دانشگاه خاتم النبیین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشگاه خاتم النبیین
تأسیس ۱۳۸۶
نوع خصوصی
مکان کابل، افغانستان، Flag of Afghanistan.svg
وب‌گاه http://www.khu.edu.af/

دانشگاه خاتم النبیین دانشگاهی خصوصی در شهر کابل، افغانستان است.

پیشینه[ویرایش]

دانشگاه خاتم النبین (ص) در سال ۱۳۸۶ به همت آیت الله محسنی و تلاش جمعی از اندیشمندان و اساتید فرهیخته، پس از کسب مجوز رسمی از وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان با عنوان «مؤسسه تحصیلات عالی خاتم النبین (ص)» تأسیس شد. این مرکز علمی، در بهار سال ۱۳۸۷ هـ ش. با پذیرش ۲۵۰ نفر محصل در رشته فقه و حقوق از میان حدود ۸۰۰ نفر متقاضی، عملاً فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را آغاز نمود. دانشگاه خاتم‌النبیین (ص) در سالهای بعد اقدام به اخذ مجوز و راه‌اندازی رشته‌های دیگری چون علوم سیاسی، اقتصاد، مدیریت، جامعه‌شناسی، انجینیری، طب معالجوی، قابلگی، تکنالوژی طبی و کامپیوترساینس نمود. این دانشگاه توانست در زمستان سال ۱۳۹۰ با اخذ مجوز از وزارت تحصیلات عالی شعبه خود را در ولایت غزنی افتتاح کرده و برای سال تحصیلی ۱۳۹۱ محصل پذیرش نماید. این مرکز علمی و آکادمیک پس از اتمام دو دوره موفقیت‌آمیز در دوره‌های کارشناسی در رشته‌های حقوق، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و با توجه به تکمیل شرایط لازم از جانب وزارت تحصیلات عالی، در زمستان سال ۱۳۹۱ از «مؤسسه تحصیلات عالی» به «دانشگاه» ارتقاء یافت. این مرکز علمی از ابتدای سال ۱۳۹۲ با اخذ مجوز از وزارت تحصیلات عالی، اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، حقوق عمومی، حقوق جزا و جرم‌شناسی و حقوق بین‌الملل در مقطع ماستری (کارشناسی ارشد) نموده‌است.

رسالت دانشگاه[ویرایش]

دانشگاه خاتم النبیین (ص)، با توجه به ضرورت توامیت دانش و ارزش برای تکامل و ترقی واقعی جوامع، رسالت خود را «توسعه سرمایه انسانی و اجتماعی» متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی افغانستان و تربیت کادر متعهد و متخصص تعریف می‌کند.

مأموریت دانشگاه[ویرایش]

دانشگاه در راستای تحقق رسالت فوق، در عرصه‌های ذیل فعالیت می‌نماید:

۱- آموزش و تربیت نیروهای انسانی متخصص و متعهد در سطح تحصیلات عالی در رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم طبی، و علوم فنی و مهندسی؛

۲- پژوهش و تولید دانش و فن‌آوری در عرصه‌های مختلف دانش‌های پیش‌گفته متناسب با نیازهای جامعه؛

۳- چاپ و نشر آثار علمی، آموزشی و کاربردی در راستای بومی‌سازی علوم و فنون و دسترسی جامعه علمی کشور به آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی.

۴- مساعدت علمی در اجرای برنامه‌های انکشافی کشور در دو سطح نظری و عملی.

چشم‌انداز دانشگاه در افق ۱۳۹۶[ویرایش]

دانشگاهی بالنده و مترقی و دارای جایگاه ممتاز در بین دانشگاه‌های کشور و برخوردار از اعتبار و ارزش علمی و تحقیقی با مشخصات ذیل:

۱- تحویل بیش از ۱۰۰۰ نفر فارغ‌التحصیل با کیفیت در رشته‌های مختلف به جامعه؛

۲- برخورداری از کدر علمی ورزیده و کافی، پرسنل و نیروی انسانی کاردان، با انگیزه و مسئولیت پذیر؛

۳- پیشتاز در عرصه چاپ کتب و منابع آموزشی و غیرآموزشی در بین دانشگاه‌های کشور؛

۴- برخورداری از حد اقل یک سند تضمین کیفیت ملی یا بین‌المللی؛[۱]

منابع[ویرایش]

بروشور معلوماتی دانشگاه خاتم النبیین (ص). وبسایت دانشگاه خاتم النبیین (ص)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

غیردولتی

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری هرات