دانشگاه بیرزیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۱°۵۷′۳۱٫۲۹″ شمالی ۳۵°۱۰′۵۰٫۵۴″ شرقی / ۳۱٫۹۵۸۶۹۱۷°شمالی ۳۵٫۱۸۰۷۰۵۶°شرقی / 31.9586917; 35.1807056

دانشگاه بیرزیت
شعار ساختن آینده‌ای بهتر برای فلسطین
نوع دولتی
تأسیس‌شده ۱۳۰۳
رئیس دکتر خلیل هندی
کارمندان مدیریتی ۷۹۹(هیئت علمی = ۳۹۴)
کارشناسی ۶۶۲۶
تحصیلات تکمیلی ۱۱۷۰
موقعیت بیرزیت، فلسطین Palestinian flag
تعلق ورزشی به UNIMED
وبگاه www.birzeit.edu
یادبود عبدالله خلیل صلاح، دانشجوی بیست‌سالهٔ دانشگاه بیرزیت

دانشگاه بیرزیت (به عربی: جامعة بیرزیت) دانشگاهی دولتی در بیرزیت، نزدیک رام‌الله، در سرزمین‌های فلسطینی است. این دانشگاه از پیشگامان موسسه‌های آموزشی عالی در فلسطین است و نقش مهمی در گفتگوهای سیاسی فلسطین بازی کرده‌است. بیرزیت نخستین دانشگاه تاسیس‌شده در فلسطین است و به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کرانهٔ باختری شناخته می‌شود. این دانشگاه همچنین در میان دانشگاه‌های فلسطین سخت‌ترین شرایط پذیرش را دارد.[۱][۲]

تاریخچه[ویرایش]

نبیحه نصیر در سال ۱۳۰۳ (۱۹۲۴ م) این مؤسسه را به عنوان دبستان برای دختران بیرزیت و روستاهای اطراف پایه‌گذاری کرد. این مدرسه از اولین مدارس منطقه بود. مدرسه در سال ۱۳۰۹ (۱۹۳۰) تبدیل به دبیرستانی مختلط شد و در سال ۱۳۱۱ (۱۹۳۲) نام‌اش به دبیرستان بیرزیت تغییر یافت.

برای هماهنگی با مقطع تحصیلی، در سال ۱۳۲۱ به کالج بیرزیت تغییر نام پیدا کرد. در سال ۱۳۳۲ اولین ورودی سال اول کالج به بیرزیت اضافه شد و در سال ۱۳۴۰ با کلاس‌های سال دوم ادامه یافت.

کالج بیرزیت در سال ۱۳۵۴ نام‌اش را به دانشگاه بیرزیت تغییر داد. در فروردین ۱۳۵۵ دانشگاه بیرزیت به عضویت اتحادیه دانشگاه‌های عرب پذیرفته شد.

اسرائیل در سال ۱۳۵۳ حنا ناصر، رئیس پیشین دانشگاه، را تبعید کرد و تازه پس از آغاز فرایند صلح در سال ۱۳۷۲ به او اجازهٔ بازگشت داد.

پانورما از پردیس دانشگاه بیرزیت ۱۳۸۶)

مدیریت و سازمان[ویرایش]

این دانشگاه سیستمی ترمی شامل دو ترم چهارماهه در پاییز و بهار و نیم‌ترمی دوماهه در تابستان دارد.

زبان رسمی بیرزیت انگلیسی است و اغلب دروس به انگلیسی و برخی به عربی آموزش داده می‌شوند. حامیان این دانشگاه شمار زیادی از نهادهای فلسطینی، عرب و بین‌المللی و همچنین اشخاص گوناگون هستند.[۳]

وضعیت علمی[ویرایش]

رشته‌های جدیدی در زمینهٔ فناوری اطلاعات، مهندسی، علوم، برنامه‌ریزی اجتماعی، اقتصاد و مدیریت در حال رشد هستند. پردیس دانشگاه هم توسعه داده می‌شود. مراکز و موسسات متعدد وابسته به دانشگاه نیز درگیر پژوهش‌های سیاست‌گذارانه در حوزهٔ توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و انسانی فلسطین هستند.

بیرزیت مدارک گوناگونی در مقطع کارشناسی و بالاتر در هفت دانشکده‌اش ارائه می‌کند: هنر، بازرگانی و اقتصاد، مهندسی، پرستاری-داروسازی و بهداشت، علوم، حقوق و مدیریت دولتی، فناوری اطلاعات و تحصیلات تکمیلی.

رشته‌های تحصیلات تکمیلی دیپلم‌ها و مدارک کارشناس ارشدی در رشته‌های زیر می‌دهند: مطالعات معاصر عرب، تاریخ اسلام عرب، آموزش، جامعه‌شناسی، مطالعات بین‌الملل، دمکراسی و حقوق بشر، اقتصاد، حقوق، بهداشت عمومی و محلی، مهندسی آب و محیط زیست، علوم آب و محیط زیست، جنسیت-حقوق و توسعه، مدیریت صنعتی، آمار کاربردی، محاسبات علمی، برنامه‌ریزی و طراحی شهری، و علوم پزشکی-آزمایشگاهی.

این دانشگاه دو مدرک عالی در دو رشتهٔ خدمات پزشکی ضروری و جنسیت، حقوق و توسعه ارائه می‌کند. بیرزیت علاوه بر برنامه‌های آموزشی، طیف گسترده‌ای از موسسات، مراکز و برنامه‌ها با هدف رشد و حمایت از فعالیت‌های محلی را در بر می‌گیرد که به توسعهٔ پایدار فلسطین کمک خواهند کرد.

دیوید لینچ، روزنامه‌نگار ایرلندی در کتاب خود «بهشت دوپاره: یک ایرلندی در سرزمین مقدس» زندگی روزمره در شهر و دانشگاه بیرزیت را توصیف می‌کند. وی تابستان سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) را در شهر و دانشگاه بیرزیت سپری کرده، در دانشگاه بیرزیت دوره گذرانده و دربارهٔ تجربه‌هایش نوشته‌است.[۴][۵]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "About: History". Birzeit.edu. Archived from the original on 2015-08-20. Retrieved 2015-09-30. 
  2. "Undergraduate Studies". Birzeit.edu. Archived from the original on 2015-11-03. Retrieved 2015-09-30. 
  3. "About: Quick Facts". Birzeit.edu. Retrieved 2015-09-30. 
  4. "Undergraduate Programs". Birzeit.edu. Retrieved 2015-09-30. 
  5. "Graduate Studies Programs". Birzeit.edu. Retrieved 2015-09-30.