درگاه:شرکت‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صفحه اصلی   رده‌ها و موضوعات   درگاه‌ها و پروژه‌ها

درگاه شرکت‌ها

Companies Portal Persian.png

شرکت، (به انگلیسی: Company) یک انجمن یا بنگاه تجاری و یا یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دوی آنها است. بنا بر تعریف قانون مدنی، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه. ولی این تعریف در برگیرنده مشاعات نیز می‌باشد. بنابر مفهومی که از قانون تجارت استنباط می‌شود، شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند. شرکت‌ها در قوانین ایران شخصیت حقوقی دارند.

نوشتار برگزیده

BP Logo.svg

بی‌پی، (به انگلیسی: BP)شرکت بریتانیایی و چندملیتی نفت و گاز است، که دفتر مرکزی آن، در شهر لندن قرار دارد. شرکت بی‌پی، در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان سومین شرکت بزرگ در زمینه انرژی و چهارمین شرکت بزرگ جهان، بر پایه میزان درآمد سالیانه، انتخاب گردید.

این کمپانی، همچنین یکی از پنج شرکت بزرگ نفتی جهان است، که تحت عنوان "سوپرمیجر" شناخته می‌شوند. چهار شرکت دیگر، عبارتند از: رویال داچ شل، شورون، اکسان‌موبیل و توتال.

شرکت بی‌پی در تمامی زمینه‌های صنایع نفت و گاز فعالیت می‌کند. حوزه فعالیت‌های این کمپانی، در اکتشاف و استخراج، پالایش، توزیع و بازاریابی، بازرگانی، صنایع پتروشیمی و تولید طیف وسیعی از محصولات شیمیایی می‌باشد. بی‌پی همچنین، دارای فعالیت در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، سوخت‌های زیستی و تولید برق با استفاده از انرژی بادی و خورشیدی است.

بی‌پی دارای واحد عملیات، در بیش از ۸۰ کشور بوده و درحال‌حاضر، روزانه بطور متوسط معادل ۳٫۴ میلیون بشکه، نفت تولید می‌نماید. این شرکت، دارای ۲۱٫۸۰۰ ایستگاه خدماتی، در سرتاسر جهان می‌باشد.

بزرگترین شعبه بین‌المللی بریتیش پترولیوم در ایالات متحده مستقر است و این بخش از بی‌پی، به‌عنوان دومین تولیدکننده نفت خام و گاز طبیعی در ایالات متحده محسوب می‌شود. شرکت بی‌پی همچنین مالک ۵۰٪ درصد از سهام شرکت روسی تی‌ان‌کی-بی‌پی است، که سومین کمپانی بزرگ نفتی، در کشور روسیه، از لحاظ مالکیت ذخایر و میزان تولید، شناخته می‌شود. در ماه دسامبر ۲۰۱۱ کلیه ذخایر تجاری شرکت بی‌پی، معادل ۱۷٫۷۵ میلیارد بشکه نفت، اعلام گردید.

شرکت بی‌پی، (LSEBP ،NYSEBP) در فهرست اولیه بازار بورس لندن قرار دارد و در تاریخ ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ با ارزش بازار ۸۱٫۴ £ میلیارد پوند، در رتبه چهارم از بزرگترین شرکت‌های فهرست شده در بازار بورس لندن، قرار گرفت. سهام این شرکت همچنین در بازار بورس نیویورک و بورس فرانکفورت معامله می‌شود.


ادامه...

زندگی‌نامهٔ برگزیده

John D. Rockefeller 1885.jpg


جان دیویسون راکفلر (به انگلیسی: John D. Rockefeller) متولد ۱۸۳۹–۱۹۳۷، ۱۳۱۶–۱۲۱۸ خورشیدی، سرمایه دار بزرگ تاریخ آمریکا بود. راکفلر که در نیویورک متولد گشت، در زمان خود در آمریکا بخاطر وقف به عموم شهرت پیدا کرد. او ثروتمندترین آمریکایی در تاریخ بود. او بنیانگذار شرکت استاندارد اویل بود. وی را با دارایی معادل ۳۳۶ میلیارد دلار آمریکا (تخمین زده شده توسط نشریهٔ فوربز در سال ۲۰۰۷)، ثروتمندترین فرد در تاریخ می‌دانند.


نوشتارهای برگزیده