دریاچه طشک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درياچه طشك)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دریاچهٔ بختگان نی ریز(به همراه دریاچه طشک در شمال و دریاچهٔ مهارلو در غرب آن). نگاره توسط خدمهٔ شاتل فضایی دیسکاوری، مأموریت اس‌تی‌اس-۹۲. تاریخ: ۱۰/۲۲/۲۰۰۰.

دریاچه‌ طشک نام یکی از دریاچه‌های استان فارس می‌باشد.این دریاچه در کنار روستای زیبا و قدیمی طشک قرار دارد.این دریاچه یک فرونشست میان‌کوهی است که ارتفاع آن‌ها از سطح دریای آزاد حدود ۱۵۵۸ متر است. دریاچه طشک با وسعت تقریبی ۸۰۰ کیلومتر مربع در شمال باختری دریاچه بختگان و ۱۶۰ کیلومتری خاور شیراز قرار دارد.

تأمین‌کننده اصلی آب این دریاچه، رود کر می‌باشد که از کوه‌های برآفتاب و موسی‌خانی، در ۵۰ کیلومتری جنوب باختری ده بید سرچشمه می‌گیرد و در شمال باختری مرودشت، پس از یکی شدن با رود شادکام، و عبور از دشت مرودشت و منطقه حاصلخیز دشت کربال با مرکزیت سلطانشهر گذشته و به دریاچه‌ها می‌ریزد.

به جز رودخانه کر که از جنوب سلطانشهر گذشته آبهای حاصل از زه کشها که به کانال معروف به جهاد ریخته از شمال سلطانشهر گذشته و به دریاچه طشک و بختگان سرازیر می‌شود که اکنون آبهای زه کش جهاد در تالاب کمجان جمع شده و تالابی زیبا را ساخته که بسیار دیدنی است این تالاب در شمال غربی شهر سلطانشر واقع است.

جزایر[ویرایش]

تعدادی جزیره و شبه جزیره کوچک و بزرگ از جنس رادیولاریت، سنگ‌های پلاژیک و آهک‌های سروک در این دریاچه وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جزایر نرگس اشاره کرد که مساحت آن‌ها، تابع شرایط بارندگی سالانه است. بلندترین نقطه جزیره نرگس ۱۳۷۴ متر از سطح دریا است که از سطح دریاچه حدود ۱۸۵ متر بلندتر است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]