دبلیودبلیوئی قهرمانی سنگین وزن جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قهرمانی دبلیودبلیوئی سنگین وزن جهان
WWE World Heavywaight Championship

دبلیودبلیوئی قهرمانی سنگین وزن جهان
کمربند کنونی قهرمانی دبلیودبلیوئی سنگین وزن جهان


قهرمانی دبلیودبلیوئی سنگین وزن جهان (به انگلیسی: WWE World Heavyweight Championship) یک عنوان قهرمانی سنگین وزن جهان در شرکت ترویج کشتی حرفه‌ای، دبلیودبلیوای می‌باشد که در زمان دبلیودبلیودبلیواف سابق با نام دبلیودبلیودبلیواف قهرمانی سنگین وزن جهان در سال ۱۹۶۳ به وجود آمد؛ و قدیمی‌ترین و معتبرترین عنوان قهرمانی این شرکتست.

عنوان قهرمانی دبلیودبلیوئی و قهرمانی سنگین وزن جهان از دسامبر ۲۰۱۳ با هم ادغام شدند.

داستان تشکیل[ویرایش]

در سال ۲۰۰۲ پس از ادغام دو کمپانی دبلیودبلیواف و دبلیوسی‌دبلیو کمربندهای قهرمانی دبلیودبلیواف و قهرمانی دبلیوسی‌دبلیو هم با هم ادغام شدند و کمربند قهرمانی جدیدی با نام دبلیودبلیوئی اندیپاستد چمپیونشپ به وجود آمد ، این کمربند از سال ۲۰۰۳ رسماً کارش را در بالاترین سطح آغاز کرد و تا سال ۲۰۰۶ به فعالیتش ادامه داد ، در نهایت پس از ۳ سال و چند ماه کمربند قهرمانی دبلیودبلیوئی جایگزین این کمربند شد، این کمربند نیز فقط ۷ سال دوام آورد و در جریان مسابقات قهرمان در مقابل قهرمان در نهایت در سال ۲۰۱۳ با کمربند قهرمانی سنگین وزن جهان ادغام شد و به کمربند کنونی یعنی کمربند قهرمانی دبلیودبلیوئی سنگین وزن جهان تبدیل شد.

قهرمانان[ویرایش]

قهرمان کنونی سث رالینز.

مسابقات قهرمانی دبلیودبلیوئی سنگین وزن جهان نخستین بار با نام قهرمانی جهان در سال ۱۹۶۳ در دبلیودبلیواف معرفی شد. در مسابقه افتتاحیه این قهرمانی بادی راجرز پیروز شد و نخستین کسی که قهرمان این کمربند شد لقب گرفت ، در مجموع ۴۴ قهرمان رسمی مختلف برای این قهرمانی وجود دارد. [۱] طولانی ترین حاکم این قهرمانی برونو سامارتینو نام دارد که از ۱۷ مه ۱۹۶۳ تا ۱۸ ژانویه ۱۹۷۱ ، در مجموع ۲،۸۰۳ روز (۷ سال و ۸ ماه و ۱ روز) مدت زمان تصاحب سامارتینو بر این عنوان بود. همچنین برونو سامارتینو دارای رکورد طولانی ترین حضور در استوری تصاحب کمربند قهرمانی را دارد که ۴،۰۴۰ روز است.[۲] کوتاه‌ترین قهرمانی از آن آندره د جاینت است که رسماً نگهداری قهرمانی به مدت ۳۰ ثانیه بود. جوانترین قهرمان کمربند براک لزنر می باشد که وی در سن ۲۵ سالگی این کمربند را بدست آورد و مُسن‌ترین قهرمان این کمربند نیز وینس مک‌من می باشد که وی در سن ۵۴ سالگی قهرمان کمربند شد. جان سینا با ۱۲ بار کسب قهرمانی رکورد دار از این نظر می باشد.

در حال حاضر سث رالینز قهرمان کمربند می باشد که نخستین قهرمانیش نیز می باشد. او در پی پیروزی در مانی این د بنک (۲۰۱۴) و طبق قراردادی که شخص پیروز میتواند کیف خود را در یک مسابقه برای کسب قهرمانی با قهرمان کنونی لحاظ کند (کش کردن) ، توانست در رسلمانیا ۳۱ در تاریخ ۲۹ مارس ۲۰۱۵ در سانتا کلارا، کالیفرنیا، در میان مسابقه قهرمان سابق یعنی براک لزنر و رومن رینز وارد شود و کیف خود را کش کند و در یک مسابقه سه نفره به مصاف براک لزنر و رومن رینز خسته رفت و توانست این دو را شکست دهد و قهرمان جدید کمربند دبلیودبلیوئی سنگین وزن جهان شود.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. "WWE Championship Title History". WWE. Retrieved 2008-10-17. 
  2. "Bruno Sammartino". WWE. Retrieved 2014-11-09. 
  3. "Current Champion". WWE. Retrieved 2014-11-09. 

ویکی‌پدیا انگلیسی