دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۴°۱۷′۱۹″شمالی ۴۷°۰۱′۳۴″شرقی / ۳۴٫۲۸۸۶۳۳°شمالی ۴۷٫۰۲۶۰۰۱°شرقی / 34.288633; 47.026001

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
شهر کرمانشاه
رئیس دکتر محمد رضا حبیبی
معاون پژوهشی دکتر علی مهراس مهرابی

هییت علمی= دکتر اسلام پناه مدیر کل روابط عمومی= دکتر امرالله عظیمی

نوع واحد جامع
منطقه ۱۱
وب‌گاه http://www.iauksh.ac.ir

مقدمه[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی غرب کشور یکی از واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد که در سال ۱۳۶۷ تأسیس شد و به تدریج با تجهیز بیشتر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا دراین دانشگاه شکل گرفت.

دراین واحد دانشگاهی، در حال حاضر - اواخر ۱۳۹۳- دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، تحصیلات تکمیلی، تربیت بدنی، کشاورزی، علوم سیاسی و حقوق، علوم پایه و دانشکده فنی وجود دارد. لازم به توضیح است که رشته حقوق با چهار گرایش: حقوق خصوصی (ارشد ۱۳۸۳- دکتری ۱۳۸۸)، حقوق بین‌الملل (ارشد ۱۳۸۸ - دکتری ۱۳۹۳)، حقوق عمومی (ارشد ۱۳۸۸- دکتری ۱۳۹۳) و حقوق جزا (ارشد و دکتری ۱۳۸۸) در واحد مزبور راه‌اندازی شده است. از جمله رئیسان واحد دانشگاهی مزبور می‌توان به دکتر سید داود فهمی اشاره نمود که در سانحه تصادف خودرو، درگذشت.

نمایی از درب ورودی دانشگاه آزاد کرمانشاه

ریاست دانشگاه از دیر باز تا اکنون[ویرایش]

از بدو تأسیس تاکنون عزت اله فرشادفر، علی مرادی، محمد باقر قلیوند، سید داود فهمی، مهدی صفدری، دکتر کیوان قدرتی، نوذر قنبری، دکتر کیوان قدرتی و مجدد دکتر نوذر قنبری و بعد دکتر محمد رضا حبیبی مسولیت ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته‌اند.

دکتر محمد رضا حبیبی[ویرایش]

دکتر محمد رضا حبیبی رئیس دانشگاه آزاد کرمانشاه بعد از دکتر نوذر قنبری می‌باشد؛ که برای اولین بار به این سمت رسیده است

کتابخانه مرکزی دانشگاه[ویرایش]

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه
کشور ایران
نوع کتابخانه دانشگاهی
تأسیس ۱۳۶۷شمسی
موقعیت ایران، کرمانشاه
اندازه مجموعه ۷۲۰ متر مربع
اطلاعات دیگر
مدیر آقای عباس قماشی

تأسیس[ویرایش]

به عنوان زیر مجموعه حوزه معاونت پژوهش و فناوری در راستای فراهم نمودن بستر مناسب در امر تحقیق و پژوهش برای دانشجویان واساتید در سال ۱۳۶۷ همزمان با تأسیس دانشگاه در یک ساختمان استیجاری واقع در میدان جمهوری اسلامی فعالیت خود را با ۵۰۰ جلد کتابو یک نفر پرسنل در یک فضای ۱۲ متری آغاز نمود و کم‌کم با گسترش دانشگاه به لحاظ کمی و کیفی روند کتابخانه سیر صعودی پیدا کرد و بااحداث ساختمان فاز یک دانشگاه واقع در باغ نی، کتابخانه به یک فضای ۲۴ متری منتقل گردید. سپس با مستقل شدن حوزه معاونت پژوهش وفناوری در سال ۱۳۷۸ و با احداث ساختمان فاز دو مساحتی به متراژ ۷۲۰ متر مربع به ساختمان کتابخانه اختصاص یافته است که ۴۲۰ متر آن فضایاداری و مخزن و ۳۰۰ متر آن به عنوان سالن مطالعه بوده است. در سال ۱۳۸۳ با راه اندازی دانشکده ادبیات دو در مجتمع امام خمینی (ره) واقع درانتهای شهرک متخصصین فضایی به متراژ ۵۵۰ متر مربع دیگر نیز به ساختمان کتابخانه افزوده گردیده است و در حال حاضر با راه اندازیساختمان مرکزی کتابخانه که در آذرماه سال ۱۳۸۷ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است با مساحت ۴۰۰۰ متر مربع در سه طبقه به عنوان بزرگترینکتابخانه دانشگاهی در غرب کشور آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم می‌باشد.[۱]

بخشهای کتابخانه[ویرایش]

 • بخش مدیریت

مدیریت کتابخانه وظیفه برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت، کنترل و رهبری کتابخانه را برعهده دارد. در حال حاضر آقای عباس قماشی عهده‌دار سمت مدیریت کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه می‌باشند.

 • بخش فهرست نویسی و آماده‌سازی

بخش فنی و فهرست نویسی که در طبقه همکف ساختمان کتابخانه قرار دارد. ین بخش به دو قسمت بخش انتخاب و سفارش مواد چاپی و غیر چاپی وهمچنین بخش سازماندهی مواد (بخش فهرست نویسی) تقسیم می‌شود. سازماندهی منابع اعم از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی، رده‌بندی، و آماده‌سازی منابع در این بخش انجام می‌گیرد. فهرست‌نویسی با استفاده از نظام رده‌بندی کتابخانه کنگره است. فرایند فهرست نویسی به صورت رایانه‌ای و با استفاده از نرم‌افزارتحت وب سیمرغ انجام می‌گیرد.[۲]

 • بخش مخزن

مخزن کتابخانه در طبقه همکف کتابخانه قرار دارد. مخزن کتابخانه مجموعه‌ای از کتابهای چاپی فارسی، لاتین و عربی را در خود جای داده است. سیستم مخزن بسته بوده کتابها پس از طی مراحل ثبت، فهرست نویسی و آماده‌سازی بر اساس رده‌بندی کنگره در قفسه‌ها جای می‌گیرند.

 • بخش مرجع

بخش مرجع که در طبقه همکف ساختمان کتابخانه قرار دارد. منابع بخش مرجع شامل دائرةالمعارف‌ها، لغت نامه‌ها، زندگی نامه‌ها، کتابشناسی‌ها و … می‌باشند. منابع این قسمت به صورت حضوری در اختیار اعضا قرار می‌گیرد و قابل امانت نمی‌باشد.

 • بخش امانت

وظیفه اصلی میز امانات سرویس دهی به مراجعان اعم از اعضا هیئت علمی، دانشجویان، کارکنان دانشگاه و راهنمایی آنها با رعایت قوانین و مقررات کتابخانه. سیستم مخزن کتابخانه از نوع بسته می‌باشد و مراجعان با استفاده از سیستم جستجوی رایانه‌ای کتابخانه منابع و اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی می‌نمایند. امانت و برگشت کتاب در این بخش به دو صورت انجام می‌پذیرد:

۱-به صورت حضوری

۲-به صورت غیرحضوری و از طریق وب سایت کتابخانه www.lib.iauksh.ac.ir

 • بخش نشریات و پایان‌نامه‌ها

این بخش در طبقه دوم ساختمان کتابخانه واقع شده است. این بخش شامل پایان‌نامه‌ها و نشریات ادواری فارسی و لاتین و مجلات اعم هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه، گاهنامه و … می‌باشد. این بخش به صورت سیستم قفسه باز اداره می‌شود و منابع این بخش غیرقابل امانت بوده و منابع این بخش به صورت حضوری در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

 • بخش وظیفه مرمت و صحافی

بخش مرمت و صحافی وظیفه دارد کتاب‌هایی را که بر اثر استفاده به لحاظ ظاهری مخدوش شده است را صحافی نماید. صحافی در این بخش به صورت مکانیزه می‌باشد.

خدمات کتابخانه[ویرایش]

 • عضویت

کلیه دانشجویان، کارکنا، واساتید دانشگاه آزاد و همچنین استادان حق‌التدریس و دانشجویان مهمان مجاز به استفاده از کتابخانه می‌باشند.

 • طرح غدیر:عضویت در طرح غدیر (عضویت فراگیر کتابخانه‌ها)
 • ساعت کار:ساعت کار کتابخانه از هشت صبح الی سه بعد از ظهر می‌باشد.
 • سالن مطالعه:داری دو سالن مطالعه مجزا برای خانم‌ها و آقایان می‌باشد.
 • دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی فارسی و لاتین: دسترسی کاربران به نسخه دیجیتال مقالات علمی، پایان‌نامه‌ها، گزارش‌ها، طرح‌ها و…
 • بهره‌گیری از پورتال کتابخانه‌ای دیجیتال:تسهیل دسترسی کاربران به اطلاعات کتابشناختی منابع چاپی و الکترونیکی در محیط مجازی کتابخانه[۳]

نرم‌افزار کتابخانه[ویرایش]

کتابخانه از نرم‌افزار سیمرغ استفاده می‌کند.

جامعه کتابخانه[ویرایش]

جامعه کتابخانه شامل همهٔ دانشجویان و کارکنان و هیئت علمی دانشگاه می‌باشد.

عدم کیفیت علمی دانشگاه و آمار بیکاری[ویرایش]

این دانشگاه جزء مجموعه مراکز علمی است که برخی از رشته‌های مهم و اصلی را بدون کنکور پذیرا می‌باشد، و همین عامل سبب شده که انگیزه مدرک گرایی به شدت بالا رفته و سواد دانشجو فقط در جهت کسب مدرک باشد نه یادگیری مفاهیم مهم رشته مورد نظر، در ادامه این وضعیت درصد بیکاری دانشجویان پس از فارق التحصیلی به میزان قابل توجه‌ای بالا رفته و موجب گردیده تا ادارات دولتی و اکثر مراکز سازمانی پذیرای این چنین دانشجویان بی سوادی نباشند، درصد این بیکاری در دانشجویان زن بسیار بیشتر از مردان است خبرگزرای ایرنا. خبرگزرای ایرنا. http://www.irna.ir/fa/News/81798658/. 

بیکاری شاخه‌های مهندسی[ویرایش]

بر اساس آمار استناد شده از منابع معتبر و ذیصلاح، بیکاری دانشجویان فارق التحصیل شاخه مهندسی چندین برابر سایر رشته‌های شناور، نظری و علوم انسانی است.

آمار بیکاری دانشگاه آزاد کرمانشاه در ۷ سال اخیر (نرخ تناوبی ۴ سال)

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]