دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان رسمی دانشگاه علوم قضائی

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری به موجب ماده ۳۵ اصلاح پاره‌ای از قوانین دادگستری مصوب سال ۱۳۵۶ به منظور رفع نیازهای دادگستری در زمینه‌های حقوقی، قضایی و اداری تاسیس شد و با تلاش سید محمد بهشتی در سال ۱۳۶۱ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. صرف نظر از برخی مدیران قوه قضائیه، بیش از نیمی از جمعیت قاضی های ایران فارغ التحصیل این دانشگاه می‌باشند. در این دانشگاه علاوه بر کارشناسی علوم قضایی دوره های ارشد پیوسته و ناپیوسته حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی و...... ارائه می‌شود. دانشجویان این دانشگاه بورس قضاوت میشوند و در بدو ورود با حکم کارآموزی قضایی دارای پایه دو قضایی هستند.


مطابق با اساسنامه دانشگاه علوم قضایی، رئیس دانشگاه بنا به پیشنهاد و تائید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حکم ریاست قوه قضائیه به مدت ۳ سال تعیین می‌گردد. رییس کنونی دانشکده، محمدجواد شریعت باقری است.[۱]

روسای پیشین دانشگاه:

۱- نجفقلی حبیبی

۲- علی محمد مکرمی

۳- حمید رضا نیکبخت فینی

۴- علی رازینی

۵- حسین میر محمد صادقی

۶- ابوطالب کوشا

۷- سیامک ره‌پیک

٨- محمد جواد شریعت باقری

این دانشگاه واقع در تهران -خیابان انقلاب- خیابان خارک می‌باشد.

رشته های برگزار شده در دانشگاه[ویرایش]

الف) کارشناسی علوم قضایی؛ این رشته به تربیت کارکنان قضایی اختصاص دارد، اولین دوره دانشجویان این دوره در تاریخ ۶۱/۱۵/۶ تحصیلات خود را شروع و در ۶۴/۱۱/۲۹ حدود ۳۰ نفر از اولین دوره فارغ التحصیل شدند، در این رشته هم اکنون نیز دانشجو جذب می شود.

ب) کارشناسی پلیس قضایی؛ این رشته به تربیت پلیس جهت خدمت در قوه قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۶۸ برای اولین بار دانشجویان در این رشته پذیرش شدند ولی پس از آن جذب دانشجو استمرار نیافت.

ج) کارشناسی خدمات اداری؛ این رشته به تربیت کارکنان اداری قوه قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۷۱ تعدادی دانشجو در این رشته جذب شدند ولی جذب دانشجو در این رشته نیز استمرار نیافت.

د) کاردانی ثبت؛ این رشته جهت تربیت کارکنان اداری سازمان ثبت اسناد و املاک اختصاص داشت لکن در دروه ای محدود مبادرت به جذب دانشجو در این رشته شد ولی استمرار نداشت.


منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]