دانشگاه اینسبروک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۴۷°۱۵′۴۷″ شمالی ۱۱°۲۳′۰۲″ شرقی / ۴۷.۲۶۳۰۶° شمالی ۱۱.۳۸۳۸۹° شرقی / 47.26306; 11.38389 دانشگاه لئوپولد فرانتسنس اینسبروک (به آلمانی: Leopold-Franzens-Universität Innsbruck) معروف به دانشگاه اینسبروک ، نام یکی از دانشگاه‌های کشور اتریش است. این دانشگاه که دانشگاه اصلی و مرکزی ایالت تیرول اتریش است ، در سال ۱۶۶۹ میلادی هم‌گاه با سال ۱۰۴۸ خورشیدی در شهر اینسبروک تاسیس گردیده است.

دانشگاه اینسبروک بزرگترین مرکز علمی و پژوهشی در غرب اتریش محسوب می‌گردد و پس از دانشگاه وین و دانشگاه گراتس ، سومین دانشگاه بزرگ این کشور به شمار می‌رود.

این دانشگاه که در علوم پایه یکی از دانشگاه‌های پیشرو در اروپای مرکزی است ، دارای دانشکده های مختلف در علوم پایه و علوم انسانی می‌باشد.گروه نجوم و اخترفیزیک این دانشگاه دارای شهرت جهانی است.

برندگاه جایزه نوبل[ویرایش]

  1. هانس فیشر ، شیمی‌دان که بین سالهای ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۸ در دانشگاه اینسبروک کرسی دانشیاری داشته است.
  2. ویکتور فرانسیس هس ، فیزیک‌دان در سال ۱۹۳۱ در این دانشگاه به پژوهش پرداخته است.
  3. فریتس پرگل ، از سال ۱۹۱۳ به مدت سه سال، استاد دانشگاه اینسبروک بوده است.
  4. آدولف وینداوس ، از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۸ در این دانشگاه به پژوهش پرداخته است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی وبسایت پذیرش از اتریش

برندگاه جایزه نوبل[ویرایش]

هانس فیشر ، شیمی‌دان که بین سالهای ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۸ در دانشگاه اینسبروک کرسی دانشیاری داشته است. ویکتور فرانسیس هس ، فیزیک‌دان در سال ۱۹۳۱ در این دانشگاه به پژوهش پرداخته است. فریتس پرگل ، از سال ۱۹۱۳ به مدت سه سال، استاد دانشگاه اینسبروک بوده است. آدولف وینداوس ، از سال ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۸ در این دانشگاه به پژوهش پرداخته است.

دانشکده های مرتبط[ویرایش]

معماری بیولوژی قوم شناسی کاتولیک شیمی و دارو شناسی مهندسی عمران [[آمار و اقتصاد علوم جغرافیایی و اتمسفری علوم انسانی 1فلسفه ،تاریخ و علوم فرهنگی) علوم انسانی2زبان و ادبیات) قانون ریاضیات،علم کامپیوتر] و فیزیک روانشناسی و تربیت بدنی دانشگاه مدیریتی اینشبارک