دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۶۲
شهر قائمشهر
رئیس محمدرضا باقرزاده
هیئت علمی ۳۳۰
دانشجویان ۱۵۰۰۰
منطقه ۳
وب‌گاه http://www.qaemshahriau.ac.ir

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر دانشگاهی واقع در استان مازندران در شهرستان قائمشهر است. این دانشگاه در سال ۱۳۶۲ تاسیس شده است. این دانشگاه شامل دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی؛ فنی و مهندسی؛ علوم پایه و علوم انسانی می باشد. و در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا فعالیت می کند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۶۲ یکسال پس از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر جاسبی ریاست عالیه دانشگاه طی نامه ای از ریاست وقت دانشگاه مازندران آقای پروفسور حمید لسانی درخواست کردند تا فردی را جهت راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی مازندران معرفی نمایند. پروفسور حمید لسانی نیزآقای پرفسور مفید گرجی بندپی را که در آن زمان رئیس دانشکده فنی دانشگاه مازندران بودند را معرفی کردند. در مهر ماه ۱۳۶۲ ملاقاتی بین ریاست عالیه دانشگاه و پرفسور گرجی صورت گرفته و مقدمات تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مازندران آماده گردید. پرفسور مفید گرجی حاج آقا قلی پور را بعنوان معاون آموزش دانشجویی انتخاب و پس از انجام جلسات متعدد با استاندار وقت مازندران و مسئولین استانی، تصمیم به راه اندازی دانشگاه آزاد مازندران در شهر قائم‌شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و اجتماعی نمودند.

راه اندازی[ویرایش]

برای راه اندازی دانشگاه آزاد واحد مازندران، دکتر جاسبی مبلغ یک میلیون ریال به دانشگاه کمک مالی نمودند و با تلاش امام جمعه وقت قائم‌شهر مرحوم حجت الاسلام روحانی‌زاده، ۳ اتاق در پاساژ رنجبر قائم‌شهر از طرف بهزیستی شهرستان در اختیار دانشگاه قرار داده شد. برای تامین منابع مالی دانشگاه، چند کارمند اولیه دانشگاه مانند آْقایان جوادی، یحیی‌زاده، حاج آقا ناصری، حاج آقا ذبیحی، صابر و ... از طریق قبض‌های کمک‌های مردمی با مراجعه به سراسر استان، نمازهای جمعه و ... برای دانشگاه کمک‌های مالی جمع آوری می کرده اند. در سال ۱۳۶۲ مجوز جذب دانشجو در ۵ رشته مهندسی عمران، مکانیک، برق، کشاورزی و امور دامی به دانشگاه داده شد. اولین کنکور دانشگاه برای جذب دانشجو توسط آموزش و پرورش بابل برگزار و جذب دانشجو بدون پرداخت شهریه انجام شد. با جذب دانشجو به دلیل مشکل فضای آموزشی با کمک و مساعدت امام جمعه وقت قائم‌شهر حاج آقا روحانی‌زاده «مدرسه اتحاد» قائم‌شهر واقع در خیابان جویبار در اختیار دانشگاه قرار داده شد. با این اقدام توسعه دانشگاه تسریع گردید و با جذب دانشجو در رشته‌های حقوق، مدیریت دولتی و زبان این واحد دانشگاهی بعنوان یک دانشگاه بزرگ مطرح شد.

شرایط کنونی[ویرایش]

این واحد در حال حاضر با حدود ۱۵۰۰۰ نفر دانشجو، ۳۳۰ عضو هیات علمی ، ۱۴۰ رشته تحصیلی مصوب ودانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی؛ فنی و مهندسی؛ علوم پایه و علوم انسانی و تحصیلات تکمیلی در مقاطع سه گانه کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد تبدیل به واحد جامع شده‌است.

ریاست[ویرایش]

در ابتدا آقای پرفسور مفید گرجی و پس از متعاقبا آقایان حجه‌الاسلام قلی پور، دکتر سید محمد کمال، دکتر محمد عباسی و دکتر ابراهیم حلاجیان به ترتیب ریاست واحد را بر عهده داشتند. از اواخر سال ۱۳۸۷ تا کنون نیز دکتر محمد رضا باقرزاده ریاست واحد را بر عهده دارد.

چهارمین مدرسه تابستانی انجمن زبان‌شناسی ایران[ویرایش]

چهارمین مدرسه تابستانی انجمن زبان‌شناسی ایران در این دانشگاه برگزار شد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر

دانشگاه فرهنگیان بابل( مرکز آموزش عالی شهید رجایی بابل) وابسته به وزارت آموزش و پرورش