سرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درخت سرو)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سروی کهنسال در دره دالاهو، کرمانشاه
ایوان کوچک مسجد جامع کبیر نی‌ریز همراه با درخت چندصد ساله ارس (سرده)

درخت همیشه سبزی است که در بیشتر مناطق ایران می‌روید. شماری از کهنسال‌ترین آنها را هنوز می‌توان یافت. سرو ابرکوه (ابرقو) و سرو هرزویل از این جمله اند. درخت سرو در دسته مخروطیان جای دارد. [نیازمند منبع]

سرو ایرانی[ویرایش]

درخت سرو در دنیا به عنوان درخت ملی ایران شناخته شده‌است (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_national_trees)

سرو ایرانی به عنوان نماد استقامت و سرفرازی ایرانیان توصیف می‌شود. درخت سرو از درختانی است که ریشه در فرهنگ ایرانی داشته و جایگاه ویژه‌ای در میان مردم دارد. این درخت به عنوان یک درخت همیشه سرسبز و استوار حتی در سرما پایداری می‌کند. درخت سرو از هزاران سال پیش در ایران کاشت شده‌است و یکی از نمونه‌های کهنسال این درخت، سرو کشمر{کاشمر} بوده‌است که کاشت آن را به دست زرتشت دانسته‌اند.

اکنون نیز نمونه‌های کهنسال دیگری از درخت سرو در جاهای دیگر ایران همچنان استوار است که مهم‌تر از همه، سرو کهنسال چند هزارساله، در شهر ابرکوه یزد است که کهنسال‌ترین سرو جهان به شمار می‌رود.

یکی از ذخیره‌گاه‌های کم‌مانند سروهای کهنسال ایران بیش از ۲۲ اصله سرو ۳۳۰۰ ساله،[۱] در استان ایلام است که آن‌ها را به نام سروهای زربین می‌شناسند. این سروها در سال ۱۳۹۰ به ثبت میراث طبیعی ایران رسیده‌است. این درختان سرو کهنسال، در روستای «بان‌سول» در بخش «چوار» از توابع شهرستان ایلام جای دارند.

سرو در تصویرگری‌های پس از ورود اسلام به ایران به شکل سرشکسته دیده می‌شود. گفته می‌شود که این گونه تصویرگری از سرو در نقاشی‌های این دوره نشان از این دارد که اعراب به این وسیله در پی نشان دادن از بین رفتن صلابت ایرانیان پس از حمله به ایران بوده‌اند.

به غیر از سوزانده شدن به دست مردم، گرد و غبار و خشکیدگی و همچنین بریدن شاخ و برگ‌های درختان سرو ایلام، باعث نابودی شماری از این درختان شده‌است.[۲]

پانویس[ویرایش]