دبیرستان شهید مدنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دبیرستان شهید مدنی
Sahid Madani School.png
موقعیت
تبریز، زعفرانیه، میدان افلاک‌نما، بلوار نیایش
اطلاعات
نوع مدرسه سمپاد
مدیر دکتر اکبری زاد

دبیرستان شهید مدنی تبریز، یکی از مدارس زیرنظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است. این دبیرستان جزو ۱۰ مدرسه با سابقهٔ سمپاد شناخته می‌شود.[نیازمند منبع] این دبیرستان در بین برترین مدارس ایران قرار دارد و دارای استادان بسیار مجرب می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

این مرکز در سال ۱۳۶۷، همزمان با مدارس فرزانگان امین و دبیرستان شهید اژه‌ای اصفهان، شهید هاشمی‌نژاد و فرزانگان مشهد، شهید صدوقی و فرزانگان یزد، علامه حلی و فرزانگان اراک، شهید بهشتی و فرزانگان زینب (س) شهرری، تأسیس شده‌است.[۱]به علت خرابی بیش از حد ساختمان قدیمی، واقع در فلکهٔ دانشگاه، مدرسه در بهمن ۱۳۷۳ به مکان فعلی خود منتقل و ساختمان قدیمی به مدرسهٔ فرهنگ داده شده که بعدها تخریب شده و برج بلور در جای آن ساخته شده‌است. تاکنون بیش از ۴ مدال جهانی توسط دانش‌آموزان این مدرسه ثبت شده‌است.

تاکنون تعدادی از دانش آموزان این مدرسه در بین برترین رتبه‌های کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌های ایران قرار گرفته‌اند.[۲]

ظرفیت[ویرایش]

در این مدرسه دانش‌آموزان در دو مقطع دبیرستان و یک مقطع پیش‌دانشگاهی مشغول به تحصیلند که در مقاطع دهم، سوم و پیش‌دانشگاهی در سه رشتهٔ ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی امکان تحصیل وجود دارد. در هر مقطع، حدود ۱۸۰ دانش‌آموز در حال تحصیلند که در مقطع سوم به یک کلاس ریاضی، یک کلاس انسانی و سه کلاس تجربی، و در مقطع پیش‌دانشگاهی به یک کلاس ریاضی و سه کلاس تجربی تقسیم می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  1. User، Super. «تاریخچه تأسیس سازمان ملّی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد)». NODET. بازبینی‌شده در 2018-02-12. 
  2. نگاهی به نتایج دانش آموزان استعدادهای درخشان در آزمون سراسری , مجله استعدادهای درخشان، شماره ۷۰، تابستان ۱۳۹۳