دان۲: تعقیب ادامه می‌یابد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دان۲: شاه برگشته
Don2.jpg
کارگردانفرهان اختر
تهیه‌کنندهریتش سیدوانی
شاهرخ خان
فرهان اختر
نویسندهفرهان اختر
آمیت مهرا
آمریش شاه
بازیگرانشاهرخ خان
پریانکا چوپرا
بومان ایرانی
کونال کاپور
لارا دوتا
اوم پوری
موسیقیشانکر احسان لوی
فیلم‌بردارجیسن وست
توزیع‌کنندهExcel Entertainment
Red Chillies Entertainment
تاریخ‌های انتشار
۲۳ دسامبر۲۰۱۱
مدت زمان
۱۴۴ دقیقه
کشورهند آلمان
زبانزبان هندی
هزینهٔ فیلم۸۵ کرور
فروش گیشه۲۸۰ کرور

دان۲: شاه برگشته نام یک فیلم اکشن مهیج به کارگردانی فرهان اختر می‌باشد که دنبالهٔ فیلم قبلی آن دان: تعقیب دوباره آغاز می‌شود است. بازیگران اصلی فیلم شاهرخ خان، پریانکا چوپرا، بومان ایرانی، کونال کاپور، اوم پوری هستندو هرتیک روشن هم در یک نقش کمیو حضوردارد. فرهان اختر پس از تقریباً ۵سال با این فیلم دوباره به کارگردانی بازگشت. دان ۲ در هند، تایلند، آلمان، مالزی وسوئیس فیلمبرداری شده‌است.

این فیلم یک پاسخ مثبت رو به مخلوط از منتقدان در هند وپاسخ عموماً مثبت از منتقدان در خارج هند دریافت کرد. اکشن، کارگردانی، فیلمبرداری واجرای شاهرخ خان تحسین شد در حالیکه سرعت وموسیقی فیلم مورد انتقاد قرار گرفت. این فیلم در شصت ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین به نمایش درآمد وتبدیل به محبوب‌ترین فیلم جشنواره شد. همچنین جوایز بهترین صداگذاری وبهترین اکشن را از جوایز فیلم فیر دریافت کرد.

فیلم دان۲ در زمان اکران در رتبهٔ سوم فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای هند قرار گرفت و در حال حاضر در رتبه هجدهم پر فروش‌ترین فیلم سینمای هند با مجموع ۳۶ میلیون قرار دارد.

داستان کامل

این فیلم پنج سال پس از پایان فیلم قبل آغاز می‌شود. سران قدرتمند موادر مخدر در فرانسه جلسه‌ای تشکیل داده‌اند ودربارهٔ تهدید تازه‌ای که از آسیا سربلند کرده صحبت می‌کنند. دان (شاهرخ خان)کسب وکار آنهارا به خطر انداخته وتصمیم به کشتن او می‌گیرند. دان که برای پنج سال گذشته در تایلند بوده، برای تحویل یک محوله کوکائین می‌رود اما به جای محموله درگیری پیش می‌آید ودان تصمیم می‌گیرد مبارزه کند. او به مالزی برمی گردد وخودش را تسلیم رما (پریانکا چوپرا) وبازرس مالک (اوم پوری) می‌کند. دان به مرگ محکوم شده و به زندان فرستاده می‌شود و در آنجا رقیب قدیمی اش وردن (بومان ایرانی)را ملاقات می‌کند. او با وردن دست دوستی می‌دهد و سپس از زندان فرار می‌کنند.

در زوریخ دان همکار مورد اعتمادش آیشا (لارا دوتا)را ملاقات می‌کند. آن‌ها به کمک وردن محتویات یک صندوق را باز می‌کنند که در آن یک نوار ضبط شده از جی کی دیوان، معاون رئیس چاپ یورو در بانک آلمانی زنترال است که به دستور فابیان کول به سینگانیا (رئیس سابق دان که کشته شده) رشوه داده بود تا رقیبی را بکشد. دان، دیوان را تهدید می‌کند تا نقشه‌های بانک را به او بدهد تا بتواند لوح‌های اسکناس را بدزدد. اما دیوان ٱدمکشی به نام جبار را استخدام می‌کند تا دان را بکشد. اما دان فرار می‌کند وجبار را مجبور می‌کند برای او کارکند.

دان و گروهش نقشه‌شان را در بانک اجرا می‌کنند وعده‌ای را هم گروگان می‌گیرند. پس از سرقت لوح‌های چاپ جبار ووردن به او خیانت می‌کنند ودان فرار می‌کند. اما سمیر (کونال کاپور)که یکی از اعضای گروه است محل اختفای دان را لو می‌دهد واو دستگیر می‌شود. دانهم او را تهدید می‌کند. به دلیل ناتوانی پلیس در ورود به ساختمان و آزادی گروگان‌ها، دان حاضر می‌شود به شرط بخشودگی از اتهاماتش به پلیس کمک کند. دان ورما به جبار ووردن می‌رسند اما هنگامیکه وردن از رما می‌خواهد به دان شلیک کند، او به دلیل احساساتی که همچنان پس از چند سال نسبت به دان داشت این کار را نمی‌کند ووردن به او شلیک می‌کند. دان با آن‌ها درگیر می‌شود وجبار کشته شده و وردن دستگیر می‌شود. دان سپس برگه‌های عفو خود را گرفته ولوح‌ها ویک دیسک حاوی اطلاعات را به مأموران می‌دهد. بعداً دیوان در اثر بمبی که دان در ماشینش گذاشته بود کشته می‌شود.

درپایان نشان داده می‌شود که دان هنوز یکی از لوح هارا که پلیس فکر می‌کرد در انفجار نابود شده‌است را داردوسمیر هم به دان وفادار بوده ولودادن دان بخشی از نقشه بوده‌است. دان به آیشا و سمیر می‌گوید که آن‌ها بسیار پولدار می‌شوند وهنگامی که آیشا می‌پرسد آیا از دستگیری نمی‌ترسیده دان می‌گوید: «دان کو پاکادنا مشکل هی نهی، ناممکن هه.» (گرفتن دان مشکل نیست، غیرممکنه)

بازیگران

فهرست آهنگ‌ها

شمارهنامخواننده(ها)مدت
۱.«آ راها هون پلات که»شاهرخ خان۰۰:۳۵
۲.«زارا دل کوتام لو»ویشال دادلانی، آنوشا مانی۰۵:۰۸
۳.«هه یه مرا»اوشا اوتاپ۰۴:۴۲
۴.«دشمن مرا»شانکر ماهادوان، سونیتا ساراتی۰۳:۴۴
۵.«کینگ ایز بک (تم)»سونیتا ساراتی۰۳:۵۷
۶.«موجکو پچان لو»کی کی۰۳:۲۴
۷.«هه یه مرا (رمیکس)»اوشا اوتاپ۰۴:۴۲
۸.«موجکو پچان لو (رمیکس)»کی کی۰۴:۵۱
۹.«دان والتز»کارالیزا مونترو۰۳:۲۹

نقد فیلم

هند:

نیکات کاظمی از تایمز آف ایندیا به فیلم ۴از ۵ ستاره داد وگفت:"دان ۲ یک فیلم کلاسیک مهیج است که حتی برای یک لحظه هم اجازه رفتن نمی‌دهد."فیلم فیر هم۴از ۵ ستاره داد وگفت:"اگر شاهرخ خان نبود فیلم نصف الان هم خوب نبود."عمر قریشی از زوم به فیلم ۳٫۵ ستاره از۵ داد واکشن را تحسین کرد. میددی به فیلم ۳ ستاره داد وداستان آن راساده بیان کرد. تلگراف نسبت به فیلم دیدگاه مثبتی داشت:"مردی که دان ۲ را-باوجود تمام عیب هایش- بی‌نهایت تماشایی کرده، پادشاه (شاهرخ خان) است." دکن هرالد نظر مخلوطی داشت:"دان۲ تماماً دربارهٔ شاهرخ خان است واوهم طرفدارانش را ناامید نکرده‌است. این فیلم را به خاطر خان وبدل کاری‌های باشهامتش ببینید. به خصوص پرش از طبقهٔ سی وهفتم." مایاناک شکر از هندوستان تایمز، ۳ از۵ ستاره به فیلم داد وموافقت کرد که دان اول بهتر بود.

بین‌المللی:

نیویورک تایمز گفت:"اگر مأموریت غیرممکن و یازده یار اوشن یک پسرخالهٔ بزرگ، خنده دار وجذاب داشتند، احتمالاً دان ۲بود."دیجیتال اسپای به فیلم ۴از ۵ ستاره داد وگفت:"پایان دراماتیک فیلم یک نمایش درخشان است."اکسپرس تریبون دان۲ را یک "شاهکار بصری" توصیف کرد. لس‌آنجلس تایمز دان۲ را "یک فیلم متناوباً لذت بخش"نامید.

جوایز

دان۲ برندهٔ ۱۴جایزه شد.

جشنواره عنوان گیرنده نتیجه
جوایز فیلم فیر بهترین فیلم فرهان اختر
ریتش سیدوانی
نامزدشده
بهترین کارگردان فرهان اختر
بهترین بازیگر مرد شاهرخ خان
بهترین صداگذاری نکول کمته برنده
بهترین اکشن متیاس بارسچ

جوایز سایر جشنواره‌ها نوشته نشده‌است.

دانستنی‌ها

فرهان اختر، کارگردان فیلم، عقیده دارد که نام واقعی دان، مارک دونالد ملقب به دان مارک است.

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون