دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۴۲′۴″ شمالی ۵۱°۲۱′۳″ شرقی / ۳۵٫۷۰۱۱۱°شمالی ۵۱٫۳۵۰۸۳°شرقی / 35.70111; 51.35083 دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف، یکی از دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شریف است که به آموزش دانشجو در گرایش‌های مختلف مهندسی عمران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌پردازد. این دانشکده، به عنوان قطب علمی در «مهندسی زلزله» انتخاب شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

این دانشکده، در سال ۱۳۵۰ گشایش یافت.[۱] تا پیش از آن، آموزش مهندسی سازه در دانشکدهٔ مهندسی مکانیک انجام می‌گرفت و دانشکدهٔ مستقلی نداشت.

دانشکده عمران از بدو تاسیس در سال ۱۳۵۱ از نظر کمی و کیفی بسیار گسترش یافته‌است. در ده سال نخست هم دانشجویان کارشناسی و هم کارشناسی ارشد در حوزه مهندسی سازه تحصیل می‌کردند ولی از سال ۱۳۶۱ برنامه‌های تحقیقاتی و نیز دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به عموم گرایش‌های مهندسی عمران توسعه پیدا کرده‌اند.

دانشکده عمران با توجه به توسعه برنامه‌های آموزشی خود و برگزاری دوره‌های دکترا ونیز انجام فعالیت‌های آموزشی فوق برنامه و بازآموزی افراد مجرب و اجرایی از شهرت و اعتبار زیادی بر خوردار شده‌است. دوره‌های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در گرایش‌های مختلف مهندسی عمران به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عموم نیازهای جاری کشورهای در حال توسعه به ویژه ایران را تامین نماید. این دانشکده از ۴۰ عضو هیات علمی شامل ۱۹ استاد،۱۱ دانشیار،۹ استادیارو یک مربی برخوردار است و ضمناً ۲۲ کارمند و تکنسین از فعالیت دانشکده پشتیبانی می‌کنند. دانشکده مهندسی عمران دارای مراکز مختلفی چون قطب سازه و زلزله، مرکز تحقیقات زلزله و مرکز تحقیقات آب و محیط زیست می‌باشد. این دانشکده از چندین آزمایشگاه تخصصی و پیشرفته گرایش‌های عمران بر خوردار می‌باشد.

ریاست[ویرایش]

ریاست این دانشکده هم اکنون بر عهده محسن قائمیان است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب‌گاه دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف

پانویس[ویرایش]

  1. کتابچه راهنمای دانشگاه صنعتی شریف

منابع[ویرایش]

  • محمد میرزایی، و دیگران. راهنمای دانشگاه صنعتی شریف. تهران: انتشارات دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳۸۴.