Kazakhstan and Uzbekistan, and Pyramid Lake in the western United States are further examples of large, inland saline water-bodies without drainage. Some endorheic lakes are less salty, but all are sensitive to variations in the quality of the inflowing water.[78]

Carbon cycle

Oceans contain the greatest quantity of actively cycled carbon in the world and are second only to the lithosphere in the amount of carbon they store.[79] The oceans' surface layer holds large amounts of dissolved organic carbon that is exchanged rapidly with the atmosphere. The deep layer's concentration of dissolved inorganic carbon is about 15 percent higher than that of the surface layer[80] and it remains there for much longer periods of time.[81] Thermohaline circulation exchanges carbon between these two layers.[79]

Carbon enters the ocean as atmospheric carbon dioxide dissolves in the surface layers and is converted into carbonic acid, carbonate, and bicarbonate:[82]

CO2 (gas) ⇌ CO2 (aq)
CO2 (aq) + H2O ⇌ H2CO3
H2CO3 ⇌ HCO3 + H+
HCO3 ⇌ CO32− + 2 H+

It can also enter through rivers as dissolved organic carbon and is converted by photosynthetic organisms into organic carbon. This can either be exchanged throughout the food chain or precipitated into the deeper, more carbon rich layers as dead soft tissue or in shells and bones as calcium carbonate. It circulates in this layer for long periods of time before either being deposited as sediment or being returned to surface waters through thermohaline circulation.[81]

Acidification

Seawater is slightly alkaline and had an average pH of about 8.2 over the past 300 million years.[83] More recently, anthropogenic activities have steadily increased the carbon dioxide content of the atmosphere; about 30–40% of the added CO2 is absorbed by the oceans, forming carbonic acid and lowering the pH (now below 8.1[83]) through a process called ocean acidification.[84][85][86] The pH is expected to reach 7.7 (representing a 3-fold increase in hydrogen ion concentration) by the year 2100, which is a significant change in a century.[87][e]

One important element for the formation of skeletal material in marine animals is calcium, but calcium carbonate becomes more soluble with pressure, so carbonate shells and skeletons dissolve below its compensation depth.[89] Calcium carbonate also becomes more soluble at lower pH, so ocean acidification is likely to have profound effects on marine organisms with calcareous shells, such as oysters, clams, sea urchins, and corals,[90] because their ability to form shells will be reduced,[91] and the carbonate compensation depth will rise closer to the sea surface. Affected planktonic organisms will include the snail-like molluscs known as pteropods, and single-celled algae called coccolithophorids and foraminifera. All of these are important parts of the food chain and a diminution in their numbers will have significant consequences. In tropical regions, corals are likely to be severely affected as it becomes more difficult to build their calcium carbonate skeletons,[92] in turn adversely impacting other reef dwellers.[87]

The current rate of ocean chemistry change appears to be without precedent in Earth's geological history, making it unclear how well marine ecosystems will be able to adapt to the shifting conditions of the near future.[93] Of particular concern is the manner in which the combination of acidification with the expected additional stressors of higher temperatures and lower oxygen levels will impact the seas.[94]

Life in the sea

Coral reefs are among the most biodiverse habitats in the world.
Marine habitats

The oceans are home to a diverse collection of life forms that use it as a habitat. Since sunlight illuminates only the upper layers, the major part of the ocean exists in permanent darkness. As the different depth and temperature zones each provide habitat for a unique set of species, the marine environment as a whole encompasses an immense diversity of life.[95] Marine habitats range from surface water to the deepest oceanic trenches, including coral reefs, kelp forests, seagrass meadows, tidepools, muddy, sandy and rocky seabeds, and the open pelagic zone. The organisms living in the sea range from whales 30 metres (100 ft) long to microscopic phytoplankton and zooplankton, fungi, and bacteria. Marine life plays an important part in the carbon cycle as photosynthetic organisms convert dissolved carbon dioxide into organic carbon and it is economically important to humans for providing fish for use as food.[96][97](pp204–229)

Life may have originated in the sea and all the major groups of animals are represented there. Scientists differ as to precisely where in the sea life arose: the Miller-Urey experiments suggested a dilute chemical "soup" in open water, but more recent suggestions include volcanic hot springs, fine-grained clay sediments, or deep-sea "black smoker" vents, all of which would have provided protection from damaging ultraviolet radiation which was not blocked by the early Earth's atmosphere.[4](pp138–140)

Marine habitats

Marine habitats can be divided horizontally into coastal and open ocean habitats. Coastal habitats extend from the shoreline to the edge of the continental shelf. Most marine life is found in coastal habitats, even though the shelf area occupies only 7 percent of the total ocean area. Open ocean habitats are found in the deep ocean beyond the edge of the continental shelf. Alternatively, marine habitats can be divided vertically into pelagic (open water), demersal (just above the seabed) and benthic (sea bottom) habitats. A third division is by latitude: from polar seas with ice shelves, sea ice and icebergs, to temperate and tropical waters.[4](pp150–151)

Coral reefs, the so-called "rainforests of the sea", occupy less than 0.1 percent of the world's ocean surface, yet their ecosystems include 25 percent of all marine species.[98] The best-known are tropical coral reefs such as Australia's Great Barrier Reef, but cold water reefs harbour a wide array of species including corals (only six of which contribute to reef formation).[4](pp204–207)[99]

Algae and plants

Marine primary producers — plants and microscopic organisms in the plankton — are widespread and very essential for the ecosystem. It has been estimated that half of the world's oxygen is produced by phytoplankton.[100][101] About 45 percent of the sea's primary production of living material is contributed by diatoms.[102] Much larger algae, commonly known as seaweeds, are important locally; Sargassum forms floating drifts, while kelp form seabed forests.[97](pp246–255) Flowering plants in the form of seagrasses grow in "meadows" in sandy shallows,[103] mangroves line the coast in tropical and subtropical regions[104] and salt-tolerant plants thrive in regularly inundated salt marshes.[105] All of these habitats are able to sequester large quantities of carbon and support a biodiverse range of larger and smaller animal life.[106]

Light is only able to penetrate the top 200 metres (660 ft) so this is the only part of the sea where plants can grow.[37] The surface layers are often deficient in biologically active nitrogen compounds. The marine nitrogen cycle consists of complex microbial transformations which include the fixation of nitrogen, its assimilation, nitrification, anammox and denitrification.[107] Some of these processes take place in deep water so that where there is an upwelling of cold waters, and also near estuaries where land-sourced nutrients are present, plant growth is higher. This means that the most productive areas, rich in plankton and therefore also in fish, are mainly coastal.[4](pp160–163)

Animals and other marine life

There is a broader spectrum of higher animal taxa in the sea than on land, many marine species have yet to be discovered and the number known to science is expanding annually.[108] Some vertebrates such as seabirds, seals and sea turtles return to the land to breed but fish, cetaceans and sea snakes have a completely aquatic lifestyle and many invertebrate phyla are entirely marine. In fact, the oceans teem with life and provide many varying microhabitats.[108] One of these is the surface film which, even though tossed about by the movement of waves, provides a rich environment and is home to bacteria, fungi, microalgae, protozoa, fish eggs and various larvae.[109]

The pelagic zone contains macro- and microfauna and myriad zooplankton which drift with the currents. Most of the smallest organisms are the larvae of fish and marine invertebrates which liberate eggs in vast numbers because the chance of any one embryo surviving to maturity is so minute.[110] The zooplankton feed on phytoplankton and on each other and form a basic part of the complex food chain that extends through variously sized fish and other nektonic organisms to large squid, sharks, porpoises, dolphins and whales.[111] Some marine creatures make large migrations, either to other regions of the ocean on a seasonal basis or vertical migrations daily, often ascending to feed at night and descending to safety by day.[112] Ships can introduce or spread invasive species through the discharge of ballast water or the transport of organisms that have accumulated as part of the fouling community on the hulls of vessels.[113]

The demersal zone supports many animals that feed on benthic organisms or seek protection from predators and the seabed provides a range of habitats on or under the surface of the substrate which are used by creatures adapted to these conditions. The tidal zone with its periodic exposure to the dehydrating air is home to barnacles, molluscs and crustaceans. The neritic zone has many organisms that need light to flourish. Here, among algal encrusted rocks live sponges, echinoderms, polychaete worms, sea anemones and other invertebrates. Corals often contain photosynthetic symbionts and live in shallow waters where light penetrates. The extensive calcareous skeletons they extrude build up into coral reefs which are an important feature of the seabed. These provide a biodiverse habitat for reef dwelling organisms. There is less sea life on the floor of deeper seas but marine life also flourishes around seamounts that rise from the depths, where fish and other animals congregate to spawn and feed. Close to the seabed live demersal fish that feed largely on pelagic organisms or benthic invertebrates.[114] Exploration of the deep sea by submersibles revealed a new world of creatures living on the seabed that scientists had not previously known to exist. Some like the detrivores rely on organic material falling to the ocean floor. Others cluster round deep sea hydrothermal vents where mineral-rich flows of water emerge from the seabed, supporting communities whose primary producers are sulphide-oxidising chemoautotrophic bacteria, and whose consumers include specialised bivalves, sea anemones, barnacles, crabs, worms and fish, often found nowhere else.[4](p212) A dead whale sinking to the bottom of the ocean provides food for an assembly of organisms which similarly rely largely on the actions of sulphur-reducing bacteria. Such places support unique biomes where many new microbes and other lifeforms have been discovered.[115]

Humans and the sea

History of navigation and exploration

Columbus discovers America
On 12 October 1492, the Italian Christopher Columbus discovers The Americas for the king of Spain. (1893 painting)

Humans have travelled the seas since they first built sea-going craft. Mesopotamians were using bitumen to caulk their reed boats and, a little later, masted sails.[116] By c. 3000 BC, Austronesians on Taiwan had begun spreading into maritime Southeast Asia.[117] Subsequently, the Austronesian "Lapita" peoples displayed great feats of navigation, reaching out from the Bismarck Archipelago to as far away as Fiji, Tonga, and Samoa.[118] Their descendants continued to travel thousands of miles between tiny islands on outrigger canoes,[119] and in the process they found many new islands, including Hawaii, Easter Island (Rapa Nui), and New Zealand.[120]

The Ancient Egyptians and Phoenicians explored the Mediterranean and Red Sea with the Egyptian Hannu reaching the Arabian Peninsula and the African Coast around 2750 BC.[121] In the 1st millennium BC, Phoenicians and Greeks established colonies throughout the Mediterranean and the Black Sea[122] Around 500 BC, the Carthaginian navigator Hanno left a detailed periplus of an Atlantic journey that reached at least Senegal and possibly Mount Cameroon.[123][124] In the early Mediaeval period, the Vikings crossed the North Atlantic and even reached the northeastern fringes of North America.[125] Novgorodians had also been sailing the White Sea since the 13th century or before.[126] Meanwhile, the seas along the eastern and southern Asian coast were used by Arab and Chinese traders.[127] The Chinese Ming Dynasty had a fleet of 317 ships with 37,000 men under Zheng He in the early fifteenth century, sailing the Indian and Pacific Oceans.[4](pp12–13) In the late fifteenth century, Western European mariners started making longer voyages of exploration in search of trade. Bartolomeu Dias rounded the Cape of Good Hope in 1487 and Vasco da Gama reached India via the Cape in 1498. Christopher Columbus sailed from Cadiz in 1492, attempting to reach the eastern lands of India and Japan by the novel means of travelling westwards. He made landfall instead on an island in the Caribbean Sea and a few years later, the Venetian navigator John Cabot reached Newfoundland. The Italian Amerigo Vespucci, after whom America was named, explored the South American coastline in voyages made between 1497 and 1502, discovering the mouth of the Amazon River.[4](pp12–13) In 1519 the Portuguese navigator Ferdinand Magellan led the first expedition to sail around the world.[4](pp12–13)

Mercator's map of the world
Gerardus Mercator's 1569 world map. The coastline of the old world is quite accurately depicted, unlike that of the Americas. Regions in high latitudes (Arctic, Antarctic) are greatly enlarged on this projection.

As for the history of navigational instrument, a compass was first used by the ancient Greeks and Chinese to show where north lies and the direction in which the ship is heading. The latitude (an angle which ranges from 0° at the equator to 90° at the poles) was determined by measuring the angle between the Sun, Moon or a specific star and the horizon by the use of an astrolabe, Jacob's staff or sextant. The longitude (a line on the globe joining the two poles) could only be calculated with an accurate chronometer to show the exact time difference between the ship and a fixed point such as the Greenwich Meridian. In 1759, John Harrison, a clockmaker, designed such an instrument and James Cook used it in his voyages of exploration.[128] Nowadays, the Global Positioning System (GPS) using over thirty satellites enables accurate navigation worldwide.[128]

With regards to maps that are vital for navigation, in the second century, Ptolemy mapped the whole known world from the "Fortunatae Insulae", Cape Verde or Canary Islands, eastward to the Gulf of Thailand. This map was used in 1492 when Christopher Columbus set out on his voyages of discovery.[129] Subsequently, Gerardus Mercator made a practical map of the world in 1538, his map projection conveniently making rhumb lines straight.[4](pp12–13) By the eighteenth century better maps had been made and part of the objective of James Cook on his voyages was to further map the ocean. Scientific study has continued with the depth recordings of the Tuscarora, the oceanic research of the Challenger voyages (1872–1876), the work of the Scandinavian seamen Roald Amundsen and Fridtjof Nansen, the Michael Sars expedition in 1910, the German Meteor expedition of 1925, the Antarctic survey work of Discovery II in 1932, and others since.[20] Furthermore, in 1921, the International Hydrographic Organization was set up, and it constitutes the authority on hydrographic surveying and nautical charting.[130]

History of oceanography and deep sea exploration

Scientific oceanography began with the voyages of Captain James Cook from 1768 to 1779, describing the Pacific with unprecedented precision from 71 degrees South to 71 degrees North.[4](p14) John Harrison's chronometers supported Cook's accurate navigation and charting on two of these voyages, permanently improving the standard attainable for subsequent work.[4](p14) Other expeditions followed in the nineteenth century, from Russia, France, the Netherlands and the United States as well as Britain.[4](p15) On HMS Beagle, which provided Charles Darwin with ideas and materials for his 1859 book On the Origin of Species, the ship's captain, Robert FitzRoy, charted the seas and coasts and published his four-volume report of the ship's three voyages in 1839.[4](p15) Edward Forbes's 1854 book, Distribution of Marine Life argued that no life could exist below around 600 metres (2000 feet). This was proven wrong by the British biologists W. B. Carpenter and C. Wyville Thomson, who in 1868 discovered life in deep water by dredging.[4](p15) Wyville Thompson became chief scientist on the Challenger expedition of 1872–1876, which effectively created the science of oceanography.[4](p15)

On her 68,890-nautical-mile (127,580 km) journey round the globe, HMS Challenger discovered about 4,700 new marine species, and made 492 deep sea soundings, 133 bottom dredges, 151 open water trawls and 263 serial water temperature observations.[131] In the southern Atlantic in 1898/1899, Carl Chun on the Valdivia brought many new life forms to the surface from depths of over 4,000 metres (13,000 ft). The first observations of deep-sea animals in their natural environment were made in 1930 by William Beebe and Otis Barton who descended to 434 metres (1,424 ft) in the spherical steel Bathysphere.[132] This was lowered by cable but by 1960 a self-powered submersible, Trieste developed by Jacques Piccard, took Piccard and Don Walsh to the deepest part of the Earth's oceans, the Mariana Trench in the Pacific, reaching a record depth of about 10,915 metres (35,810 ft),[133] a feat not repeated until 2012 when James Cameron piloted the Deepsea Challenger to similar depths.[134] An atmospheric diving suit can be worn for deep sea operations, with a new world record being set in 2006 when a US Navy diver descended to 2,000 feet (610 m) in one of these articulated, pressurized suits.[135]

At great depths, no light penetrates through the water layers from above and the pressure is extreme. For deep sea exploration it is necessary to use specialist vehicles, either remotely operated underwater vehicles with lights and cameras or manned submersibles. The battery-operated Mir submersibles have a three-man crew and can descend to 20,000 feet (6,000 m). They have viewing ports, 5,000-watt lights, video equipment and manipulator arms for collecting samples, placing probes or pushing the vehicle across the sea bed when the thrusters would stir up excessive sediment.[136]

Bathymetry is the mapping and study of the topography of the ocean floor. Methods used for measuring the depth of the sea include single or multibeam echosounders, laser airborne depth sounders and the calculation of depths from satellite remote sensing data. This information is used for determining the routes of undersea cables and pipelines, for choosing suitable locations for siting oil rigs and offshore wind turbines and for identifying possible new fisheries.[137]

Ongoing oceanographic research includes marine lifeforms, conservation, the marine environment, the chemistry of the ocean, the studying and modelling of climate dynamics, the air-sea boundary, weather patterns, ocean resources, renewable energy, waves and currents, and the design and development of new tools and technologies for investigating the deep.[138] Whereas in the 1960s and 1970s research could focus on taxonomy and basic biology, in the 2010s attention has shifted to larger topics such as climate change.[139] Researchers make use of satellite-based remote sensing for surface waters, with research ships, moored observatories and autonomous underwater vehicles to study and monitor all parts of the sea.[140]

Law

"Freedom of the seas" is a principle in international law dating from the seventeenth century. It stresses freedom to navigate the oceans and disapproves of war fought in international waters.[141] Today, this concept is enshrined in the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), the third version of which came into force in 1994. Article 87(1) states: "The high seas are open to all states, whether coastal or land-locked." Article 87(1) (a) to (f) gives a non-exhaustive list of freedoms including navigation, overflight, the laying of submarine cables, building artificial islands, fishing and scientific research.[141] The safety of shipping is regulated by the International Maritime Organization. Its objectives include developing and maintaining a regulatory framework for shipping, maritime safety, environmental concerns, legal matters, technical co-operation and maritime security.[142]

UNCLOS defines various areas of water. "Internal waters" are on the landward side of a baseline and foreign vessels have no right of passage in these. "Territorial waters" extend to 12 nautical miles (22 kilometres; 14 miles) from the coastline and in these waters, the coastal state is free to set laws, regulate use and exploit any resource. A "contiguous zone" extending a further 12 nautical miles allows for hot pursuit of vessels suspected of infringing laws in four specific areas: customs, taxation, immigration and pollution. An "exclusive economic zone" extends for 200 nautical miles (370 kilometres; 230 miles) from the baseline. Within this area, the coastal nation has sole exploitation rights over all natural resources. The "continental shelf" is the natural prolongation of the land territory to the continental margin's outer edge, or 200 nautical miles from the coastal state's baseline, whichever is greater. Here the coastal nation has the exclusive right to harvest minerals and also living resources "attached" to the seabed.[141]

War

Battle of Gibraltar
Naval warfare: The explosion of the Spanish flagship during the Battle of Gibraltar, 25 April 1607 by Cornelis Claesz van Wieringen, formerly attributed to Hendrik Cornelisz Vroom

Control of the sea is important to the security of a maritime nation, and the naval blockade of a port can be used to cut off food and supplies in time of war. Battles have been fought on the sea for more than 3,000 years. In about 1210 B.C., Suppiluliuma II, the king of the Hittites, defeated and burned a fleet from Alashiya (modern Cyprus).[143] In the decisive 480 B.C. Battle of Salamis, the Greek general Themistocles trapped the far larger fleet of the Persian king Xerxes in a narrow channel and attacked vigorously, destroying 200 Persian ships for the loss of 40 Greek vessels.[144] At the end of the Age of Sail, the English navy, led by Horatio Nelson, broke the power of the combined French and Spanish fleets at the 1805 Battle of Trafalgar.[145]

With steam and the industrial production of steel plate came greatly increased firepower in the shape of the dreadnought battleships armed with long-range guns. In 1905, the Japanese fleet decisively defeated the Russian fleet, which had travelled over 18,000 nautical miles (33,000 km), at the Battle of Tsushima.[146] Dreadnoughts fought inconclusively in the First World War at the 1916 Battle of Jutland between the Royal Navy's Grand Fleet and the Imperial German Navy's High Seas Fleet.[147] In the Second World War, the British victory at the 1940 Battle of Taranto showed that naval air power was sufficient to overcome the largest warships,[148] foreshadowing the decisive sea-battles of the Pacific War including the Battles of the Coral Sea, Midway, the Philippine Sea, and the climactic Battle of Leyte Gulf, in all of which the dominant ships were aircraft carriers.[149][150]

Submarines became important in naval warfare in World War I, when German submarines, known as U-boats, sank nearly 5,000 Allied merchant ships,[151] including however the RMS Lusitania, so helping to bring the United States into the war.[152] In World War II, almost 3,000 Allied ships were sunk by U-boats attempting to block the flow of supplies to Britain,[153] but the Allies broke the blockade in the Battle of the Atlantic, which lasted the whole length of the war, sinking 783 U-boats.[154] Since 1960, several nations have maintained fleets of nuclear-powered ballistic missile submarines, vessels equipped to launch ballistic missiles with nuclear warheads from under the sea. Some of these are kept permanently on patrol.[155][156]

Travel

Sailing ships or packets carried mail overseas, one of the earliest being the Dutch service to Batavia in the 1670s.[157] These added passenger accommodation, but in cramped conditions. Later, scheduled services were offered but the time journeys took depended much on the weather. When steamships replaced sailing vessels, ocean-going liners took over the task of carrying people. By the beginning of the twentieth century, crossing the Atlantic took about five days and shipping companies competed to own the largest and fastest vessels. The Blue Riband was an unofficial accolade given to the fastest liner crossing the Atlantic in regular service. The Mauretania held the title with 26.06 knots (48.26 km/h) for twenty years from 1909.[158] The Hales Trophy, another award for the fastest commercial crossing of the Atlantic, was won by the United States in 1952 for a crossing that took three days, ten hours and forty minutes.[159]

The great liners were comfortable but expensive in fuel and staff. The age of the trans-Atlantic liners waned as cheap intercontinental flights became available. In 1958, a regular scheduled air service between New York and Paris taking seven hours doomed the Atlantic ferry service to oblivion. One by one the vessels were laid up, some were scrapped, others became cruise ships for the leisure industry and still others floating hotels.[160] The sea is still a route by which boat people travel in small, sometimes unseaworthy craft, often having paid money to people smugglers for their passage. Some may be fleeing persecution but most are economic migrants attempting to reach countries where they believe their prospects are brighter.[161]

Trade

Map showing shipping routes
Shipping routes, showing relative density of commercial shipping around the world

Maritime trade has existed for millennia. The Ptolemaic dynasty had developed trade with India using the Red Sea ports and in the first millennium BC the Arabs, Phoenicians, Israelites and Indians traded in luxury goods such as spices, gold, and precious stones.[162] The Phoenicians were noted sea traders and under the Greeks and Romans, commerce continued to thrive. With the collapse of the Roman Empire, European trade dwindled but it continued to flourish among the kingdoms of Africa, the Middle East, India, China and southeastern Asia.[163] From the 16th to the 19th centuries, about 13 million people were shipped across the Atlantic to be sold as slaves in the Americas.[164]

Nowadays, large quantities of goods are transported by sea, especially across the Atlantic and around the Pacific Rim. A major trade route passes through the Pillars of Hercules, across the Mediterranean and the Suez Canal to the Indian Ocean and through the Straits of Malacca; much trade also passes through the English Channel.[165] Shipping lanes are the routes on the open sea used by cargo vessels, traditionally making use of trade winds and currents. Over 60 percent of the world's container traffic is conveyed on the top twenty trade routes.[166] Increased melting of Arctic ice since 2007 enables ships to travel the Northwest Passage for some weeks in summertime, avoiding the longer routes via the Suez Canal or the Panama Canal.[167] Shipping is supplemented by air freight, a more expensive process mostly used for particularly valuable or perishable cargoes. Seaborne trade carries more than US$4 trillion worth of goods each year.[168]

There are two main kinds of freight, bulk cargo and break bulk or general cargo, most of which is now transported in containers. Commodities in the form of liquids, powder or particles are carried loose in the holds of bulk carriers and include oil, grain, coal, ore, scrap metal, sand and gravel. Break bulk cargo is usually manufactured goods and is transported in packages, often stacked on pallets. Before the arrival of containerization in the 1950s, these goods were loaded, transported and unloaded piecemeal.[169] The use of containers has greatly increased the efficiency and decreased the cost of moving them[170] with most freight now traveling in standard sized, lockable containers loaded on purpose-built container ships at dedicated terminals.[171][171] Freight forwarding firms book cargo, arrange pickup and delivery, and manage documentation.[172]

Food

Factory ship
German factory ship, 92 metres (302 ft) long

Fish and other fishery products are among the most important sources of protein and other nutrients that are essential for a balanced diet and good health.[173] In 2009, 16.6% of the world's intake of animal protein and 6.5% of all protein consumed came from fish.[173] In order to fulfill this need, coastal countries have exploited marine resources in their exclusive economic zone, although fishing vessels are increasingly venturing further afield to exploit stocks in international waters.[174] In 2011, the total world production of fish, including aquaculture, was estimated to be 154 million tonnes, of which most was for human consumption.[173] The harvesting of wild fish accounted for 90.4 million tonnes, while annually increasing aquaculture contributes the rest.[173] The north west Pacific is by far the most productive area with 20.9 million tonnes (27 percent of the global marine catch) in 2010.[173] In addition, the number of fishing vessels in 2010 reached 4.36 million, whereas the number of people employed in the primary sector of fish production in the same year amounted to 54.8 million.[173]

Modern fishing vessels include fishing trawlers with a small crew, stern trawlers, purse seiners, long-line factory vessels and large factory ships which are designed to stay at sea for weeks, processing and freezing great quantities of fish. The equipment used to capture the fish may be purse seines, other seines, trawls, dredges, gillnets and long-lines and the fish species most frequently targeted are herring, cod, anchovy, tuna, flounder, mullet, squid and salmon. Overexploitation itself has become a serious concern; it does not only cause the depletion of fish stocks, but also substantially reduce the population of predatory fish populations.[175] Myers & Wworm estimated that "industrialized fisheries typically reduced community biomass by 80% within 15 years of exploitation."[175] In order to avoid overexploitation, many countries have introduced quotas in their own waters.[176] However, recovery efforts often entail substantial costs to local economies or food provision. Nonetheless, research published in Nature in April 2018 found that the aggressive effort of the Indonesian Minister of Maritime Affairs and Fisheries of Indonesia Susi Pudjiastuti to curtail illegal fishing has "reduced total fishing effort by at least 25%, (...) [potentially] generate a 14% increase in catch and a 12% increase in profit."[177] Therefore, the paper concluded that "many nations can recover their fisheries while avoiding these short-term costs by sharply addressing illegal, unreported and unregulated (IUU) fishing."[177]

Fishing boat
Fishing boat in Sri Lanka

Artisan fishing methods include rod and line, harpoons, skin diving, traps, throw nets and drag nets. Traditional fishing boats are powered by paddle, wind or outboard motors and operate in near-shore waters. The Food and Agriculture Organization is encouraging the development of local fisheries to provide food security to coastal communities and help alleviate poverty.[178]

As well as the wild stock, about 79 million tonnes (78M long tons; 87M short tons) of food and non-food products were produced by aquaculture in 2010, an all-time high. About six hundred species of plants and animals were cultured, some for use in seeding wild populations. The animals raised included finfish, aquatic reptiles, crustaceans, molluscs, sea cucumbers, sea urchins, sea squirts and jellyfish.[173] Integrated mariculture has the advantage that there is a readily available supply of planktonic food and waste is removed naturally.[179] Various methods are employed. Mesh enclosures for finfish can be suspended in the open seas, cages can be used in more sheltered waters or ponds can be refreshed with water at each high tide. Shrimps can be reared in shallow ponds connected to the open sea.[180] Ropes can be hung in water to grow algae, oysters and mussels. Oysters can be reared on trays or in mesh tubes. Sea cucumbers can be ranched on the seabed.[181] Captive breeding programmes have raised lobster larvae for release of juveniles into the wild resulting in an increased lobster harvest in Maine.[182] At least 145 species of seaweed – red, green, and brown algae – are eaten worldwide, and some have long been farmed in Japan and other Asian countries; there is great potential for additional algaculture.[183] Few maritime flowering plants are widely used for food but one example is marsh samphire which is eaten both raw and cooked.[184] A major difficulty for aquaculture is the tendency towards monoculture and the associated risk of widespread disease. In the 1990s, disease wiped out China's farmed Farrer's scallop and white shrimp and required their replacement by other species.[185] Aquaculture is also associated with environmental risks; for instance, shrimp farming has caused the destruction of important mangrove forests throughout southeast Asia.[186]

Leisure

Use of the sea for leisure developed in the nineteenth century, and became a significant industry in the twentieth century.[187] Maritime leisure activities are varied, and include self-organized trips cruising, yachting, powerboat racing[188] and fishing;[189] commercially organized voyages on cruise ships;[190] and trips on smaller vessels for ecotourism such as whale watching and coastal birdwatching.[191]

Scuba diver
Scuba diver with face mask, fins and underwater breathing apparatus

Humans enjoy venturing into the sea; children paddle and splash in the shallows and many people take pleasure in bathing and relaxing on the beach. This was not always the case, with sea bathing becoming the vogue in Europe in the 18th century after Dr. William Buchan advocated the practice for health reasons.[192] Surfing is a sport in which a wave is ridden by a surfer, with or without a surfboard. Other marine water sports include kite surfing, where a power kite propels a manned board across the water,[193] windsurfing, where the power is provided by a fixed, manoeuvrable sail[194] and water skiing, where a powerboat is used to pull a skier.[195]

Beneath the surface, freediving is necessarily restricted to shallow descents. Pearl divers have traditionally greased their skins, put cotton in their ears and clips on their noses and dived to 40 feet (12 m) with baskets to collect oysters.[196] Human eyes are not adapted for use underwater but vision can be improved by wearing a diving mask. Other useful equipment includes fins and snorkels, and scuba equipment allows underwater breathing and hence a longer time can be spent beneath the surface.[197] The depths that can be reached by divers and the length of time they can stay underwater is limited by the increase of pressure they experience as they descend and the need to prevent decompression sickness as they return to the surface. Recreational divers are advised to restrict themselves to depths of 100 feet (30 m) beyond which the danger of nitrogen narcosis increases. Deeper dives can be made with specialised equipment and training.[197]

Power generation

The sea offers a very large supply of energy carried by ocean waves, tides, salinity differences, and ocean temperature differences which can be harnessed to generate electricity.[198] Forms of 'green' marine energy include tidal power, marine current power, osmotic power, ocean thermal energy and wave power.[198][199]

Barrage for tidal power
Tidal power: the 1 km Rance Tidal Power Station in Brittany generates 0.5 GW.

Tidal power uses generators to produce electricity from tidal flows, sometimes by using a dam to store and then release seawater. The Rance barrage, 1 kilometre (0.62 mi) long, near St Malo in Brittany opened in 1967; it generates about 0.5 GW, but it has been followed by few similar schemes.[4](pp111–112)

The large and highly variable energy of waves gives them enormous destructive capability, making affordable and reliable wave machines problematic to develop. A small 2 MW commercial wave power plant, "Osprey", was built in Northern Scotland in 1995 about 300 metres (1000 ft) offshore. It was soon damaged by waves, then destroyed by a storm.[4](p112) Marine current power could provide populated areas close to the sea with a significant part of their energy needs.[200] In principle, it could be harnessed by open-flow turbines; sea bed systems are available, but limited to a depth of about 40 metres (130 ft).[201]

Offshore wind power is captured by wind turbines placed out at sea; it has the advantage that wind speeds are higher than on land, though wind farms are more costly to construct offshore.[202] The first offshore wind farm was installed in Denmark in 1991,[203] and the installed capacity of European offshore wind farms reached 3 GW in 2010.[204]

Electricity power stations are often located on the coast or beside an estuary so that the sea can be used as a heat sink. A colder heat sink enables more efficient power generation, which is important for expensive nuclear power plants in particular.[205]

Extractive industries

The seabed contains enormous reserves of minerals which can be exploited by dredging. This has advantages over land-based mining in that equipment can be built at specialised shipyards and infrastructure costs are lower. Disadvantages include problems caused by waves and tides, the tendency for excavations to silt up and the washing away of spoil heaps. There is a risk of coastal erosion and environmental damage.[206]

Minerals from hydrothermal vent
Minerals precipitated near a hydrothermal vent

Seafloor massive sulphide deposits are potential sources of silver, gold, copper, lead and zinc and trace metals since their discovery in the 1960s. They form when geothermally heated water is emitted from deep sea hydrothermal vents known as "black smokers". The ores are of high quality but prohibitively costly to extract.[207] Small scale mining of the deep sea floor is being developed off the coast of Papua New Guinea using robotic techniques, but the obstacles are formidable.[208]

There are large deposits of petroleum, as oil and natural gas, in rocks beneath the seabed. Offshore platforms and drilling rigs extract the oil or gas and store it for transport to land. Offshore oil and gas production can be difficult due to the remote, harsh environment.[209] Drilling for oil in the sea has environmental impacts. Animals may be disorientated by seismic waves used to locate deposits, probably causing the beaching of whales. Toxic substances such as mercury, lead and arsenic may be released. The infrastructure may cause damage, and oil may be spilt.[210]

Large quantities of methane clathrate exist on the seabed and in ocean sediment at a temperature of around 2 °C (36 °F) and these are of interest as a potential energy source. Some estimates put the amount available at between one and 5 million cubic kilometres (0.24 to 1.2 million cubic miles).[211] Also on the seabed are manganese nodules formed of layers of iron, manganese and other hydroxides around a core. In the Pacific these may cover up to 30 percent of the deep ocean floor. The minerals precipitate from seawater and grow very slowly. Their commercial extraction for nickel was investigated in the 1970s but abandoned in favour of more convenient sources.[212] In suitable locations, diamonds are gathered from the seafloor using suction hoses to bring gravel ashore. In deeper waters, mobile seafloor crawlers are used and the deposits are pumped to a vessel above. In Namibia, more diamonds are now collected from marine sources than by conventional methods on land.[213]

The sea holds enormous quantities of valuable dissolved minerals.[214] The most important, Salt for table and industrial use has been harvested by solar evaporation from shallow ponds since prehistoric times. Bromine, accumulated after being leached from the land, is economically recovered from the Dead Sea, where it occurs at 55,000 parts per million (ppm).[215]

Desalination is the technique of removing salts from seawater to leave fresh water suitable for drinking or irrigation. The two main processing methods, vacuum distillation and reverse osmosis, use large quantities of energy. Desalination is normally only undertaken where fresh water from other sources is in short supply or energy is plentiful, as in the excess heat generated by power stations. The brine produced as a by-product contains some toxic materials and is returned to the sea.[216]

Marine pollution

Many substances enter the sea as a result of human activities. Combustion products are transported in the air and deposited into the sea by precipitation. Industrial outflows and sewage contribute heavy metals, pesticides, PCBs, disinfectants, household cleaning products and other synthetic chemicals. These become concentrated in the surface film and in marine sediment, especially estuarine mud. The result of all this contamination is largely unknown because of the large number of substances involved and the lack of information on their biological effects.[217] The heavy metals of greatest concern are copper, lead, mercury, cadmium and zinc which may be bio-accumulated by marine organisms and are passed up the food chain.[218]

Much floating plastic rubbish does not biodegrade, instead disintegrating over time and eventually breaking down to the molecular level. Rigid plastics may float for years.[219] In the centre of the Pacific gyre there is a permanent floating accumulation of mostly plastic waste[220] and there is a similar garbage patch in the Atlantic.[221] Foraging sea birds such as the albatross and petrel may mistake debris for food, and accumulate indigestible plastic in their digestive systems. Turtles and whales have been found with plastic bags and fishing line in their stomachs. Microplastics may sink, threatening filter feeders on the seabed.[222]

Most oil pollution in the sea comes from cities and industry.[223] Oil is dangerous for marine animals. It can clog the feathers of sea birds, reducing their insulating effect and the birds' buoyancy, and be ingested when they preen themselves in an attempt to remove the contaminant. Marine mammals are less seriously affected but may be chilled through the removal of their insulation, blinded, dehydrated or poisoned. Benthic invertebrates are swamped when the oil sinks, fish are poisoned and the food chain is disrupted. In the short term, oil spills result in wildlife populations being decreased and unbalanced, leisure activities being affected and the livelihoods of people dependant on the sea being devastated.[224] The marine environment has self-cleansing properties and naturally occurring bacteria will act over time to remove oil from the sea. In the Gulf of Mexico, where oil-eating bacteria are already present, they take only a few days to consume spilt oil.[225]

Run-off of fertilisers from agricultural land is a major source of pollution in some areas and the discharge of raw sewage has a similar effect. The extra nutrients provided by these sources can cause excessive plant growth. Nitrogen is often the limiting factor in marine systems, and with added nitrogen, algal blooms and red tides can lower the oxygen level of the water and kill marine animals. Such events have created dead zones in the Baltic Sea and the Gulf of Mexico.[223] Some algal blooms are caused by cyanobacteria that make shellfish that filter feed on them toxic, harming animals like sea otters.[226] Nuclear facilities too can pollute. The Irish Sea was contaminated by radioactive caesium-137 from the former Sellafield nuclear fuel processing plant[227] and nuclear accidents may also cause radioactive material to seep into the sea, as did the disaster at the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant in 2011.[228]

In 1881 the writer and geographer John Francon Williams published a seminal work the Geography of the Oceans in which he affirms: ‘It may therefore be truly said that the present ocean is but a vast workshop, where the materials of future continents are elaborated and preserved.’[229][230][231] A profound statement that has never sounded more relevant given the current threat to the ecological balance of the oceans posed by modern-day pollutants such as plastic waste, oil spills and other toxins. The dumping of waste (including oil, noxious liquids, sewage and garbage) at sea is governed by international law. The London Convention (1972) is a United Nations agreement to control ocean dumping which had been ratified by 89 countries by 8 June 2012.[232] MARPOL 73/78 is a convention to minimize pollution of the seas by ships. By May 2013, 152 maritime nations had ratified MARPOL.[233]

Indigenous sea peoples

Several nomadic indigenous groups in Maritime Southeast Asia live in boats and derive nearly all they need from the sea. The Moken people live on the coasts of Thailand and Burma and islands in the Andaman Sea.[234] The Bajau people are originally from the Sulu Archipelago, Mindanao and northern Borneo.[235] Some Sea Gypsies are accomplished free-divers, able to descend to depths of 30 metres (98 ft), though many are adopting a more settled, land-based way of life.[236][237]

The indigenous peoples of the Arctic such as the Chukchi, Inuit, Inuvialuit and Yup'iit hunt marine mammals including seals and whales,[238] and the Torres Strait Islanders of Australia include ownership of the Great Barrier Reef among their possessions. They live a traditional life on the islands involving hunting, fishing, gardening and trading with neighbouring peoples in Papua and mainland Aboriginal Australians.[239]

In culture

The sea appears in human culture in contradictory ways, as both powerful but serene and as beautiful but dangerous.[4](p10) It has its place in literature, art, poetry, film, theatre, classical music, mythology and dream interpretation.[240] The Ancients personified it, believing it to be under the control of a being who needed to be appeased, and symbolically, it has been perceived as a hostile environment populated by fantastic creatures; the Leviathan of the Bible,[241] Scylla in Greek mythology,[242] Isonade in Japanese mythology,[243] and the kraken of late Norse mythology.[244] Civilizations have advanced through maritime trade and the exchange of ideas.[245][246](pp206–208)

Painting by Ludolf Bakhuizen
Dutch Golden Age painting: The Y at Amsterdam, seen from the Mosselsteiger (mussel pier) by Ludolf Bakhuizen, 1673[247]

The sea and ships have been depicted in art ranging from simple drawings on the walls of huts in Lamu[240] to seascapes by Joseph Turner. In Dutch Golden Age painting, artists such as Jan Porcellis, Hendrick Dubbels, Willem van de Velde the Elder and his son, and Ludolf Bakhuizen celebrated the sea and the Dutch navy at the peak of its military prowess.[247][248] The Japanese artist Katsushika Hokusai created colour prints of the moods of the sea, including The Great Wave off Kanagawa.[4](p8)

Music too has been inspired by the ocean, sometimes by composers who lived or worked near the shore and saw its many different aspects. Sea shanties, songs that were chanted by mariners to help them perform arduous tasks, have been woven into compositions and impressions in music have been created of calm waters, crashing waves and storms at sea.[249] Classical sea-related music includes Richard Wagner's The Flying Dutchman,[250] Claude Debussy's La mer (1903–05),[251] Charles Villiers Stanford's Songs of the Sea (1904) and Songs of the Fleet (1910), Edward Elgar's Sea Pictures (1899) and Ralph Vaughan Williams' A Sea Symphony (1903–1909).[252]

As a symbol, the sea has for centuries played a role in literature, poetry and dreams. Sometimes it is there just as a gentle background but often it introduces such themes as storm, shipwreck, battle, hardship, disaster, the dashing of hopes and death.[253] In his epic poem the Odyssey, written in the 8th century BC,[254] Homer describes the ten-year voyage of the Greek hero Odysseus who struggles to return home across the sea's many hazards after the war described in the Iliad.[255] The sea is a recurring theme in the Haiku poems of the Japanese Edo period poet Matsuo Bashō (松尾 芭蕉) (1644–1694).[256] In modern literature, sea-inspired novels have been written by Joseph Conrad — drawn from his experience at sea,[257] Herman Wouk,[258] and Herman Melville.[259] In the works of psychiatrist Carl Jung, the sea symbolizes the personal and the collective unconscious in dream interpretation, the depths of the sea symbolizing the depths of the unconscious mind.[260] Although the origin of life on Earth is still a matter of debate,[261] scientist and writer Rachel Carson, in her award-winning 1951 book The Sea Around Us, wrote, "It is a curious situation that the sea, from which life first arose, should now be threatened by the activities of one form of that life. But the sea, though changed in a sinister way, will continue to exist: the threat is rather to life itself".[262]

See also

Notes

 1. ^ There is no accepted technical definition of sea amongst oceanographers. One definition is that a sea is a sub-division of an ocean, which means that it must have oceanic basin crust on its floor. This definition accepts the Caspian as a sea because it was once part of an ancient ocean.[6] The Introduction to Marine Biology defines a sea as a "land-locked" body of water, adding that the term "sea" is only one of convenience.[7] The Glossary of Mapping Sciences similarly states that the boundaries between seas and other bodies of water are arbitrary.[8]
 2. ^ According to this definition, the Caspian would be excluded as it is legally an "international lake".[11]
 3. ^ Hydrous ringwoodite recovered from volcanic eruptions suggests that the transition zone between the lower and upper mantle holds between one[15] and three[16] times as much water as all of the world's surface oceans combined. Experiments to recreate the conditions of the lower mantle suggest it may contain still more water as well, as much as five times the mass of water present in the world's oceans.[17][18]
 4. ^ "As the waves leave the region where they were generated, the longer ones outpace the shorter because their velocity is greater. Gradually, they fall in with other waves travelling at similar speed—-where different waves are in phase they reinforce each other, and where out of phase they are reduced. Eventually, a regular pattern of high and low waves (or swell) is developed that remains constant as it travels out across the ocean."[4](pp83–84)
 5. ^ To help put a change of this magnitude into perspective, when the pH of human blood plasma is raised from its normal 7.4 to a value above 7.8, or lowered to a value below 6.8, death ensues.[88]

References

 1. ^ "WHOI Calculates Volume and Depth of World's Oceans". Ocean Power Magazine. Archived from the original on 13 July 2012. Retrieved 28 February 2012.
 2. ^ "Sea". Merriam-webster.com. Retrieved 13 March 2013.
 3. ^ "What's the difference between an ocean and a sea?". Ocean facts. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved 19 April 2013.
 4. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab Stow, Dorrik (2004). Encyclopedia of the Oceans. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-860687-1.
 5. ^ Nishri, A.; Stiller, M; Rimmer, A.; Geifman, Y.; Krom, M. (1999). "Lake Kinneret (The Sea of Galilee): the effects of diversion of external salinity sources and the probable chemical composition of the internal salinity sources". Chemical Geology. 158 (1–2): 37–52. doi:10.1016/S0009-2541(99)00007-8.
 6. ^ Conforti, B.; Bravo, Luigi Ferrari (2005). The Italian Yearbook of International Law, Volume 14. Martinus Nijhoff Publishers. p. 237. ISBN 978-90-04-15027-0.
 7. ^ Karleskint, George; Turner, Richard L.; Small, James W. (2009). Introduction to Marine Biology. Cengage Learning. p. 47. ISBN 978-0-495-56197-2.
 8. ^ American Society of Civil Engineers (eds.) (1994). The Glossary of the Mapping Sciences. ASCE Publications. p. 365. ISBN 978-0-7844-7570-6.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 9. ^ Vukas, B. (2004). The Law of the Sea: Selected Writings. Martinus Nijhoff Publishers. p. 271. ISBN 978-90-04-13863-6.
 10. ^ Gupta, Manoj (2010). Indian Ocean Region: Maritime Regimes for Regional Cooperation. Springer. p. 57. ISBN 978-1-4419-5989-8.
 11. ^ Gokay, Bulent (2001). The Politics of Caspian Oil. Palgrave Macmillan. p. 74. ISBN 978-0-333-73973-0.
 12. ^ Ravilious, Kate (21 Apr 2009). "Most Earthlike Planet Yet Found May Have Liquid Oceans" in National Geographic.
 13. ^ Platnick, Steven. "Visible Earth". NASA.
 14. ^ a b NOAA. "Lesson 7: The Water Cycle" in Ocean Explorer.
 15. ^ Oskin, Becky (12 Mar 2014). "Rare Diamond Confirms that Earth's Mantle Holds an Ocean's Worth of Water" in Scientific American.
 16. ^ Schmandt, B.; Jacobsen, S. D.; Becker, T. W.; Liu, Z.; Dueker, K. G. (2014). "Dehydration melting at the top of the lower mantle". Science. 344 (6189): 1265–68. Bibcode:2014Sci...344.1265S. doi:10.1126/science.1253358. PMID 24926016.
 17. ^ Harder, Ben (7 Mar 2002). "Inner Earth May Hold More Water Than the Seas" in National Geographic.
 18. ^ Murakami, M. (2002). "Water in Earth's Lower Mantle". Science. 295 (5561): 1885–87. Bibcode:2002Sci...295.1885M. doi:10.1126/science.1065998.
 19. ^ Lee, Sidney (ed.) "Rennell, James" in the Dictionary of National Biography, Vol. 48. Smith, Elder, & Co. (London), 1896. Hosted at Wikisource.
 20. ^ a b c Monkhouse, F.J. (1975) Principles of Physical Geography. pp. 327–28. Hodder & Stoughton. ISBN 978-0-340-04944-0.
 21. ^ b., R. N. R.; Russell, F. S.; Yonge, C. M. (1929). "The Seas: Our Knowledge of Life in the Sea and How It is Gained". The Geographical Journal. 73 (6): 571–572. doi:10.2307/1785367. JSTOR 1785367.
 22. ^ Stewart, Robert H. (2008) Introduction To Physical Oceanography. pp. 2–3. Texas A & M University.
 23. ^ Cowen, Ron (5 October 2011). "Comets take pole position as water bearers". Nature. Retrieved 10 September 2013.
 24. ^ "Ocean salinity". Science Learning Hub. Retrieved 2 July 2017.
 25. ^ A. Anati, David (March 1999). "The salinity of hypersaline brines: Concepts and misconceptions". International Journal of Salt Lake Research. 8: 55–70. doi:10.1023/A:1009059827435.
 26. ^ Swenson, Herbert. "Why is the ocean salty?". US Geological Survey. Archived from the original on 18 April 2001. Retrieved 17 April 2013.
 27. ^ a b Millero, F. J.; Feistel, R.; Wright, D. G.; McDougall, T. J. (2008). "The composition of Standard Seawater and the definition of the Reference-Composition Salinity Scale". Deep-Sea Research Part I: Oceanographic Research Papers. 55 (1): 50–72. Bibcode:2008DSRI...55...50M. doi:10.1016/j.dsr.2007.10.001.
 28. ^ "Drinking seawater can be deadly to humans". NOAA. 11 January 2013. Retrieved 16 September 2013.
 29. ^ a b Talley, Lynne D (2002). "Salinity Patterns in the Ocean". In MacCracken, Michael C; Perry, John S (eds.). Encyclopedia of Global Environmental Change, Volume 1, The Earth System: Physical and Chemical Dimensions of Global Environmental Change. John Wiley & Sons. pp. 629–630. ISBN 978-0-471-97796-4.
 30. ^ Feistel, R; et al. (2010). "Density and Absolute Salinity of the Baltic Sea 2006–2009". Ocean Science. 6: 3–24. doi:10.5194/os-6-3-2010.
 31. ^ NOAA (11 Jan 2013). "Drinking Seawater Can Be Deadly to Humans".
 32. ^ Gordon, Arnold (2004). "Ocean Circulation". The Climate System. Columbia University. Retrieved 6 July 2013.
 33. ^ "Sea Water, Freezing of". Water Encyclopedia. Retrieved 12 October 2013.
 34. ^ Jeffries, Martin O. (2012). "Sea ice". Encyclopedia Britannica. Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 21 April 2013.
 35. ^ "Oxygen in the Sea". Swedish Meteorological and Hydrological Institute. 3 June 2010. Retrieved 6 July 2013.
 36. ^ Shaffer, Gary; Olsen, Steffen Malskær; Pedersen, Jens Olaf Pepke (2009). "Long-term ocean oxygen depletion in response to carbon dioxide emissions from fossil fuels". Nature Geoscience. 2 (2): 105–109. Bibcode:2009NatGe...2..105S. doi:10.1038/ngeo420.
 37. ^ a b Russell, F. S.; Yonge, C. M. (1928). The Seas. Frederick Warne. pp. 225–227.
 38. ^ a b c "Ocean waves". Ocean Explorer. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved 17 April 2013.
 39. ^ Young, I. R. (1999). Wind Generated Ocean Waves. Elsevier. p. 83. ISBN 978-0-08-043317-2.
 40. ^ a b c Garrison, Tom (2012). Essentials of Oceanography. 6th ed. pp. 204 ff. Brooks/Cole, Belmont. ISBN 0321814053.
 41. ^ National Meteorological Library and Archive (2010). "Fact Sheet 6—The Beaufort Scale". Met Office (Devon)
 42. ^ Goda, Y. (2000) Random Seas and Design of Maritime Structures. pp. 421–22. World Scientific. ISBN 978-981-02-3256-6.
 43. ^ Holliday, N. P.; Yelland, M. J.; Pascal, R.; Swail, V. R.; Taylor, P. K.; Griffiths, C. R.; Kent, E. (2006). "Were extreme waves in the Rockall Trough the largest ever recorded?". Geophysical Research Letters. 33 (5): L05613. Bibcode:2006GeoRL..33.5613H. doi:10.1029/2005GL025238.
 44. ^ Laird, Anne (2006). "Observed Statistics of Extreme Waves". Naval Postgraduate School (Monterey).
 45. ^ a b c "Life of a Tsunami". Tsunamis & Earthquakes. US Geological Survey. Retrieved 18 April 2013.
 46. ^ a b "Physics of Tsunamis". National Tsunami Warning Center of the USA. Retrieved 3 October 2013.
 47. ^ a b c "The Physics of Tsunamis". Earth and Space Sciences. University of Washington. Retrieved 21 September 2013.
 48. ^ Our Amazing Planet staff (12 March 2012). "Deep Ocean Floor Can Focus Tsunami Waves". Livescience. Retrieved 4 October 2013.
 49. ^ Berry, M. V. (2007). "Focused tsunami waves". Proceedings of the Royal Society A. 463 (2087): 3055–3071. doi:10.1098/rspa.2007.0051.
 50. ^ "Tsunami Facts and Information". Bureau of Meteorology of the Australian Government. Retrieved 3 October 2013.
 51. ^ Ahrens, C. Donald; Jackson, Peter Lawrence; Jackson, Christine E. J.; Jackson, Christine E. O. (2012). Meteorology Today: An Introduction to Weather, Climate, and the Environment. Cengage Learning. p. 283. ISBN 978-0-17-650039-9.
 52. ^ a b c d "Ocean Currents". Ocean Explorer. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved 19 April 2013.
 53. ^ Pope, Vicky (2 February 2007). "Models 'key to climate forecasts'". BBC. Retrieved 8 September 2013.
 54. ^ Cushman-Roisin, Benoit; Beckers, Jean-Marie (2011). Introduction to Geophysical Fluid Dynamics: Physical and Numerical Aspects. Academic Press. ISBN 978-0-12-088759-0.
 55. ^ Wunsch, Carl (2002). "What is the thermohaline circulation?". Science. 298 (5596): 1179–1181. doi:10.1126/science.1079329. PMID 12424356.
 56. ^ "Long-shore currents". Orange County Lifeguards. 2007. Retrieved 19 April 2013.
 57. ^ "Rip current characteristics". Rip currents. University of Delaware Sea Grant College Program. Retrieved 19 April 2013.
 58. ^ a b c "Tides and Water Levels". NOAA Oceans and Coasts. NOAA Ocean Service Education. Retrieved 20 April 2013.
 59. ^ "Tidal amplitudes". University of Guelph. Retrieved 12 September 2013.
 60. ^ a b "Tides". Ocean Explorer. National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved 20 April 2013.
 61. ^ Eginitis, D. (1929). "The problem of the tide of Euripus". Astronomische Nachrichten. 236 (19–20): 321–328. Bibcode:1929AN....236..321E. doi:10.1002/asna.19292361904. See also the commentary about this explanation in Lagrange, E. (1930). "Les marées de l'Euripe". Ciel et Terre (Bulletin of the Société Belge d'Astronomie) (in French). 46: 66–69. Bibcode:1930C&T....46...66L.
 62. ^ Cline, Isaac M. (4 February 2004). "Galveston Storm of 1900". National Oceanic and Atmospheric Administration. Retrieved 21 April 2013.
 63. ^ Pidwirny, Michael (28 March 2013). "Structure of the Earth". The Encyclopedia of Earth. Retrieved 20 September 2013.
 64. ^ Pidwirny, Michael (28 March 2013). "Plate tectonics". The Encyclopedia of Earth. Retrieved 20 September 2013.
 65. ^ "Plate Tectonics: The Mechanism". University of California Museum of Paleontology. Retrieved 20 September 2013.
 66. ^ "Scientists map Mariana Trench, deepest known section of ocean in the world". The Telegraph. 7 December 2011. Retrieved 24 September 2013.
 67. ^ "Peru-Chile Trench". Encyclopedia Britannica. Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 24 September 2013.
 68. ^ a b c Monkhouse, F. J. (1975). Principles of Physical Geography. Hodder & Stoughton. pp. 280–291. ISBN 978-0-340-04944-0.
 69. ^ Whittow, John B. (1984). The Penguin Dictionary of Physical Geography. Penguin Books. pp. 29, 80, 246. ISBN 978-0-14-051094-2.
 70. ^ "Thames Barrier engineer says second defence needed". BBC News. 5 January 2013. Retrieved 18 September 2013.
 71. ^ Plant, G.W.; Covil, C.S; Hughes, R.A. (1998). Site Preparation for the New Hong Kong International Airport. Thomas Telford. pp. 1–4, 43. ISBN 978-0-7277-2696-4.
 72. ^ Muller, R. D.; Sdrolias, M.; Gaina, C.; Steinberger, B.; Heine, C. (2008). "Long-Term Sea-Level Fluctuations Driven by Ocean Basin Dynamics". Science. 319 (5868): 1357–62. Bibcode:2008Sci...319.1357M. doi:10.1126/science.1151540. PMID 18323446.
 73. ^ Bruce C. Douglas (1997). "Global sea rise: a redetermination". Surveys in Geophysics. 18 (2/3): 279–292. Bibcode:1997SGeo...18..279D. doi:10.1023/A:1006544227856.
 74. ^ Bindoff, N. L.; Willebrand, J.; Artale, V.; Cazenave, A.; Gregory, J.; Gulev, S.; Hanawa, K.; Le Quéré, C.; Levitus, S.; Nojiri, Y.; Shum, A.; Talley, L. D.; Unnikrishnan, A. S.; Josey, S. A.; Tamisiea, M.; Tsimplis, M.; Woodworth, P. (2007). Observations: Oceanic Climate Change and Sea Level. Cambridge University Press. pp. 385–428. ISBN 978-0-521-88009-1.
 75. ^ Meehl, G. A.; Washington, W. M.; Collins, W. D.; Arblaster, J. M.; Hu, A.; Buja, L. E.; Strand, W. G.; Teng, H. (2005). "How Much More Global Warming and Sea Level Rise?" (Full free text). Science. 307 (5716): 1769–72. Bibcode:2005Sci...307.1769M. doi:10.1126/science.1106663. PMID 15774757.
 76. ^ "The Water Cycle: The Oceans". US Geological Survey. Retrieved 12 September 2013.
 77. ^ Vesilind, Priit J. (2003). "The Driest Place on Earth". National Geographic. Archived from the original on 6 July 2011. Retrieved 12