دریای اژه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۳۶°۲۸′ شمالی ۲۲°۵۷′ شرقی / ۳۶٫۴۶۷°شمالی ۲۲٫۹۵۰°شرقی / 36.467; 22.950

دریای اژه
محل دریای اژه
محل دریای اژه
مساحت ۲۱۴٬۰۰۰
مجموعه خطوط ساحلی کیلومتر
میانگین عمق ۳۵۴۳ متر[۱]
کشورهای ساحلی Flag of Greece.svg یونان
Flag of Turkey.svgترکیه

دریای اِژِه از دریاهای پیرامونی دریای مدیترانه است که میان شبه جزیره یونان و آناتولی جای گرفته‌است. دریای اژه از راه تنگه‌های داردانل و بُسفُر به دریای مرمره و دریای سیاه می‌پیوندد.

شمار زیادی جزیره در محدوده دریای اژه جای گرفته‌است اما برخی نیز در کناره بیرونی مرز جنوبی آن قرار دارند، ازجمله کرت و رودس. بیشتر این جزیره‌ها متعلق به یونان و شماری از آن‌ها نیز جزو خاک ترکیه هستند. نام این دریا احتمالاً از واژه یونانی αἶγες (آئیگِس) به معنای «امواج» گرفته شده‌است. در زبان‌های اسلاوی جنوبی به این دریا، دریای سفید گفته می‌شود.

بیشتر جزیره‌های دریای اژه از مقصدهای گردشگری پرطرفدار هستند و در بندرگاه‌های آن‌ها افراد محلی زیادی برای پذیرش گردشگران و راهنمایی آن‌ها به اقامتگاه‌ها حضور دارند.

جغرافیا[ویرایش]

دریای اژه حدود ۲۱۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع (۸۳٬۰۰۰ مایل مربع) آب را پوشانده‌است و درازای آن ۶۱۰ کیلومتر و پهنای آن ۳۰۰ کیلومتر است. بیشینهٔ عمق دریا ۳٬۵۴۲ متر در شرق کْرِت می‌باشد.

نوارۀ مرز جنوبی دریای اژه از غرب به شرق با این جزیره‌ها مشخص شده‌است: کیثیرا، آنتی‌کیثیرا، کرت، کاسوس، کارپاتوس و رودس.

جزایر متعدد دریای اژه را می‌توان به هفت گروه تقسیم کرد:

دسته‌بندی جزیره‌ها در دریای اژه.

خلیج‌ها و خلیجک‌های دریای اژه به ترتیب ساعتگرد از سمت جنوب عبارتند از: کرت، میرابلو، آلمیروس، سودا و خانیا. و در خط ساحلی خاک اصلی: دریای میرتو در سمت غرب که خلیج آرگولی و خلیج سارونیک در سمت شمال غرب آن قرار گرفته‌اند، خلیج پاتلیس که با دریای ائوبویی جنوبی پیوند دارد، خلیج پاگاستی که با دریای ائوبویی شمالی پیوند دارد، خلیج ترمی در سمت شمال غرب، شبه‌جزیره خالکیدیکه شامل خلیج‌های کاسندرا و سینگیتی، و در سمت شمال، خلیج استریمونی و خلیج کاوالا. بقیه خلیج‌های دریای اژه در ترکیه قرار دارند و عبارتند از: خلیج ساروس، خلیج ادرمیت، خلیج دیکیلی، خلیج چاندارلی، خلیج ازمیر، خلیج قوش‌آداسی، خلیج گوک‌اوا و خلیج گول‌لوک.

تاریخچه[ویرایش]

دیرینگی خط ساحلی فعلی دریای اژه به حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. پیش از آن زمان، در اوج آخرین عصر یخبندان (حدود ۱۸٬۰۰۰ سال پیش) سطح دریا در همه جا ۱۳۰ متر پایین‌تر بود، و به‌جای بخش اعظمی از اژه شمالی امروزی، دشت‌های ساحلی پرآبی وجود داشت. جزایر امروزی این دریا، ازجمله جزیره میلوس با تولیدات مهم ابسیدین خود، زمانی که برای نخستین بار مسکونی شدند احتمالاً هنوز به سرزمین اصلی متصل بودند. ترتیب کنونی خط ساحلی حدوداً ۹۰۰۰ سال پیش ظاهر شد و بالا رفتن سطح دریا، بعد از عصر یخبندان، تا ۳٬۰۰۰ سال بعد از آن نیز ادامه یافت.[۲]

تمدن‌های اولیه عصر برنز که در این منطقه پدید آمد اصطلاحاً تمدن اژه‌ای نام گرفته‌است. در دوران باستان، این دریا، خاستگاه دو تمدن باستانی بود: مینوسی‌های جزیره کرت، و میسنی‌های پلوپونز.[۳]

بعدها با ورود هندواروپایی‌های یونانی به منطقه، دولت‌شهرهای آتن و اسپارت و شمار زیاد دیگری شهر در محدوده اژه بنیاد شد که اتحادیه دلوس و تمدن یونان باستان را تشکیل می‌دادند. دریای اژه بعد از آن در زمان هخامنشیان صحنه جنگ‌های ایران و یونان شد که جزئیات زیادی از آن در تاریخ ثبت شده‌است. رومی‌ها و رومیان شرقی (یونانی‌های بیزانس)، بلغارها، ونیزی‌ها، جنوآیی‌ها، و ترک‌های سلجوقی و عثمانی از تصرف‌کنندگان بعدی منطقه اژه بودند.

افسانه نام دریای اژه[ویرایش]

دریای اژه پهنه آبی در پیرامون دریای میانه، بنا به روایات یونانی نام خود را از افسانه زیر یافته‌است.

اروپا نام شاهزاده خانمی فنیقی بود که بهمراه خانواده خویش در حوالی فلسطین زندگی می‌کرد. از سوی دیگر، زئوس خدای خدایان المپ توسط پیشگوئی پرومتئوس دانا که از خدایان المپ بود و از آینده خبر داشت، می‌دانست که دیوان و هیولاهای وحشتناک و در راس ایشان توفون مخوف چشم به مقام و مرتبه وی دوخته‌اند و سرانجام نیز به جنگ سهمگینی با او برخواهند خواست.

بنا به گفته‌های پرومتئوس تنها راه نجات وی فرزندی خواهد بود که از زئوس و یک فانی خاکی بوجود می‌آید و قادر است که پهلوانیها و کارهای شگرف انجام دهد.

بهمین جهت زئوس پس از جستجوهای فراوان برای یافتن همسری مناسب و در خور شان خویش، اروپا را انتخاب نمود و از آنجا که می‌دانست اروپا دختری پاکدامن است و هرگز حاضر به برآوردن خواسته وی نمی‌شود، خود را به صورت گاو نر سپید و تنومندی درآورده و به هنگامی که اروپا بهمراه دیگر دوشیزگان در کناره‌های دریای مدیترانه به بازی مشغول بودند، خویش را بر او عرضه نمود.

دریای اژه.

اروپا بی‌خبر از همه چیز گاو را جالب یافت و به تغذیه وی پرداخت و سرانجام نیز بر پشت گاو سوار گردید. نره گاو سپید بیدرنگ خود را با سوار بر پشتش به آب دریا زده و از ساحل دور گردید.

فریادهای دختر بینوا و شیونهای همراهان نیز اثری نبخشیدند و گاو همچنان از ساحل دور می‌شد تا پس از گذشتن از آب دریای میانه به کرانه‌های جزیره کرت رسیدند. پس از بیرون رفتن از آب گاو خود را به شکل اصلی خود یعنی زئوس درآورده و قصد خود را بیان نمود.

او به اروپا قول داد که پسرانشان آن جزیره و سرزمین زیبا را به زیر فرمان خود درآورده و چنان خوب و خردمندانه رفتار می‌کنند که دوتن از ایشان پس از مرگ در قلمرو هادس خدای مردگان، قاضی رسیدگی به حال ارواح می‌گردند.

اروپا سرانجام تن به همخوابگی با زئوس داد و از وی دارای پسرانی گردید این سه پسر به نام‌های مینوس، رادامانتوس و ساریدون گرچه بر آدمیان عادی برتری داشتند، ولی هیچ‌کدام از آنها، آن قهرمان مقتدر مورد نظر زئوس نگردیدند. یکی از این پسران زئوس و اروپا مینوس نام داشت.

پس از آنکه زئوس اروپا را ترک نمود او پسرانش همچنان در جزیره کرت باقی‌ماندند و مینوس پادشاه جزیره گردید. او پس از ازدواج بهمراه همسرش دخترانی داشت ولی دارای پسر نبود.

مینوس از عموی خویش پوسیدون برادر زئوس و رب‌النوع دریاها خواهش کرد که برای برگزاری جشنی که بمناسبت سالروز پادشاهی او برگزار می‌شود، برایش گاوی سپید و قوی هیکل بفرستد تا او در مراسم جشن برای پوسیدون قربانی کند و بدینوسیله به کسانیکه در صدد پائین کشیدنش از تخت شاهی بودند هشدار دهد و ایشان را بترساند و هم توسط آن یاد رب‌النوع دریاها را گرامی داشته باشد.

بهمین منظور پوسیدون نره گاو سپید و زیبائی از دریا بیرون فرستاد. شاه مینوس گاو را با خود به محل اقامت خویش برده اما گاو را برای جفت‌گیری کردن و اصلاح نژاد دامهای خود مناسبتر یافت تا قربانی کردن برای پوسیدون؛ بنابراین به جای گاو سپید قوی هیکل گاو سپید دیگری را قربانی نمود.

پوسیدون رب‌النوع دریا از این عمل مینوس خشمناک گردید و مینوس را نفرین کرد که پیوسته از گاو در عذاب روحی باشد. همسر مینوس پاسیفائه نام داشت. پاسیفائه که از سرگذشت مادرشوهر خویش خبر داشت، پنداشت که این گاو نر همان زئوس است که هنوز در پی بدست آوردن فرزند مورد نظر خویش می‌باشد و تنها از روی احتیاط و پنهان کاری است که به هیبت گاو درآمده، بنابراین دل در گرو گاو بست.

از آنجا که گاو هیبت بدل نمی‌کرد، لاجرم پاسیفائه به سراغ دایدالوس، صنعتگر و مخترع ماهر رفت و از او درخواست کمک نمود. دایدالوس قالب گاو ماده‌ای را که در زیر آن چرخ‌هایی نصب نموده بودند، برای پاسیفائه درست کرد و روی آن را پوست گاو ماده‌ای کشید. پاسیفائه بدرون آن درآمد و قالب را بسوی مرغزاری که گاوسپید در آن مشغول چرا کردن بود، هل دادند. بدینوسیله گاو نر با پاسیفائه جفت‌گیری کرد. پس از نه ماه که پاسیفائه وضع حمل نمود، حیوان عجیبی به دنیا آمد که تن آدمی و سرگاو داشت و مایناتور نامیده می‌شد و بسیار وحشی و نا آرام بود و به هیچ چیز و هیچ‌کس رحم نمی‌کرد.

مینوس قصد کشتن او را داشت که آریادنه دختر مینوس و خواهر مایناتور نزد پدر به وساطت برخاست و او را از مرگ رهانید اما شاه مینوس که از دیدن این موجود عذاب می‌کشید، مایناتور را در نزدیکی خویش نمی‌خواست.

بازهم دایدالوس خردمند به چاره جوئی پرداخت و به شاه مینوس قول داد که دالان بسیار تاریک و پر پیچ و تو در توئی در کنار قصر بسازد که هیچ‌کس نتواند در آن راه خروج را پیدا کند و بیرون بیاید. پس از ساختن ماز یا همان راهروی تاریک، حیوان عجیب و وحشی، مایناتور را در آن انداختند و برای اینکه به فکر بیرون آمدن و به خرابی پرداختن نیفتد، با وی عهد بستند که هر ساله هفت پسر جوان و هفت دوشیزه زیبای سالم به او بدهند تا به مصرف غذای خود برساند و همین کار را هم می‌کردند.

پس از مدتی میان شاه مینوس کرتی و شاه آیگیوس پادشاه آتن جنگ سختی درگرفت که در آن آتنیها بازنده شدند و متقبل گردیدند که به عنوان غرامت جنگی، قربانی سالانه مایناتور را فراهم آورند. پس از چند سال پرداخت غرامت از سوی آتنیها، تسئوس پسر آیگیوس که در این میان بزرگتر شده بود، به پدر خود گفت که حاضر به پذیرش این بدنامی نمی‌باشد که قربانیها هر ساله فقط از میان مردم عادی انتخاب گردند و از همین رو او که پسر پادشاه می‌باشد به عنوان قربانی همراه دیگران به کرت خواهد رفت و خواهد کوشید که مایناتور را بکشد و بدینوسیله این بلا را از سر آتنیها دور سازد.

شاه آیگیوس پس از امتناع فراوان، عاقبت در برابر خواسته پسر راه به جائی نبرده و رضایت داد که پسرش را با دیگر قربانیان بلا، روانه کرت کند. روز پدرود آیگیوس غمگینانه به پسرش گفت که این کشتی که تو بر آن سوار می‌شوی، بادبان‌های سیاه به نشان سوگواری دارد. اگر روزی که که کشتی بازمی‌گردد، تو به هدف خود رسیده بودی و در میان کشتی جای داشتی، بادبان‌های سپید برافراز تا من از دور بدانم که تو سالم مانده‌ای وگرنه می‌دانم که تو هم طعمه مایناتور گردیده‌ای.

پس از ورود کشتی آتنی به جزیره کرت، آریادنه شاهزاده خانم کرتی و دختر مینوس پادشاه آنجا تسئوس را در میان قربانیان دید و بدو دل باخت مخصوصاً وقتیکه از نسب او نیز آگاه شد. فکر اینکه چه سرنوشت شومی در انتظار تسئوس می‌باشد، آریادنه را به اندوه عمیقی فرو برد و سرانجام وادارش نمود تا نقشه‌ای طرح نماید.

شب پیش از روز قربانی کردن آتنیها، آریادنه به سراغ تسئوس رفت و به او گفت فردا درخواست کن که ابتدا تو را پیش از دیگران به درون دالان بفرستند و اگر بتوانی این کلاف نخ را پنهانی با خود ببری کار تو آسان می‌گردد. هنگامیکه وارد دالان شدی سر نخ را به در دالان ببند و در حال پیش رفتن به جلو، کلاف را شل کن تا نخ بر کف دالانها بخوابد و به هنگام برگشتن نشانه راه بازگشتت بطرف بیرون باشد. من برایت سلاحهای لازم را پیش از ورود به دالان فراهم می‌نمایم و پشت در دالان می‌گذارم. نیمه شب فردا هم من پشت در دالان منتظر تو خواهم بود تا اگر موفق به کشتن مایناتور گردیده بودی، در را برویت بگشایم، به شرط آنکه به هنگام رفتن مرا نیز با خود ببری زیرا که اگر پدرم بفهمد که من تو را یاری داده‌ام معلوم نیست که چه بلایی بر سرم بیاورد.

تسئوس پذیرفت و به همانگونه رفتار نمود و موفق به کشتن مایناتور گردید. پس از بازگشت از دالان هزار پیچ تو در تو، آریادنه را برداشته و به همراه دیگران پنهانی راهی آتن گردید.

در میان راه برای استراحت و فراهم نمودن توشه راه در جزیره زیبای ناکسوس که گردشگاه دیونوسوس یکی از خدایان المپ بود، پیاده شدند. از قضای روزگار دیونوسوس در همان زمان جشنی بر روی جزیره برپا کرده بود و با دیگران مشغول عیش و نوش بود. آریادنه نیز در جنگل انبوه و دور از دیگران به گردش پرداخت.

دیونوسوس او را دید و دل بدو باخت و وی را بخواب جادو فرو برد. آریادنه چون از خواب بیدار شد، دیگر چیزی از تسئوس و گذشته و آمدنش به ناکسوس بخاطر نداشت و بهمراه دیونوسوس برفت. از طرف دیگر تسئوس سراسر جزیره را برای یافتن دلبر جستجو کرد ولی اثری از آریادنه نیافت و بگمان اینکه او مرده‌است، ناراحت و مغموم بادبان برافراشت و جزیره را به مقصد وطنش ترک نمود و پس از گذشت چند روز به کرانه‌های آتن نزدیک شد، اما همچنان اندوهگین بود بگونه‌ای که پیمان خویش را با پدرش فراموش کرده و رنگ بادبان‌ها را به سپید مبدل ننموده بود.

آیگیوس که از دور بازگشت کشتی را دید و رنگ سیاه بادبان‌ها را مشاهده کرد، بگمان اینکه پسرش تسلیم مرگ شده‌است از شدت غم خود را از بالای باروی دژی که بر صخره‌ای مشرف به دریا قرار داشت، به زیر افگنده و در دم جان بداد.

یونانیان برای زنده نگاه‌داشتن نام آیگیوس، آبهای میان سرزمین اصلی یونان و آسیای کوچک را دریای آیگه نامیدند و این نام با وجود رفتن و آمدنهای مکرر دیگر اقوام و ملل همانند نام سینوس پرسیکوس یا خلیج پارس یا دریای خزر تا به امروز هم حفظ شده‌است. واژه متداول دریای اژه در زبان ما تلفظ فرانسوی از دریای آیگه یا ایگئوس می‌باشد.

این دریا که میان ترکیه و یونان قرار دارد، نخست تنها در میان یونانیان بنام دریای اژه خوانده می‌شد ولی احترام یونانیان در برابر فرهنگ و اساطیر یونانی که بعضاً نیز فقط و فقط زائیده اندیشه‌های داستان‌سرایان یونانی بود، چنان زیاد و خلل ناپذیر بود که اقوام و ملل دیگر نیز همین نامها و روایتها را پذیرفتند و بدانها اقتدا نمودند و حتی بعضاً از خود پنداشتند. اژه امروزه نامی پذیرفته شده تاریخی است که کسی نیز در صدد تحریفش برنیامده، امری که در مورد دریاهای شمال و جنوب کشور ایران یعنی دریای خزر یا خلیج فارس چندان صدق نمی‌کند. چنان‌که نخستین را با نام اشتباه می‌خوانند و از دومین دریا با نام مجهول و گمنام خلیج یا خلیج با پسوند نامی اشتباه و جعلی یاد می‌کنند.

پانویس[ویرایش]

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Caspian_Sea
 2. Tjeerd H. van Andel; Judith C. Shackleton (Winter 1982). Late Paleolithic and Mesolithic Coastlines of Greece and the Aegean. 9, . Journal of Field Archaeology. pp. 445–454.
 3. Tracey Cullen, Aegean Prehistory: A Review (American Journal of Archaeology. Supplement, 1); Oliver Dickinson, The Aegean Bronze Age (Cambridge World Archaeology).

منابع[ویرایش]

Aegean Sea
Aegean Sea map bathymetry-fr.jpg
A Topographical and bathymetric map of the Aegean Sea
LocationMediterranean Sea
Coordinates39°N 25°E / 39°N 25°E / 39; 25Coordinates: 39°N 25°E / 39°N 25°E / 39; 25
TypeSea
EtymologyFrom Aegeus
Primary inflowsInachos, Ilisos, Spercheios, Pineios, Haliacmon, Vardar, Struma, Nestos, Maritsa
Primary outflowsMediterranean Sea
Basin countriesGreece, Turkey; North Macedonia, Serbia, Bulgaria (drainage basins for inflow rivers)[1]
Max. length700 km (430 mi)
Max. width400 km (250 mi)
Surface area214,000 km2 (83,000 sq mi)
Max. depth3,544 m (11,627 feet)
Islands150+
SettlementsAlexandroupoli, Ayvalık, Bodrum, Çanakkale, Çeşme, Didim, Heraklion, İzmir, Kavala, Kuşadası, Thessaloniki, Volos
The extent of the Aegean Sea on a map of the Mediterranean Sea

The Aegean Sea[a] is an elongated embayment of the Mediterranean Sea located between the Greek and Anatolian peninsulas. The sea has an area of some 215,000 square kilometres.[2] In the north, the Aegean is connected to the Marmara Sea and the Black Sea by the straits of the Dardanelles and Bosphorus. The Aegean Islands are located within the sea and some bound it on its southern periphery, including Crete and Rhodes. The sea reaches a maximum depth of 3,544 meters, to the east of Crete.

The Aegean Islands can be divided into several island groups, including Dodecanese, the Cyclades, the Sporades, the Saronic islands and the North Aegean Islands, as well as Crete and its surrounding islands. The Dodecanese, located to the southeast, includes the islands of Rhodes, Kos, and Patmos; the islands of Delos and Naxos are within the Cyclades to the south of the sea. Lesbos is part of the North Aegean Islands. Euboea, the second largest island in Greece, is located in the Aegean, despite being administered as part of Central Greece. Nine out of twelve of the Administrative regions of Greece border the sea, along with the Turkish provinces of Edirne, Canakkale, Balıkesir, Izmir, Aydın and Muğla to the east of the sea. Various Turkish islands in the sea are Imbros, Tenedos, Cunda Island, and the Foça Islands.

The Aegean Sea has been historically important, especially in regards to the civilization of Ancient Greece, who inhabited the area around the coast of the Aegean and the Aegean islands. The Aegean islands facilitated contact between the people of the area. and between Europe and Asia. Along with the Greeks, Thracians lived among the northern coast. The Romans conquered the area under the Roman Empire, and later the Byzantine Empire held it against advances by the First Bulgarian Empire. The Fourth Crusade weakened Byzantine control of the area, and it was eventually conquered by the Ottoman Empire, with the exception of Crete, which was a Venetian colony until 1669. The Greek War of Independence allowed a Greek state on the coast of the Aegean from 1829 onwards. The Ottoman Empire held a presence over the sea for over 500 years until their dissolution, when it was replaced by modern Turkey.

The sea was traditionally known as the Archipelago (in Ancient Greek, Ἀρχιπέλαγος, meaning "chief sea"),[2] but in English the meaning of archipelago has changed to refer to the Aegean Islands and, generally, to any island group. The rocks making up the floor of the Aegean are mainly limestone, though often greatly altered by volcanic activity that has convulsed the region in relatively recent geologic times. Of particular interest are the richly coloured sediments in the region of the islands of Santorini and Milos, in the south Aegean.[2] Notable cities on the Aegean coastline include Thessaloniki, Kavala and Heraklion in Greece, and İzmir and Bodrum in Turkey.

A number of issues concerning sovereignty within the Aegean Sea are disputed between Greece and Turkey. The Aegean dispute has had a large effect on Greek-Turkish relations since the 1970s. Issues include the delimitation of territorial waters, national airspace, exclusive economic zones and flight information regions.[3]

Name and etymology

It is generally believed that the Greek name Aegean is linked to the mythological figure Aegeus (Greek: Αἰγεύς),[4][failed verification] who was the father of Theseus, the mythical king and founder-hero of Athens. Aegeus had told Theseus to put up white sails when returning if he was successful in killing the Minotaur. When Theseus returned, he forgot these instructions, and Aegeus subsequently drowned himself in the sea when he thought his son had died.[5]

The sea was known in Latin as Aegaeum mare under the control of the Roman Empire. The Venetians, who ruled many Greek islands in the High and Late Middle Ages, popularized the name Archipelago (Greek: αρχιπέλαγος, meaning "main sea" or "chief sea"), a name that held on in many European countries until the early modern period. In some South Slavic languages, the Aegean is often called White Sea (Bulgarian: Бяло море/Byalo more; Macedonian: Belo more/Бело море; Serbo-Croatian: Belo more/Бело море).[6] The Turkish name for the sea is Ege Denizi, most likely a phonetic transliteration of the Greek name.

Geography

The Aegean Sea is an elongated embayment of the Mediterranean Sea, and covers about 214,000 square kilometres (83,000 sq mi) in area, measuring about 670 kilometres (420 mi) longitudinally and 390 kilometres (240 mi) latitudinal. The sea's maximum depth is 3,543 metres (11,624 ft), located at a point east of Crete. The Aegean Islands are found within its waters, with the following islands delimiting the sea on the south, generally from west to east: Kythera, Antikythera, Crete, Kasos, Karpathos and Rhodes. The Anatolian peninsula marks the eastern boundary of the sea, while the Greek mainland marks the west. Several seas are contained within the Aegean Sea; the Thracian Sea is a section of the Aegean located to the north, the Icarian Sea to the east, the Myrtoan Sea to the west, while the Sea of Crete is the southern section.

The Greek regions that border the sea, in alphabetical order, are Attica, Central Greece, Central Macedonia, Crete, Eastern Macedonia and Thrace, North Aegean, Peloponnese, South Aegean, and Thessaly. The historical region of Macedonia also borders the sea, to the north.

The Aegean Islands, which almost all belong to Greece, can be divided into seven groups:

 1. Northeastern Aegean Islands, which lie in the Thracian Sea[7]
 2. East Aegean Islands (Euboea)
 3. Northern Sporades
 4. Cyclades
 5. Saronic Islands (or Argo-Saronic Islands)
 6. Dodecanese (or Southern Sporades)[8]
 7. Crete

The word archipelago was originally applied specifically to the Aegean Sea and its islands. Many of the Aegean Islands, or chains of islands, are actually extensions of the mountains on the mainland. One chain extends across the sea to Chios, another extends across Euboea to Samos, and a third extends across the Peloponnese and Crete to Rhodes, dividing the Aegean from the Mediterranean.

The bays and gulfs of the Aegean beginning at the South and moving clockwise include on Crete, the Mirabello, Almyros, Souda and Chania bays or gulfs, on the mainland the Myrtoan Sea to the west with the Argolic Gulf, the Saronic Gulf northwestward, the Petalies Gulf which connects with the South Euboic Sea, the Pagasetic Gulf which connects with the North Euboic Sea, the Thermian Gulf northwestward, the Chalkidiki Peninsula including the Cassandra and the Singitic Gulfs, northward the Strymonian Gulf and the Gulf of Kavala and the rest are in Turkey; Saros Gulf, Edremit Gulf, Dikili Gulf, Gulf of Çandarlı, Gulf of İzmir, Gulf of Kuşadası, Gulf of Gökova, Güllük Gulf.

The Aegean sea is connected to the Sea of Marmara by the Dardanelles, also known from Classical Antiquity as the Hellespont. The Dardanelles are located to the northeast of the sea. It ultimately connects with the Black Sea through the Bosphoros strait, upon which lies the city of Istanbul. The Dardanelles and the Bosphoros are known as the Turkish Straits.

Extent

According to the International Hydrographic Organization, the limits of the Aegean Sea as follows:[9]

 • On the south: A line running from Cape Aspro (28°16′E) in Asia Minor, to Cum Burnù (Capo della Sabbia) the Northeast extreme of the Island of Rhodes, through the island to Cape Prasonisi, the Southwest point thereof, on to Vrontos Point (35°33′N) in Skarpanto [Karpathos], through this island to Castello Point, the South extreme thereof, across to Cape Plaka (East extremity of Crete), through Crete to Agria Grabusa, the Northwest extreme thereof, thence to Cape Apolitares in Antikithera Island, through the island to Psira Rock (off the Northwest point) and across to Cape Trakhili in Kithera Island, through Kithera to the Northwest point (Cape Karavugia) and thence to Cape Santa Maria (36°28′N 22°57′E / 36.467°N 22.950°E / 36.467; 22.950) in the Morea.
 • In the Dardanelles: A line joining Kum Kale (26°11′E) and Cape Helles.
A panoramic view of the Santorini caldera, taken from Oia.

Hydrography

A traditional street in Lefkes, Paros-Greece.

Aegean surface water circulates in a counterclockwise gyre, with hypersaline Mediterranean water moving northward along the west coast of Turkey, before being displaced by less dense Black Sea outflow. The dense Mediterranean water sinks below the Black Sea inflow to a depth of 23–30 metres (75–98 ft), then flows through the Dardanelles Strait and into the Sea of Marmara at velocities of 5–15 cm/s (2–6 in/s). The Black Sea outflow moves westward along the northern Aegean Sea, then flows southwards along the east coast of Greece.[10]

The physical oceanography of the Aegean Sea is controlled mainly by the regional climate, the fresh water discharge from major rivers draining southeastern Europe, and the seasonal variations in the Black Sea surface water outflow through the Dardanelles Strait.

Analysis[11] of the Aegean during 1991 and 1992 revealed three distinct water masses:

 • Aegean Sea Surface Water – 40–50 metres (130–160 ft) thick veneer, with summer temperatures of 21–26 °C and winter temperatures ranging from 10 °C (50 °F) in the north to 16 °C (61 °F) in the south.
 • Aegean Sea Intermediate Water – Aegean Sea Intermediate Water extends from 40–50 m to 200–300 metres (660–980 ft) with temperatures ranging from 11–18 °C.
 • Aegean Sea Bottom Water – occurring at depths below 500–1000 m with a very uniform temperature (13–14 °C) and salinity (3.91–3.92%).

Climate

Climate map of Greece. Most of the landmass surrounding the Aegean sea is classified as Csa, with the northern region being BSk.

The Climate of the Aegean Sea largely reflects the climate of Greece and Western Turkey, which is to say, predominately Mediterranean. According to the Köppen climate classification, most of the Aegean is classified as Hot-summer Mediterranean (Csa), with hotter and drier summers along with milder and wetter winters. However, high temperatures during summers are generally not quite as high as those in arid or semiarid climates due to the presence of a large body of water. This is most predominant in the west and east coasts of the Aegean, and within the Aegean islands. In the north of the Aegean Sea, the climate is instead classified as Cold semi-arid (BSk), which feature cooler summers that Hot-summer Mediterranean climates. The Etesian winds are a dominant weather influence in the Aegean Basin.

The below table lists climate conditions of some major Aegean cities:

Climate characteristics of some major cities on the Aegean coast
City Mean temperature (daily high) Mean total rainfall
January July January July
°C °F °C °F mm in days mm in days
Alexandroupoli 8.4 47.1 30.1 86.2 60.4 2.38 6.8 17.6 0.69 2.5
Bodrum 15.1 59.2 34.2 93.6 134.1 5.28 12.3 1.3 0.05 1.5
Heraklion 15.2 59.4 28.6 83.5 91.5 3.6 10.1 1.0 0.04 0.1
Izmir 12.4 54.3 33.2 91.8 132.7 5.22 12.6 1.7 0.07 0.4
Thessaloniki 9.3 48.7 32.5 90.5 35.2 1.39 8.8 27.3 1.07 3.8
Source: World Meteorological Organization,[12] Turkish State Meteorological Service[13]

Population

Numerous Greek and Turkish settlements are located along their mainland coast, as well as on towns on the Aegean islands. If Athens, which lies near the Aegean coast, is excluded, the largest cities are Thessaloniki in Greece and İzmir in Turkey. The most populated of the Aegean islands is Crete, followed by Euboea and Rhodes.

Most populous urban areas on the Aegean coast

Thessaloniki

İzmir

Rank City Country Region/County Population (urban)

Piraeus

Heraklion

1 Athens Greece Central Greece 3,090,508
2 İzmir Turkey İzmir Province 2,947,000
3 Thessaloniki Greece Central Macedonia 824,676
4 Piraeus Greece Attica 448,997
5 Heraklion Greece Crete 173,993
6 Volos Greece Thessaly 144,449
7 Çanakkale Turkey Çanakkale Province 111,137
8 Chania Greece Crete 108,642
9 Rhodes (city) Greece South Aegean 86,199
10 Alexandroupoli Greece Eastern Macedonia and Thrace 72,959

Biogeography and ecology

Protected Areas

Greece has established several marine protected areas along its coasts. According to the Network of Managers of Marine Protected Areas in the Mediterranean (MedPAN), four Greek MPAs are participating in the Network. These include Alonnisos Marine Park, while the Missolonghi–Aitoliko Lagoons and the island of Zakynthosare not on the Aegean.[14]

History

Ancient history

A 1528 map of the Aegean Sea by Ottoman Turkish geographer Piri Reis

The current coastline dates back to about 4000 BC. Before that time, at the peak of the last ice age (about 18,000 years ago) sea levels everywhere were 130 metres lower, and there were large well-watered coastal plains instead of much of the northern Aegean. When they were first occupied, the present-day islands including Milos with its important obsidian production were probably still connected to the mainland. The present coastal arrangement appeared around 9,000 years ago, with post-ice age sea levels continuing to rise for another 3,000 years after that.[15]

The subsequent Bronze Age civilizations of Greece and the Aegean Sea have given rise to the general term Aegean civilization. In ancient times, the sea was the birthplace of two ancient civilizations – the Minoans of Crete and the Myceneans of the Peloponnese.[16]

The Minoan civilization was a Bronze Age civilization on the island of Crete and other Aegean Islands, flourishing from around 2700 to 1450 BC before a period of decline, finally ending at around 1100 BC. It represented the first advanced civilization in Europe, leaving behind massive building complexes, tools, stunning artwork, writing systems, and a massive network of trade.[17] The Minoan period saw extensive trade between Crete, Aegean, and Mediterranean settlements, particularly the Near East. The most notable Minoan palace is that of Knossos, followed by that of Phaistos.

After the decline of the Minoan civilization, the Mycenaean Greeks arose, becoming the first advanced civilization in mainland Greece, and lasted from approximately 1600 to 1100 BC. It is believed that the site of Mycenae, which sits close to the Aegean coast, was the center of Mycenaean civilization. The Mycenaeans introduced several innovations in the fields of engineering, architecture and military infrastructure, while trade over vast areas of the Mediterranean, including the Aegean, was essential for the Mycenaean economy. Their syllabic script, the Linear B, offers the first written records of the Greek language and their religion already included several deities that can also be found in the Olympic Pantheon. Mycenaean Greece was dominated by a warrior elite society and consisted of a network of palace-centered states that developed rigid hierarchical, political, social and economic systems. At the head of this society was the king, known as wanax.

The civilization of Mycenaean Greeks perished with the collapse of Bronze Age culture in the eastern Mediterranean, to be followed by the so-called Greek Dark Ages. It is undetermined what cause the collapse of the Mycenaeans. During the Greek Dark Ages, writing in the Linear B script ceased, vital trade links were lost, and towns and villages were abandoned.

Ancient Greece

The Archaic period followed the Greek Dark Ages in the 8th century BC. Greece became divided into small self-governing communities, and adopted the Phoenician alphabet, modifying it to create the Greek alphabet. By the 6th century BC several cities had emerged as dominant in Greek affairs: Athens, Sparta, Corinth, and Thebes, of which Athens, Sparta, and Corinth were closest to the Aegean Sea. Each of them had brought the surrounding rural areas and smaller towns under their control, and Athens and Corinth had become major maritime and mercantile powers as well. In the 8th and 7th centuries BC many Greeks emigrated to form colonies in Magna Graecia (Southern Italy and Sicily), Asia Minor and further afield.

In the second half of the 6th century BC, Athens fell under the tyranny of Peisistratos and then of his sons Hippias and Hipparchos. However, in 510 BC, at the instigation of the Athenian aristocrat Cleisthenes, the Spartan king Cleomenes I helped the Athenians overthrow the tyranny. Afterwards, Sparta and Athens promptly turned on each other, at which point Cleomenes I installed Isagoras as a pro-Spartan archon. Eager to prevent Athens from becoming a Spartan puppet, Cleisthenes responded by proposing to his fellow citizens that Athens undergo a revolution: that all citizens share in political power, regardless of status: that Athens become a "democracy". So enthusiastically did the Athenians take to this idea that, having overthrown Isagoras and implemented Cleisthenes's reforms, they were easily able to repel a Spartan-led three-pronged invasion aimed at restoring Isagoras. The advent of the democracy cured many of the ills of Athens and led to a 'golden age' for the Athenians. Plato described the Greeks living round the Aegean "like frogs around a pond".[18]

The Aegean Sea would later come to be under the control, albeit briefly, of the Kingdom of Macedonia. Philip II and his son Alexander the Great led a series of conquests that led not only to the unification of the Greek mainland and the control of the Aegean Sea under his rule, but also the destruction of the Achaemenid Empire. After Alexander the Great's death, his empire was divided among his generals. Cassander became king of the Hellenistic kingdom of Macedon, which held territory along the western coast of the Aegean, roughly corresponding to modern-day Greece. The Kingdom of Lysimachus had control over the sea's eastern coast. Greece had entered the Hellenistic period.

Roman rule

The Macedonian Wars were a series of conflicts fought by the Roman Republic and its Greek allies in the eastern Mediterranean against several different major Greek kingdoms. They resulted in Roman control or influence over the eastern Mediterranean basin, including the Aegean, in addition to their hegemony in the western Mediterranean after the Punic Wars. During Roman rule, the land around the Aegean Sea fell under the provinces of Achaea, Macedonia, Thracia, Asia and Creta et Cyrenica (island of Crete)

Medieval period

The fall of the Western Roman Empire allowed its successor state, the Byzantine Empire, to continue Roman control over the Aegean Sea. However, their territory would later be threatened by the Early Muslim conquests initiated by Muhammad in the 7th century. Although the Rashidun Caliphate did not manage to obtain land along the cost of the Aegean sea, its conquest of the Eastern Anatolian peninsula as well as Egypt, the Levant, and North Africa left the Byzantine Empire weakened. The Umayyad Caliphate expanded the territorial gains of the Rashidun Caliphate, conquering much of North Africa, and threatened the Byzantine Empire's control of Western Anatolia, where it meets the Aegean Sea.

During the 820s, Crete was conquered by a group of Berbers Andalusians exiles led by Abu Hafs Umar al-Iqritishi, and it became an independent Islamic state. The Byzantine Empire launched a campaign that took most of the island back in 842 and 843 under Theoktistos, but the reconquest was not completed and was soon reversed. Later attempts by the Byzantine Empire to recover the island were without success. For the approximately 135 years of its existence, the emirate of Crete was one of the major foes of Byzantium. Crete commanded the sea lanes of the Eastern Mediterranean and functioned as a forward base and haven for Muslim corsair fleets that ravaged the Byzantine-controlled shores of the Aegean Sea. Crete returned to Byzantine rule under Nikephoros Phokas, who launched a huge campaign against the Emirate of Crete in 960 to 961.

Meanwhile, the Bulgarian Empire threatened Byzantine control of Northern Greece and the Aegean coast to the south. Under Presian I and his successor Boris I, the Bulgarian Empire managed to obtain a small portion of the northern Aegean coast. Simeon I of Bulgaria led Bulgaria to its greatest territorial expansion, and managed to conqueror much of the northern and western coasts of the Aegean. The Byzantines later regained control. The Second Bulgarian Empire achieved similar success along, again, the northern and western coasts, under Ivan Asen II of Bulgaria.

The Seljuq Turks, under the Seljuk Empire, invaded the Byzantine Empire in 1068, from which they annexed almost all of Anatolia, including the east coast of the Aegean Sea, during the reign of Alp Arslan, the second Sultan of the Seljuk Empire. After the death of his successor, Malik Shah I, the empire was divided, and Malik Shah was succeeded in Anatolia by Kilij Arslan I, who founded the Sultanate of Rum. The Byzantines yet again recaptured the eastern coast of the Aegean.

After Constantinople was occupied by Western European and Venetian forces during the Fourth Crusade, the area around the Aegean sea was fragmented into multiple entities, including the Latin Empire, the Kingdom of Thessalonica, the Empire of Nicaea, the Principality of Achaea, and the Duchy of Athens. The Venetians created the maritime state of the Duchy of the Archipelago, which included all the Cyclades except Mykonos and Tinos. The Empire of Nicaea, a Byzantine rump state, managed to effect the Recapture of Constantinople from the Latins in 1261 and defeat Epirus. Byzantine successes were not to last; the Ottomans would conquer the area around the Aegean coast, but before their expansion the Byzantine Empire had already been weakened from internal conflict. By the late 14th century the Byzantine Empire had lost all control of the coast of the Aegean Sea and could exercise power around their capital, Constantinople. The Ottoman Empire then gained control of all the Aegean coast with the exception of Crete, which was a Venetian colony until 1669.

Modern Period

The Greek War of Independence allowed a Greek state on the coast of the Aegean from 1829 onward. The Ottoman Empire held a presence over the sea for over 500 years until their dissolution following World War I, when it was replaced by modern Turkey. During the war, Greece gained control over the area around the northern coast of the Aegean. By the 1930s, Greece and Turkey had about resumed their present-day borders.

In the Italo-Turkish War of 1912, Italy captured the Dodecanese islands, and had occupied them since, reneging on the 1919 VenizelosTittoni agreement to cede them to Greece. The Greco-Italian War took place from October 1940 to April 1941 as part of the Balkans Campaign of World War II. The Italian war aim was to establish a Greek puppet state, which would permit the Italian annexation of the Sporades and the Cyclades islands in the Aegean Sea, to be administered as a part of the Italian Aegean Islands. The German invasion resulted in the Axis occupation of Greece. The German troops evacuated Athens on 12 October 1944, and by the end of the month, they had withdrawn from mainland Greece. Greece was then liberated by Allied troops.

Economy and politics

House of Cleopatra on Delos

Many of the islands in the Aegean have safe harbours and bays. In ancient times, navigation through the sea was easier than travelling across the rough terrain of the Greek mainland, and to some extent, the coastal areas of Anatolia. Many of the islands are volcanic, and marble and iron are mined on other islands. The larger islands have some fertile valleys and plains.

Of the main islands in the Aegean Sea, two belong to Turkey – Bozcaada (Tenedos) and Gökçeada (Imbros); the rest belong to Greece. Between the two countries, there are political disputes over several aspects of political control over the Aegean space, including the size of territorial waters, air control and the delimitation of economic rights to the continental shelf. These issues are known as the Aegean dispute.

Transport

Multiple ports are located along the Greek and Turkish coasts of the Aegean Sea. The port of Piraeus in Athens is the chief port in Greece, the largest passenger port in Europe[19][20] and the third largest in the world,[21] servicing about 20 million passengers annually. With a throughput of 1.4 million TEUs, Piraeus is placed among the top ten ports in container traffic in Europe and the top container port in the Eastern Mediterranean.[22] Piraeus is also the commercial hub of Greek shipping. Piraeus bi-annually acts as the focus for a major shipping convention, known as Posidonia, which attracts maritime industry professionals from all over the world. Piraeus is currently Greece's third-busiest port in terms of tons of goods transported, behind Aghioi Theodoroi and Thessaloniki.[23] The central port serves ferry routes to almost every island in the eastern portion of Greece, the island of Crete, the Cyclades, the Dodecanese, and much of the northern and the eastern Aegean Sea, while the western part of the port is used for cargo services.

The Port of Thessaloniki is the second-largest container port in Greece after the port of Piraeus. In 2007, the Port of Thessaloniki handled 14,373,245 tonnes of cargo and 222,824 TEU's, making it one of the busiest cargo ports in Greece and the second largest container port in the country. Paloukia, on the island of Salamis, is a major passenger port.

Fishing

Walls of Troy
The town of Mykonos, part of the Cyclades

Fishing is Greece's second largest agricultural export, and contains Europe's largest fishing fleet.[24] Fish captured include sardines, mackerel, grouper, grey mullets, sea bass, and seabream. There is a considerable difference between fish catches between the pelagic and demersal zones;[25] with respect to pelagic fisheries, the catches from the northern, central and southern Aegean area groupings are dominated, respectively, by anchovy, horse mackerels, and boops. For demersal fisheries, the catches from the northern and southern Aegean area groupings are dominated by grey mullets and pickerel (Spicara smaris) respectively.

The industry has been impacted by the Great Recession.[clarification needed] Overfishing and habitat destruction is also a concern, threatening grouper, and seabream populations, resulting in perhaps a 50% decline of fish catch.[26] To address these concerns, Greek fishermen have been offered a compensation by the government. Although some species are defined as protected or threatened under EU legislation, several illegal species such as the molluscs Pinna nobilis, Charonia tritonis and Lithophaga lithophaga, can be bought in restaurants and fish markets around Greece.[27]

Tourism

The Aegean islands within the Aegean Sea are significant tourist destinations. Tourism to the Aegean islands contribute a significant portion of tourism in Greece, especially since the second half of the 20th century.[28] A total of five UNESCO World Heritage sites are located the Aegean Islands; these include the Monastery of Saint John the Theologian and the Cave of the Apocalypse on Patmos,[29] the Pythagoreion and Heraion of Samos in Samos,[30] the Nea Moni of Chios,[31] the island of Delos,[32] and the Medieval City of Rhodes.[33]

Greece is one of the most visited countries in Europe and the world with over 33 million visitors in 2018,[34] and the tourism industry around a quarter of Greece's Gross Domestic Product.[35] The islands of Santorini, Crete, Lesbos, Delos, and Mykonos are common tourist destinations. An estimated 2 million tourists visit Santorini annually.[36] However, concerns relating to overtourism have arisen in recent years, such as issues of inadequate infrastructure and overcrowding.[37] Alongside Greece, Turkey has also been successful in developing resort areas and attracting large number of tourists,[38] contributing to tourism in Turkey. The phrase "Blue Cruise" refers to recreational voyages along the Turkish Riviera, including across the Aegean.[39] The ancient city of Troy, a World Heritage Site, is on the Turkish coast of the Aegean.[40]

Greece and Turkey both take part in the Blue Flag beach certification programme of the Foundation for Environmental Education. The certification is awarded for beaches and marinas meeting strict quality standards including environmental protection, water quality, safety and services criteria.[41] As of 2015, the Blue Flag has been awarded to 395 beaches and 9 marinas in Greece. Southern Aegean beaches on the Turkish coast include Muğla, with 102 beaches awarded with the blue flag, along with İzmir and Aydın, who have 49 and 30 beaches awarded respectively.[42]

Trivia

• The Aegean sea is where one of the White Star Line's ships, H.M.H.S. Britannic, sank after hitting a mine.

See also

References

 1. ^ /iˈən/; Greek: Αιγαίο Πέλαγος, romanizedAigaío Pélagos [eˈʝeo ˈpelaɣos] (About this soundlisten); Turkish: Ege Denizi [eˈɟe deniˈzi]
 1. ^ "Drainage Basin of the Mediterranean Sea". Second Assessment of Transboundary Rivers, Lakes and Groundwaters (PDF) (Report). UNECE. August 2011.
 2. ^ a b c "Aegean Sea | Mediterranean Sea". Encyclopedia Britannica. Retrieved 14 June 2019.
 3. ^ "International Disputes". www.globalsecurity.org. Retrieved 14 June 2019.
 4. ^ "Aegean Sea - Oxford Reference". www.oxfordreference.com. doi:10.1093/oi/authority.20110803095353371. Retrieved 15 June 2019.
 5. ^ Hyginus, Fabula 41, 43; Servius on the Aeneid 3.74.
 6. ^ Zbornik Matice srpske za društvene nauke: (1961), Volumes 28-31, p.74 (in Serbian)
 7. ^ "Aegean Sea | Mediterranean Sea". Encyclopædia Britannica. Retrieved 18 October 2017.
 8. ^ Administratively, the Greek Dodecanese also contains Kastellorizo, situated further east outside the Aegean proper.
 9. ^ "Limits of Oceans and Seas, 3rd edition" (PDF). International Hydrographic Organization. 1953. p. 18. Retrieved 15 February 2016.
 10. ^ Aksu, A.E.; Yaşar, D.; Mudie, P.J.; Gillespie, H. (1995). "Late Glacial-Holocene Paleoclimatic and Paleooceanographic Evolution of the Agean Sea – Micropaleontological and Stable Isotopic Evidence" (PDF). Marine Micropaleontology. 25 (1): 1–28.
 11. ^ Yagar, D., 1994. Late glacial-Holocene evolution of the Aegean Sea. Ph.D. Thesis, Inst. Mar. Sci. Technol., Dokuz Eyltil Univ., 329 pp. (Unpubl.)
 12. ^ "World Weather Information Service - Europe". worldweather.wmo.int. Retrieved 16 June 2019.
 13. ^ "Resmi İstatistikler: İllerimize Ait Genel İstatistik Verileri" (in Turkish). Turkish State Meteorological Service. Retrieved 4 May 2019.
 14. ^ "MPAtlas » Greece". www.mpatlas.org. Retrieved 16 June 2019.
 15. ^ Tjeerd H. van Andel; Judith C. Shackleton (Winter 1982). "Late Paleolithic and Mesolithic Coastlines of Greece and the Aegean". Journal of Field Archaeology. Journal of Field Archaeology. 9 (4): 445–454. doi:10.1179/009346982791504454. JSTOR 529681.
 16. ^ Tracey Cullen, Aegean Prehistory: A Review (American Journal of Archaeology. Supplement, 1); Oliver Dickinson, The Aegean Bronze Age (Cambridge World Archaeology).
 17. ^ "Ancient Crete - Classics - Oxford Bibliographies - obo". www.oxfordbibliographies.com. Retrieved 17 June 2019.
 18. ^ John F. Cherry; Despina Margomenou; Lauren E. Talalay. The familiar phrase giving rise to the title Prehistorians Round the Pond: Reflections on Aegean Prehistory as a Discipline.
 19. ^ "Presentation". www.olp.gr. Archived from the original on December 20, 2008. Retrieved 2008-12-27.
 20. ^ "Piraeus by Maritime Database". www.maritime-database.com. Retrieved 17 June 2019.
 21. ^ "ANEK Lines – Piraeus". www.anek.gr. Archived from the original on December 3, 2008. Retrieved 2008-12-27.
 22. ^ "Container terminal". www.olp.gr. Archived from the original on December 20, 2008. Retrieved 2008-12-27.
 23. ^ "Maritime transport - Goods (gross weight) - Annual data - All ports - by direction". Eurostat. 2010. Retrieved 2 December 2011.[verification needed]
 24. ^ Forelle, Charles; Kantchev, Georgi; Kelly, Mark (20 August 2015). "A Way of Life Drowned by Greece's Crisis". Wall Street Journal. ISSN 0099-9660. Retrieved 16 June 2019.
 25. ^ Stergiou, Pollard (August 1994). "A spatial analysis of the commercial fisheries catches from the Greek Aegean Sea". Fisheries Research. 20: 109–135. doi:10.1016/0165-7836(94)90078-7.
 26. ^ "As stocks deplete, Greek fishermen scrap boats and livelihoods". Reuters. 3 July 2018. Retrieved 16 June 2019.
 27. ^ "Fisheries". Archipelagos. Retrieved 16 June 2019.
 28. ^ Bramwell, Bill (2004). Coastal Mass Tourism: Diversification and Sustainable Development in Southern Europe. Channel View Publications. ISBN 1845413733.
 29. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "The Historic Centre (Chorá) with the Monastery of Saint-John the Theologian and the Cave of the Apocalypse on the Island of Pátmos". whc.unesco.org. Retrieved 2016-09-08.
 30. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Pythagoreion and Heraion of Samos". UNESCO World Heritage Centre. Retrieved 15 June 2019.
 31. ^ "Monasteries of Daphni, Hosios Loukas and Nea Moni of Chios". UNESCO. Retrieved 2012-09-30.
 32. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Delos". whc.unesco.org. Retrieved 2016-09-07.
 33. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Medieval City of Rhodes". whc.unesco.org. Retrieved 2016-09-07.
 34. ^ "Tourism Ministry statistics impress". Retrieved 30 January 2019.
 35. ^ "Αλέξανδρος Βασιλικός: Ο τουρισμός είναι υπόθεση όλων μας". Marketing Greece. 5 February 2019. Retrieved 15 June 2019.
 36. ^ Smith, Helena (28 August 2017). "Santorini's popularity soars but locals say it has hit saturation point". The Guardian. ISSN 0261-3077. Retrieved 15 June 2019.
 37. ^ Smith, Oliver (6 June 2018). "Overwhelmed: Greece the latest country to be overrun by tourists". Traveller. Retrieved 15 June 2019.
 38. ^ Yaprak Gülcan, Yeşim Kuştepeli & Sedef Akgüngör (2009) Public Policies and Development of the Tourism Industry in the Aegean Region, European Planning Studies, 17:10, 1509-1523, doi:10.1080/09654310903141722
 39. ^ Holliday, Taylor (2 July 2006). "Where to Raise the Sails, or Just a Glass". The New York Times. ISSN 0362-4331. Retrieved 15 June 2019.
 40. ^ Centre, UNESCO World Heritage. "Archaeological Site of Troy". UNESCO World Heritage Centre. Retrieved 15 June 2019.
 41. ^ "FEE - Foundation for Environmental Education". web.archive.org. 15 August 2008. Retrieved 15 June 2019.
 42. ^ "Blue Flag Beaches in Turkey | Go Turkey Tourism". www.goturkeytourism.com. Retrieved 15 June 2019.

External links