دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان
تأسیس ۱۳۳۲
نوع دولتی
معاون پژوهشی دکتر بهمن خسروی پور
مکان اهواز، خوزستان، ایران
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://www.ramin.ac.ir
سر در دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي خوزستان

دانشکده کشاورزی اهواز به عنوان اولین دانشکده کشاورزی ایران در سال ۱۳۳۲ تأسیس و در سال ۱۳۳۶ با واگذاری ۵۳۰ هکتار از اراضی شرکت نفت به منطقه «ملاثانی» (شهری در ۳۰ کیلومتری شامل «اهواز») انتقال یافت و تا سال ۱۳۶۸ با همین نام به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود ادامه داد و سپس در همان سال به مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی کشاورزی رامین تغییر یافت.

این مجتمع در سال ۱۳۸۳ با موافقت شورای گسترش دانشگاه، مستقل و به مجتمع آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی رامین تغییر نام یافت و سپس اواخر سال ۱۳۸۳ به دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین تغییر نام یافت. نهایتا" در سال ۱۳۹۷، به عنوان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان تغییر یافت. بنا بر این دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان پس از «پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران»، دومین دانشگاه تخصصی کشاورزی در ایران می‌باشد.

هیئت علمی و دانشجویان[ویرایش]

این دانشگاه که در حال حاضر یکی از مراکز عمدهٔ تحقیقات کشاورزی و دامپروری در منطقه جنوب کشور به شمار می‌رود، دارای ۸۰ نفر عضو هیئت علمی و ۲۴۸۰ نفر دانشجوی در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد که در قالب دوازده گروه آموزشی به فعالیت‌های علمی مشغول هستند. این دانشگاه دارای ۲۸ آزمایشگاه و کارگاه در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف می‌باشد.


نمايي از راهروي محوطه کلاسي شماره ۱ (قديم) دانشگاه

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در حال حاضر دارای چهار دانشکده تحت عناوین: "دانشکده کشاورزی"، "دانشکده علوم دامی و صنایع غذایی"، "دانشکده مهندسی زراعی و عمران روستایی" و "دانشکده منابع طبیعی" می‌باشد.لیست رشته‌های فعال در این دانشگاه: مهندسی فضای سبز، مهندسی کشاورزی-گیاه پزشکی، مهندسی کشاورزی-زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی کشاورزی-باغبانی، مهندسی کشاورزی-اقتصاد، مهندسی کشاورزی-ترویج و آموزش کشاورزی، مهندسی کشاورزی-مکانیزاسیون کشاورزی، مهندسی کشاورزی-علوم آب، مهندسی کشاورزی-علوم دام، مهندسی کشاورزی-طیور، مهندسی کشاورزی-مکانیک بیوسیستم ، مهندسی کشاورزی- بیوتکنولوژی، مهندسی منابع طبیعی- مرتع و آبخیزداری

نمايي از سردر دانشگاه در شب

منابع[ویرایش]

سایت دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان