دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نشان رسمی دانشگاه علوم قضائی

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری به موجب ماده ۳۵ اصلاح پاره‌ای از قوانین دادگستری مصوب سال ۱۳۵۶ به منظور رفع نیازهای دادگستریدر زمینه‌های حقوقی، قضایی و اداری تأسیس شد و با تلاش سید محمد بهشتی در سال ۱۳۶۱ به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشگاه در ابتدا دانشکده‌ای واقع در دانشگاه تهران بود که بعدها خود تبدیل به دانشگاه شد و در حال حاضر تنها دانشگاه تخصصی علم حقوق در کشور ایران می‌باشد که خود دارای دانشکده‌هایی است که در آن‌ها به تدریس شاخه‌های مختلف حقوق در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا می‌پردازند. در این دانشگاه علاوه بر مقطع کارشناسی علوم قضایی دوره‌های ارشد پیوسته و ناپیوسته و دکترا در رشته‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم‌شناسی ارائه می‌شود. هیئت علمی و اساتید این دانشگاه اغلب از اساتید بزرگ و مطرح رشته حقوق در ایران می‌باشند. دانشجویان این دانشگاه از بین رتبه‌های برتر کنکور پس از انجام مصاحبه برگزیده می‌گردند. برخی از دانشجویان این دانشگاه بورسیه می‌شوند و در بدو ورود با حکم کارآموزی قضایی دارای پایه دو هستند. با توجه به پذیرش بورسیه این دانشگاه رغبت برای انتخاب این دانشگاه در بین داوطلبان کنکور بالا رفته، و دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی و طی کردن کارآموزی به عنوان دادیار دادسرا یا دادرس دادگاه مشغول به کار قضایی می‌شوند.

مطابق با اساسنامه دانشگاه علوم قضایی، رئیس دانشگاه بنا به پیشنهاد و تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حکم ریاست قوه قضائیه به مدت ۳ سال تعیین می‌گردد. رئیس کنونی دانشگاه، دکتر فرید محسنی است.[۱]

روسای پیشین دانشگاه:

  1. نجفقلی حبیبی
  2. علی محمد مکرمی
  3. حمید رضا نیکبخت فینی
  4. علی رازینی
  5. حسین میر محمد صادقی
  6. ابوطالب کوشا
  7. سیامک ره‌پیک
  8. محمد جواد شریعت باقری
  9. فرید محسنی

این دانشگاه واقع در تهران -خیابان انقلاب- خیابان خارک می‌باشد.

رشته‌های برگزار شده در دانشگاه[ویرایش]

الف) کارشناسی علوم قضایی؛ این رشته به تربیت کارکنان قضایی اختصاص دارد، اولین دوره دانشجویان این دوره در تاریخ ۶۱/۱۵/۶ تحصیلات خود را شروع و در ۶۴/۱۱/۲۹ حدود ۳۰ نفر از اولین دوره فارغ‌التحصیل شدند، در این رشته هم‌اکنون نیز دانشجو جذب می‌شود.

ب) کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی؛ دانشجویان در این رشته پس از گذراندن واحدهای کارشناسی، براساس معدل وارد یکی از گرایش‌های شش گانهٔ ۱حقوق خصوصی، ۲جزا، ۳خانواده، ۴تجارت، ۵ثبت و ۶عمومی می‌شوند. در این رشته از سال ۱۳۹۲ جذب دانشجو شروع شده و تاکنون (۱۳۹۶) پنج دوره دانشجو وارد این رشته شده و فعلاً برنامهٔ دانشگاه ادامه جذب دانشجو در این رشته در سال‌های آتی می‌باشد.

ج) کارشناسی پلیس قضایی؛ این رشته به تربیت پلیس جهت خدمت در قوه قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۶۸ برای اولین بار دانشجویان در این رشته پذیرش شدند ولی پس از آن جذب دانشجو استمرار نیافت.

د) کارشناسی خدمات اداری؛ این رشته به تربیت کارکنان اداری قوه قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۷۱ تعدادی دانشجو در این رشته جذب شدند ولی جذب دانشجو در این رشته نیز استمرار نیافت.

و) کارشناسی ثبت؛ این رشته جهت تربیت و تأمین کارکنان اداری سازمان ثبت اسناد و املاک اختصاص داشت لکن در دروه‌هایی مبادرت به جذب دانشجو به صورت بورسیه در این رشته شد ولی بعدها استمرار نداشت.

ه) کارشناسی ارشد ناپیوسته در گرایش‌های حقوق جزا ،حقوق خصوصی ،حقوق عمومی، حقوق خانواده، حقوق بین‌الملل، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق ثبت اسناد واملاک، حقوق شرکت‌های تجاری، حقوق حمل و نقل تجاری، فقه و حقوق خصوصی، حقوق پزشکی، مدیریت دادگستری و…

ی) دکتری تخصصی در گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا وجرم‌شناسی

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]