دبیرستان و پیش دانشگاهی علامه حلی کرمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دبیرستان و پیش دانشگاهی علامه حلی کرمان
مدیر امان الله مولایی
سال‌های تحصیلی ۱۳۶۶ - اکنون
سال بنیانگذاری ۱۳۶۶
نشانی کرمان - خیابان گوهری - خیابان شهید نگارستانی
تعداد دانش‌آموزان حدود ۳۶۰ نفر
تعداد کلاس‌ها ۱۳
رشته‌های تحصیلی ریاضی - تجربی

دبیرستان و پیش دانشگاهی علامه حلی ناحیه یک کرمان در سال ۱۳۶۶ توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در شهر کرمان تاسیس شد.

انتخاب نام[ویرایش]

علامهٔ حلی متولد حلهٔ عراق است و آنقدر تیزهوش بود که در نه سالگی به مقام اجتهاد رسید اما موقع نام گذاری این دبیرستان به نام او که برای تیزهوشان ایران بود عدهٔ زیادی اعتراض کردند که چرا نام این دبیرستان باید نام یک عراقی باشد در صورتیکه ایران عدهٔ زیادی تیزهوش و نابغه دارد اما دکتر اژه‌ای گفت همان طور که علامهٔ حلی از عراق به ایران مهاجرت کرد و توانست اندیشهٔ خود (شیعه) را در ایران گسترش دهد ما نیز امیدواریم که نخبگان ایران بتوانند اندیشه‌های ما را به جهان صادر کنند و آرم سمپاد هم دقیقاً به همین معنی است یعنی صادر کردن اندیشه‌های جمهوری اسلامی به دیگر نقاط جهان این در جواب عده‌ای بود که این آرم و نامگذاری را به معنی صادر کردن تیزهوشان ایران به دیگر کشورها می‌دانستند یعنی همانطور که علامهٔ حلی برای گسترش تشیع به ایران مهاجرت کرد نخبگان ایران هم باید برای صدور تفکرات جمهوری اسلامی به دیگر کشورها مهاجرت کنند در صورتیکه منظور دکتر اژه‌ای این نبود.[۱]

ساختمان[ویرایش]

از سال ۱۳۶۶ تا سال ۱۳۷۴ دانش آموزان در ساختمان قدیمی این مرکز در محل سازمان بهزیستی در خیابان شهید بهشتی تحصیل می‌کردند. در سال ۷۴ محل مدرسه به نقطه‌ای در جنوب شهر کرمان منتقل شد. از سال ۱۳۸۳ ساخت مدرسه‌ای جدید با امکانات بیشتر در مجاورت مدرسه آغاز گردید. با آغاز سال تحصیلی ۸۶-۸۷ و بهره‌برداری از ساختمان جدید دانش آموزان به ساختمان جدید منتقل شدند. تا سال ۱۳۹۰ هر ۴ مرکز سمپاد کرمان در کنار هم واقع شده بودند. اما اکنون به جای مرکز دبیرستان دخترانه سمپاد دبیرستان پسرانه شاهد قرار گرفته است تا با موازین اسلامی بیشتر سازگاری داشته باشد. پروژه ساختمان جدید مرکز توسط سازمان نوسازی مدارس انجام گرفت.

همایش علوم پایه سمپاد[ویرایش]

همایش علوم پابه در سال۱۳۸۷ برای اولین بار تشکیل شد. آقایان مظفری و لطیف کار بانیان دورهٔ اول آن بودند. دورهٔ اول همایش در سطح شهرستان کرمان و در سالن امتحانات دبیرستان علامه حلی برگزار شد. اما دورهٔ دوم با رشد چشمگیری رو به رو شد و با تلاش دانش آموزان در سطح کشور برگزار شد دوره‌های سوم، چهارم و پنچم نیز به همین روند ادامه دادند. همایش علوم پایه سمپاد در سال ۱۳۹۱ در تالار وحدت دانشگاه باهنر برگزار شد و توانست با دریافت ۳۲۴ مقاله رکورد دار تعداد مقالات دریافتی شود.


سری مسابقات کمیکارسمپاد کرمان[ویرایش]

سری مسابقات کمیکار سمپادکرمان این سری از مسابقات در سال تحصیلی ۱۳۹۰-۹۱ گردید. این مسابقات موسوم به ماشین‌های شیمیایی بعد از برگزاری توسط این مرکز از برنامه‌های اجرایی این مرکز به احتساب امده وتمامی حقوق ان بر عهده دبیرستان وپیش دانشگاهی دبیرستان علامه حلی یک کرمان می‌باشد.

وضع آموزشی[ویرایش]

۴ نفر از دانش آموزان مرکز دبیرستان علامه حلی کرمان تا سال ۱۳۹۲ موفق به کسب مدال در المپیادهای جهانی شده‌اند که شامل دو مدال جهانی طلا در ریاضی و یک مدال جهانی طلا ویک نقره در زیست‌شناسی می‌شود.

تجمع سمپادی‌های کشور[ویرایش]

تعدادی از دانش اموزان این دبیرستان با همکاری دانش آموزان سمپاد سراسر کشور برپایه تلاش‌های فراوان توانستند سایتی را برای دانش آموزان سمپادی کل کشور راه‌اندازی نمایند تا تمامی سمپادی‌ها بتوانند با هم در ارتباط بوده سطح علمی خود را ارتقا داده از تجارب یک دیگر بهره گرفته و از اخبار سمپاد مطلع شوند برای ورود به این سایت کلیک نمایید

مدیران[ویرایش]

نام از تا
محسن منصوری ۱۳۶۶ ۱۳۶۹
علی پوراسماعیلی ۱۳۶۹ ۱۳۷۰
عطااله نیکپور ۱۳۷۰ ۱۳۷۴
ابراهیم بصیرنیا ۱۳۷۴ ۱۳۷۵
سید محمد میرحسینی نژاد ۱۳۷۵ ۱۳۷۶
حبیب اله ارجمند عسگری ۱۳۷۶ ۱۳۸۶
سید نصیر اجله ۱۳۸۶ ۱۳۹۱
علی رضا زینلی ۱۳۹۱ ۱۳۹۳
امان الله مولایی 1393 تاکنون

منابع[ویرایش]

  1. فصلنامه استعدادهای درخشان، سال سیزدهم، شماره ۱، ص ۱۲۳

پیوند به بیرون[ویرایش]