دبیرستان و پیش دانشگاهی علامه حلی کرمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبیرستان و پیش دانشگاهی علامه حلی کرمان
مدیر امان الله مولایی
سال‌های تحصیلی ۱۳۶۶ - اکنون
سال بنیانگذاری ۱۳۶۶
نشانی کرمان - خیابان گوهری - خیابان شهید نگارستانی
تعداد دانش‌آموزان حدود ۳۶۰ نفر
تعداد کلاس‌ها ۱۳
رشته‌های تحصیلی ریاضی - تجربی

دبیرستان و پیش دانشگاهی علامه حلی ناحیه یک کرمان در سال ۱۳۶۶ توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در شهر کرمان تاسیس شد.

انتخاب نام[ویرایش]

علامهٔ حلی متولد حلهٔ عراق است و آنقدر تیزهوش بود که در نه سالگی به مقام اجتهاد رسید اما موقع نام گذاری این دبیرستان به نام او که برای تیزهوشان ایران بود عدهٔ زیادی اعتراض کردند که چرا نام این دبیرستان باید نام یک عراقی باشد در صورتیکه ایران عدهٔ زیادی تیزهوش و نابغه دارد اما دکتر اژه‌ای گفت همان طور که علامهٔ حلی از عراق به ایران مهاجرت کرد و توانست اندیشهٔ خود (شیعه) را در ایران گسترش دهد ما نیز امیدواریم که نخبگان ایران بتوانند اندیشه‌های ما را به جهان صادر کنند و آرم سمپاد هم دقیقاً به همین معنی است یعنی صادر کردن اندیشه‌های جمهوری اسلامی به دیگر نقاط جهان این در جواب عده‌ای بود که این آرم و نامگذاری را به معنی صادر کردن تیزهوشان ایران به دیگر کشورها می‌دانستند یعنی همانطور که علامهٔ حلی برای گسترش تشیع به ایران مهاجرت کرد نخبگان ایران هم باید برای صدور تفکرات جمهوری اسلامی به دیگر کشورها مهاجرت کنند در صورتیکه منظور دکتر اژه‌ای این نبود.[۱]

ساختمان[ویرایش]

از سال ۱۳۶۶ تا سال ۱۳۷۴ دانش آموزان در ساختمان قدیمی این مرکز در محل سازمان بهزیستی در خیابان شهید بهشتی تحصیل می‌کردند. در سال ۷۴ محل مدرسه به نقطه‌ای در جنوب شهر کرمان منتقل شد. از سال ۱۳۸۳ ساخت مدرسه‌ای جدید با امکانات بیشتر در مجاورت مدرسه آغاز گردید. با آغاز سال تحصیلی ۸۶-۸۷ و بهره‌برداری از ساختمان جدید دانش آموزان به ساختمان جدید منتقل شدند. تا سال ۱۳۹۰ هر ۴ مرکز سمپاد کرمان در کنار هم واقع شده بودند. اما اکنون به جای مرکز دبیرستان دخترانه سمپاد دبیرستان پسرانه شاهد قرار گرفته است تا با موازین اسلامی بیشتر سازگاری داشته باشد. پروژه ساختمان جدید مرکز توسط سازمان نوسازی مدارس انجام گرفت.

همایش علوم پایه سمپاد[ویرایش]

همایش علوم پابه در سال۱۳۸۷ برای اولین بار تشکیل شد. آقایان مظفری و لطیف کار بانیان دورهٔ اول آن بودند. دورهٔ اول همایش در سطح شهرستان کرمان و در سالن امتحانات دبیرستان علامه حلی برگزار شد. اما دورهٔ دوم با رشد چشمگیری رو به رو شد و با تلاش دانش آموزان در سطح کشور برگزار شد دوره‌های سوم، چهارم و پنچم نیز به همین روند ادامه دادند. همایش علوم پایه سمپاد در سال ۱۳۹۱ در تالار وحدت دانشگاه باهنر برگزار شد و توانست با دریافت ۳۲۴ مقاله رکورد دار تعداد مقالات دریافتی شود.


== [[

منابع[ویرایش]

  1. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال سیزدهم، شماره ۱، ص ۱۲۳

پیوند به بیرون[ویرایش]