پرش به محتوا

دانشکده پزشکی اصفهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

style="background: #FFD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="any table-any"|هیچ

style="background: #FFD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="any table-any"|هیچ

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
entrance
نوعسراسری (دولتی)
بنیانگذاری شده۱۳۲۵
رئیسدکتر بیژن ایرج
موقعیتاصفهان
وبگاه

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از قدیمی‌ترین، برترین و معتبرترین دانشکده‌های پزشکی کشور و یکی از دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌باشد.

تاریخچه

[ویرایش]

دانشکده پزشکی اصفهان نخستین دانشکده دانشگاه اصفهان است که در سال ۱۳۲۵ در خانه ای در خیابان احمدآباد اصفهان شروع به کار کرد. در آن زمان آموزشگاه عالی بهداری در این خانه افتتاح گردید و دانشجویان بعد از چهار سال تحصیل موفق به اخذ درجه بهدار می‌شدند. پس از مدت کوتاهی آموزشگاه عالی بهداری به دبیرستان سعدی منتقل شد و آزمایشگاه‌های این دبیرستان مورد استفاده دانشجویان قرار گرفت این دبیرستان در حال حاضر محل شهربانی اصفهان است و در خیابان استانداری قرار دارد.

بعد از چهار سال دانشکده پزشکی در جوار آموزشگاه عالی بهداری تأسیس شد و دانشجویان پس از شش سال موفق به اخذ درجه دکترا می‌شدند. بدین ترتیب آموزشگاه عالی بهداری به تدریج تعطیل شد و دانشجویان آموزشگاه پس از مدتی برای ادامه تحصیل به دانشکده‌های مختلف کشور معرفی و موفق به دریافت درجه دکتری می‌گردیدند.

در سال ۱۳۴۱ ساختمان دانشکده پزشکی در زمین‌های وسیع هزارجریب ساخته شد و دانشکده پزشکی به ساختمان جدید واقع در خیابان هزارجریب انتقال یافت.[۱]

دانشکده پزشکی در ابتدا با ۹ نفر عضو هیئت علمی شروع به کار کرد و آموزش عملی دانشجویان در آزمایشگاه‌های دبیرستان سعدی و سپس آزمایشگاه‌های هزارجریب انجام می‌شد. کارآموزی بیمارستانی در بخشهای بیمارستان خورشید و درمانگاه‌های آن زیر نظر دانشیارانی که ریاست بخشهای مربوطه را بر عهده داشتند، انجام می‌شد.

دانشکده پزشکی تا سال ۱۳۶۴ زیر نظر دانشگاه اصفهان اداره می‌شد و در آن سال و با تصویب قانون استقلال دانشگاه‌های علوم پزشکی، همراه با تعدادی از دانشکده‌های دیگر (از جمله داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی و…) تحت نظارت مجموعه مستقلی به نام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فعالیت می‌کنند.[۲]

ساختمان دانشکده سال ۱۳۵۴

ساختمان دانشکده

[ویرایش]

دانشکده پزشکی، نخستین و قدیمی ترین دانشکده ایست که در دانشگاه اصفهان احداث شد.

دانشکده پزشکی دارای زیربنایی به مساحت ۲۷۰۰۰ متر مربع بوده و در ۳ طبقه ساخته شده‌است.[۳] رنگ دیوارهای این دانشکده به رنگ سبز ایرانی می‌باشد.

دانشکده پیراپزشکی نیز در داخل این ساختمان قرار دارد.

ساختار اداری و گروه‌های آموزشی

[ویرایش]

ساختار و مدیریت دانشکده

[ویرایش]

هم‌اکنون ریاست دانشکده بر عهدهٔ دکتر بیژن ایرج می‌باشد.پیش از وی دکتر مهدی نعمت بخش و پیشتر محمدحسن امامی ریاست دانشکده را بر عهده داشت.[۴][۵]

معاونت‌های دانشکده

[ویرایش]

معاونت‌های دانشکده عبارتند از آموزش پزشکی عمومی، تخصص و فوق تخصص، اداری مالی، تحصیلات تکمیلی، درمان، پژوهشی، دانشجویی فرهنگی، توسعه آموزش(E.D.O) و امور هیئت علمی.

گروه‌های آموزشی دانشکده

[ویرایش]

دانشکده در حال حاضر دارای ۹ گروه پایه و ۲۳ گروه بالینی می‌باشد. تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده مجموعاً ۴۷۳ نفر می‌باشد.[۶][۷]

نگارخانه

[ویرایش]
ورودی
محوطه دانشکده
محوطه دانشکده
محوطه دانشکده پزشکی اصفهان
محوطه دانشکده پزشکی


جستارهای وابسته

[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

فهرست دانشکده‌های پزشکی ایران

آموزش پزشکی در ایران

پیوند به بیرون

[ویرایش]

وبسایت رسمی دانشکده

وبسایت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

منابع

[ویرایش]
  1. «آموزش عالی در اصفهان» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۵ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۵ اوت ۲۰۱۸.
  2. دانشکده پزشکی اصفهان. «تاریخچه دانشکده پزشکی اصفهان».
  3. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان. «اطلاعات مربوط به دانشکده‌ها، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و رشته‌های تحصیلی در سال تحصیلی ۹۶–۹۵». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ اوت ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۵ اوت ۲۰۱۸.
  4. «ریاست دانشکده».
  5. «انتصاب آقای دکتر محمد حسن امامی». دانشکده پیراپزشکی اصفهان. ۱۲ مهر ۱۳۹۶.[پیوند مرده]
  6. «ماهنامه مجله دانشکده پزشکی اصفهان».
  7. «مجله دانشکده پزشکی اصفهان (JIMS)».