دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشکدهٔ حقوق و علوم اجتماعی
دانشگاه تبریز
University of Tabriz - Faculty of Humanities and Social Sciences.JPG
تأسیس ١٣٩١ خورشیدی
نوع سراسری (دولتی)
رئیس حسین فخر[۱]
مکان  ایران، تبریز
وب‌گاه دانشکدهٔ حقوق و علوم اجتماعی

با تفکیک دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه تبریز به سه دانشکده؛ علوم اقتصادی، علوم محیطی و معماری و حقوق و علوم اجتماعی به شکل مستقل کار خود را آغاز کرده است. خود دانشکده علوم انسانی و اجتماعی در سال ١٣٦٧ از دانشکده ادبیات و علوم انسانی (که از سال ٧-١٣٢٦ فعالیت خود را با ٨٤ دانشجو آغاز کرده بود) تفکیک و از تاریخ ١/١٢/١٣٦٧ فعالیت‌های آموزشی خود را به شکل رسمی آغاز نموده است. دانشکده حقوق و علوم اجتماعی از ابتدای سال ١٣٩٢ دارای چهار گروه آموزشی شامل: علوم اجتماعی، حقوق قضایی، تاریخ و علوم سیاسی است. همچنین موسسه تحقیقات اجتماعی نیز که از سال ١٣٤٤ فعالیت های خود را آغاز کرده است در حال حاضر زیرمجموعه دانشکده حقوق و علوم اجتماعی قرار دارد. اطلاعات تکمیلی در مورد این موسسه و مجموعه فعالیت های آن از طریق صفحه اختصاصی آن موسسه از طریق صفحه اصلی وب سایت دانشگاه تبریز قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که موسسه تاریخ و فرهنگ ایران هم، به عنوان دومین موسسه تحقیقاتی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی، که تا خرداد ماه سال ١٣٩٣ زیرمجموعه دانشکده حقوق و علوم اجتماعی محسوب می شد، بنابر مصوبه مورخ ٢٠/٣/١٣٩٣ هیئت امنای دانشگاه، تحت همان عنوان قبلی از چارت سازمانی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی خارج و به عنوان موسسه تحقیقاتی مستقلی از تاریخ یاد شده مستقیما زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه اداره می شود. اطلاعات تکمیلی در مورد این موسسه از طریق صفحه اختصاصی موسسه از طریق صفحه اصلی وب سایت دانشگاه تبریز قابل دسترسی است.[۲]

گروه ها[ویرایش]

گروه علوم اجتماعی[ویرایش]

گروه آموزشی علوم اجتماعی از سال ١٣٦٢ با پذیرش دانشجو در رشته علوم اجتماعی، گرایش پژوهشگری، فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز کرده است. پس از احساس ضرورت نسبت به تربیت نیروهای متخصص در این رشته, از سال ١٣٧٥ به ایجاد دوره کارشناسی ارشد علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری اقدام نموده و نسبت به پذیرش دانشجو در این مقطع و رشته تحصیلی مبادرت کرده است. از سال ١٣٧٩ مقطع کارشناسی ارشد رشته جامعه شناسی نیز در این گروه آموزشی دایر بوده و به تربیت نیروی متخصص در این حوزه پرداخته است. این گروه آموزشی از سال ١٣٨٠ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته تحصیلی علوم اجتماعی با گرایش تعاون و رفاه اجتماعی در سطح کارشناسی نیز مبادرت ورزیده که به عنوان گامی جدی و اساسی در توجه به نیازهای اساسی جامعه محسوب می شود. در راستای سیاست‌های کلی نظام‌ آموزش عالی کشور و در جهت بسط و توسعه رشته‌های دانشگاهی در دوره های تحصیلات تکمیلی، این گروه آموزشی از سال ١٣٨٨ دوره دکترای جامعه شناسی اقتصادی با گرایش توسعه را نیز دایر کرده است.

گروه حقوق قضایی[ویرایش]

ضرورت افزایش آگاهی های حقوقی در جامعه ،نیاز به فارغ التحصیلان این رشته در نهادها و سازمان های مختلف ،فقدان این رشته مهم در منطقه شمال غرب کشور (در زمان تاسسیس )و...از جمله اهداف و ضرورت های تاسیس رشته حقوق به شمار می روند

گروه علوم سیاسی[ویرایش]

رشته علوم سیاسی در دانشگاه تبریز از ماه مهر سال ١٣٨٥ در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی شده است و هر ساله ٨ نفر دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی جذب می نماید. علاوه بر این، در کنار کارشناسی ارشد علوم سیاسی، از بهمن ماه سال ١٣٩٢، مقطع کارشناسی ارشد اندیشه های سیاسی در اسلام نیز راه اندازی شده و هر ساله ٧ نفر دانشجو در این رشته جذب می شوند. این رشته تا اسفند ماه سال ١٣٩١ در قالب گروه حقوق قضایی فعالیت می کرد، لکن از تاریخ ٢٣/١١/١٣٩١ مطابق با مصوبه هیئت رئیسه محترم دانشگاه تبریز و همچنین تصویب کمیسیون دائمی هیئت امناء دانشگاه در اسفند ماه ١٣٩٢، گروه علوم سیاسی با شخصیت حقوقی مستقل تشکیل می گردد. همچنین بر پایه مصوبه هیئت امناء محترم دانشگاه در تاریخ ٢٠/٣/١٣٩٣ ، گروه علوم سیاسی در قالب ساختار جدید دانشکده حقوق و علوم اجتماعی قرار می گیرد.

گروه تاریخ[ویرایش]

گروه تاریخ در سال ١٣٢٦ تاسیس و تفکیک این گروه از گروه جغرافیا در سال ١٣٣٧ صورت گرفته است و دوره کارشناسی ارشد این گروه در سال ١٣٧٠ و دوره دکتری در سال ١٣٧٥ ایجاد شده است.

منابع[ویرایش]

  1. «ریاست دانشکدهٔ حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز». وب‌گاه دانشکدهٔ حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز. بازبینی‌شده در ١٨ سپتامبر ٢٠١٤. 
  2. «معرفی دانشگاه تبریز، دانشکده حقوق و علوم اجتماعی». وب‌گاه دانشکده حقوق و علوم اجتماعی. بازبینی‌شده در ١٨ سپتامبر ۲۰۱٤. 

پیوند به بیرون[ویرایش]