درگاه:کلمبیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درگاه کلمبیا

پرچم کلمبیا
پرچم کلمبیا
به درگاه جمهوری کلمبیا خوش آمدید!
کشوری در گوشهٔ شمال‌غربی آمریکای جنوبی.

کلمبیا کشوری با 1,140,000 km² بزرگی، برابر مساحت پرتغال، اسپانیا، و فرانسه روی هم، در گوشهٔ شمال‌غربی آمریکای جنوبی، و تنها کشوری است که هم به اقیانوس آرام (1350 km مرز), و هم به اقیانوس اطلس (1600 km مرز) متصل است. کوه‌های آند نیمی از این کشور را پوشانده‌اند. سرزمین‌های پست‌تر آن در شرق کشور شامل یک گرم‌دشت بزرگی در شمال (لیانوس) و حوضه آمازون در جنوب (400,000 km²) می‌باشند. نواحلی ساحلی و جزایر نیز در کلمبیا بسیارند.

مقاله برگزیده

پیکره‌ی بولیوار در تهران
پیکره‌ی بولیوار در تهران

سیمون خوزه آنتونیو د لا سانتیسیما ترینیداد بولیوار ای پالاسیوس پونته‌ای بلانکو معروف به سیمون بولیوار، فرمانده انقلابی و سیاستمدار ونزوئلایی-کلمبیایی، یکی از چندین رهبر جنبش استقلال‌طلبانه در آمریکای جنوبی بود. او کشور گرند کلمبیا را تاسیس کرد و مبارزه‌های او موجب استقلال کشورهای بسیاری از بند امپراتوری اسپانیا شد. نقش نظامی و سیاسی سیمون بولیوار در تاریخ قاره آمریکا بسیار پر رنگ است و بسیاری از اماکن، اشیا، افراد و... به نام او اسم‌گذاری شده‌اند. من‌جمله نام کشور بولیوی یا یکای پول ونزوئلا و...

نگاره برگزیده

رقص در کلمبیا انواع گوناگونی دارد که بر اساس موسیقی کلمبیا تفکیک می‌شوند. مطرح‌ترین نوع رقص و آواز بومی این کشور کومبیا نام دارد.

آیا می‌دانید…

  • پابلو اسکوبار قاچاقچی کلمبیایی مواد مخدر بود که به عنوان ثروتمندترین قاچاقچی تاریخ بشر شناخته می‌شود و ثروت خالصش تا ۳۰ میلیارد دلار می‌رسید. او به «رابین‌هود مدئین» معروف بود.
  • رنه هیگیتا، دروازه‌بان کلمبیایی، خالق دفع عقربی توپ بوده‌است.
  • فارک یک سازمان چریکی انقلابی مارکسیست-لنینیستی است که از دهه ۱۹۶۰ میلادی تا سال ۲۰۱۶ با دولت در جنگ بود، در نهایت با حکومت مرکزی صلح نمود.

ویکی‌پروژه

رده

برای دیدن همهٔ زیررده‌ها بر روی «◄» در زیر کلیک کنید: