درگاه:شرکت‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صفحه اصلی   رده‌ها و موضوعات   درگاه‌ها و پروژه‌ها

درگاه شرکت‌ها

Companies Portal Persian.png

شرکت، (به انگلیسی: Company) یک انجمن یا بنگاه تجاری و یا یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دوی آنها است. بنا بر تعریف قانون مدنی، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه. ولی این تعریف در برگیرنده مشاعات نیز می‌باشد. بنابر مفهومی که از قانون تجارت استنباط می‌شود، شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند. شرکت‌ها در قوانین ایران شخصیت حقوقی دارند.

نوشتار برگزیده

گروه ایرباس، (به انگلیسی: Airbus Group) شرکت هوافضا و صنایع جنگ‌افزاری پان‌اروپایی با چند شعبه خارج از اروپا است، که یکی از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه طراحی و انجام پروژه‌های هوانوردی و فضانوردی در جهان محسوب می‌شود.

این شرکت به صورت اشتراکی با ادغام شرکت‌های لاگراده، دایملر آ گ و سپی، در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۰ با نام شرکت دفاع هوایی و فضایی اروپا (به انگلیسی: European Aeronautic Defence and Space Company) به‌اختصار ای‌ای‌دی‌اس (به انگلیسی: EADS) فعالیت خود را آغاز نمود. سپس سهام آن در بازارهای بورس مادرید، بورس فرانکفورت و یورونکست پاریس بصورت عمومی عرضه گردید.

ایرباس شرکت سازندهٔ هواپیماهای مسافربری، آستریوم سازندهٔ موشک‌های وگا و آرین، ایرباس دیفنس اند اسپیس؛ سازندهٔ سیستم‌های دفاعی و ناوبری، هواپیماهای جنگی و باربری، ایرباس هلیکوپترز سازندهٔ بالگردهای چندمنظوره، زیر مجموعه‌هایی از این گروه به‌شمار می‌آیند.
ادامه...

زندگی‌نامهٔ برگزیده

Erle P. Halliburton, 1940.jpg


ارله پی. هالیبرتون، (به انگلیسی: Erle P. Halliburton) (زاده ۲۲ سپتامبر ۱۸۹۲ - درگذشته ۱۳ اکتبر ۱۹۵۷) کارآفرین، صنعت‌گر و مخترع آمریکایی بود، که در سال ۱۹۱۹ شرکت خدمات نفتی هالیبرتون را تاسیس نمود.

شرکت هالیبرتون هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین شرکت خدمات نفتی جهان شناخته می‌شود.


نوشتارهای برگزیده