درختان مرکبات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مرکبات
OrangeBloss wb.jpg
شکوفه‌های درخت پرتقال
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
شاخه: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: افراسانان
تیره: سدابیان
سرده: مرکبات
سرده شاخص
روتا
گونه‌ها

بیشتر از ۱۶۰ گونه

درختان مرکبات (به انگلیسی: Citrus × sinensis) درختان پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج (که به‌آن «پرتقال تلخ» هم می‌گویند) و جالب اینجاست که سیب هم جز مرکبات است .آن‌ها درختانی نیمه‌گرمسیری هستند که از میوه، برگ، گل، پوست، یا ساقهٔ آن‌ها به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.[۱]

استفاده‌ها[ویرایش]

درخت مرکبات یکی از فراورده‌های مهم کشاورزی است و از میوهٔ آبدار، و پوست معطر و شکوفه‌های آن در راه‌های مختلفی، به عنوان برگ و چوب درخت استفاده می‌شود.

میوه[ویرایش]

برگ[ویرایش]

گل (بهارنارنج)[ویرایش]

  • در بسیاری از کشورهای جهان شکوفه‌های افتاده از درخت را خشک کرده و مانند دم نوش های دیگر، که پیش از نوشیدن به دم‌کردن یا جوشاندن نیاز دارند از آن‌ها استفاده می‌کنند.
  • عصاره یا جوهر شکوفه‌ها ی پرتقال و نارنج یکی از اجزاء مهم در تهیه و ساختن عطر است.
  • در ایالت فلوریدا، شکوفه‌های نارنج که گل ملی این ایالت است؛[۲] شاید به خاطر عطر فوق العادهٔ آن، به طور سنتی آن را با اقبال خوش و بخت نیک همراه و قرین می‌دانند. از مدت‌ها پیش این گل در تزیین لباس عروس و تاج‌های گل و دسته‌گل‌سر مرسوم و محبوب شده‌است.

چوب و ساقه[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. https://npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxonomydetail.aspx?10782 USDA GRIN Taxonomy, retrieved 29 September 2015
  2. http://dos.myflorida.com/historical/facts/symbols/symbol/?page=1&id=11[پیوند مرده] "Florida State Symbols". Florida Department of State. Division of Historical Resources.