درگاه:آمل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویرایش به درگاه آمل خوش آمدید!
آملِ پورتال ره خِش بمونی!
دماوند
Amol-nastaliq.png

آمل شهری در استان مازندران و از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است. شهر آمل مرکز شهرستان آمل و پایتخت تاریخی بسیاری از سلسله‌های تاریخی طبرستان می‌باشد. آمل در شمال تهران، پایتخت ایران، قرار دارد و محور مواصلاتی تهران-شمال را در خود جای داده‌است.

ویرایش نوشتار برگزیده
Bullet Holes in the Wall, Amol, 1982.jpg

واقعه سال ۱۳۶۰ شهر آمل یا قیام آمل، به مبارزه مسلحانه حدود صد نفر از گروهی مائوئیست به نام اتحادیه کمونیست‌های ایران علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در شهر و جنگل‌های اطراف شهر آمل در شمال ایران اشاره دارد. این حمله که در چهارم و پنجم بهمن ماه سال ۱۳۶۰ آغاز شد، پس از ۴۸ ساعت درگیری سرانجام در تاریخ ۶ بهمن با تمرکز قوای نیروهای سپاه پاسداران، پلیس و بسیجیان سرکوب و شهر باز پس گرفته شد. منابع جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند که نیروهای مردمی در این درگیری‌ها و خنثی نمودن آن نقشی فزاینده داشته‌اند و این رویداد را «حماسه مردم آمل» می‌نامد، حال آن‌که به ادعای سربداران، تعدادی از مردم در این قیام به یاری آنان برخاسته‌اند و حکومت برای سرکوبی از انبوه نیروهای مسلح بهره جسته‌است.

ویرایش زندگی‌نامه

میر حیدر آملی عارف و صوفی و مفسر شیعه دوازده امامی قرن هشتم است. وی از نوادگان علويان طبرستان است که تبارش به علی بن حسین، امام چهارم شیعیان، می‌رسد. او دارای چهل رساله‌است که از جمله می‌توان به جامع الاسرار و منبع الانوار که برای تبیین دیدگاه‌های اهل تصوف و شیعیان است، اشاره کرد. وی تشیع و تصوف حقیقی را نزدیک به یکدیگر می‌داند.

ویرایش رده‌ها
ویرایش نگارهٔ برگزیده
Amol City Iran -Tourism - Tomb Mir bozorg.JPG

مشهد میر بزرگ نام بقعه‌ای در آمل است که مزار میر قوام‌الدین مرعشی، موسس سلسله مرعشیان، می‌باشد.


ویرایش آیا می‌دانید
ویرایش آن‌چه می‌توانید انجام دهید
People icon.svg
  • الگوی {{درگاه|آمل}} را به نوشتارهای وابسته با ساری اضافه کنید.
  • الگوی {{آمل-خرد}} را به نوشتارهای خرد مازندران اضافه کنید و {{ویکی‌پروژه تبرستان}} را به صفحات بحث اضافه کنید.
  • در مقالات مربوطه ویرایش کنید و نوشتارهای خرد را گسترش دهید.
  • در وپ:ویکی‌پروژه طبرستان عضو شوید و همکاری کنید.
ویرایش ویکی‌پروژه‌ها