درخت پسوندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درخت پسوندی برای رشتهٔ BANANA. هر زیر رشته با یک کاراکتر خاص $ خاتمه یافته است. ۶ مسیر از ریشه به برگ‌ها (که با مربع‌ها نمایش داده شده‌اند) متناظر با ۶ پسوند رشتهٔ BANANA می‌باشند. اعداد موجود در مربع‌ها بیانگر مکان شروع پسوند متناظر هستند. پیوندهای پسوندی به صورت خط چین رسم شده‌اند.

در علوم رایانه، یک درخت پسوندی (درخت PAT، که با نام قدیمی تر درخت موقعیت نیز شناخته شده است) یک ساختمان داده است که بیانگر پسوندهای یک رشته ی داده شده است به طوری که پیاده‌سازی سریع شمار زیادی از عملیات رشته‌ای مهم را ممکن می‌سازد. درخت پسوندی برای یک رشتهٔ ، درختی است که یال‌های آن با رشته‌هایی برچسب خورده‌اند، به طوری که هر پسوند ، متناظر با دقیقاً یک مسیر از ریشهٔ درخت به یک برگ است؛ بنابراین، این درخت، یک درخت مبنا برای پسوندهای خواهد بود. ساخت چنین درختی برای رشتهٔ به زمان و فضای خطی بر حسب طول نیاز دارد. وقتی این درخت ساخته شود، عملیات رشته‌ای مانند، یافتن یک زیررشته در ، یافتن یک زیررشته با یک تعداد مجاز مشخص شده برای خطاها، یافتن تطابق‌ها برای یک الگوی عبارت باقاعده و غیره، می‌توانند به سرعت انجام داده شوند. درخت‌های پسوندی یکی از اولین راه حل‌های با زمان خطی برای مسئلهٔ بزرگترین زیررشته مشترک را نیز میسر ساخته‌اند. این افزایش سرعت‌ها هزینه‌ای دارند: ذخیره‌سازی یک درخت پسوندی برای یک رشته، معمولاً به فضای بیشتری نسبت به ذخیره‌سازی خود رشته نیاز دارد.

تعریف[ویرایش]

درخت پسوندی برای رشتهٔ با طول درختی است که در شرایط زیر صدق کند:

  • مسیرهای از ریشه به برگ‌ها با پسوندهای در تناظر یک به یک باشند.
  • یال‌ها، رشته‌های غیرتهی را می‌سازند.
  • تمامی گره‌های داخلی (در بعضی موارد، به جز ریشه) حداقل دو فرزند دارند.

از آنجایی که یک اینچنین درختی برای همهٔ رشته‌ها وجود ندارد، به انتهای ، یک کاراکتر ترمینال (معمولاً با $ نشان می‌دهند) که در رشته وجود ندارد الحاق می‌شود. این کار ما را مطمئن می‌سازد که هیچ پسوندی، پیشوند دیگری نیست و گرهٔ برگ خواهیم داشت، برای هر پسوند یک برگ. از آنجایی که تمامی گره‌های داخلی به جز ریشه شاخه شاخه می‌شوند، تعداد این گره‌ها حداکثر خواهد بود و تعداد کل گره‌ها برابر خواهد بود با ( برگ، گره داخلی، و یک ریشه). پیوندهای پسوندی یک ویژگی کلیدی برای الگوریتم‌های قدیمی خطی-زمانی که این گونه درخت‌ها را می‌سازند هستند، اگرچه بیشتر الگوریتم‌های جدیدتر، که بر اساس الگوریتم Farach هستند، از پیوندهای پسوندی استفاده نمی‌کنند. در یک درخت پسوندی کامل، تمامی گره‌های داخلی غیر ریشه دارای یک پیوند پسوندی به یک گرهٔ داخلی دیگر هستند. اگر یک مسیر از ریشه به یک گره، رشتهٔ را پیمایش کند، که یک کاراکتر و یک رشته (که می‌تواند تهی هم باشد) باشد، آنگاه یک پیوند پسوندی از این گره به گره داخلی که بیانگر می‌باشد خواهیم داشت. برای مثال، پیوند پسوندی از گرهٔ ANA به گرهٔ NA در شکل بالا را در نظر بگیرید. پیوندهای پسوندی نیز در بعضی از الگوریتم‌هایی که بر روی این درخت‌ها اجرا می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Suffix Tree». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۲.