درگاه:آمل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویرایش به درگاه آمل خوش آمدید!
آملِ پورتال ره خِش بمونی!
دماوند
Amol-nastaliq.png

آمل شهری در استان مازندران و از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است. شهر آمل مرکز شهرستان آمل و پایتخت تاریخی بسیاری از سلسله‌های تاریخی طبرستان می‌باشد. آمل در شمال تهران، پایتخت ایران، قرار دارد و محور مواصلاتی تهران-شمال را در خود جای داده‌است.

ویرایش نوشتار برگزیده
Marashiyan government 1359-1582 AD.png

مرعشیان دودمانی شیعه بود که در قرن هشتم هجری در طبرستان حکومت می‌کرد. سادات حسینی مرعشی که در سرزمین مازندران ساکن بودند، نسبشان به علی بن حسین می‌رسید. مؤسس دولت مرعشیان قوام‌الدین بن عبدالله نیز از حامیان و پیروان علما و رهبران سربداران بوده‌است. جنبش مرعشیان نیز بر این اساس در همهٔ زمینه‌ها از سربداران تأثیر پذیرفت.

قوام‌الدین، ملقب به میربزرگ، که از سادات مرعشی بود در ۷۶۰ هجری قمری مقارن ۱۳۵۹ میلادی، با قیام علیه چلاویان حکومت مرعشی را تأسیس کرد. او پیش از آن‌که به قدرت برسد، با کیا افراسیاب چلاوی، متحد شد، ولی «تضاد گوناگون بین آن دو و خوی و اشرافیت کیا افراسیاب»، سبب قیام و در نهایت پیروزی میربزرگ شد و مرعشیان در اندک زمانی تمامی مازندران را در حیطهٔ نفوذ خود درآوردند. نهضت مرعشیان به لحاظ رشد مذهب شیعه دوازده امامی در مازندران و گسترش آن به نواحی مجاور و ارتباط آن با کیاییان، سلسله حاکم بر بیه پیش و رسمی شدن تشیع دوازده‌امامی در زمان صفویان اهمیت دارد.

اوج قدرت مرعشیان از زمان تأسیس تا سال ۸۹۶ هجری بود ‎که تیمور گورکانی به طبرستان یورش برد. علت عمدهٔ فروپاشی مرعشیان در درجهٔ یکم ظهور تیمور بوده‌است، البته جنگ‌های پی‏‌درپی این خاندان با امرای محلی و همسایگان و همچنین دنیاگرایی رهبران بعدی از عوامل فروپاشی این نظام به شمار می‌‏روند. مرعشیان هیچگاه به قدرت اولیهٔ حکومت میربزرگ برنگشت و آن «یکپارچگی و وحدت» هرگز به این ناحیه بازنگشت. در دوران صفویه به صورت تدریجی و نهایتاً در عصر شاه عباس یکم، در سال ۹۹۰ قمری، مازندران کلاً تحت سیطرهٔ مستقیم صفویان درآمد.

ویرایش زندگی‌نامه

محمد بن جریر طبری نویسنده و اسلام‌پژوهش سرشناس آملی بود که کتاب مهم تاریخ طبری و همچنین تفسیر طبری از اوست. وی از نخستین تاریخ‌نویسان مورد ارجاع تاریخ اسلام است.

ویرایش رده‌ها
ویرایش نگارهٔ برگزیده
Amol City Iran -Tourism - Tomb Mir bozorg.JPG

مشهد میر بزرگ نام بقعه‌ای در آمل است که مزار میر قوام‌الدین مرعشی، موسس سلسله مرعشیان، می‌باشد.


ویرایش آیا می‌دانید
ویرایش آن‌چه می‌توانید انجام دهید
People icon.svg
  • الگوی {{درگاه|آمل}} را به نوشتارهای وابسته با ساری اضافه کنید.
  • الگوی {{آمل-خرد}} را به نوشتارهای خرد مازندران اضافه کنید و {{ویکی‌پروژه تبرستان}} را به صفحات بحث اضافه کنید.
  • در مقالات مربوطه ویرایش کنید و نوشتارهای خرد را گسترش دهید.
  • در وپ:ویکی‌پروژه طبرستان عضو شوید و همکاری کنید.
ویرایش ویکی‌پروژه‌ها
ویرایش سراسرنما
ویرایش درگاه‌های وابسته
ویرایش در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا
آمل در ویکی‌کتاب  آمل در ویکی‌انبار آمل در ویکی‌خبر  آمل در ویکی‌گفتاورد  آمل در ویکی‌نبشته  آمل در ویکی‌واژه 
راهنما و کتاب‌ها نگاره‌ها و رسانه رویدادها گفتاوردها متون واژگان