دانشگاه قرآن و حدیث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دانشکده علوم حدیث)
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشگاه قرآن و حدیث یکی از مراکز رسمی و غیر دولتی آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران است. این دانشگاه فعالیت خود را در سال ۱۳۷۸ در کنار حرم شاه عبدالعظیم با عنوان دانشکده علوم حدیث آغاز کرد و به شیوه‌های حضوری و الکترونیکی دانشجو می‌پذیرفت تا این که در سال ۱۳۹۱ با مرکزیت قم به دانشگاه ارتقا یافت. این دانشگاه در تهران و اصفهان دارای شعبه می‌باشد و به همراه "پژوهشگاه قرآن و حدیث" وابسته به موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث به ریاست محمد درون پرور مشهور به محمدی نیک (محمد_ری‌شهری) و داماد وی عبدالهادی مسعودی اداره می‌شود. محمد_ری‌شهری پیش از این، حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب اسلامی، دادگاه انقلاب ارتش، وزیر اطلاعات بین سال‌های ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۸، دادستان کل کشور، دادستان دادگاه ویژه روحانیت و سرپرست حجاج ایرانی بود و هم اکنون نایب تولیه شاه‌عبدالعظیم و رئیس موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث است.وی پس از شکست در انتخابات_ریاست‌جمهوری_ایران_(۱۳۷۶) در مقابل سید محمد خاتمی با 744205 رأی از مجموع 35 میلیون رأی (2/55% آراء) و کنار گذاشتن فعالیتهای مبارزاتی و سیاسی به تأسیس مؤسسه دارالحدیث و دانشگاه و پژوهشگاه وابسته به آن همت گمارد.

رشته‌های در حال اجرا (حضوری)[ویرایش]

الف) مقطع کارشناسی ۱ـ علوم حدیث ۲ـ علوم و معارف قرآن ۳ـ فقه و حقوق اسلامی ۴ـ کلام اسلامی ۵ـ تربیت معلم قرآن مجید

ب) مقطع کارشناسی ارشد ۱ـ علوم حدیث گرایش تفسیر اثری ۲ـ علوم حدیث گرایش نهج البلاغه ۳ـ علوم حدیث گرایش کلام و عقاید ۴ـ علوم حدیث گرایش اخلاق ۵ـ فقه و مبانی حقوق اسلامی ۶ـ علوم قرآن و حدیث ۷ـ ارتباطات گرایش حج و زیارت

ج) مقطع دکتری ۱ـ مدرسی معارف اسلامی گرایش قرآن و متون اسلامی ۲ـ مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق اسلامی ۳ـ علوم قرآن و حدیث ۴ـ کلام امامیه

نشانی:قم، بلوار پانزده خرداد، چهار راه نوبهار، بعد از شهرک جهاد، مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث. نشانی پردیس تهران: شهرری، ضلع جنوبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع).

مرکز آموزش الکترونیکی[ویرایش]

این دانشگاه دارای «مرکز آموزش الکترونیکی» در شبکه جهانی اینترنت است که امکان شرکت در دوره‌های آموزشی دانشگاه برای همه را فراهم کرده‌است.

برنامه فعلی مرکز آموزش الکترونیکی نیز ارائه تمامی دروس این رشته دانشگاهی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق اینترنت و اعطای مدرک دانشنامه رسمی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. در آینده به موازات افزایش رشته‌ها و گرایش‌های دانشگاه، رشته‌های جدید نیز در مرکز آموزش الکترونیکی ارائه خواهد شد.در حال حاضر در مقطع کارشناسی دو رشته علوم حدیث و علوم و معارف قرآن و در مقطع کارشناسی ارشد چهار رشته-گرایش علوم حدیث با گرایش های نهج البلاغه - تفسیر اثری - کلام و عقاید اسلامی و رشته علوم قرآن وحدیث در این مرکز وجود دارد.

از دیگر برنامه‌های مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث برگزاری دوره‌های آزاد آموزشی، دوره‌های آموزش ضمن خدمت برای سازمان‌های متقاضی و سایر دوره‌هایی است که بر اساس نیاز و علاقه مخاطبان طراحی و ارائه می‌شود.

نشانی: قم، بلوار پانزده خرداد، چهار راه نوبهار، بعد از شهرک جهاد، مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث. دانشگاه علوم قرآن و حدیث - مرکز آموزش الکترونیکی

تلفن :

025-371760

021-51290

اساتید[ویرایش]

چالشها[ویرایش]

موسسه دارالحدیث و مؤسس آن در دوران دولت نهم و دهم سخت ترین شرایط خود را گذرانید. محمود احمدی نژاد با کشف برخی از ابهامات مالی موجود در منابع مالی مؤسسه همچون مشارکت در پروژه های خارج از کشور، بدهی های بانکی تسویه نشده و... اعلام کرد که تشکیل این موسسه علمی فرهنگی پوششی برای فعالیتهای اقتصادی است. از همین رو موسسه را مجبور به واگذاری تمامی منابع اقتصادی آن نمود. با توجه به این که محمد شریعتمداری (معاون اجرایی حسن روحانی) از اعضای هيأت امناء آستان مقدس حضرت عبدالعظيم(ع) و از اعضای و دبير هيأت امناء مؤسسه علمي- فرهنگي دارالحديث است[۱] به نظر می رسید در دولت یازدهم دوران خوبی از نظر مالی برای دانشگاه باشد اما بالعکس شرایط از دولت های پیشین هم سخت تر شدو بودجه های تخصیص داده شده نیست به دانشگاه واریز نشد. و به طور غیر رسمی از رییس دانشگاه عبارتی به این مضمون نقل شده است که بار دیگر به این که به جز خدا نباید امیدوارم بود برایم روشن شد. سختی شرایط مالی به نحوی است که دانشگاه مجبور به تعدیل نیرو با عنوان چابک سازی شد. از دیگر چالشهای موجود در دانشگاه می‌توان به کم شدن تعداد دانشجویان ورودی در مقاطع کارشناسی و ارشد نمود که دانشگاه قرآن و حدیث را به سوی جذب تک جنسیتی (دختر) در بسیاری از رشته ها و مقاطع برده است. همچنین دانشگاه قرآن و حدیث به دلیل کمبود هیأت علمی تمام وقت با چالش جدی علمی روبرو است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]