دانشگاه آبردین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه آبردین
Coat of arms of the University of Aberdeen
نشان خاندان
لاتین: Universitas Aberdonensis
شعارلاتین: Initium sapientiae timor domini
شعار به انگلیسی
The fear of the Lord is the beginning of wisdom
نوعدانشگاه پژوهشی عمومی
دانشگاه باستانی
بنیانگذاری شده۱۴۹۵؛ ۵۲۸ سال پیش (۱۴۹۵-خطا: زمان نامعتبر}})[۱]
موقوفه مالی۵۸٫۴ میلیون پوند (۲۰۲۱)[۲]
بودجه۲۳۵٫۹ میلیون پوند (۲۱–۲۰۲۰)[۲]
رئیس دانشگاهملکه
رئیس دانشگاهمارتینا چوکوما-ازیک
مدیر اجراییجورج بوین
اعضای هیئت علمی۱٬۰۸۶ (۲۰۱۸)[۲]
کارمندان مدیریتی۱٬۴۸۹ (۲۰۱۸)[۲]
دانشجویان۱۴٬۰۳۵ (۲۰۱۴/۱۵)[۳]
کارشناسی۱۰٬۰۵۵ (۲۰۱۴/۱۵)[۳]
تحصیلات تکمیلی۳٬۹۸۵ (۲۰۱۴/۱۵)[۳]
موقعیتآبردین، اسکاتلند، بریتانیا
پردیسشهر دانشگاهی
شگون‌نماAngus the Bull
تعلق ورزشی به
وبگاه

دانشگاه آبردین (به انگلیسی: University of Aberdeen) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در آبردین، اسکاتلند است. این یک دانشگاه باستانی است و از معتبرترین دانشگاه های بریتانیا و جهان است. که در سال ۱۴۹۵ تأسیس شد، زمانی که ویلیام الفین استون، اسقف آبردین و صدراعظم اسکاتلند، به نمایندگی از جیمز چهارم، از الکساندر ششم درخواست کردند تا کالج کینگ، آبردین را تأسیس کند.[۴] آبردین به عنوان سومین دانشگاه قدیمی اسکاتلند و پنجمین دانشگاه انگلیسی‌زبان است و به طور مداوم در بین 120 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

کینگز کالج، دانشگاه آبردین. نمازخانه و مقبرهٔ ویلیام الفینستون ماه می ۲۰۱۳

کالج‌های کینگز و ماریسکال[ویرایش]

اولین دانشگاه در آبردین؛ کینگز کالج، در فوریهٔ ۱۴۹۵ توسط ویلیام الفینستون، در مقام اسقف آبردین، صدراعظم اسکاتلند، و دانش‌آموختهٔ دانشگاه گلاسکو تأسیس شد. وی پیش‌نویس درخواست را به نمایندگی از جیمز چهارم به پاپ الکساندر ششم ارائه کرد و در نتیجه صدور مجوز پاپ این دانشگاه آغاز به کار کرد.[۵]
نخستین رئیس این دانشگاه هکتور بویس، کارشناس ارشد، دانش‌آموخته و استاد دانشگاه پاریس بود که از نزدیک با الفینستون در توسعه و راه‌اندازی دانشگاه همکاری می‌کرد. با وجود این تاریخ تأسیس، در واقع شروع آموزش تا ده سال بعد شروع نشد، و از این‌رو دانشگاه آبردین مراسم پانصدمین سال تأسیس را در سال ۲۰۰۵ جشن گرفت.

پس از «اصلاحات مذهبی اسکاتلند» در سال ۱۵۶۰، کالج کینگز از کارکنان کاتولیک رومی آن پاکسازی شده بود، ولی در بسیاری از جهات دیگر تا اندازهٔ زیادی در برابر تغییر مقاومت‌هایی وجود داشت. در آوریل ۱۵۹۳ ماریسکال کالج به عنوان دانشگاه دومین در شهر تأسیس شد. در آن زمان برای داشتن دو دانشگاه در یک از شهر بسیار غیرمعمول بود: همان‌گونه که بروشورهای دانشگاه‌ها در قرن بیستم نشان می‌دهند، برای آبردین به همان اندازه که در انگلستان در آن زمان (دانشگاه‌های آکسفورد و دانشگاه کمبریج) دانشگاه وجود داشته. علاوه براین، یک دانشگاه دیگرهم در شمال آبردین در در «فریزبورو» در ۱۵۹۵ راه‌اندازی شد، اما بعد از حدود یک دهه تعطیل شد.

تشکیل دانشگاه آبردین[ویرایش]

نزدیکترین قدمی که میان این دو کالج برای ادغام کامل برداشته‌شد عنوان پیشنهادی «دانشگاه کارولین آبردین»، توسط چارلز اول در ۱۶۴۱ بود. بعد از جنگ‌های سه پادشاهی و پایان‌گرفتن جنگ‌های داخلی، تلاش‌هایی برای ایجاد اتحاد کامل‌تری میان این دو نهاد انجام شد و نتیجهٔ آن تصویب مجلس الیور کرامول در ایام حکومت موقت انگلستان در ۱۶۵۴ بود. این دانشگاه تا زمان بازگردانی؛ که به‌فرمان چارلز دوم تمام قوانین ساخته شدهٔ دورهٔ پیش را لغو می‌کرد، یک‌پارچگی خود را حفظ کرد ولی از آن‌پس دو کالج دوباره به وضعیت مستقل پیشین خود بازگشتند. چارلز اول هنوز هم به عنوان یکی از بنیان‌گذاران این دانشگاه شناخته شده، او سهم خود در ایجاد دانشگاه کارولین و خیرخواهی خود را نسبت به کالج کینگز انجام و ابراز داشته‌است. پیشنهادهای ناموفق بیشتری در مورد اتحاد در طول قرن هجدهم و اوایل قرن نوزده صورت‌گرفت.

در نهایت دو دانشگاه شهر آبردین در ۱۵ سپتامبر سال ۱۸۶۰ مطابق با قانون ۱۸۵۸ دانشگاه‌ها (اسکاتلند) در هم ادغام شدند، که همچنین ایجاد یک مدرسه پزشکی جدید در کالج ماریسکال هم در همین زمان انجام شد. در این قانون پارلمان ۱۸۵۸ گفته شده که «دانشگاه متحد در میان دانشگاه‌های اسکاتلند از تاریخ تأسیس کالج و دانشگاه کینگز رتبه‌بندی می‌شود.» در نتیجه این دانشگاه سومین قدیمی‌ترین در اسکاتلند و پنجمین قدیمی‌ترین دانشگاه بریتانیا است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Bulloch, John Malcolm (1895). A History of the University of Aberdeen: 1495–1895. London: Hodder and Stoughton. p. 2. Retrieved 20 December 2012.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ "Annual Reports & Accounts 2021" (PDF). University of Aberdeen. Retrieved 2 February 2022.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ "2014/15 Students by HE provider, level, mode and domicile" (XLSX). Higher Education Statistics Agency. Retrieved 19 January 2016.
  4. Bulloch, John Malcolm (1895). A History of the University of Aberdeen: 1495–1895. London: Hodder and Stoughton. pp. 18–19. Retrieved 20 December 2012.
  5. https://archive.org/details/historyofunivers00bulluoft Jump up to: a b Bulloch, John Malcolm (1895). A History of the University of Aberdeen: 1495-1895. London: Hodder and Stoughton. pp. 18–19. Retrieved 2012-12-20.